Jump to content

consumul real


PassatB7
 Share

Postare recomandată

E destul de normal pentru conditiile pe care le descrii tu....cat ai viteza medie in astia 500km? Eu n-am observat ca masina sa consume mai putin pe masura ce se mai "rodeaza". In Romania, practic primul drum pe care l-a facut masina a fost intre Bucuresti si Nadlac. Consum 4.3 in conditiile in care am respectat limitele de viteza si am incercat sa nu sar de 2500 ture. De atunci conduc masina in Germania, datorita vitezelor mai mari am un consum cum e descris cu 2 posturi mai sus :D

Ultimele 2 saptamani a fost frig si aici (-10 pana la -15 grade) si consumul a crescut simtitor pentru acelasi drum pe care-l fac in fiecare zi cu cam 1 litru / 100km. In oras, pe frig si distante scurte cam 8l/100km consum... De vreo 2-3 zile avem temperaturi pozitive, azi am venit la serviciu pe +5 grade cu 4.8l/100km :D

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fiu rau cu nimeni....dar de ce va intereseaza consumul la o masina al carui pret este de 30 000 euro ?

Cat este diferenta de consum? 1000 an, 2000? cat o simpla optiune...

Numai cand a aparut Loganu am auzit pe toti loganistii cu intrebarea asta - cat iti consuma?

scuze inca odata, nu vreau sa fiu rau cu nimeni . Doar ca nu mi se pare potrivit....

PS am 1.8 TSI si consuma 12 in oras. Si? Am avut 2.0 TDI4M si consuma 10 - 11 motorina.....intra pe cheltuieli oricum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai nimerit :) eu am avut logan până acum 10 zile.

Pt mine în mod special am ales diesel pt consum. Ce văd acum este consum de benzinar si era doar curios cum de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fiu rau cu nimeni....dar de ce va intereseaza consumul la o masina al carui pret este de 30 000 euro ?

Cat este diferenta de consum? 1000 an, 2000? cat o simpla optiune...

Numai cand a aparut Loganu am auzit pe toti loganistii cu intrebarea asta - cat iti consuma?

scuze inca odata, nu vreau sa fiu rau cu nimeni . Doar ca nu mi se pare potrivit....

PS am 1.8 TSI si consuma 12 in oras. Si? Am avut 2.0 TDI4M si consuma 10 - 11 motorina.....intra pe cheltuieli oricum...

Hey, nu te obliga nimeni sa postezi aici daca pe tine nu te intereseaza consumul. :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dinule nu mai fi rau .daca nu esti in stare sa asculti si parea altora nu te obliga nimeni sa citesti aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fiu rau cu nimeni....dar de ce va intereseaza consumul la o masina al carui pret este de 30 000 euro ?

Cat este diferenta de consum? 1000 an, 2000? cat o simpla optiune...

Numai cand a aparut Loganu am auzit pe toti loganistii cu intrebarea asta - cat iti consuma?

scuze inca odata, nu vreau sa fiu rau cu nimeni . Doar ca nu mi se pare potrivit....

PS am 1.8 TSI si consuma 12 in oras. Si? Am avut 2.0 TDI4M si consuma 10 - 11 motorina.....intra pe cheltuieli oricum...

un topic cu un consum real e bun.

poate cineva cumpara o masina de 30.000 euro, dar care dupa 4 ani o ia cu 10.000.

daca diferenta de combustibil pe an e de 1000 euro, in 10 ani...se cam aduna ceva banuti.

facand o paralela la ce ai afirmat: daca ai dat pe o casa 150.000 euro, ce mai conteaza ca platesti gazul 100 euro/luna sau 500 euro pe luna?.... e uite ca poate conta treaba asta pentru multi dintre noi.

si eu am bagat peste 50.000 euro in masini, dar tot mai arunc o privire la consumul REAL al masinilor mele, nu de altceva dar difera mult fata de cartea tehnica.

ca o costatare: iarna cand e foarte frig, in oras pe distante scurte consum mai putin cu crosstouranul de 2.0tdi 170 cai, decat cu golful plus de 1,6tdi 105cai.

iar ca acuratete a CB : la 1,6tdi arata mai mult cu 0,2-0,3l decat consuma, iar la 2.0tdi arata mai putin cu 0,6-1l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa ma explic sa nu mai zica nimeni ca-s rau :D...Pe mine ma intereseaza consumul (cu toate ca n-am avut niciodata Logan!) din mai multe cauze, fara vreo ordine anume:

- Indicatie: de obicei un consum ridicat indica anumite probleme (MAF, sonde lambda etc etc.)

- Costuri: ma duc in fiecare zi la servici cu S-Bahn-ul (abonament ~95 EUR/ luna) sau reusesc sa ies mai ieftin cu Passatul?

- Curiozitate tehnica: sunt inginer (nu gospodina), incerc sa inteleg cum merge motorul si cum sa-l exploatez cat mai eficient.

- Comparatie cu alte masini/modele: masina asta n-o sa fie ultima, deja ma gandesc la urmatoarea. In afara de performante si confort, consumul e pentru mine un factor important cand cumpar o masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 300 km, numai oras, drumuri scurte de 10-15 km, am prins numai temperaturi intre -20 si -5 C, viteza medie 20km/h si un consum mediu afisat in CB de 10.5 l. Urmeaza sa fac un drum la B pe martea viitoare si o sa vad si in afara.

Mi se pare destul de mult. Este normal pt primii km?

E absolut normal pentru un motor ce merge rece in majoritatea timpului. Iarna, pe temperaturi scazute de multe ori nu mai e nicio diferenta intre benzina si motorina.

Totusi 15km in oras inseamna mers aproape dintr-un capat in altul, nu e un drum scurt.

Consumul nu mai scade pe masura ce trece timpul, dimpotriva va creste dupa cativa ani, motorul se uzeaza, e normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu informaţii despre consum după ce am făcut un drum dus întors CJ-B.

Traseul a fost CJ-SB-VL-B.

Fiind în rodaj am mers cu ea între 1700-2800 rpm.

Top speed 150 km/h.

În maxim 8 situatii de trafic am ajuns si la 4000-4500 rpm.

CB info:

Viteză medie 67 km/h.

Consum: 6.1

Distanta: 960 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic:

Pe autostradă B-Pitesti în faţă mea estimez 300-400m s-au agăţat o maşină de familie si o dubita (vreme urâtă... Ploaie măruntă si porţiuni cu ceata). S-au învârtit ambele în tandem în faţă mea si a trebuit să franez brusc de la 140 km/h. Maşina s-a comportat foarte bine, a franat ok si a rămas manevrabila (trebuind sa schimb banda în timpul franarii deoarece s-au oprit de-a curmezisiu după o rotaţie completa) nu a fost nevoie de manevră de evitare deoarece porţiunea de frânare a ţinut până la vreo 5 m de ei. Oameni nu au păţit nimic si nici maşinile nu au fost foarte avariate. Oricum am tras o sperietura serioasă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m reusit sa fac un filmulet scurt intradevar sa vada toata lumea consum real la passatu de 1.6 tdi...sunt masini economice si foarte fiabile...e masina mea...are doar 6 luni...convingetiva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e si la mine, numai ca am fratele mai mare sub capota :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e becul ala galben aprins?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la pozitie am cu led...si unu imi da eroare si pe spate la numar sa ars unu:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am urmarit consumul din August de cand mi-am luat masina, si am constatat urmatoarele: mers in Bucuresti vara (in Aug cand toata lumea e in concediu) dupa indicatiile de schimb viteze ale CB, 6,5l/100km. Cand a inceput sa se aglomereze (sept & oct) a urcat spre 7.0l/100 km (acelasi stil, fara acceleratii de nici un fel, mers numai in BUC, dupa indicatiile CB).

Din Noiembrie, de cand mi-am pus cauciucuri de iarna si a venit apoi frig, nu scot sub 8-8,5 l/100km.

Am facut si drumuri lungi, pe autostrada scoate cam 5.5 l/100 km cu o viteza medie de 130 km/h. Am facut o singura data test de consum minim, am mers intre Galati si Marasesti cu ochii pe consumul instant, sa nu imi depaseasca 3,8 - 3,9l/100km. Cum afisa 4l/100km, ridica piciorul de pe acceleratie.... in final CB-ul mi-a arata pe acest drum 4,4l/10km. Asa ca mi-am bagat picioarele si zilele urmatoare cand am facut traseul Marasesti Bucuresti l-am facut numai cu 140-160 km/h in afara localitatii, si la finalul calatoriei imi arata un consum mediu de 5,7l/100km.

Concuzie, in Bucuresti (in principal Unirii - Pipera si inapoi) scot 7-7.5 l/100 km daca nu e iarna grea ca pana acum. Cand plec in afara orasului, in general scot 5-5.5 l/100 km.

Modificat de teryro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Eu zic ca e bine pentru Bucuresti. Eu am observat o scadere foarte semnificativa de cand s-a incalzit. Ultimul plin (~1000km) l-am facut la temperaturi de sub 0 grade (destul de des dimineata -10). Consumul CB era cam 6.1% (real 6.6%)

De cand s-a incalzit (pentru azi s-au anuntat 13-15 grade :D), am o medie de 5.3% pe CB. Abia astept temperaturi mai mari si rotile de vara :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drum cj-bv (traversat tg-mures, sighisoara) informatii CB: viteza medie 81 km/h, consum mediu 7.5 l/100km

plaja de viteaza in localitati 70-90 km/h, plaja de viteze in afara localitatii 130-170 km/h, autostrada (50+ km gilau-campia turzii) 160-170 km/h

Drum bv-cj (traversat tg-mures, sighisoara) informatii CB: viteza medie 68 km/h, consum mediu 6.4 l/100km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Mi se pare cam mare consumul...mai ales daca adaugi un 0.5-0.6 pentru consumul real...Probabil ca ai condus mai sportiv, depinde si de trafic, dar cred ca la viteza aia medie ai avut multe depasiri cu piciorul la fund...;)

Nu cunosc drumul Cluj - Brasov, dar pe autostrada in Germania in conditii normale de trafic se poate spune ca ai noroc daca scoti o medie de peste 100km/h...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am condus destul de sportiv (=multe depasiri, nu am intrat în curbe prea tare). DSG-ul a ajutat mult, am mers în D. Nu a fost extraordinar de aglomerat dar au fost multe accelerării si sprinturi. Drumul este pe 25% cu serpentine sau curbe mai largi, 40% localitati, restul drum destul de bun pt dat talpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CJ-SB (parcurs intre 6:30-9:00), SB-CJ (parcurs intre 16:30-19:00) - distance 376 km, travel time 4 h 36 mins, average speed 81 km/h, consum 6.5 l/100km.

40+ km am mers pe autostrada. in momentul de fata am 3000+ km cu masina.

De mentionat ca fix aceeasi viteza medie (81km/h) am avut-o si pe alt traseu cj-bv si acolo am avut un consum de 7.5/100km, deci diferenta de 1 l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Tot e cam mult :) ...banuiesc DSG-ul si poate ceva reproze de acceleratie puternica, la podea. Eu de cateva zile am consumul sub 4.8%, azi dimineata am venit la servici cu 4.5 :) Viteza medie vreo 70-75...pe autostrada (cam 75% din drum) pun tempomatul pe 130.

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... destul de multe reprize de accelerari (multe depasiri). Tempomat-ul pus pe 150-160 km/h pe portiunea de autostrada.

Oricum fata de acel 7.5l/100km ma simt destul de confortabil acum cu 6.5l/100km si sper sa mai scada.

Eu pun diferenta pe faptul ca s-a mai incalzit afara si pe faptul ca s-a mai rodat motorul (stilul de condus si traseul fiind asemanator).

Posibil sa dau vina si pe DSG in caz ca nu mai scade deloc in aceleasi conditii.

In zilele urmatoare incerc sa urmaresc si consumul din oras. Ala era mai de speriat (10.5 l ultima oara cand m-am uitat) dar era frig si era inca in rodaj.

Revin cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Nu mai exista demult notiunea de rodaj..pur si simplu ai condus altfel, plus ca poate a fost si ceva mai cald. De curiozitate...te-ai uitat la consumul instantaneu cand esti pe tempomat si cobori un deal de pilda? La mine scade pana la 0.0 (adica tempomatul nu mai scuipa motorina in cilindrii, practic e frana de motor). Eu am insa transmisie manuala, nu stiu daca DSG-ul se comporta similar...s-ar putea sa-ti mai consume si in conditiile astea ceva...

Ah, inca ceva...consumul ar trebui sa fie 0.0 doar daca turatia motorului e peste o anumita limita! La mine e pe la 1000-1200 ture cred...Daca rotile nu invart motorul peste turatia asta atunci nu vei vedea 0.0 ci consumul de relanti (0.5-1.0l).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dinu_s: pt consumul de 4.8 cu tempomatul pe 130, esti in treapta a 5-a sau a 6-a?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!