Jump to content

consumul real


PassatB7
 Share

Postare recomandată

Hai sa vedem si cat consumam !

Pana a nu avea masina nu am sthiut cat consuma...Mie de ex imi sta consumul mediu la 6.5 dar am mers mai mult mai mult in exterior. Peste tot pe unde am citit valorile erau asa 5.5 - 5.8 exterior. Nu prea e asa, doar daca vrei sa faci economie. La un mers lejer in exterior ia undeva la 6.5 si in oras 11 - 12. Precijez ca am motorul de 2.0. 170 cp si e un breack.

Voua cat va ia ?

Modificat de PassatB7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul nu este o noutate la B7 deoarece este aceeasi gama de motoare din 2009 cand s-au schimbat complet la Passat!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) ma amuza topicul.... chiar il asteptam

b7 CL 2.0 140 CP 6M... 1800 km, in oras undeva la 7,5-8,0 (nu prea e relevant, depinde cat merg intr-o zi) in afara 2 pers + bagaje (130-140 km/h) 5,4 % BC iar acelasi drum cu 4 pers + bagaje ..cred ca am mers un pic mai tare 5,9% (drumul a fost Bucuresti-Iasi) pe BC imi arata un consum mediu de 6,2 in cei 1800km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B7 Variant 2.0 TDI 140 CP DSG am dupa 2500 km consum mediu pe bord 7.4 mers 40% afara si 60% in oras

In oras la ora de varf imi ia intre 9-12 depinde de cat merg, cum merg, pe unde etc iar afara in jur de 5.5-6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B7 Variant 2.0TDI 140 CP: Am actualmente 2200km cu ea, am cumparat-o din Romania si am adus-o in Germania. Deci in primii 1800 km a consumat asa:

- Bucuresti - Nickelsdorf (Asutria): ca. 1000 km, consum 4.7% cu o viteza medie de ca.75km/h;

- Nickelsdorf - Stuttgart: ca. 800km, consum 5.8% cu viteza medie de ca. 118km/h.

De atunci o folosesc sa merg la servici, ca. 25km, 10% oras, 90% autostrada la ora de varf. In conditiile in care opresc de 2 ori dimineata cu motorul rece sa las copiii pe la gradinite si abia apoi plec spre servici, consuma fix 6.0%. Imi convine, e cu vreo 20% mai ieftin decat daca as merge cu trenul :D

Oricum, nu trebuie uitat ca masina afiseaza un consum care e in general cu vreo jumatete de litru mai putin decat consumul real. Diferenta vine din diferenta de profil a cauciucurilor, presiunea cu care sunt umflate, jantele folosite care afecteaza diametrul rotii etc etc. Cel mai sigur e masurarea la pompa, dupa sistemul "plin->plin".

Un site foarte bun pentru monitorizarea consumului este SpritMonitor: http://www.spritmonitor.de/ Evident, consumurile sunt pentru Germania, unde drumurile si traficul sunt mai "altfel" ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vezi ca poti sa "reglezi" afisajul CB. Eu asa am facut si acum imi arata ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca poti sa "reglezi" afisajul CB. Eu asa am facut si acum imi arata ok

Cum adica? Ce sa reglezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CB (computerul de bord) sa-ti afiseze ceva mai exact consumul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ce inseamna CB. Ce n-am priceput e unde e optiunea respectiva, n-am vazut asa ceva. Mi se pare o tampenie sa existe asa ceva ("sa-ti afiseze mai exact consumul"), d-aia te intreb sa-mi spui EXACT unde si ce se modifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles acum. :)

La masina mea, intri cu VCDS-ul in modulul 17, la adaptari, iar acolo ai o optiune de ajustarea a mediei de carburant consumat. Nu-mi mai amintesc exact cum ii zice. Default e pe 100, iar eu am pus-o pe 109 dupa ce am aplicat regula de 3 simpla de cateva ori dupa ce am masurat consumul la pompa. Acum este "spot on"

Daca vrei sa-ti spun exact, te rog sa mai ai rabdare putin si am sa ma uit.

"Tampenia" aia la VW se numeste marketing. Minciunile astea cica reprezinta o stiinta

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata.

B7 1.6 TDI, 45.000km, in ultimii 4.000km consum mediu 5.1, 90% extra-urban in Romania. Consum mediu pe ruta Baia Mare - Amsterdam -Baia Mare, plus 7 zile de invarteala in Olanda, 2 persoane, fara AC, 5.4. Consum instant la 210km/h pe Autobahn, 9.6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat ai media de viteza pentru consumul asta de 5.1? Mie in Romania extra-urban (un drum, intre Bucuresti si Nadlac), mi-a luat 4.6 (vit. medie 69km/h)...

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un singur drum cam asa imi ia si mie, 5.1 e in ultimii 4000km, unde sunt inclusi si vreo 500km prin orase. Media de viteza e in jur de 50km/h, cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai adaugati si cei 10% de optimism VW la pompa :) si obtineti consumul corect :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar :) Azi o sa fac plinul nr. 4 si o sa masor cu ocazia asta la pompa. Mai trebuie insa sa astept vreo 1000+ km pana la urmatorul plin. Si o sa fac si adaptarea aia de care spuneai cu VCDS-ul ;)

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca trebuie sa mergi din aproape in aproape. O sa-ti ia ceva timp. Adica faci plinul, astepti sa se goleasca, calculezi consumul la pompa si compari cu indicatiile CB. Faci adaptarea dupa care reiei procesul, pana o sa ai o eroare foarte mica, nesemnificativa. Dupa cateva plinuri, zic eu, o sa fie foarte exact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost ieri cu variant 2.0 TDI 140 CP + DSG din bucuresti sud pana in brasov si mi-a luat 6.2 la dus mers normal si 5.3 la intoarcere mers la consum ( cu traversat bucuresti la ora 18), conform computer de bord

De-a lungul drumului cel mai putin a indicat medie de 5%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e bine, nu? :D Consumul cel mai mic il fac daca urmez indicatia de schimbare a vitezei. Evident, nu cred ca tu ai asa ceva pe DSG. Oricum, la mine (manuala) daca merg pe ce recomanda Passatul, sunt tot timpul nitel subturat pentru gustul meu. Nu cred ca regimul asta de mers ii place prea mult turbinei, ramane de vazut. Oricum, pe autostrada merg intr-a cincea pana pe la 130-140km/h (cam 2500 ture) desi el spune ca ar trebui sa dau a sasea. Numai de la 140-150 in sus pun intr-a sasea....

Apropo, cum se simte cu DSG, nu e nitel subturat? Tin minte ca am urcat niste dealuri la mers in coloana cu un DSG si impresia era ca mersa asa de subturat ca-si da duhul in urmatoarea secunda :( Nu s-a oprit motorul, dar nici nu cred ca e prea bine pentru turbina...

PS: Stie cineva daca se pot schimba recomandarile de schimbare a vitezei cu vag-com-ul? As vrea sa imi recomande sa schimb cand turatia e cu vreo 10-15% mai mare decat imi recomanda acum...

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pot schimba iar turbina nu are de suferit daca urmezi indicatiile de pe bord. Ideea e sa nu accelerezi puternic cand turatia este scazuta, altfel poti sa mergi mult si bine "subturat" ca nu vei avea probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dinu_s: e cea mai buna gluma care am auzit-o pana acum despre Dsg si nu ma mir ca vine de la tine :))

(sent from my 4S)

Modificat de Audistul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La care gluma te referi? Scuze, da nu inteleg...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un B7 Trendline , 1.6 TDI CR , 2 adulti+ 1 copil + 2 bagaje de greutate medie.

Indicatile de pe computerul de bord erau :

Consumption 1(mediu1) ............3.6 l/100 , Range.......... 1310 Km, Route 1........ 97 Km , Speed 1......................63Km/h ,

Oil temperature............ 97 gr. C , Travel time 1.......................1h 32min , Consumption(relanti) .................... 0.5l/h.

Super masina : 1,5 tone la consumul acesta !!!

Modificat de msorinr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca n-ai dat consumul instantaneu :) Consumul mediu prea are relevanta daca e facut pe un drum de 1.5ore cu viteza de 63km/h (deci deduc o distanta de nici macar 95km!). Ma gandesc ca daca cobori pe distanta asta nici nu e asa de neasteptat....cel mai bine reseteaza consumption2, route2, speed2 cand faci plinul si te mai uiti la ele dupa ce-ai facut sa zicem minim 1000km.

Din datele tale vad ca ai consumption2 (pe ce distanta si la ce viteza medie e calculat?) 5.4l/100km ceea ce nu e chiar asa impresionant. Eu am 5.8l/100 consum mediu facut pe ultimii 3500km, cu motorul mai mare insa, 2.0TDI 140CP.

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am postat ca sa ma laud ci sa laud masina.....pentru ca..........E POTENTA!

Prin asta vreau sa arat ca depinde exagerat de mult de stilul de sofat , pe acelasi drum in aprox. aceleasi conditii am scos consumul mediu de 5.9 ca imi parea rau de alegerea facuta , ma refer la Passat !

Raspund: Consumul mediu 2 de 5.4 l/100 era in primii 1793 Km.

Ca sa scoti consumul de 3.6 l/100 aproape ca nu simti masina , ma refer la acc si dec.

Ruta Barlad Galati prin Cuca

Va rog cine scoate un consum mediu sub 3.6 l/100 , pe aprox aceeasi distanta ca cea din postare va rog sa-mi scrieti si sa facem schimb de filmele cu inregistrarea de pe BC.

Astept cu interes deosebit o confirmare video de la voi !!!!

Modificat de msorinr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!