Jump to content

Distributie Passat B7


kacsabacsi78
 Share

Postare recomandată

Asa arata cureaua de distributie dupa 7 ani jumate si 118000 km, la al meu 2.0  CFFB

IMG_20200703_122426.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unii se sperie degeaba,este ceva timp de cand nu a mai venit vreun coleg sa spuna ca cureaua a cedat in perioada de km preconizata de constructor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am scris si eu despre asta, rolele par sa fie afectate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare ! m-am hotarat sa fac distributia la motor CFFB Passat 2L  , din experienta dvs am si eu o dilema pentru alegerea unui chit de distributie Contitech  sunt 2 chituri dar preturi diferite de aproximativ 400 lei si anume  CT1139K1 SI CT1139K2.

Stiti care e diferenta dintre ele ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , 

 

Am vazut ca au fost discutii pe acest topic de modul in care "se aseaza" cureaua de distributie pe rolele dintate ale pompei de inalte cat si pe axul cu came .

In cazul meu , este distributia cu care am cumparat masina iar a  2-a poza  ( INNA ) poza cu distributia schimbata dupa 35.000 km .   Cum vi se pare "asezarea " ?

 

Multumesc .

20190330_123222.jpg

20200620_120011.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari,

Fiindca a apaut un scartait de la ceva role la motorul meu , cffb, ma gandesc sa schimb distributia chiar daca am "doar" 197k km.?

Dilema mea este ca am primit recomandari diferite ptr piese de la doua service-uri specializate pe VW.

1. Kit distributie Gates, kit transmisie SKF, rola alternator Valeo, pompa de apa Graf.

2. Kit distributie cu pompa de apa inclusa Contitech, kit trasmisie Contitech, rola alternator Ina.

Va rog sa ma ajutati sa aleg.

Imi doresc ca pe langa fiabilitate, sa nu apara zgomote suspecte sau sa fie motorul mai zgomotos.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 9/8/2020 at 5:13 PM, floricelu71 said:

Salutari,

Fiindca a apaut un scartait de la ceva role la motorul meu , cffb, ma gandesc sa schimb distributia chiar daca am "doar" 197k km.?

Dilema mea este ca am primit recomandari diferite ptr piese de la doua service-uri specializate pe VW.

1. Kit distributie Gates, kit transmisie SKF, rola alternator Valeo, pompa de apa Graf.

2. Kit distributie cu pompa de apa inclusa Contitech, kit trasmisie Contitech, rola alternator Ina.

Va rog sa ma ajutati sa aleg.

Imi doresc ca pe langa fiabilitate, sa nu apara zgomote suspecte sau sa fie motorul mai zgomotos.

Multumesc

Salut. 

Am pus eu pe un A3 CFFB kit de distributie Conti si pompa de apa Hepu. Dar am impresia ca motorul e mai zgomotos si nu prea se aude bine. Distributia e pusa de 3000km, dar intentionez sa o schimb din nou (cel putin cureaua si rolele) cu un kit original. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu, daca as fi in locul vostru, nu as alerga dupa "kituri" si as pune curea de la Contitech si role Ina.

Pompa apa Airtex sau Hepu ( intr o vreme era mai buna pompa Airtex decat hepu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cureaua conti e un pic mai zgomotoasa ,in rest sunt fiabile,kit sau pe bucati

important e cine face manopera,am vzt mai multe motoaare nenorocite din cauza greselii umane( a uitat un torx ) decat curele rupte din vina producatorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat azi distributia, la 8ani si 199k km.

Vechea curea, Contitech era in perfecta stare, rolele la fel. Cred ca duceau 230k.

Doar pompa de apa avea o scurgere minora.

Am pus kit distributie Ina si curwa accesorii Conti.

Masina merge la fel ca inainte.

Multumit de lucrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1800 ron.

Kit distributie, kit accesorii, rola alternator, antigel si manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare ma pregatesc pentru schimbul de distributie la doar 145xxx km intrebarea mea este de cati litri de antigel am nevoie ?

2,0 tdi cffb 2014

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Am si eu o nelamurire. Am schimbat distributia acum 4 ani la aproximativ 180k km (Passat B7, 2012, CFGB, 2.0 TDI, 170CP). Am schimbat-o atunci deoarece incepuse pompa de apa sa piarda antigel. Intrebarea mea este, dupa primul schimb de distributie, la cati km / ce perioada se face urmatorul schimb. Tin sa precizez ca am facut aproape 60k km si 4 ani. Mai pot astepta sau ar trebui schimbata dupa 4 ani? 

 

Multumesc!

On 9/30/2020 at 3:09 PM, floricelu71 said:

Am schimbat azi distributia, la 8ani si 199k km.

Vechea curea, Contitech era in perfecta stare, rolele la fel. Cred ca duceau 230k.

Doar pompa de apa avea o scurgere minora.

Am pus kit distributie Ina si curwa accesorii Conti.

Masina merge la fel ca inainte.

Multumit de lucrare.

Salut. Unde ai facut schimbul? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, P.Alin said:

Salutare ma pregatesc pentru schimbul de distributie la doar 145xxx km intrebarea mea este de cati litri de antigel am nevoie ?

2,0 tdi cffb 2014

Va multumesc

Ai probleme cu pompa de apa sau de ce o schimbi atat de devreme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, cristy2me said:

Salutare,

 

Am si eu o nelamurire. Am schimbat distributia acum 4 ani la aproximativ 180k km (Passat B7, 2012, CFGB, 2.0 TDI, 170CP). Am schimbat-o atunci deoarece incepuse pompa de apa sa piarda antigel. Intrebarea mea este, dupa primul schimb de distributie, la cati km / ce perioada se face urmatorul schimb. Tin sa precizez ca am facut aproape 60k km si 4 ani. Mai pot astepta sau ar trebui schimbata dupa 4 ani? 

 

Multumesc!

Salut. Unde ai facut schimbul? Multumesc!

 

In mod normal la masinile dupa 2010 distributia pe curea se schimba la 210k km , asta e intervalul mentionat in carte. Eu am schimbat-o la 200k km si 10 ani vechime , spre surprinderea mea cureaua, rolele si pompa de apa inca se prezentau bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 15.10.2020 at 11:27, Retzius a scris:

Ai probleme cu pompa de apa sau de ce o schimbi atat de devreme?

Da, pompa de apa a inceput sa piarda antigel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare colegi 

Am trecut si eu de la B6 la B7 si am ales motorul de 1.6 diesel .

Il am deja de aproape un an si ma gandesc sa schimb distributia . M-am orientat spre un kit Dayco cu tot cu pompa de apa , dar nu stiu cat de buna este acea pompa de apa . Stiu ca Passaturile vin echipate din fabrica cu distributie Dayco ,dar nu stiu de pompele aste de apa nimic . Am folosit tot Hepu .

Pe de alta parte , motorul asta parca vine cu curea si la pompa de ulei , si ma gandesc sa o schimb si aia , dar sincer - nu stiu care este cureaua asta pe siteul de piese de unde vreau sa iau si kitul de distributie . Poate ma ajuta cineva cu un reper 😉

Mersi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
alexandru_balogh

Salut, detin un Passat B7 combi, cod motor CFFB, cutie manuala, 175000 km si la  o scanare cu VCDS-ul am gasit inregistrata eroarea P0016 00 [096] (detalii in imaginea atasata). As aprecia daca a-ti putea sa imi spuneti cum sa interpretez aceasta eroare. Care ar putea fi cauza?

Multumesc

Fault Found.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era nevoie de topic nou. Exista deja topic in care a fost discutata problema- distributie dereglata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru_balogh

Ce am gasit era doar pentru distributie pe lant. Eu am pe curea si a fost schimbata de 15000 km e posibil sa apara eroarea abia acum si masina sa functioneze impecabil? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, acum 4 ani am schimbat kitul de distributie cu Continental ct1139k2 si pompa de apa Heppu, de atunci am aproximativ 60000 km, ar fi timpul sa o schimb din nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat pe origine și mecanicul mi-a spus 80k km sau 6 ani. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!