Jump to content

Distributie Passat B7


kacsabacsi78
 Share

Postare recomandată

Corect, dar...scrie ca, daca se impune o reparatie de moment(imperativ=necesitate) se poate refolosii si nu ca se poate refolosii pana la expirarea limitei de km.

Acum fiecare face cum/ce vrea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se refoloseste, apoi se prinde cu capse pe ici pe colo (pe unde nu se vede scrisul) si se pune din nou ... si se merge asa pana face motorul buba.

 

incredibila discutia asta despre refolosirea curelei de distributie... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

55 minutes ago, Cristi81 said:

Corect, dar...scrie ca, daca se impune o reparatie de moment(imperativ=necesitate) se poate refolosii si nu ca se poate refolosii pana la expirarea limitei de km

Nu scrie nicaieri ca ,,nu se poate refolosi pana la expirarea limitei de km,,......asta e si motivul pt care o reutilizam,sa isi faca nr de km

Acolo scrie clar cum sa o demontam/montam si daca vrem sa o refolosim sa o punem in sensul care a fost....evident daca mai are de facut km

Cureaua mea de  pe Passat a fost detensionata de 4 ori ,momentan are 100kkm si e pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma opresc aici/se remonteaza doar in cazuri speciale(cand nu ai de ales/se impune)cam asta spune "franceza mea".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cat costa o curea de distributie, nu cred ca-si are rostul discutia asta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara! VW passat din semnatura (2.0 tdi, CFFB, fabricat in 10.2011, primul proprietar, 82.000km) la revizia anuala am constatat ca picura antigel pe la pompa de apa (completaz cam 0,5 litrii pe an) iar cureaua de accesorii prezinta microfisuri si avand in vedere ca are deja 6 ani, cureaua de distributie as vrea sa o inlocuiesc.

Intrebarea mea este: 1. Trebuie inlocuit doar kitul de distributie, cureaua de accesorii si pompa de apa si/sau alte role, etc.

                                      2. Avand in vedere km putini pe care ii fac, masina dorind sa o pastrez in continuare, sa folosesc piese OEM sau AM (dorind sa folosesc pt kit contitech sau dyco)? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici mie nu mi-e foarte clar practic, daca cureaua de distributie se schimba la 210k, sau dupa 6 ani, cand sigur nu ajungi la acei km. Posibil daca insa, exista microfisuri  la doar 82.000 km trebuie schimbat intreg kit-ul.Eu am luat-o la 100k am facut 4.500 km prin Romania, dar nu am avut probleme, doar ca mi s-a spus ca cureaua are un anumit grad de uzura şi ca va trebui schimbata, ba dupa nr de km, ba dupa 6 ani.       

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU exista limita de timp pentru schimbarea distributiei. In alta ordine de ideise pot face fara probleme 210k Km in 6 ani.

Oricum, in majoritatea cazurilor, cedeaza pompa de apa inainte de limita de Km si astfel se impune schimbarea distributiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua! La VW passat 2.0, CFFB din semnatura cu 82.000 de km am reusit schimbarea distributiei deoarece facuse 6 ani iar pompa de apa curgea, completand cam 300 ml/15.000 km.

cost piese 1314 lei (inclusiv lichid de frana ATE si capac buson ulei OEM) iar manopera 400 lei la un service de incredere.

20171216_121753 (1).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua. La motor CFFB merge pus antigel G12 simplu sau G13? (pentru schimb complet)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricare dintre ele.

Mai ai si G12+, ++, ...

G 13 le este ecologic si nu mai este toxic, eu asa am pus.

Oricum, sunt miscibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Multumesc. De unde iau de obicei nu au decat G12 simplu si G13, de asta am intrebat. Daca sunt miscibile e perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare !! Am achizitionat recent un passat 1.6 tdi 105cp an 2015 din germania ..nu stiu daca a fost s-au nu schimbata distributia am carte service da nu-mi dau seama cum se numeste distributia in germana m-am uitat pe net da nu bate nici un cuvant cu ce e acolo :) oricum sa fiu sigur a-si vrea sa o schimb eu distributia si filtrele si uleiul ..stie cineva cat m-ar ajunge un schimb de ulei total + filtre si distributia multumesc o zi buna !! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

la un motor 2.0 CGLC mecanicul mi-a strans distributia  maxim spre dreapta, astfel incat, cand este cald, indicatorul este dus mult in dreapta peste indicator. Intrebare, daca il slabesc fara sa calez motorul...risc sa desincronizez distributia ? (este pe audi, deci e pus longitudinal... am mult de munca sa desfac tot botul la masina...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai nevoie de imbus sa tii intinzatorul ,altfel risti sa o desincronizezi

oricum dupa operatia asta verifici distributia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

vreau sa fac si eu distributia la 1.6 cayc 2012 cu 188.000. km pe bord ( fostul proprietar mi-a zis ca a cumparat-o din franta in 2015 la 150k, eu am luat-o de la el in 09.2017 cu 177k )

cat antigel si de care trebuie ? si cata apa distilata ?

imi zicea un mecanic ( nu cel la care voi face operatiunea ) faptul ca G13 e coroziv pentru sistemele mai vechi ( nu stiu daca e adevarat sau cat de vechi )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce a recomandat mecanicul daca nu G13? 

Citeste regulamentul forumului.

Citeste si tot topicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit toate cele 15 pagini si nu am vazut o recomandare pentru cayc

doar unii colegi care de curand si-au luat g13 si nu neaparat pentru cayc

nu am nici manual de service din pacate

iar google m-a lasat cu ochii in soare

la ce folos forumul daca nu sa ne ajutam ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa recitesc forumul acum dar sigur scrie.

Cat antigel iti trebuie iti va spune mecanicul. Oricum cam 2l de antigel si 2 de apa.

La masina ta iti trebuie antigel roz,deci G13. Acum a aparut si mov care e mai putin poluant (cauta pe forum ca este discutie despre antigel).

Dar totusi sunt curios ce a recomandat mecanicul! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat legatura cu mecanicul care  va face lucrarea si mi-a zis sa iau g13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, a aparut zgomotul acesta la masina azi. Motorul era cald, distributie schimbata acum ~20k km(2 ani), stie cineva ce ar putea fi? O sa merg oricum cu ea la mecanic luni, dar as fi curios daca are cineva idee. Nu are nicio eroare si motorul trage normal.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am primit azi piesele prin curier si pe rolele de la distributie scrie ina slovakia iar pe curea ina germany

insa in ceea ce priveste rola intinzatoare a curelei de accesorii

pe cutie scrie ina si pe rola Litens made in Romania ( am vazut ca sunt niste canadieni care au facut fabrica la TM )

fac si subansambluri pentru ina sau am avut o "karma" proasta in alegerea furnizorului de piese ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/4/2018 at 5:27 PM, Raulbogdan said:

Salut, a aparut zgomotul acesta la masina azi. Motorul era cald, distributie schimbata acum ~20k km(2 ani), stie cineva ce ar putea fi? 

daca ai distributia schimbata recent, da jos cureaua de accesorii si vezi daca mai face.

daca nu, e de la accesorii .... intinzator, frey alternator sau chiar cureaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!