Jump to content

Distributie Passat B7


kacsabacsi78
 Share

Postare recomandată

Ma poate ajuta cineva cu o parere.

Am această problemă de cand am schimbat distribuția. Este senzorul de la axa cu came sau distribuția nu este bine pusa la punct? 

4096_b1                                                    P001 600(096) senzor axa came-G40-senzor rotatie-G28-corelatie incorectă inermitenta  

Modificat de Manuel N.
citeste regulamentul forumului!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, detin passatul din semnatura, 2.0 tdi cffb si am implinit 7 ani si 110k. Din ce am citit pe aici si am mai si auzit distributia trebuie schimbata la 210k sau 5 ani. Am vb azi cu un mecanic de la PBV care a spus ca nu exista limita de timp la curea, ci doar nr de km 210k. Spunea ca trebuie verificata anual dupa 6 ani. A spus ca a schimbat distributii care erau ok si dupa 9 -10 ani. Mi-a spus ca daca vizual cureaua arata ok pot continua cu ea. Ce parere aveti ? Sa o schimb sau sa cred de buna ce au zis nemti in normativ. Or fii inventat ei alt tip de cauciuc care sa reziste asa miraculos ?!? ::))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa trebuiasca sa umbli mai repede la distributie din cauza pompei de apa.Mie de exemplu pe la ~170.000 a inceput pompa sa piarda apa si cu ocazia asta am schimbat tot kitul de distributie.Cureaua si rolele erau intr-o stare foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa mentionez, la 55k pierdea apa pompa, ft. putin e adevarat, dar am schimbat-o pe garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat la 230 000km sau 7 ani. Cureaua si rolele aratau foarte bine. La fel si pompa de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am inlocuit si eu tot kit-ul de distributie + curea si intinzator accesorii, la CC-ul din semnatura la la fel pierdea antigel pe la pompa. Masina are 103.000 si pierdea tot mai mult am avut sa-i bag si 1l la 2 zile. Toata treaba piese + manopera a costat 2783lei la reprezentanta Vw din Sibiu.

Am uitat sa-i intreb pe baietii de acolo cati km ma tine kit-ul asta? ! Stie cineva?

Modificat de Manuel N.
In aria de B7 esti offtopic cu CCul!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, a venit vremea sa schimb si eu distributia (Passat B7 2011, cod motor CFFB),  ce-mi recomandati sa cumpar, Contitech, Ina,Gates,Dayco? Pompa de apa o sa fie Hepu. La kit-ul de Contitech am auzit niste zvonuri ca la relanti se aud niste zgomote...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus kit distributie Gates+pompa Hepu.Pana acuma totul normal,fara zgomote suspecte.Cureaua originala a fost Dayco+role Ina+intinzator Litens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus Gates si pompa Hepu. Pana acum e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 3/28/2019 at 6:27 PM, roby79 said:

Salutare, detin passatul din semnatura, 2.0 tdi cffb si am implinit 7 ani si 110k. Din ce am citit pe aici si am mai si auzit distributia trebuie schimbata la 210k sau 5 ani. Am vb azi cu un mecanic de la PBV care a spus ca nu exista limita de timp la curea, ci doar nr de km 210k. Spunea ca trebuie verificata anual dupa 6 ani. A spus ca a schimbat distributii care erau ok si dupa 9 -10 ani. Mi-a spus ca daca vizual cureaua arata ok pot continua cu ea. Ce parere aveti ? Sa o schimb sau sa cred de buna ce au zis nemti in normativ. Or fii inventat ei alt tip de cauciuc care sa reziste asa miraculos ?!? ::))

ne intrebi ce parere avem? ai 7 ani deja...cureaua o fi buna inca, caci materialul nu e doar din cauciuc ci intradevar e un material mai bun (kevlar sau ce are in compozitie)... eu de pompa de apa iti zic sa iti pui problema ... in rest totul tine de noroc cand deja au trecut atatia ani (am un cunoscut care a luat un A4 2006 cu distributia neschimbata de 9 ani pe ideea ca facuse acel proprietar doar 60.000 km in cei 9 ani... si nici el nu s-a grabit sa o schimbe... la 1 luna dupa achizitia facuta de prietenul meu aflu de la el ca a avut o "bucurie" si si-a luat un alt motor)  

On 5/17/2019 at 10:05 AM, elyx13 said:

Salutare, a venit vremea sa schimb si eu distributia (Passat B7 2011, cod motor CFFB),  ce-mi recomandati sa cumpar, Contitech, Ina,Gates,Dayco? Pompa de apa o sa fie Hepu. La kit-ul de Contitech am auzit niste zvonuri ca la relanti se aud niste zgomote...

eu am pus kit OE distributie si pompa Hepu

pe masina era pompa OE (nu are stantat producator) iar kitul OE cuprinde curea Conti, role INA si rola intanzator LIttens Canada

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/25/2015 at 4:50 PM, vaurel said:

Daca masina are doar 150k si sunt reali, poti merge linistit cu ea pana se ajungi la 210k sau face 5 ani.

si daca masina are 9 ani si doar 150.000 km ... ar trebui schimbata distributia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as schimba doar cureaua, daca nu ai alte probleme ... zgomote ori scurgeri de antigel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, stefanutz30 said:

si daca masina are 9 ani si doar 150.000 km ... ar trebui schimbata distributia ?

Am 8 ani in Iulie si 113.000 km. Masina merge ceas și nu intentionez sa schimb momentan distributia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cureaua se poate schimba fara demontarea a multe piese ?

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se slabeste intinzatorul.... dar nu de tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare tuturor! Desi am citit acest topic de la cap la coada, tot nu sunt lamurit cand se schimba distributia la passat. Detin un b7 2.0 tdi dsg, fabricatie decembrie 2013. Masina are acum, dupa aprox 6 ani, 145.000 de km reali. Majoritatea mecanicilor mi-au spus sa stau linistit, ca VW nu mai da limita de timp, ci doar nr. de km 210.000. Avand in vedere ca VW forum m-a scutit de plata inutila, gasind raspunsuri la problemele mele, apelez tot la voi si in aceasta situatie. Ma sfatuiti sa schimb sau nu distributia? Intuitia mea ar spune sa mai stau pana pe la 160.000... O data c distributia se schimba si cureaua de accesorii?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar VW nu da limita de timp, ci doar limita de km: 210k. 

Eu totusi am ales sa o fac acum la 112k km, pentru ca aveam tot felul de chitaieli, fasaieli, etc... si-mi stateau pe creier. 

Cureaua de distributie, era ok, nu avea urme de uzura, crapaturi sau ceva. Cred ca mai tinea mult si bine. Era doar murdara si atat (la megane-ul dinainte cureaua de distributie era ca noua cand am schimbat-o, nu stiai care e cea  noua si cea folosita, dar probabil ca astia de la renault se capseaza/protejeaza mai bine de praf).

In schimb, cureaua de accesorii avea foarte multe crapaturi pe interior, rola intinzatoare de la accesorii avea un joc cam maricel zic eu, iar pompa de apa incepuse sa piarda lichid... am completat in iarna pana aproape de maxim si acum era aproape de minim ... 

 

Asa ca, probabil ca distributia tine mult si bine... dar nu te ajuta partea de accesorii :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua,

detin un Passat CC ,CR 2.0Tdi, cod CBAB;am schimbat distributia OEM dupa cinci ani(in 2016 februarie) la 136.000 km cu un kit Contitech cod CT1134K1+pompa apa separat

acum am 208000 km si trei ani jumatate cu acest kit Contitech;intrebarea mea este ce durata de viata are acest kit Contitech: 60.000 km,90.000 km?si ca timp 4 ani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare, revin cu o noua situatie pentru mine. Masina din semnatura, 125k, 7 ani si ceva, la recomandarile porsche ro verific anual cureaua pana pe la 210K. Facand revizia ( la service de cartier) zilele trecute, rog mecanicul sa verifice si cureaua.Acesta ma suna si-mi spune ca am cureaua putin deplasata de pe zimti, adik se vedeau zimti de la rola cca.  juma' de cm (omu' nu a gandit sa-mi faca o poza).

Ce parere aveti, ce ar trebui sa fac, trebuie schimbata, e normal sa stea asa? (sincer nu am vazut niciodata cum arata o distributie pe masina).

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e deplasata 0.5 cm, motorul cum merge?

ma refer la parametrii pe laptop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributia trebuie inlocuita urgent daca cureaua  depaseste suprafata rolei  .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandesc ca daca ar fi normal, mecanicul nu te mai anunta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina merge ok, pe tester nu da nimic, doar ca se vede putin din rola. Cam asta ar fi. Ma intreb care sunt motivele de sa deplasat, e posibil ca atunci cand mi-au schimbat pompa de apa( cca. vreo 70k in  urma si vreo 3-4 ani) sa nu o fi pus cum trebuie ? Am fost la porsche atunci, eram in garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce marci recomandati pentru schimbarea kitului ? Am auzit ca la unele kituri se aude un shuierat.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand dai jos cureaua de distributie (detensionezi) nu se mai pune la loc aceasi curea. Daca la b7 pompa de apa e pe cureaua de distributie, atunci cand ai facut manevra  de schimbare a pompei, ti-au pus aceasi curea la loc?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!