Jump to content

Vreau sa cumpar un B8!


GunX
 Share

Postare recomandată

Sunt si oameni care nu stiu sa vanda, care le e frica sa dea vin pt ca cine stie ce o fi in capul lor…oricum noua nu vei gasi, iar de km nu are rost sa vorbim ; important e sa fie masina buna si sa nu necesita investitii mari ; sau daca necesita , macar sa o iei la pret bun si sa stii care sunt ; depinde ce cauti ; daca nu te deranjeaza ca masina a fost lovita sau ca are mici defecte remediabile, atunci te poti uita si la cele ieftine ;

P.s : cum ai spus si tu, din 2010 majoritatea se invart pe la 150.000…dar sunt multe aduse de afara mai ieftin care ele defapt ruleaza minim 60.000/an…din tara probabil vei gasi si cu 100.000 reali in 5 ani ;

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

au aparut tepele pt...tepari. se ia o masina lovita de pe mobile sa zicem http://www.mobile.de/ro/marc%C4%83/audi/model/a4/vhc:car,cnt:de,pgn:1,pgs:50,srt:date,sro:desc,mke:audi,mdl:a4,frn:2009-01,frx:2013-12,ful:diesel,ger:manual_gear,pwn:96,pwx:148,ccn:1801,ccx:2000,dmg:true/pg:vipcar/204771882.htmlse pun pozele intr-un anunt pe http://www.autovit.ro/audi-a4-C36486607.html  unde faci super oferta la 30% din pretul pietei, apoi ceri avans prin paypal, da repede ca se da ocazia nene samsar!

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua...as vrea sa mi iau si eu un audi a4 an 2009-2010 motorul de 2.0 tdi..v-as ruga mult cei care sunteti posesori sa mi spuneti ce probleme au astfel de masini..cu ce va ti confruntat pana acum...la telefon cand suni pentru vro masina toti zic ca este impecabila,na-re nimic...80 la suta dintre anunturile dupa net sunt samsari...va multumesc frumos..orice parere e mai mult decat binevenita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Iau in considerare achizitia unui B8, berlina, cutie automata, 2010-2011. maxim 2000cc. Nu prea conteaza daca e benzina sau motorina pentru ca nu fac mai mult de 10k km pe an. De preferat sa aiba clima automata, senzori de ploaie, senzori parcare si scaune ultraconforrtabile. Si sa nu fie puturoasa. 

As prefera sa nu aiba mai mult de 100k km, insa asta e un criteriu secundar oarecum. Ma intereseaza de fapt sa nu mai necesite si alte investitii.

 

Intrucat nu cunosc nimic in zona Audi A4, sper sa ma puteti ajuta cu raspunsuri la cateva intrebari

 

1. De ce motorizari sa ma feresc (avand in vedere cutia automata), ce motorizare sa caut?

2. In 2 cuvinte avantaje si dezavantaje cand vine vorba de benzina vs motorina. Se pastreaza regula generala ca reviziile si piesele sunt mult mai scumpe in cazul disiel? Benzinaru e cu mult mai silentios?

 

3.Ce alte optionale sunt utile si ar trebui sa le iau in calcul. 

 

4. In general, de la cati km in sus trebuie inlocuite din piese (distributie ambreiaj, altele...)

 

 

Multumesc


Ce parare aveti de masinuta asta?

 

http://olx.ro/oferta/vand-audi-a4-80-000-km-1-8-tfsi-automatic-ID3IAmD.html

E un pret corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca nu faci mai mult de 20.000km/an, nu prea vad rostul diesel/revizii etc. iar tu spui ca faci 10k/an si mai rau.

Cel din link daca are acei km reali cu motorul 1.8 care stiu ca nu prea are mari probleme, merita

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa detaliezi diferenta concreta intre reviziile la o motorizare cu benzina vs. motorina? Ma refer la o revizie la care schimb ulei si toate filtrele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu filtrul de motorina +diferenta de ulei cred. Dif de achizitie a masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferebta de achiziție ii evidenta, dar eu doream sa imi traduc "diferenta la revizii". Ce inseamna in lei la 15.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsurile prompte.

Intradevar ma voi orienta spre benzina din considerente de cost, revizii si piese. Apoi.motoarele pe benzina in general sunt mai silentioase. Si in primul rand din cauza ca distantale parcurse zilnic de mine sunt foarte mici. 5 km, 10 min. iar un motor pe benzina este mai eficient in conditiile astea (cel putin asa mi s-a spus).

 

Reversul problemei este ca pe piata, majoritatea sunt disiel si din acest motiv, desi un benzinar ar trebui sa fie mai ieftin, din pacate nu e asa.

Modificat de play4fun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diesel 279,52 lei

Benzina 165 lei

3 filtre + 4 litri de ulei?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine un service de 10k km sau 1 an, m-a costat aprox 900 lei, ceea ce a inclus uleiul, filtrul de ulei, filtrul de polen si manopera. Asta la Midocar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta mea, diferentele la revizii sunt nesemnificative. Nu stiu de unde-a scos colegul preturile de mai sus si unde face el o revizie completa la benzina cu 165 de lei, dar trecem peste. Chestiile de care ar trebui sa tii cont sunt:

- diferenta de pret la achizitie

- desi tehnologia CR a "linistit" f mult diesel-ul, 2.0TDI-ul la care te uiti tu este clar mai galagios decat benzinarul echivalent. Nu cu mult, dar este.

- daca ai drumuri de distante f scurte mereu, diesel-ul nu prea se va incalzi. Vara nu prea va conta, dar iarna da.

- depinde cum preferi sa se comporte un motor. Iti place sa traga imediat de la ture joase, iei diesel. Iti place sa-l turezi si sa auzi ocazional sunetul de 6000rpm, iei benzina. Diferentele de cost la distantele facute de tine sunt suficient de mici cat sa devina o preferinta personala. Du-te la un test-drive cu fiecare si lamureste-te ce preferi.

- un diesel o sa-l vinzi mult mai usor cand o sa-i vina vremea

 

Legat de restul masinii:

- nu exista fara clima automata. Exista doar pe o zona sau pe 3 zone.

- ti-as recomanda sa cauti o masina cu navigatie, va schimba complet interiorul, or sa-ti apara o gramada de butoane in jurul schimbatorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As mai adauga ca mai ales la cele de afara, motorizarea diesel inseamna de obicei rulaje ceva mai serioase (nu ia nimeni motorina sa mearga putin), la benzina media km/an teoretic poate sa fie sensibil mai mica. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru mers in Bucuresti pe drumuri scurte nu vad niciun motiv de luat diesel. Iti va consuma mult, vei pune mare stres pe DPF. 

Oricum in algomeratia din oras n-am vazut consum de sub 9%, iar mers realmente bara la bara poate sa ajunga peste 11%. Ma refer la un 2.0 TDI cuplat cu cea mai economica cutie they say - Multitronic.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://olx.ro/oferta/audi-a4-ID3hCXh.html#8404790885

 

dupa anunturi pare samsar, dar n-are pret de bomba


E aceeasi masina ca asta ?

http://olx.ro/oferta/audi-a4-2-0-diesel-2010-taxa-platita-ID3Nr54.html#ff88030346

 

Alta:

http://olx.ro/oferta/audi-a4-2011-ID3IL7f.html#fbb2925baf

 

 

Apropo, e cineva pe formum care poate verifica un VIN? WAUZZZ8K2AN023420

Multumesc

Modificat de play4fun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primele doua sunt masini diferite. Una are xenon, cealalta nu. Difera si volanul.. Din pacate sunt si foarte putin dotate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa-mi dau seama din poze de nivelul de echipare al unui A4? 

Modificat de play4fun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare mie sau usa din spate are alta culoare fata de aripa din spate? Poate este si unghiul din care este facuta poza.

Modificat de florin03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa-mi dau seama din poze de nivelul de echipare al unui A4? 

Iti poti da seama de majoritatea optionalelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
alexandru12345

Salut, ma intereseaza si pe mine achizitionarea unui a4 b8, am vazut 2 masini pana acum, una la tiriac auto si alta la proleasing ploiesti, ma intereseaza in special durabilitatea motorului 1.8t. Doresc o opinie in legatura cu masina asta.http://www.proleasing.ro/proleasing/autoturisme-rulate/audi-a4-visiniu-2009

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e cam mult?

Sau  poate mi se pare mie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!