Jump to content

Vreau sa cumpar un B8!


GunX
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

nu aparuse FL deja in 2012?! 

Nu stiu despre ce motor "nou" vorbeste, dupa 2011 nu au aparut motoare diesel noi pe A4 daca-mi aduc aminte bine... (CAGC, CAGA si CAHA la 2.0TDI)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alizandru. Mergi si vezi masinile care te interesează. Tu oricum nu o sa poti sa iti iei masina la pret mai bun din alta tara. Daca nu ai citit topicurile despre achiziții de masini SH iti zic pe scurt ideea. Samsarii le iau de la licitatii si/sau nu plătesc TVA-ul in Ro . De aici iese pretul mai mic ... Nu ca le iau de la primul proprietar, un medic iesit la pensie, care mergea duminica dupa slujba in Aldi sa ia de mancare.

Audi-ul de mai sus e luat la licitatie. Probabil ca l-a prins la "oferta" acum de sărbători cand lumea cauta altceva nu masini. E posibil sa nu fi platit nici Tva... dar sa nu exagerez. Km eu zic ca sunt dati inapoi., dar nici aici nu e vreo regula.

Mergi sa o vezi, ca de pe net nu iti dai seama. Ca are carlig e un minus. Posibil sa trebuiasca schimbat kitul ambreiaj, dar nu e ceva exagerat de costisitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ice_2k imi poti spune parerea ta despre asta: http://www.autovit.ro/audi-a4-C35724673.html

 

E noua pe autovit, si as vrea sa o vad

 

Mi se pare mie , sau masina din anunt, are aripa si usile de pe partea stanga, in alta nuanta( revopsite )?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa-ti dai seama din poze.

 

Ca sa scazi sansa drumurilor aiurea, propune vanzatorului un test intr-un service autorizat cu conditia ca daca masina este ok si nu apar probleme/erori, platesti testarea si o cumperi, daca te-a mintit cu orice (km,defecte ascunse), in secunda urmatoare pleci. Cei care stiu ca masina include pacaleli, nu or sa accepte in veci sa dea 2-300ron degeaba. Pe gratis, or sa plimbe mult si bine pe drumuri pe toata lumea, in speranta ca da de cineva caruia ii va parea rau de drumul facut si o va cumpara inchizand ochii

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce, e vreo lege nescrisa care spuna ca masina trebuie neaparat testata inainte de achizitie ?  NU ! Masina o testezi pt ca tu nu te pricepi ( ghinonul tau ) si astfel ceri ajutorul cuiva specializat ca sa te convingi TU de ceva ; de ce trebuie sa faci asta pe banii mei ? Cumva inainte sa te insori iti duci nevasta la ginecolog sa vada daca mai e fata mare sau nu? si eventual plateste tot ea daca nu ? dar poate unuia i se pare ca e..si altuia ca nu a cusut-o bine...ce te faci ? voi vreti masini impecabile, fara nicio problema, full option, vechi de 2-3-4 ani, cu revizii facute la reprezentanta, importate de la samsar si la sfert de pret ; numai bine va cumparati masini noi si gata ? daca eu sunt de acord sa platesc in servis constatarea, masina nu are nimic, apoi tu nu o mai iei, sau zici ca vi maine cu banul si numai vi ca ai vazut alta pe autovit cu 3000 euro mai ieftina, eu ce pot sa iti fac tie ca potential cumparator ? sau mergem inainte de asta sa facem o procura in acest sens si apoi ne judecam ? eu zic sa incetati o data pt totdeauna cu gandirile astea de 2 lei cum ca vanzatorul trebuie sa plateasca testarea, vad ca e o noua moda asta in materie de achizitii ; poate eu inainte sa o vand am verificat-o intr-un servis si mecanicii aia au omis cate ceva ( cum fac toti de altfel ), sau in ziua respectiva se intampla sa se strice ceva fara ca eu sa stiu s.a.m.d ; sau va facurati toti corecti asa dintr-o data ?! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca tre' sa te linistesti si sa citesti cu atentie ce-a zis GunX. Si anume, ii propui sa plateasca el daca in service se descopera ca te-a mintit cu ceva (gen zice masina fara accident si se dovedeste ca-i lovita).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te agiti prea tare pentru o simpla propunere: nu este nici o lege, iti convine bine, nu-ti convine iara bine. si e dreptul meu daca gasesc probleme la masina si citesc pe fata ta ca le-ai stiut (adica ai incercat sa ma pacalesti) sa ma intorc sa plec la fel de bine si fara sa avem aceasta intelegere, ba un cetatean mai nervos si bine facut s-ar putea sa te si agreseze fizic pentru incercarea de escrocare, mai ales daca a venit de la niste sute de km degeaba.

 

eu nu vorbesc de oameni care vand masina dupa ce a fost a lor o perioada de cel putin 6 luni...eu vorbesc de masini "aduse", cu actele in alb, samd. aia care se prefac ca nu se pricep, cand fac numai d-astea toata ziua si din asta traiesc. ca din pacate in Romania nu poti aduce si vinde masini fara escrocherie, e alta poveste.

 

piata a ajuns 90% numai inselatorie de samsari pentru ca au prins toti tupeul cand vad ca poti sa minti si incerci sa dai tepe la greu, fara nici un risc. il iau toti pe nu stiu in brate, de parca nu-ti dai seama in secunda doi cand cineva incearca sa te fure si nici nu sunt buni actori.

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma agit ; dar dupa cum am spus si eu, mai bine cumperi masina de la proprietar din RO sau te duci dupa ea afara ; pt ca altfel in 95% din cazuri masinile sunt manarite ; pt ca altfel nu prea au ei cum sa faca profit si daca s-ar vinde in lumea asta masini la jumatate de pret undeva ne-am duce toti dupa ele acolo ; dar lucrul asta nu se intampla...mai bine le spuneti potentialilor cumparatori ce sa verifice inainte de dusul in servis, cum sa isi dea seama de anumite chestii, care au fost problemele speicifce, cum le-am zis si eu colegilor in topicul cu golf 4 / bora ; personal mi s-a intamplat sa bat drumul degeaba in alte orase pt ca proprietarii ( niste tarani obositi ) se bateau cu pumnul in piept ca ei au cea mai buna masina si cand ajungeai acolo era in 3 nuante si cu check engine aprins in bord..sincer mi se pare putin aiurea ca la achizitia unei masini de 13-14000 euro sa te uiti la 1000 euro si sa bati drumuri de pomana..cel mai bine va cautati prin imprejurimi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer mi se pare putin aiurea ca la achizitia unei masini de 13-14000 euro sa te uiti la 1000 euro

 

daca cineva cu un salariu mediu a strans sa zicem in 3 ani de zile suma aia pentru a lua o masina, cum adica e aiurea sa te uiti la 2 luni si jumatate de munca+economisit

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimpotriva dupa ce ai strans ceva ani te asiguri ca masina chiar isi face banii si nici nu ii arunci pe vreun miraj ieftin care ulterior te va costa scump.

 

Masina din anunt nu are climatronic. Configuratia este una ciudata sa fie fara climatronic, fara xenon si led-uri pe spate, dar sa puna navigatie. 

Butonul de autohold la automate nu este, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand nu iti afiseaza temperatura si nu are doua rotite daca nu e climatronic. Apoi te uiti la cotiera sa vezi daca are ventilatie pe centru si pt cei din spate.

Audi-A4-Avant-729x486-9d0aa349c2b77382.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uuuffff! habar nu am de nimic. Unde este butonul de auto-hold (aia e oprirea la semafor?), si cum imi dau seama daca e dublu climatronic, si daca merita sa iau multitronic pentru circulat prin oras in cea mai mare parte cu un total de 17000-18000 de km anual. Please, help me.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimpotriva dupa ce ai strans ceva ani te asiguri ca masina chiar isi face banii si nici nu ii arunci pe vreun miraj ieftin care ulterior te va costa scump.

 

Masina din anunt nu are climatronic. Configuratia este una ciudata sa fie fara climatronic, fara xenon si led-uri pe spate, dar sa puna navigatie. 

Butonul de autohold la automate nu este, nu?

Nu exista B8 fara climatronic. Ce vezi tu acolo este climatronicul pe o singura zona, celalalt (cu afisaje) este pe 3 zone. Butonul de autohold de asemenea, e si la automate la fel ca la manuale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba e climatic (o zona, fara afisarea temperaturii) decat climatronic. Asta in termeni de VW.

Adica AC-ul de baza vreau sa zic. Este enumerat de toti la optionale insa e standard. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si care e butonul de auto-hold? In toate anunturile scrie ca masinile astea au asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E fix sub cel de frana de mana.

maxresdefault.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Climatronic = setezi temperatura si se ocupa el singur. Nu vad ce importanta are daca are display separat pe unitatea A/C sau iti arata datele pe ecranul MMI. Repet, nu exista B8 fara climatronic, este standard. Optionala este trecerea de la o zona la 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos. Ce parere aveti de cutia de viteze automata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In anunturi scrie "automata 8+1". La un audi a4 din 2011 - 2012 banuiesc ca e multitronic. Care-s mai bune? Sau sa-mi iau cu transmisie manuala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Multitronicul e CVT si nu e ca orice automata, asa ca love it or hate it. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica, din cate stiti, sunt probleme cu ea? Mie personal mi-ar placea, dar, daca nu ma pricep ......


Fir-ar! La toate scrie: dublu climatronic, sistem start/stop la semafor (asta e auto-hold?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!