Jump to content

Vreau sa cumpar un B8!


GunX
 Share

Postare recomandată

DIn lipsa de experienta cu acest model si din frica de tzepe pe autovit, am avut ideea de a crea un topic unde sa putem analiza cate un anunt, cat de corecte sunt caracteristicile relativ la poze, cat de mult merita, daca "miroase" sau nu anuntul etc.

Daca cineva gaseste intamplator o masina de vanzare si o poate sugera aici, as fi super recunoscator.

http://www.autovit.r...-C16078346.html

DIn cauza ca detin deja un 2.0 TDI de 140 de cai, pe o masina dotata cu "sound system" (modelul vag cu 12 boxe), xenon din fabrica, oglinzi care se inchid la faruri inclusiv cele exterioare si dublu climatronic, intentionez sa nu dau un "pas in spate", asa ca imi doresc macar dotari similare sa am pe urmatoarea masina. Motorizarea ma doare cel mai mult, pt ca vreau sa raman in zona diesel, si asta inseamna ca ori sar la un impozit de in jur de 500Eur pe an (2700cmc sau 3000cmc), ori ma multumesc cu aceiasi putere :(

Un 2.0 de 170 era ideal, dar e prea nou si nu-l gasesc la SH...

Bugetul e cam de 16-18K... anul ceva dupa 2007-2008. Ma mai intereseaza obligatoriu scaune incalzite, tempomat si automata. Orice sfaturi aveti, sunt binevenite

Multumesc

P.S. Este cineva pe aici care stie cum se poatea obtine acces la baza de date de la delaerii Audi pt a verifica km si istoricul unei masini dupa nr de indentificare? Contra cost, evident. Multumesc

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa scriu si aici minusurile (adica dotari pe care scrie ca le are dar de fapt nu le are) la masina din link, ca sa ramana "documentate" :)

- Nu este SLine, este lipit doar badge-ul. De altfel, se vede si in poze ca la un moment dat are badge-ul, dup-aia nu-l mare are.

- Nu are scaune incalzite

- Nu are oglinzi rabatabile electric

- Pilot automat nu are

- B&O nu are

- El zice ca are si senzori ploaie si oglinzi heliomate dar dupa cum arata oglinda in prima poza, eu zic ca cel putin una din ele lipseste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Una care putem spune ca se incadreaza in cerintele tale.

http://www.autovit.r...-C21413072.html

Are cateva minusuri, cum ar fi farurile ca nu sunt cu xenon OEM, display-ul monocrom, dar are si plusuri scaune sport, piele. De asemenea in anunt spune ca ar avea tempomat (dar trebuie verificat, nu se vede in poze), nici in privinta senzorilor de ploaie, lumina nu pare a avea dreptate :) oglinzi rabatabile electric (care nu par a fi) :P

Succes in cautari!

Modificat de Tavy81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nici nu m-as uita la un B8 fara xenon OEM..

Succes la gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu este B8... Eu zic sa te orientezi catre altceva la banii pe care ii ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt total de acord, fara xenon OEM nu ma intereseaza. As aduce-o din Germania dar nu stiu nimic despre asta (altfel nu puneam topicul), nu prea am nici f mult timp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bugetul este unul mic pentru un A4 cu xenon, automata, scaune incalzite si tempomat, trebuie sa te uiti cam la peste 20k, chiar mai mult daca mai este si diesel. Poate gasesti si sub, dar la multi km. Parerea mea, uite-te si la ceva benzinare (1.8 sau 2.0TFSi)

Uite ceva super, zic eu http://www.autovit.r...-C21253165.html

Inca unul http://www.autovit.r...-C15452237.html

My advice, incearca si un quattro in defavoarea cutiei automate. 2.0 TDi sau TFSI si quattro mi se pare vis.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord la quattro in favoarea cutiei automate, dar aici depinde si de preferinte, daca ti s-a pus pata pe cutia automata, aia e :) Singura problema e ca, daca iei un 2.0TDI 143cp quattro (nici nu stiu sigur daca exista), cel mai probabil va fi un downgrade fata de ce ai acum din punct de vedere al performantei in linie dreapta (exceptand plecarea, evident).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.autovit.r...-C21292076.html

Sigur sunt heliomate toate oglinzile?

Climatronicul e simplu?

La culoarea neagra ia cineva in calcul cand dimensioneaza aparatul de AC, ca o foaie alba vara la soare are 32 de grade in timp ce una neagra, 43?

as renunta la automata pt 170 de cai la impozit de 2.0...

la disel nu renunt, e imposibil sa ma mai intorc la benzina dupa ce m-am obisnuit cu comfortul cuplului acolo unde conduc de obicei, nu la redline :)

Audi n-are suport de ochelari sus la plafoniera?!?!?

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicio oglinda nu e heliomata, n-are buton pe oglinda. Cimatronicul e simplu. AC-ul face fata, stai linistit. Exista si suport ochelari, eu am, la asta a ta nu se vede in poze daca e sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista 2.0TDi si quattro, pretul incepe de la 35.559 Euro. Nu exista 2.0TDi quattro si automata, deci e ori ori. Cutiile automate sunt Multitronic, S-tronic vine doar pe 2.0TFSI, 3.0TDi si S4 , toate quattro.

Am tot mers cu A4 negru vara, ba mai mult are si piele neagra in interior si iti spun ca este foarte bun sistemul de AC si setat la minim 20 face fata cu brio.

Masina din anunt este low end, inafara de xenon si tempomat este standard, cb nu este color, jante de 16, fara climatronic.

Suportul pt ochelari este in partea din fata a plafonierei si cred ca este standard.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este probabil modelul de echipare attraction, plus cateva optionale.

Nu are navigatie, display-ul color este doar pentru "infrumusetarea interiorului".

Emisiile de CO2 sunt putin cam optimiste, la 170 CP si euro 4 se situeaza undeva pe la 150 g/km. Taxa este undeva intre 1500-1600 euro.

Preturile din Romania sunt mult sub preturile din Germania(la care se adauga cheltuielile de deplasare, cazare, asigurare, combustibil, vignete etc). Oare de ce?

Pentru ca timpul trece si masinile aduna multi km, deci preturile in Germania scad. Exista B7 cu km putini care sunt mai scumpe decat B8. Pentru ca in Germania pretul masinii este stabilit in principal de numarul de km.

La banii tai sigur vei gasi in Romania masina dorita, doar ca nu va avea km afisati pe bord sau probabil a fost lovita.

O masina cum iti doresti tu , km intre 120- 140000 costa de la 18 la 21000 euro in Germania.

Modificat de Tilu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile sunt mari din cauza aceasta poti sa te reorientezi la acel buget(Passat, Audi A6, Insigna chiar un 520d) sau Yetta, noua!

Daca vrei totusi B8-ul in locul tau as merge doar pe un 2.0 TDI 170HP Quattro manuala, cod motor CAHA dar este foarte scump dupa parerea mea, an >2008 si destul de slab dotat, mai putin de 20.000euro nu-l vei gasi acum SH, stiu acest model bine si respectivul este multumit doar de motor+quattro in rest duce lipsa dotarilor si ergonomicitatea fostului Passat B6 Highline.

Modificat de Razvan_SPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca la acest pret trebuie sa faci cateva concesii. Asta daca nu vrei sa te minti singur .Ca mai apoi sa dai vina pe fiabilitatea VAG, care la 100000 km(din targ) incepe sa inghita bani pentru reparatii.

Asa cum au mai spus si altii nu exista masina de 2 ani, dotari de top, km putini, care sa coste o treime din pretul de achizitie.

Daca vrei si motorul si dotarile de top, trebuie sa accepti km(care in cazul tau sunt undeva usor peste 200000. Sau ai varianta de mijloc, alegi un Passat de 1-2 ani, dotat si cu km acceptabili.

Iar daca masina are peste 200000km nu inseamna neaparat ca e terminata, trebuie doar sa te impaci cu ideea asta.

Insa Passatul B6 "extra full" nu va fi niciodata mai ergonomic decat un A4 B8(chiar lipsit de dotari, daca la asta se reduce ergonomia).

Si eu am un B8, si da, recunosc ca lipsa xenonului fura mult din aspectul masinii(dar farurile cu halogen ofera vizibilitate buna). Mi-am dorit si eu dotari de top, dar am preferat o echipare mai modesta pe o masina cinstita, decat dotari de top pe o masina "falsa".

Nu inteleg de ce nu consulti site-urile cu masini din Germania, acolo este oglinda perfecta a pietei auto SH(si ai sa vezi ca acolo "nu umbla cainii cu covrigi in coada").

Succes.

PS: o istorioara de la un samsar- tipul a vandut unei persoane o masina cu, sa zicem, 3 ani vechime si 120000 km, cu 7000 E. Cumparatorul l-a intrebat pe samsar daca nu-i poate face bordul sa arate 70000 km?!

De ce? Pentru ca un vecin isi luase acelasi tip de masina/acelasi an, cu 65000 km(ireali normal), la un pret mai mic; vecinii/nevasta stiind acest lucru il vor certa ca nu se pricepe la cumparaturi :))

PS1: de multe ori minciunile sunt mai credibile decat adevarul !

Modificat de Tilu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ma refer la multe dotari, mult mai scumpe la Audi(optionale) dar si mai calitative intradevar, iar altele pe care Passat-ul le are si Audi nu(cotiera refrigerata spre exemplu), spatiu interior, portbagaj mai mic etc, iar pretul nejustificat de mare 37.000euro+TVA, discount 3.000euro! El oricum alege ce vrea, dar hai sa-l informam corect, sa vada si bineinteles sa testeze masinile.

In attach o lista cu preturile B8-ului.

Lista de pret Audi A4.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma, eu inteleg ca orgoliile sunt mari si ca fiecare are impresia ca a lui e cea mai bengoasa, dar chiar trebuie sa transformam fiecare topic intr-un versus?? Omul a cerut sfaturi pentru cumpararea unui B8. Atat. Daca-l interesau alte variante, gen Passat, ar fi zis. Mare minunea ca n-a sarit cineva inca sa-l certe ca vrea diesel si sa-i prezinte avantajele benzinei.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se traduce "hai sa-l informam corect" ?

Noi vorbim de masini SH, raportate la anul 2008-2009, cand dotarile de serie erau altele.

Daca pretul ar fi "nejustificat" n-ar mai cumpara nimeni masinile astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau un B8. Dotat cum am zis, daca nu am de ales si trebuie sa scot in jur de 20-21K, o sa fac pe dracu in patru si o sa incerc sa mai fac rost. Daca gasiti un anunt de genul acesta, postati-l, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nici aceasta S-line, de km nu prea as vrea sa ma pronunt si de cel care o vinde, in rest arata bine dar se poate si mai puternica. As opta totusi pentru una manuala si quattro.

Modificat de Razvan_SPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad unde scrie in afara de scaune si jante, tapiteria, cusaturile, suspesia..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu scrie nicaieri, badge-ul e optional, dar se vad elementele: bara fata, bara spate, praguri laterale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!