Jump to content

Vreau sa cumpar un B8!


GunX
 Share

Postare recomandată

Oricum m.am hotarat sa plec in Germania sa imi cumpar masina. Am vb cu un prieten care sta acolo si mi-a zis ca la 10.000 pot sa gasesc b8 dar undeva la 250.000 de km care arata binisor. Baiatu se ocupa cu masini si a zis ca mai bn iau una cu peste 200.000 km dearece are distributia si ambreiajul schimbat si asa nu voi mai baga bani in ea. Dar el imi zice sa iau modelul b7 care el gasesc cu 8.000 de euro cu pachet s-line si aproape full. Chiar imi este frica sa cumpar masina din Romania deoarece am cativa prieteni care au luat teapa cu masini care aveau pe bord 120 000 si apoi au verificat la audi  aveau 400.000 iar masina arata si mergea bine.

Modificat de bagio01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu mi-e clara logica "ia o masina cu f multi km ca sa nu mai bagi dup-aia bani in ea". Poate sunt eu mai bizar.

2. Prietenii aia care-au luat teapa s-au bucurat cumva la masina "recent adusa" si la un pret suspect de mic fata de cat ar fi trebui sa coste? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si de ce nu au verficat-o la Audi inainte sa o cumpere !?

@misuv6 suntem pe sectiunea Audi B8 dar eu nu am gasit un topic cu probleme specifice modelului. Dar poate cer prea mult..

Cumnatul meu vrea sa isi cumpere un B8 sau un 320d la 10-11 mii E si singurul lucru care il opreste sunt argumentele pe care i le aduc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu vreau sa iau o masina cu mai mult de 240.000 de km.La acesti km nu voi mai schimba distributia si ambreiajul poate doar consumabilele. Initial aveam un buget de 14.000 sa imi cumpar masina dar acum sunt nevoit sa bag bani si in fordul pe care il are tatal meu care la doar 90.000 de km a facut scurt la instalatia electrica si a luat foc aproape tot motorul. Masina fiind cumparata de noua.

2. Vara trecuta un prieten si.a cumparat un audi a6 2009 destul de echipat cu 12.700 de euro de la un "nene" care aducea masini din afara. M.am intalnit cu el mi.a aratat masina si i.am spus ca acei km nu sunt reali chiar daca masina arata bine. Apoi i.am zis ca sun la audi sa aflu istoricul masinii si surprisa masina avea aproape de 400.000 iar pe bord 120.000. L.a sunat pe acel nene care baga scuze ca nu stia ca l,au fraierit si pe el in Germania cand a cumparat masina. Masina mergea bine iar in interiorul nu avea nici macar o urma de uzura.

Modificat de bagio01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Ok, incerc sa fiu mai explicit :) "Multi km" nu inseamna doar "distributie/ambreiaj chimbate", inseamna si "sanse mai mari de a se strica diverse chestii".

2. Nu te supara, dar prietenul tau a meritat-o. Nu poti sa iei o masina de genul asta atat de ieftin si sa crezi in mos craciun. E un motiv evident pentru care samsarul o vinde asa ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt constient ca la km aia sunt sanse mari sa se strice masina. Dar sper sa nu ajung cu ea in tara si sa incep sa bag banii in ea asa repede. Normal ca a meritat.o samsarul i.a dat la telefon o alta serie sasiu de la alt audi si cand s.au intalnit i.a aratat o carte service care ori avea paginile rupte ori si aceea era mazluita.Pretul si dotarile i.au luat ochii si asa a luat teapa.

Modificat de bagio01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bagio01,mai bine asculta sfaturile noastre care am mai avut ceva masini,asa am zis si eu ca se invirt preturile in germania dar...daca nu cunosti prea bine mersul pe acolo,chiar si cu prieten acolo te va aduce undeva la 1000 euro adusul acasa

 

nu toti samsarii sunt persoane negative care trag km inapoi,poti gasi si aici o masina buna cu km reali dar verifica istoricul la reprez.inainte

 

in principiu cumpara masina doar din germania sau din romania de la proprietar dar cu provenienta ro sau de

 

ia in calcul si  masina a4 a lui ice_2k care e mai interesanta decit crezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, apreciez raspunsurile ...dar poare nemtii astia nu mai negociaza si ei? in ultimul timp am studiat paginile astea de masini second si am vazut fel si fel de anunturi cu A4 in jur de 9000-9500e. gandesc ca poate ar mai cobori ei pretul (vb de privati).  ex http://www.autoscout24.eu/Details.aspx?id=266068154&cd=635599580720000000&asrc=st  sau  http://www.autoscout24.eu/Details.aspx?id=265177390&cd=635591168550000000&asrc=st|fs       http://www.autoscout24.eu/Details.aspx?id=266096390&cd=635592527470000000&asrc=st

Modificat de michael s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer decat un B8 asa chel cum sunt cele din link-urile puse de tine mai bine un Passat B7 mai dotat asta daca nu vrei sa iti iei B8 doar ca sa arati ca ti-ai luat B8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai vreau sa imi iau b8 pentru ca imi place modelul si atat, nu vreau sa o iau pentru „a arata ceva” , pana la urma cat sa si cer de la o masina? in principal as vrea sa aiba faruri pe led, navigatia nu prea ma ajuta dar ecranul ala color normal k sta mai bine pe bord... . passat nu mi-as lua urasc forma si am auzit ”destule” despre b7.

 oricum ideea era sa gasec ceva in banii mei si am primit de pe forum raspunsuri la acea intrebare. cred ca ma reprofilez pe un c5.... :)

Modificat de michael s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi ca despre A4 b8 la 9k-9.5k nu vei auzi destule? Ca nu sunt alte piese magice puse in Audi cand vine vorba de motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu audi se fabrica doar in germania( daca nu ma insel), passatul  nu doar la nemti, ceea ce inseamna ca si piesele sunt altele decat cele de pe audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, mai sunt multe diferente.. de unde si pretul diferit intre cele doua marci.oricum sa nu deviem de la topic.  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul e dat de altceva nu de faptul ca ar fi mai fiabile doar pt ca nu citesti de prea multe probleme pe forumuri. Nu te lasa pacalit de faptul ca Audi ar fi complet altceva, mai ales la sub 10k iti iei teapa sau iei realmente o masina cocosata de km, fara dotari. Un A4 fara xenon, cu ecran monocrom nu e de luat.

 

La 9k-9,5k iti iei un Golf 6 cu ceva dotari, nu un A4. Vorbind de masini cinstite.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg ce aveti cu omul; vrea B8, are X bani - isi ia B8 de banii aia. Puteti sa il consiliati cand se intoarce pe forum sa injure VWAG.

Bafta la cumparaturi, @michael s.

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
bbogdanmircea

Salutare, desi nu cautam A4 am vazut ieri mai mult de curiozitate unul la un autohaus unde cautam Golf 6 si sincer mi-a placut foarte mult, problema este ca este pe benzina si are foarte multi km zic eu .

Postez linkul si "notitele" pe care mi le-am facut la fata locului.

Intrebarea mea ar fi cat de fiabil este acest motor 1.8 TFSI de 120 CP, pe de o parte la diesel la kilometrii astia te astepti sa cada filtrul de particule si EGR, dar la benzina nu are filtru de particule, ce altceva poate sa cada ? Turbina, injectoare ? Are filtru de particule ?

 

 Audi A4 Avant 1.8 TFSI *Navi*AHK*

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge//details.html?id=206210088
 
-foarte bine arata la exterior, fara zgarieturi
-foarte bine arata la interior foarte ingrijita ptr 2009
-foarte confortabile scaunele
-motorul foarte silentios
-navigatia foarte ok
-motorul arata extraordinar de curat
 
Minus:
-km foarte multi ptr benzinar
-fara scaune incalzite
-in spate se rabateaza doar bancheta nu si sezutul

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, masina este ok la prima vedere.

Ideea ta ca 163000 km sunt multi pentru un benzinar este gresita. Eu la masina mea am 214000 km absolut reali iar motorul merge ca in prima zi. 

Motorul 1.8 TFSI 120 cai este identic constructiv cu cel de 160 cai dar este limitat din soft. Ca motor este un motor fiabil fara prea multe pretentii daca ii dai ceea ce ii trebuie atunci cand ii trebuie. Acest motor cu soft face in jurul valorii de 210 cai si crede-ma ca vei avea un zambet larg cand apesi pedala.

La Audi A4 se rabateaza doar spatarul nu si bancheta. 

Masina chiar daca nu are scaune incalzite este superioara Golfului 6 pe care il cautai tu si aici nu vreau sa jignesc posesorii Golfului ( am si eu unul si il admir de fiecare data)  sunt clase total diferite. 

Ca si probleme intalnite ar fi intinzatorul hidraulic de la lantul de distributie dar din cate stiu au fost doar pe primele loturi.

Bafta in achizitia masinii.

Modificat de redlife
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ala este pretul pentru o astfel de masina, nu este nimic suspect la pret, poate la mecanica sa fie ceva suspenct

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificat km la reprezentanta, daca km sunt reali nu mai sta pe ganduri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

 

A venit vremea să schimb Golfulețul în ceva mai mare și m-am cam oprit la A4 B8.

Ce părere aveți de această mașină. Trebuie să verific nr de KM, clar.

 

http://www.autovit.ro/audi-a4-C36404475.html

Te-asteptam pe-aici dupa ce o iei, garantat te vei plimba prin toate topicurile cu probleme...

Ala este pretul pentru o astfel de masina, nu este nimic suspect la pret, poate la mecanica sa fie ceva suspenct

Uite-te putin pe mobile, cum sa fie ala pretul?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

84.000 adusa din Germamia, fara carte servis, la pret de golf :))) e ok daca o iei cu certitudinea ca mai bagi 1-2-3000 euro in ea si o faci masina ; in fine, verific-o bine…poate cine stie..

P.s ; nu va uitati doar la km…e posibil sa fi fost facuta conserva si sudata prin toate partile, dar sa aiba km reali.

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am obosit să-l sun. Mi se pare oferta singura diferită de restul. La KM ăștia nu prea găsești la prețul ăsta. De fapt, în general, am observat că B8-uri pe la 140-150 mii (dotări similare și variant) se învârt pe la 10-11.000EUR.

Am zis să-l pun aici pentru că era de discutat pe tema lui. 

 

Omu zice totuși că are cartea service, dar nu pune VIN-ul. Dacă nu ai nimic de ascuns, îl cam pui, nu?

 

Clar iese din calcul. Mai căutăm :)
Dacă sună prea bine să fie adevărat, posibil să fie :)

Modificat de deeJayOg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!