Jump to content

Probleme intalnite Passat B7


cat_ioan
 Share

Postare recomandată

Confirm si eu problema cu inghetarea chederelor spate, observata din nefericire si azi dimineata. Eu nu am reusit sa mai deschid usile spate, imi era si teama sa trag de ele prea tare sa nu se indoaie. O sa intreb si eu la VW daca au o solutie, cu siguranta e problema cunoscuta.

 

Am mai patit problema asta si la E90, insa doar in conditii speciale, foarte multa ploaie urmata de inghet crunt. La Passat vad ca se intampla mai usor.

 

Problema cu hayonul nu am observat-o...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la toate vw de generatia mai nou sunt identice chederele . daca n'ai mai avea zapada pe masina nu s'ar mai scurge la cehdere si n'ar mai ingheta :D am patito si eu cu GETTA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Seara, se sterg chederele cu o carpa uscata

2. cica exista o solutie care are un buretel pe ea - si care se da pe chedere si nu mai ingheata

3. se apasa bine pe usa, in partea de sus-inainte de deschidere

4. aplicat spray de yale - pe interiorul usii, in broasca si in maner - tras de el si se pulverizeaza pe langa el, spre mecanism - in broasca se poate da si cu wd40.

 

.... cam astea sunt solutiile - functioneaza, ca le-am testat anul asta, dupa ce am ramas cu ele intepenite.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la nevoie.... :D

 

la yale - o data pe saptamana, le tratez.

 

Sters la chedere - in fiecare seara, cand e ger - inainte de inchidere :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

De fiecare data dupa ce spal masina sterg chederele si le dau cu solutie pentru dezghetat parbrizul (pulverizez direct  solutia pe chedere).

La fosta masina, G4,  le-am tratat cu glicerina ca sa nu mai am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista chiar spray-uri speciale de chedere, cu o substanta water repellent. Se pot folosi cu succes probabil si cele de pantofi. Cu WD40 nu miroase in masina??

 

Eu spal masina cam o data la vreo 3 luni. Glicerina nu pun, mi-e ca se imbacseste partea textila.

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avantajul tarii in care locuiesti, referitor la spalatul masinii. :icon_thumright:

La Passat se rezolva cu solutia ,dar la G4 numai glicerina a invins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, bine de stiut :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista chiar spray-uri speciale de chedere, cu o substanta water repellent. Se pot folosi cu succes probabil si cele de pantofi. Cu WD40 nu miroase in masina??

 

Eu spal masina cam o data la vreo 3 luni. Glicerina nu pun, mi-e ca se imbacseste partea textila.

 

E urat la noi cu clicerina, ca avem blanita pe chedere..... :D

 

wd40, pulverizat un pic in yala - unde ai clantusul, da ? - nu deranjeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu WD40 nu pun nici pe lantul de bicicleta, miroase si se lipeste praful de el. WD40 e bun la desfacutul suruburilor intepenite. Spray de yale am folosit numai o data la Corolla, in 8 ani :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pune... inseamna ca inca nu ti-au inghetat yalele.... cand o sa stai pe langa ea.... pui orice, numai sa ii deschizi usile.... :D

 

dupa Cielo... asta e singura masina la care ii ingheata yalele... si nu vb de chedere.. ci de yale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ups, atunci o sa caut spray-ul de yale, cine stie pe unde l-am pus :D In weekend cica vine frigul si aici, scade sub 0 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, la mine B7-le incepe sa dea semne de abureala. Proiectorul dreapta e plin de condens, si cand spun plin inseamna ca e plin de picaturi de apa care se preling. Stanga e perfect. Azi, am constatat ca ambele faruri se aburesc usor in coltul catre mijlocul masinii. Asta lasand la o parte ca dupa mai putin de 4 mii de km facuti mai ales in oras, si proiectoarele si farurile sunt "pistruiate", au mici ciupituri. A mai tras cineva lozul asta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica e etansat mai prost, asa ca daca s-a dat cu jet la spalatorie (cu ce naiba altceva, cu galeata?) a intrat apa. Optiuni? Pai dupa cum se sugereaza, se rezolva prin schimbare (intelegeti dvs., plastic...piatra... piatra... plastic... faceti cunostinta). Si e normal sa se abureasca farurile :)! Garantie? Nope! Au hartie la mana de la fabrica, atata timp cat mergi pe strada si ti-o speli (duh!), e problema ta. Daca mi se aburea in vitrina sub televizor, fiind inca in cutiuta,  probabil ca ar fi fost un argument, daca m-am jucat cu ea pe parchet nu mai tine. Mi s-a spus la un moment dat ca nu stiu sa beau cand am reclamat mizerie intr-un pahar cu vin, acum s-a comunicat ca nu stiu sa merg cu masina, ca daca as merge tot timpul cu proiectoarele aprinse nu ar fi asa de grav. Iar xenonu' nu e asa de bun, ca nu da caldura ca halogenul! Oare merge cu silica-gel?

 

In fiecare zi imi spun ca trebuie sa ma relaxez, ca alti au trecut prin crize mai grave si razboaie si au supravietuit, insa sunt zile in care imi vine sa-mi lichidez tot si sa ma duc sa stau in cort in Africa sau America de Sud!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aburirea/dezaburirea daca nu e ceva permanent, e un proces normal mai ales la diferente mari de temperatura (acelasi lucru il afirma si specificatiile producatorului Hella) dar condensul nu asa ca vezi exact cu ce ai de a face, eventual pune niste poze sa ne lamurim. Nu este permis sa se scurga picaturi de apa pe interior.

 

In fiecare zi imi spun ca trebuie sa ma relaxez, ca alti au trecut prin crize mai grave si razboaie si au supravietuit, insa sunt zile in care imi vine sa-mi lichidez tot si sa ma duc sa stau in cort in Africa sau America de Sud!

 

:icon_thumleft: Eu am ajuns sa zic merci ca nu ploua in masinile astea noi cum a patit un alt coleg de pe aici care l-a Passat la altcineva :).

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pățit aceiași situatie la B6. (Faruri aburite rau) si mi-au explicat la service ca am trantit capota prea tare si s-au fisurat foarte putin (invizibil) dar suficient sa se abureasca. Le-am schimbat si am rezolvat cazul. O fi adevarat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este posibil asa ceva fara rea intentie, incercati si la alte reprezentante nu este permisiv in anul 2013 asemenea explicatii de doi bani!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bwahaha....face cineva un top al explicatiilor cretine? Asta cu capota trantita si farurile fisurate "invizibil" cam are sanse la top3 :)) Cere-le sa iti justifice in scris asta, sa vezi ce dau inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din "fericire" in cazul meu nu este masina personala, asa ca am avut interpus (se exclude orice banuiala) care se ocupa de zeci de masini. Ma amuzau explicatiile astea pe vremea Daciei si cand eram mai tanar, insa acum nu mi se mai pare deloc asa...

 

Interesant aici e ca dealerul nu accepta problema, asiguratorul nici atat, din buzunar consumatorul in general nu plateste macar din principiu, asa ca raman cam urmatoarele solutii: ramane problema asa, se face mega-scandal la dealer/producator cu sansele de rigoare, te descurci singur-singurel si-ti rezolvi problema (daca implica nitel timp si ceva dibacie) sau fraudarea asiguratorului (de care ne miram apoi ca trebuie sa mareasca politele)! Ma intreb cam care este proportia pe fiecare cale de urmat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru senzor de cauciucuri dupa schimbare, 

o resetare la vw ,,,nicio probl

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Problema vibratiei la 1200 ture a re-aparut, ca urmare la revizia de 30k pe care am facut-o azi au fost schimbate toate piesele din tubulatura filtrului de aer, inclusiv priza de aer. Carcasa veche avea un joc care se simtea daca se misca putin cu mana de tubulatura, dupa inlocuire sunt foarte inchegate.

 

Deja sunt curios ca va tine, ca deja m-am plictisit de cate ori am fost cu problema asta. In rest nici o problema cu masina. Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faci si tu o poza te rog, sa inteleg mai bine unde se misca la tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, eu am problema nu chiar minor dar cam devreme, stiti grija din fata unde sigla ca are insertile alea de crom, mi sa dezlipit una, ce parere aveti nu ar trebui sa se remedieze pe garantie, masina fiind in garantie si avand 69 000 km. Ei au zis ca de la pietre daca era de la pietre trebuia sa se desprinda mai multe nu doar una singura in colt...O parere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!