Jump to content

Consiliere achiziție (Tiguan facelift - 5N2)


nexus
 Share

Postare recomandată

Eu am un tiguan s&s 2.0 170 cp manual, de vreo 2 luni, sunt foarte multumit de el. In ceea ce priveste partea frontala, nu ai de ce sa iti faci griji cei 18 cm(daca nu ma insel, asta este garda la sol in partea frontala la s&s) sunt suficienti pentru orice bordura gasesti,.Navigatia nu o consider inutila din ce tin minte vine si cu cea pentru europa de vest, o sa cercetez maine, oricum e o optiune ok si pentru romania, harta e detaliata si e ok sa sti cati km mai ai pana la destinatie tot timpul.Daca isi merita banii? Evident ca nu, orice sistem de navigatie separat e mai ok decat cel de pe masini dar comoditatea trebuie platita se pare...

O informatie interesanta ar fi din partea unui posesor de track&field este utilitatea programului acela off-road, este doar ceva de marketing sau ajuta real in conditii de off-road usor pentru care este proiectat tiguanul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • optzeci

    61

  • nexus

    57

  • scoalaveche

    20

  • dexim

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din ce-am vazut toate 4motion au programul off-road (sa nu bat campii, in caz ca te referi la butonul ala de Off-Road). Eu unul abia astept sa vad cum e cu Pak Assist-ul ala :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am luat eu masina, nu toate aveau off-road, era optiune separata si se platea in plus.

Off-road se poate monta si pe s&s, asa ca totul ramane la gust.

Cand am ales masina, pur si simplu m-am uitat la doua Tiguan in realitate, una langa alta s&s si t&f.

Gusturile nu se discuta si nu vreau sa intru in polemici cu alti posesori.

Merita sa-ti faci griji daca ai garaj subteran si ai panta foarte abrupta, daca o sa vrei sa urci/cobori o panta mai abrupta.

Park assist o sa-l folosesti de maxim 5-6x, in Buc nu pot sa blochez o strada pana-si gaseste masina pozitia de parcare.

Alte dati, se blocheaza in timpul parcarii, trebuie sa ai o distanta optima fata de masina parcata, sunt prea multe conditii de indeplinit.

Poate versiunile noi, au softul mai destept, dar conditiile optime ca sa-l folosesti cand ai nevoie de el, o sa fie foarte putine.

Totusi, fara el nu beneficiezi de senzorii de parcare, asa ca merita banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, dupa lungi dezbateri interioare (si exterioare) am decis sa dau Passat-ul pe Tiguan :icon_redface: inca mai am timp sa ma razgandesc, caci doar am rezervat masina si dureaza ceva pana ajunge de la vama. Dar voiam sa va intreb (sincer nu am apucat sa urmaresc tot forumul) cum este motorul 2.0 TDI 4M, 170 CP, transmisie manuala.

Salut,

E vorba cumva de un Tiguan pe culoarea Titanium Beige? Intreb pt ca stiu de la cineva de la Midocar ca exista unul in vama pe aceasta culoare si cu motorul de 170 CP, despre care vorbesti si tu.

Daca raspunsul este da, imi spui si mie te rog la ce dealer se va aduce masina? Eu momentan vreau doar sa vad cum arata aceasta culoare pe masina :) Poate reusesc sa vin sa o vad, inainte sa o cumperi sau poate mi-o arati si mie candva prin oras :)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aseara am trecut intamplator pe langa midocar ... tiguane pe platforma ! ne inmultim :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nexus

Ai observat si culorile? Vreun Titanium Beige? :)

Cred ca o sa ajung sa agasez cu intrebarea asta pana cand ajung sa vad si eu unul :)

Cred ca voi face si eu un drum maine pana la Midocar Vitan, poate am noroc sa vad vreunul culoarea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, era unu alb 100% cu jante aliaj de 16 si 2 culori inchise parca dar nu am apucat sa vad ca am trecut repede pe langa trailer si pe deasupra era si noapte + ceata ... Oricum da o tura si vezi

---

- Tapatalk 4 iPad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, dupa lungi dezbateri interioare (si exterioare) am decis sa dau Passat-ul pe Tiguan :icon_redface: inca mai am timp sa ma razgandesc, caci doar am rezervat masina si dureaza ceva pana ajunge de la vama...

Nu esti singurul care va face acest pas.Pt. ca zapada din aceasta iarna m-a zapacit de tot,m-am hotarat sa-mi iau tot un TIGUAN ,initial gandidu-ma sa trec la B7(e cam timpul de acum sa schimb masina).Am cateva nelamuriri dar sper sa le elucidez in topicurile dedicate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar eu cred, ca sunt singurul care vrea sa-si ia passat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am reusit sa vad un Titanium Beige in showroom. Spre norocul meu avea si scaunele Confort cu tapiteria maro, exact cum vreau eu sa comand :)

Calitatea pozelor nu e extraordinara, fiind facute cu telefonul. Se vad insa scaunele si faptul ca si fetele usilor contin o parte tapitata maro. De asemenea se vad si tetierele corespunzatoare scaunelor Confort, cu reglare si pe orizontala.

Am postat pozele aici pentru cei care sunt interesati de aceasta culoare, dar nu au vazut-o pana acum.

In sfarsit sunt sigur ca Titanium Beige va fi culoarea :)

Ma mai uitasem la Silver Leaf si Pepper Grey. Prima prea deschisa, a doua prea inchisa pentru gustul meu. De fapt imi plac culorile inchise, dar pana acum am avut negru si albastru inchis si nu mai vreau :) E ok ceva care sa tina la jeg si sa arate bine cat mai mult timp dupa ce o spal.

img0001hu.jpg

img0002ei.jpg

img0006mj.jpg

Modificat de optzeci
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbarea schimbarii, am renuntat la Tiguan dar si la Passat. Sunt fericitul posesor al unui Beetle Sport 2.0 TFSI, 200 CP, DSG :icon_cheesygrin: Nu stiu ce mi-a facut masina aia dar m-a vrajit...acum astept doar sa ajunga....saptamana viitoare, sper :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei_traznitul

@nexus, spuneai ceva de review pentru Tiguan mai demult? Mai ales ca a trecut si prin aceasta iarna si ai mai multe de relatat...

Poate in urma review-ului tau se hotaraste si mai multa lume sa incline spre Tiggy sau spre Beetle :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alex - Beetle Sport 2.0 TFSI, 200 CP te-ai scos la consum in Buc.

Sa ne mai cauti la anul, tot in perioada asta, sa ne zici cum ai trecut iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La consum si la garda la sol. O sa faca praf tot pe sub ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci cum spuneam nu vreau sa va fierb.. insa trebuie sa mai spal masina ca mi-i rusine cu jegul de pe ea... + am un obiectiv de 50mm 1.4 varza (scapat pe jos)

azi o bag la spalatorie

sper pana duminica sa o trag in poze (urbane) cum se cuvine...

Spre rusinea mea, nu am reusit sa ies de la craciun... numai prin buc am tarat-o ce-i drept mi-a placut pe zapada asta ... ;)

Dino (labradorul din dotare) e cel mai fericit ca numarul a ramas al lui (DNO) din toate 3 variantele puse de mine... si ca sa fac o paranteza aici:

Care e probabilitatea sa vrei sa pui nr. B999wvw si dupa ce inmatriculezi masina, exact peste 1 zi, sa vezi exact nr. asta pe un passat parcat langa masina ta? I'm talking 'bout karma BABY!! :))

Modificat de nexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Vlad F Buc - daca nu-mi permiteam o masina cu un asa consum nu o luam, e simplu. Nu ma intind mai mult decat mi-e plapuma ca sa zic asa.

@blondu 77 - garda la sol e identica cu cea de la Passat, ba chiar un pic mai inalta in spate, conform specificatiilor. M-am gandit (si cum mai spunea cineva mai sus) ca pentru 3 saptamani de iarna pe an nu isi are rostul un Tiguan (valabil strict pentru mine).

Altfel ca tot suntem pe forumul Tiguan, in ultimul numar al auto motor si sport este un supliment 4x4 cu un master test efectuat pe mai multe modele. Nu intru in detalii dar Tiguan rules :) Seara frumoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beetle e un vis... Eu zic sa faceti un test drive si mai vorbim... In ce priveste consumul .... Iesim in strada sau baicotam benzinariile 2-3 luni sa vedem pierderile lor ....

---

- Tapatalk 4 iPad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic @nexus, de acord cu boicotul dar cu masinile pe firma ce facem? Trebuie sa alimenteze ca deh, patronul cere deplasari...

Off topic 2: au adus la Midocar un Tiguan alb - nu-mi imaginam sa fie asa de frumos pe culoarea asta + noul CC care pur si simplu e de vis...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit mi`a ajuns si mie masina.

Ma duc sa o ridic.

Revin cu impresii despre ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coooool! :) Sa o stapanesti sanatos si sa faci cati mai multi km cu ea fara probleme.

Asteptam poze, detalii despre echipare, optionale si primele impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

A ajuns masina.Esti multumit de ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Masina este ok, doar ca am gasit cateva lucruri care nu prea ma multumesc avand in vedere pretul ei.

Nu prea am avut timp sa ma uit mai cu atentie dar mi se pare ca VW a inceput sa faca rabat la calitate. (o sa vin cu detalii in legatura cu ideea asta...)

DSG-ul ma cam enerveaza pentru ca merge foarte subturat cu motorul, la ~50Km/h cred ca era in viteza a 5 a.

Stergatorul de la sofer nu prea sterge bine,o sa il schimb cu cel din dreapta.

Sunt uimit ca la o masina de 30.000 Euro nu au putut pune un amortizor la capota.

In rest arata si merge foarte bine. Camera rear assist este foarte utila (chiar nu ma asteptam), dsg-ul cu mici exceptii schimba foarte lin iar Keyless Acces-ul face toti banii. La fel si butonul Start/Stop care este foarte util.

I-am cumparat 2 seturi de covorase (cauciuc + textil) si o tavita pentru portbagaj iar maine o sa le montez.

La prima idee mi se pare putin mai lenesa ca RAV-ul dar ramane de vazut. In schimb la interior pare ceva mai calitativ, dar oricum eu am modelul mai vechi de RAV adica cel din 2008 si cred ca la cel nou au mai schimbat cate ceva.

Maine am ceva drumuri cu ea asa ca revin...

post-73788-0-53072800-1330713701_thumb.j

post-73788-0-45735000-1330713707_thumb.j

post-73788-0-43518600-1330713712_thumb.j

post-73788-0-88170800-1330713718_thumb.j

Modificat de Voodoo_boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce imi dau seama ti-ai luat scaunele confort cu tapiterie Pandu, culoare maro. Le-am vazut si eu live saptamana trecuta si sunt foarte faine.

Ma bate gandul sa optez si eu pt Kessy, desi mi s-a parut aiurea ca locul contactului obisnuit e luat de ceva ca un dop de plastic. Mai bine puneau butonul de start/stop exact in locul contactului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

welcome to the "white tiggy club" :P

"Sunt uimit ca la o masina de 30.000 Euro nu au putut pune un amortizor la capota" - same here.. dar e "tractor style" :P

sa o stapanesti sanatos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!