Jump to content

Consiliere achiziție (Tiguan facelift - 5N2)


nexus
 Share

Postare recomandată

dezghetare parbriz in jur de 3 min la cca. -10 afara... eu zic ca e foarte bine... vreau sa mai spun ca sotia mea a condus Buc-Cheile Gradistei-Buc si consumul Buc-Chei a fost de cca. 11 apoi la intoarcere Chei-Buc a scazut media la 6.1 % ceea ce mi se pare super tare dupa doar 300km numai in D(rive) pe automata... In oras la stilul meu de mers si cu motorul rece mananca 11.2 si dupa ce se incalzeste scoate 9.1l cel mai mic vazut de mine pana acum... o sa vad daca pot mai jos, conducand un pic mai turat, dar o mai las un pic sa-si revina de la "nastere" ... :)

Super multumit de masina si de pozitia la volan, care este super confortabila :)

Multumim de urari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • optzeci

    61

  • nexus

    57

  • scoalaveche

    20

  • dexim

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

arata absolut superb pe alb si cu decorul tot alb!

sa o stapanesti sanatos!

PS: pana la urma tot anvelope A4 de 16", nu? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt michelin A4 m-am tot uitat pe topuri si am zis sa iau ce e mai bun ori michelin ori goodyear si am ramas la GoodYear Ultragrip 8 sunt super tari si pe zapada si pe gheata, am testat pe la Fundata si mi-a placut raspunsul la frane: super!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

iti dai seama... o sa fac un review complet..

@nexus

Ai facut pe undeva review-ul si l-am ratat eu?

Sincer il cam astept, pt ca prefer un review facut de un proprietar de masina, decat unul facut de nu stiu ce revista sau site :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, sunt pe cale sa... :) inca mai scriu la el am zis sa adun macar 3000km

am ajuns la 1200 deja

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

poate sa ma lamureasca cineva ce se face cu acea priza de 220v de pe masina?

am vazut ca va comandati masinile cu asa ceva! la ce ajuta acea priza?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sa ma lamureasca cineva ce se face cu acea priza de 220v de pe masina?

am vazut ca va comandati masinile cu asa ceva! la ce ajuta acea priza?

multumesc!

Ajuta la alimentarea oricariu dispozitiv care are nevoie de 220V, de exemplu la alimentarea unui laptop. Tu poti sa conduci 10 -15 ore in concediu, iar copilul sta frumos in spate, ridica masuta si pune laptopul pe ea, ca sa se uite la filme :)

Cred ca poate fi utila in anumite situatii. Eu nu cred ca dau bani si pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au incarcare telefon portabil...........mic televizor in camping..................

Eu am luat-o ca nu se stie la ce s-ar mai putea folosi in viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce liniste pe forum.. :)

mai am cca. 2500km de facut pana la review...

cum va plimbati cu tiggy-urile?

eu sunt super multumit de masina... acum pot sa spun ca nu am dat banii degeaba pe rotile de iarna si pe incalzirea in scaune :)

din pacate am tras si 2 pene pana acum, asa de "voie buna" cu niste cuie lasate de vecini prin parcarea mea :P

priza cred ca e utila daca aspiri masina (aici mi se pare f. util) in rest nu o vad ok. Pt. laptop sau cam etc am incarcatoare de masina care sunt super.

Eu am optat sa las priza normala auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine cand e liniste; inseamna ca totul merge perfect :).

Eu am 4000 de km facuti pana acum si parca masina merge din ce in ce mai bine. Mie mi-a luat destul de mult timp sa ma acomodez cu comenzile (foarte diferite de Peugeot): pedala de acceleratie are o mica cursa moarta (2-3 mm), pedala de frana foarte moale, cursa lunga la pedala de ambreiaj, etc

Atentie la priza de 230V: puterea maxima a consumatorului nu trebuie sa depaseasca 150W. Un aspirator casnic poate avea lejer peste 1000W.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nexus

Deci amani review-ul :)

Eu am aflat ca noul climatronic si inca ceva modificari prin interior se vor face abia prin toamna. Trebuie sa ma hotarasc daca dau comanda cand incepe noul program Rabla sau mai astept pana prin iunie, ca sa aiba si noul climatronic cand se va livra prin toamna. Stiu ca suna aiurea, dar chiar imi place mai mult cu cele doua display-uri pe care iti arata temperatura, decat cu acele led-uri galbene cu temperatura in jurul butoanelor.

Daca astept pana prin iunie, ma gandesc sa pun si xenon pe ea. Mi se pare cam scump, dar toata lumea se arata incantata de acele faruri.

Modificat de optzeci
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei_traznitul

Eu am facut comanda in Ianurie 2012, sa inteleg ca la mine climatronicu e modelul cu leduri in jurul butoanelor ?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut comanda in Ianurie 2012, sa inteleg ca la mine climatronicu e modelul cu leduri in jurul butoanelor ?

Multumesc,

Da, va fi modelul actual, avand in vedere ca iti va sosi comanda in 3-4 luni.

Pana la urma poate e mai bine asa. E posibil ca cel nou sa mai aiba "bube" la inceput. Eu sper totusi sa nu aiba :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultimul trimestru al unui an, fabrica produce deja modelul de anul viitor.

Varianta aparuta la sfarsitul anului 2011(model/an de fabricatie 2012) nu stiu daca poate fi numiti Tiguan II sau facelift.

Eu zic sa ramanem la politica nemtilor, care incearca sa produca cat mai putine frustrari si ii spun simplu Tiguan 2012.

Pana acum, au fost modificari minore: console de climatronic, volan, etc.

In realitate, masinile produse de o fabrica sunt ca niste lego, o anumita piesa se potriveste pentru o multime de modele, daca apare o piesa noua, aceasta este schimbata pentru toate modelele produse, stocul ramas se vinde ca si piese de schimb.

2012 ne-a adus un facelift, cu stopuri noi, grila fata noua, faruri noi iar bara fata este schimbata pentru a se potrivi cu noile faruri.

Cred ca cea mai importanta modificare si cea mai ravnita sunt farurile xenon cu leduri, varianta halogen arata penibil.

Ce am putut observa ca si schimbre fata de modelul 2009:

- consola de climatronic

- CB -color :)

- butoanele pt. geamuri de la sofer (posibil si de la pasageri, nu am dat atentie)

- volan multifunctional nou

- aranjamentul butoanelor cu optiuni, acum sunt mai la vedere(erau ascunse in spatele schimbatorului si putin cam incomode)

- un RCD nou, exterior pare identic, softul este schimbat, probabil si ceva interior

Cam atat, poate altii au fost mai atenti si ne furnizeaza mai multe informatii.

Modificat de Vlad F Buc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei_traznitul

Ma lamureste si pe mine cineva daca va fi modelul facelift cu modificarile de mai sus din detalile date de Vlad ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va fi modelul despre care vorbeste Vlad, dar anumite detalii pot sa difere. De exemplu CB color vei avea numai daca ai optat pt una din versiunile Sport&Style sau Track&Style. Pe celelalte doua versiuni display-ul CB nu este color. Volanul este multifunctional, daca ai ales aceasta optiune. Daca nu ai ales-o e volanul normal cu 3 spite,modelul nou, dar fara control pt CB, radio CD, telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare destul de inutila dar foarte interesanta, zic eu. Farurile cu xenon nu vi se par identice cu cele de pe touareg, designu e clar acelasi insa am suspiciunea ca si dimensiunile sunt aceleasi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt identice. Daca te uiti in partea de sus dinspre capota o sa observi ca la Tiguan se termina in unghi, iar la Touareg e oarecum rotunjit(nu chiar, dar nu e un unghi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Dupa 4 luni de asteptare am fost anuntat ca masina a fost fabricata si va ajunge in tara cam in 3-4 saptamani. Nu vi se pare ca face cam mult pe drum?

Poate confirma cineva care a cumparat recent ca termenul de livrare de la fabrica in Romania/Bucuresti este de 3-4 saptamani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari . La fix cand se topeste zapada ;)

---

- Tapatalk 4 iPad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos. Initial mi-au zis ca datorita DSG-ului si a unor optiuni mai rare cum ar fi Keyless mai intarzie. Am mai intrebat o data si din ce am inteles e posibil sa ajunga chiar mai devreme cam in 2 saptamani.

Eram in dubii cu culoarea,dar te-am vazut pe tine in oras (cred) si arata destul de bine pe alb.

Acum sa o vad si in realitate....

Modificat de Voodoo_boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt prin sect 3; cred ca sunt deja multe albe. Inainte nu eram fan "alb" dar pe tiggy e frumos rau

---

- Tapatalk 4 iPad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna!ieri am plătit avansul pentru tiguan Facelift,din experiența Dvs. In cât timp îmi ajunge mașina,de la vw mi-au spus ca in aproximativ 10 saptamâni,precizez ca nu am avut mari pretenții la dotări,xenon,parkasist,afisaj mare la cd...Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, dupa lungi dezbateri interioare (si exterioare) am decis sa dau Passat-ul pe Tiguan :icon_redface: inca mai am timp sa ma razgandesc, caci doar am rezervat masina si dureaza ceva pana ajunge de la vama. Dar voiam sa va intreb (sincer nu am apucat sa urmaresc tot forumul) cum este motorul 2.0 TDI 4M, 170 CP, transmisie manuala. Asta mi-a facut cu ochiul, echiparea fiind Sport & Style, plus Xenon, navigatie si trapa panoramica. O chestie pe care o consider "discutabila" este partea frontala de la Sport & Style vs. Track & Field de exemplu. Nu as avea nicio emotie la vreo bordura in Bucuresti cu Track & Field, la varianta Sport insa bara e normala ca sa zic asa. Multa lume m-a asigurat ca nu e nicio problema, ca oricum e inalta etc.Nu am avut rabdare sa dau comanda noua, asta de pe stoc fiind foarte ok (dupa parerea mea). Mai e si inutilitatea sistemului de navigatie care vine doar cu Europa de Est (stie cineva daca se poate crack-ui sa ii pun si Vest-ul?). Oricum mai am timp de reflectie pana luni cand as merge sa dau o parte din banuti...asa ca orice parere este binevenita :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!