Jump to content

Consiliere achiziție (Tiguan facelift - 5N2)


nexus
 Share

Postare recomandată

1. NU trebuie sa ridici piciorul de pe acceleratie, schimbul de treapta este foarte rapid.... :emthup:

2. NU sta in tr 7. In mod S, pentru un raspuns cat mai rapid cutia "tine" motorul mai sus de 2000 rpm. Acum nu stiu exact la ce turatie dar iti spun maine....

3. Am utilizat foarte rar padelele in mod S, as spune ca raspunsul este la fel ca in mod D dar tot maine ti-as putea spune mai sigur. Interesant este ca in acest mod, nu am utilizat padelele ca sa retrogradez pentru ca nu ai nevoie, dimpotriva, am dorit sa schimb in treapta superioara. Asta pentru ca asa cum am mai spus, in acest mod cutia schimba la 3000 sau peste, astfel, daca vrei sa rulezi constant cu 120 km/h sa spunem, cutia va ramane in treapta 6 undeva, nu stiu exact, pana in 2500-2600 rpm ceea ce ar putea fi cam deranjant din punct de vedere fonic si al consumului mai ales cand stii ca mai ai o treapta si turatia scade undeva pe la 2100. Dar nu ai ce sa-i faci, chiar daca dai tu 7, va reveni in 6 dupa putin timp pentru un raspuns mai prompt al motorului in caz ca apesi acceleratia mai ferm.

Eu o mai trec in S pe drumurile virajate de munte, astfel am ambele maini pe volan si masina "trage" imediat ce apasa pedala. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • optzeci

    61

  • nexus

    57

  • scoalaveche

    20

  • dexim

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dacă folosești modul sport, la 80 km/h tot in treapta a 7-a sta?

In mod S sta in treapta 5 undeva pe la 2100-2200. De padele am uitat, sper sa nu o mai fac la intoarcere.... :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va cer o parere.

Ce sa aleg intre Tiguan cu DSG si ceva mai multe optionale si Audi Q3 cu manuala, tractiune doar fata si vreo 3-4 optionale? Ambele au cam acelasi pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai depinde ce vrei.

Daca vrei imagine alegi clar Q3. In cazul asta vei avea si alte avantaje dar la diferenta nu foarte mare: finisaje si antifonare mai bune, consum mai mic si un plus de zvac, pt ca nu mai cari dupa tine haldex-ul si te mai ajuta cutia manuala in acest sens. Dezavantajele le vezi pe lista de dotari si optionale, dar vei conduce un Audi!

Daca nu trebuie sa etalezi un anumit statut sau conteaza mai mult functionalitatea, atunci mergi pe Tiguan. In plus vei fi mai relaxat in aglomeratie gratie DSG.

Dar cel mai bine te urci in amandoua, testezi, vezi ce simti, alegi ce-ti spune inimioara :icon_thumright: si revii sa ne povestesti si noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect ar fi sa te gandesti la regimul de exploatare al masinii. Dupa cum probabil iti imaginezi Tiguan-ul cu 4motion este mai capabil pe teren accidentat,zapada,noroi etc. desi nu exceleaza la acest capitol.

Avand in vedere ca este mai dotat si are DSG probabil balanta inclina spre Tiguan,dar parerea mea, si o spun ca fost posesor de cateva modele Audi si actual posesor de VW daca nu te intereseaza DSG-ul si 4 motion ia Q3-ul pentru ca este altceva.

Tiguan-ul pana la urma este doar un Golf inaltat pe cand Audi-ul este superb din toate punctele de vedere.

Incearca sa dai o tura cu ele si vei intelege mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am testat pe ambele, dar doar cu DSG, respectiv S-Tronic(aceeasi chestie - cred ca DQ500 este pe ambele modele). La Q3 nu am gasit cutie manuala pe masinile de test drive de la mai multi dealeri.

Q3 cu S-Tronic este genial. Se simte diferenta de putere si cuplu(177 CP si 380 Nm). In S mi s-a parut nervos rau. Mai are si avantajul unui cx mult mai bun fata de Tiguan. Are 0.32 fata de 0.37. Ca si comparatie, am avut Astra J si avea cx=0.31, dar Astra chiar are alta forma. Nu zic ca Tiguan-ul nu e ok, dar parca la detalii Audi-ul e facut mai ok. Am apreciat si detalii mici, cum ar fi faptul ca la capota are piston, nu tija.

Mai cantaresc putin, dar cred ca voi lua Q3 cu S-tronic. Sa vad ce pret reusesc sa primesc si sa-mi fac niste calcule. Cred ca sar putin calul, dar chiar mi-a placut masina. Voi arata manelist cu masina alba, pt ca la 800 de euro nu imi mai permit metalizata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mai bine de 5 luni de asteptare ......mi-au dat telefon ca au venit ........actele masinii ! :icon_redface: :icon_cheesygrin: :icon_redface:

Masina mai incolo! :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna mai incolo? Cand?

Sa o stapanesti sanatos oricum! Poate vedem si poze cu ea cand iti soseste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai incolo ......probabil vreo 2-3 saptamini.

Am sa incerc sa pun si poze

S-ar parea ca va fi cea mai echipata de pe forum.

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai cantaresc putin, dar cred ca voi lua Q3 cu S-tronic. Sa vad ce pret reusesc sa primesc si sa-mi fac niste calcule. Cred ca sar putin calul, dar chiar mi-a placut masina. Voi arata manelist cu masina alba, pt ca la 800 de euro nu imi mai permit metalizata :)

Atenție la oferte. Prețul Audi Q3 este foarte aproape de BMW X3 cu revizii gratuite incluse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfat, dar BMW nu e genul meu de masina. Am un prieten care e fan BMW si chiar are o cunostinta la ei, dar desi m-a batut la cap, i-am spus ca nu vreau BMW.

Oricum el ma batea la cap cu X1, cand eu voiam Tiguan. Imi spunea ca e alta clasa. Cand i-am zis de Q3, nu a mai insistat cu BMW. De X3 mi-a spus mai demult ca nu stiu unde e produs si ca nu stiu ce nu e ok. Chiar nu imi aduc aminte.

Scuze de offtopic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ne poti spune dotarile ambelor masini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am atasat cele doua configuratii care ma intereseaza acum. Nu am mai mers pe manuala la Q3, ci pe S-Tronic, desi urca multicel pretul, pt ca si motorul e mai potent.

Am fost foarte aproape sa iau un Q3 de test drive, pus in circulatie vinerea trecuta. Avea doar 323 km facuti si un discount foarte bun. Aveam o teama, dar pana la urma ma decisesem sa o iau. Am vb cu dealerul si singura chestie care m-a retinut sa o iau a fost ca nu au pus garantie extinsa pe ea si as fi avut numai 2 ani de garantie. Nu stiu daca am facut greseala ca am refuzat oferta in final, dar parca suna mai bine o garantie de 4 ani.

Tiguan.pdf

Q3.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa aleg intre Tiguan cu DSG si ceva mai multe optionale si Audi Q3 cu manuala, tractiune doar fata si vreo 3-4 optionale? Ambele au cam acelasi pret.

Din ce ai atasat rezulta o diferenta de 10.000 euro plus ca Audi este quattro...... ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris ca am renuntat la ideea de a mai lua cutie manuala pe Q3, iar automata vine si cu quattro la pachet.

Diferenta de pret este mai mica in realitate, deoarece la Tiguan discount-ul e mult mai mic decat la Audi.

Am scris initial ca ambele au cam acelasi pret, dar comparam Tiguan cu DSG, cu Q3 cu cutie manuala si FWD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios cu discount-ul de care vb....eu de exemplu am primit mai mare la VW iar diferenta de pret probabil tot va fi in jur de 8.000 - 10.000 Euro si avand in vedere ca amandoua vor fi la fel (automate + 4x4) nu vad unde este dilema ta?

Probabil te gandesti daca merita sa dai mai multi bani pe Audi, pentru ca punandu-le in balanta probabil iti imaginezi ca Audi este superior din toate punctele de vedere (dupa cum reflecta si pretul si dupa cum ai constatat si tu).

Cu toate astea, nu te-ai gandit ca poate e cam mult ~40.000 Euro pe un Q3/ indiferent de cum este configurat? Deja te apropii destul de mult de un Touareg sau chiar un Q5, daca vrei neaprat din VAG.

Mie personal mi se pare foarte ok Tiguan-ul la banii acestia + un discount maricel. Este un pret rezonabil pentru o masina buna.

A mea este aproximativ ca cea configurata de tine si am scos un pret mult mai bun decat ce ai tu acolo, iar din punctul asta de vedere as spune ca in cazul meu a fost o optiune foarte buna.

Sa ne spui ce ti-ai ales pana la urma, ca m-ai facut curios :)

Modificat de Voodoo_boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce discount procentual vorbesti la Tiguan? Din ce stiu eu dau maxim 5-6%.

Cu un astfel de discount scade mult diferenta de pret intre cele doua, pentru ca Audi da un discount mult mai bun. Marele plus la Audi ar fi motorul mai puternic(177 CP/380 Nm fata de 140 CP/320 Nm). Desigur orice chestie in plus, costa in plus :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca nu te intereseaza BMW. Totusi se poate cumpara un BMW X3 2.0D cu motor de 184 Cp, cu cutie automata cu 8 trepte, cu camera video spate, xenoane, climatronic, start stop, service inclus 5 ani la 40000 EUR (oferta). Aceasta inseamna ca pretul la Audi Q3 este cam marisor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel tot cam asa am primti si eu dar am avut parte de anumite beneficii care au mai scazut pretul.

Recunosc ca m-ai pierdut la partea cu discount-ul mult mai mare la Audi. Daca e asa si ai reusit sa negociezi ceva urias, 10-20% atunci ce mai stai pe ganduri?

Diferenta este intradevar foarte mica si nu merita Tiguan-ul. Nu vad unde este dilema.

Sincer mie in orice formula, imi da o diferenta intre ele de cel putin 8.000-9.000 Euro cel putin.

Modificat de Voodoo_boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am trimis PM voodoo. Astept raspuns.

Vreau sa te mai intreb ceva, pentru ca vad ca tu ai Tiguan culoare alba. Nu mai stiu de cat timp il ai, dar ti se pare ca se matuieste, avand in vedere ca e nemetalizat? M-ar tenta si pe mine aceasta culoare, dar imi e teama ca dupa 2-3 ani se va matui. Poate aici ne poate da informatii cineva care a mai avut masina alba, mai mult timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am raspuns.

Eu am ales alb pentru ca mi se pare cel mai usor de intretinut. O spal o data la 2 saptamani si arata f bine in comparatie cu Toyota care e argintie si se vede dupa cateva zile mizeria.

Am mai avut masini albe si nu se intampla nimic, nu se matuieste, nu se sterge este la fel cu celelalte.

Touaregul era un albastru frumos dar era groaznic la zgarieturi si murdarie, la fel si Audi-ul care era gri.

Sincer mie imi place si sunt multumit de culoare si nu cred ca aduce a manelist dar gusturile nu se discuta.

Modificat de Voodoo_boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dupa 6 luni de asteptare a venit...................

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dexim

Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente! Banuiesc ca deja ai dormit in ea :)

Maricel termenul de livrare. Sper ca la mine sa dureze mai putin, desi nu se stie niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci la fel

Nu esti departe de adevar

Am avut de facut un drum mai lung imediat a doua zi

Am poposit o jumatate de noapte in garaj cu ea ca sa ii invat comenzile.....fiind cam full si destul de complicata

A trebuit sa invat din cele 2 '' carti de telefoane '' pe care mi le-au dat pt comenzi si GPS separat

Ce este super la ea si merita toti banii:

- padelele pt DSG

- faptul ca are geamuri atermice si nu este cald in interior ( nu prea am folosit clima )

- indicatorul de temperatura ulei ( ai informatii exacte despre cum se simte motorul )

- zgomot INEXISTENT in interior ( dca ai parte de un drum cu asfaltul excelent )

Am realizat pe primii 500 Km un consum mediu de 4.8 litri

temp ulei

masina prezentare

consum mediu la 500 Km

post-96662-0-62138800-1339394806_thumb.j

post-96662-0-06043000-1339395042_thumb.j

post-96662-0-38053900-1339395107_thumb.j

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos si la cat mai multi km fara probleme! Meniul este in limba franceza. Engleza are?

Ai scos un consum extraordinar de mic pentru un suv. A fost mixt sau numai drum lung?

Modificat de mac01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!