Jump to content

Consiliere achiziție (Tiguan facelift - 5N2)


nexus
 Share

Postare recomandată

@nexus

Sunt chiar curios ce model de climatronic va avea a ta. Daca zvonurile despre schimbare sunt adevarate, atunci ar trebui sa ai modelul nou, pt ca masina e fabricata dupa saptamana 45. Sa ne spui cum este cand o primesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • optzeci

    61

  • nexus

    57

  • scoalaveche

    20

  • dexim

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

acum plec sa o ridic :icon_cheesygrin:

revin cu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos si asteptam pozele pe topicul dedicat. Eventual si din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu fii zgarcit la poze, cat mai multe ! Congrats!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi, ora 13:00, Nurvil, Rm. Valcea :icon_cheesygrin:

o sa revin cu mai multe poze pe aria "masina mea" imediat ce gasesc pe cineva priceput la poze, ca se vede cat de bine stiu eu arta....

in alta ordine de idei, aveam o mica spaima cu privire la consum si nu stiu daca sa zic ca mi s-a adeverit sau inca nu: de la Valcea la Bucuresti, cu 0 (a se citi "zero") forja pana pe autostrada si de la autostrada pana acasa pe crusie la 130 km/h, am avut consum mediu de 8,8 l/100km.

post-11040-0-81381300-1322328440_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari ! arata f. bine masina. ii sta bine culoarea asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce anvelope a venit echipata masina? Anvelopele care apar in poza par a fi de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar cele din poza sunt de iarna - din cauza ca sambata se termina programul devreme la dealer iar eu veneam din bucuresti, i-am rugat pe baieti sa faca schimbul deja a.i. sa fie gata de plecare cand ajung eu.

anvelopele ei originale sunt niste Dunlop-uri de17'' dar nu stiu sa-ti zic exact ce model pt ca m-am uitat in fuga sa vad ce marca sunt si dupa in porbagaj si fuga spre casa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca o poza de azi - o mica excurse pana la cabana Piatra Arsa in parcul Bucegi

post-11040-0-98089400-1322424806_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man, lasa prostiile si fa un topic pe "Masina mea", cu interior-exterior. Si poze la LED-uri, neaparat! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca o poza de azi - o mica excurse pana la cabana Piatra Arsa in parcul Bucegi

Neaparat...fa un jurnal.

Cum se ajunge la Cabana Piatra Arsa? Tot pe la Sinaia-Moroieni-....

Modificat de laur_vd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andy: scuze, m-a luat valul. M-am "mutat" pe aria corespunzatoare si promit si poze mai multe, dar cum ziceam si mai sus...trebuie sa tocmesc pe cineva ca nu ma pricep deloc si nici n-am aparat. ce am postat e facut cu telefonul.

@nexus: am prins climatronic din ala vechi, cu 2 rotite si fara afisaj de temperatura. O sa supravietuiesc si fara :icon_cheesygrin:

LE: putin :offtopic: , da laur_vd, din Sinaia spre cabana Cuibu Dorului si up-up and away prin Parcul Bucegi.

Modificat de scoalaveche
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@scoalaveche: chiar ca nu conteaza... foto iti fac daca vrei cand vine si masina mea... facem un duo alb - maro lol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare lume! Inca un viitor mandru proprietar al unui tiguan facelift. Masina ajunge peste 2-3 saptamani, poate chiar mai devreme, nu am idee , nu am tinut o legatura prea stransa cu dealerul, incercand sa nu ma gandesc prea mult la masina. Acum ca am terminat cu introducerea, sa incep cu masina. 2.0 tdi 170 cp manuala sport&style. Dotari optionale : climatronic, conector usb, dynamic light assist, xenon, pachet iarna, park assist, bluetooth "premium, tempomat, volan in piele si rns510. Culoare neagra.

Asa si acum cu intrebarile, cum functioneaza lane assistul(e util sau are o actionare prea brutala)?;Are cineva idee cat consuma real motoru asta ,ca nu gasesc pe niciunde pe cineva cu acelasi motor; si ultima dar cea mai importanta, ce pneuri recomandati pentru iarna, la un buget mediu, nu vreau sa dau peste 43-44 de mil pe pneuri.

In caz ca postul meu nu avea ce cauta aici, astept indrumari spre o lume mai buna :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca doar pneuri - GY ultragrip 8 / michelin alpin / Nokian wg2 suv - toate le gasesti sub 43-44 mil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vagsa: eu am compus un set de roti de iarna cu totul si pretul a fost pana in 40 mil. Jante tabla de 16'' = 380 ron/buc la dealer si anvelope michelin alpin A4 = cca. 600 ron/buc la un vanzator/vulcanizare. deci, te poti incadra in buget nu numai cu pneuri ci si cu jante de "scandal". Evident ca poti si sa nu te incadrezi (deloc) in buget daca vrei anvelope de 19'' top-of-the line :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Baieti!

Mi-am comandat si eu un Tiguan cu DSG dar am primit timpul de livrare cam mare. Am inteles ca s-a ajuns la 5 luni de asteptare.Cam atat am si eu termenul dar e posibil sa fie chiar mai tarziu pentru ca am adaugat DSG-ul si ceva optionale care mai intarzie si ele cu 1~2 saptamani.

Exista un zvon ca incepand cu luna ianuarie ar putea pune in functiune si cealalta linie de productie si s-ar putea ca masinile sa vina mai devreme. Are cineva idee daca este adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee cat consuma real motoru asta ,ca nu gasesc pe niciunde pe cineva cu acelasi motor;

Consumul la Tiguanul meu cu chip, adus undeva intre 165 si 173 de CP (valori citite pe VAG-COM, nu pe stand), este intre 9-10 in oras, si 6-7 in afara. Conteaza mult cat de grea este talpa ta, stilul de condus, cat de incarcata este masina. De exemplu: aseara, la ora 21:30, de la Intercontinental la ZOO Baneasa, am prins verde peste tot (incredibil, nu?), consum pe bord: 6.2. Tot aseara, de la Piata Victoriei la Intercontinental (parcare subterana), la ora 18:00, consum pe bord: 11.2

Mai multe despre consum, putem discuta in topicul dedicat: acesta.

@scoalaveche: hai la intalnirea de Duminica, ora 11:30, in parcarea de la Polivalenta si te rezolv eu cu pozele - asta daca nu pleci din oras de 1 Decembrie...

Modificat de Andy_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comandat Tiguanul TDI DSG in prima saptamana din Septembrie si am avut data de livrare pe sfarsit de Februarie, acum am fost anuntat ca masina va veni la mijlocul lui Decembrie, deci se poate sa vina mai repede. Mai intreaba dealerul peste o luna, s-ar putea sa ai surpriza sa iti vina mai repede, oricum nu cred sa fie mai repede de 3 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drinkatwork cred ca ai dat singur raspunsul corect. Consumul variza destul de mult in functie de conditiile de trafic si stilul de condus dar ceea ce am exemplificat in postul meu anterior este consumul in conditii foarte asemanatoare, daca nu identice, pentru cele 2 motorizari diesel. Daca ai fi avut varianta de 140cp consumul ar fi fost cel putin acelasi in conditiile tale.

ontopic: Am fost ieri la PBV si m-am intors cu buza umflata. Ultimul termen de livrare dat de ei era wk51 2011 si acum am ajuns la wk1 2012 dar au spus ca s-ar putea sa ridic masina in wk51. Eu nu mai inteleg nimic :tuktuk: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cred ca cineva dintre cei care a-ti scris va primi tiguanul saptamana asta. alb ,4 motion ,cutie automata etc. am vazut-o pe un tir parcata la mine in sibiu ieri.

nexus ai primit masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi f tare sa fie a lui Nexus. El a comandat alba :)

Desigur ca poate fi comanda oricarui alt client din RO :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuia sa-i tragi o poza... sotia nu mai are rabdare.. :))

LE: dealerul mi-a spus azi ca era la curtici.. deci probabil ca nu e a noastra...

Modificat de nexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca era in sibiu numai in sud se poate duce si zic ca la nexus va ajunge... Cand masina ajunge in curtici pleaca imediat la dealer daca are comanda pe ea. nu sta pe stoc cum stau restul masinilor, maxim 3 zile si pleaca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!