Jump to content

Probleme inchidere centralizata si lumina usa


Dobre
 Share

Postare recomandată

Multam de informatie. Dupa cum am spus saptamana asta nu am nici o sansa sa desfac usa la masina, deoarece sunt la serviciu mai tot timpul zilei. cum prind un liber dau jos macaraua si fac poze sa vede-ti ce si cum. Oricum multumesc pentru rabdare si informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Am si eu o problema cu usa spate-dreapta de cand am desfacut panoul ca sa-l siliconez. Pe vcds usa imi apare "safe" chiar daca o inchid sau o deschid. Nu "vede" cand o deschid sau deschid. Plus de asta nici actuatorul ala nu coboara la inchiderea/deschiderea masinii din telecomanda. Posibil sa fie switch sau lipituri reci?Inca nu am apucat sa desfac pe acolo. O alta chestie legata de lumina interioara. Inainte cand deschideam masina din telecomanda ,luminile interioare se aprindeau si se stingeau incetisor cand puneam contactul. Acum la deschiderea din telecomanda se aprind dar se sting foarte repede (cca 1 secunda). Daca deschid usa de la sofer se aprind toate, iar cand inchid usa atunci se sting instant. Inainte imi stateau vreo cateva secunde aprinse. Oare switch-ul defect din usa dreapta -spate sa cauzeze "anomalia" asta? La modulul comfort nu am fire rupte, corodate sau etc.

Am rezolvat azi problema. Era iesita mufa din yala.  Se pare ca atunci cand am desfacut panoul interior ca sa-l izolez cu silicon , am scos cumva mufa din yala. Am bagat-o inapoi si si-au  revenit si luminile interioare. 

Interesant e ca la scanare in centr. convenience mi-a aparut cu "impausible signal", nici decum "open or short to ground:, ori poate asa trebuie sa apara. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte tare... bine ca ai gasit-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
anastasiu_razvan

buna seara!

sunt nou, si vin cu probleme vechi intalnite la passat b5, si anume, inchiderea usilor din interior si lumina de jos a usilor (pe partea stanga)...in ceea ce priveste luminile, inca nu am identificat nici o solutie, dar pt inchiderea usilor din interior, am vazut un film pe youtube (

), in care, prin scoaterea sigurantei 14 (ceva legat de confort parca), inchiderea mergea... ca sa descriu exact simptomele, la apasarea butonului de inchidere din interior, masina se incuie, apoi se descuie imediat cu exceptia usii pasagerului dreapta fata...

 

intrebarea mea este:  a incercat cineva asta, influenteaza aceasta siguranta buna functionare?

Modificat de anastasiu_razvan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repara broasca de la usa din dreapta, refa lipiturile si curata colectorul motorasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anastasiu_razvan

se pare ca siguranta 14 are legatura cu geamurile electrice si inchiderea (daca scoti siguranta, merge inchiderea dar nu mai merg geamurile)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

hai la multi ani tuturor...vin cu o intrebare,legat de inchiderea centralizata...cand deschid masina din telecomanda..lumineaza avarile si beepuie..dar cand o inchid,avarile nu merg si nici nu beepuie.am setat cu vag com sa fie on..dar nu merge.ce pot sa fac?o fi modulul de comfort?pt ca prefer mai degraba sa vad avarile cand inchid usa..macar asa sunt sigur ca e inchisa:)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o usa pe care o vede deschisa.sau care nu se incuie.

ai verificat vizual?se stinge lumina inauntru cand incui masina?se lasa in jos toate tumburusele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil ca una din usi sa nu intre in "safe mode". urca te in masina, apasa pe inchidere de pe cheie,si apoi vezi daca ai vreo usa care se deschide din interior. in mod normal niciuna nu trebuie sa se deschida

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lumina din interior se inchide cand apas pe inchidere masina.iar toate usile se inchid,nu ramane nici una deschisa.doar avarile nu merg si beepuitoarea..cand le inchid.in rest e ok totul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut ce a zis Kelu mai sus? Sau iti place doar sa intrebi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa fie portbagajul?dar nu am cum sa il verific ala daca se deschide din interior.usile le'am incercat.plafoniera la fel.zic de porbagaj pt ca il el sta mereu lumina aprinsa.chiar daca inchid masina..el sta mereu aprins.poate vine de acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Sigur. Chiar daca el se inchide din punct de vedere mecanic...daca switch-ul electronic din yala nu e bun atunci modulul comfort considera ca e deschis. SI astfel nu-ti aprinde avariile si beep-ul...ca tu sa stii ca ceva nu e in regula, gen ai uitat usa deschisa, sau etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m'ai lamurit.mersi fain de tot.o sa verific yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut tuturor. O problema asemanatoare am si eu la un b5. usa de la sofer nu se incuie din cheie ( se invarte cheia 360 grade). daca incui din dreapta se incuie toata masina. nu se aprinde lampa din usa si nu am semnal sonor cind deschid usa si am farurile aprinse. Cun se poate remedia si unde se afla acel switch de pe usa. In usa sau pe stalp. I-mi cer scuze pentru nestiinta mea , dar vreau sa trezesc mecanicul din mine....... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Cheia se roteste 360°pt ca ai butucul rupt- trebuie reparat

2. Switch ul se afla in broasca. Pentru asta trrbuie demontat totul pana la broasca, respectiv demontata fata de usa interioara, macaraua si apoi broasca. Sunt tutoriale aici pe topicul asta cu indicatii. Switch ul are doua fire albastru si rosu. Ca idee este cel din avatarul meu. Daca tot vei demonta e bine sa faci revizie completa la broasca, adica seitch schimbat, refacut lipituri pe placa cu circuitesi curatat motorasul din broasca, asta in ideea ca tot demontezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum fac rost de imbus special pentru broasca ma apuc de treaba. Am incercat si azi dar mam blocat din cauza sculelor speciale.Cred ca am prin sertare un switch de genul asta. Daca schimb switchul rezolv problema avertizari sonore si lumina din usa ? Cu butucul am inteles si banuiam ca este rupt. Multumesc de informatii si daca reusesc am sa dau de veste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa-mi indice si mie ce culori de fire din instalatia portierei corespund switch-ului din broasaca ? Ma gandesc sa fac o inventie. Ceva asemanator ca la batrana dacie 1300. Un contact in stalpul portierei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi poate adaptezi ceva de la Logan. E mai simplu si foarte fiabil butonul acela separat, ca sa nu mai vorbesc de schimbat. Stiu ca ma repet, dar periodic in unele chestii cel putin mi se pare mai bine gandita si Dacia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu face asa ceva ca passatul nu-i dacie si nu e greu de facut operatiunea de reconditionare a yalei din usa,ai putina rabdare,citeste topicul si ai sa reusesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca aveti dreptate in privinta inventiei, dar totus sunt curios de corespondenta culorilor. Vreau sa fac o proba sa vad daca este microcontactul sau instalatia. Acum doua zile a murit si cel de la portiera dreapta. Mai functioneaza doar cele de la usile din spate. Se aprind luminile din interior. Ma gandesc sa nu am fire intrerupte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU sunt fire intrerupte, sunt microswitchurile duse si/sau lipituri reci pe placa din broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi poate adaptezi ceva de la Logan. E mai simplu si foarte fiabil butonul acela separat, ca sa nu mai vorbesc de schimbat. Stiu ca ma repet, dar periodic in unele chestii cel putin mi se pare mai bine gandita si Dacia.

 

daca cel original a tinut 10...15 ani, nu e chiar asa de prost gandit.

 

pentru o ora de munca, se poate repara si pastra formula originala.... fara sa gauresti tabla la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. am si eu o problema cu un passat din 2003. Am schimbat becul de la usa soferului cu unul cu led si dupa 10 sec a mirosit a ars, s-a auzit un click si acuma ramane aprins senzorul de usa deschisa de la sofer.  Nu mai pot sa incui masina, luminile raman aprinse. Sa fie modulul de confort, switch-ul din usa (a functionat normal) sau ceva cablaj s-a topit? Mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil s-a produs un scurt-circuit,s-a topit p-acolo ceva si a ramas circuitul pe deschis,masina "vede" usa respective ca fiind deschisa.Recomand sa scoti soclul becului si sa vezi daca e in regula,eventual sa dai fata de usa jos sa vezi si firele cum sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!