Jump to content

Probleme inchidere centralizata si lumina usa


Dobre
 Share

Postare recomandată

kristiana_alexandra

pai daca incerc sa deschid la sofer se deschide....doar usa aia...restul nu...dar din portbagaj merg toate :(( offf...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipituri reci in partea electronica a broaștei, sau switch.-ul. Citeste pe forum ca ai sa gasest o rezolvare

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

yala de la usa soferului - lipituri reci  - jos yala, desfacuta si reconditionata.

 

L.E. - am raspuns in aceelasi timp...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin sa înțeleg ca raspunzi doar unde vezi pupici?

Repede el...  :lol:

Raspund unde stiu, mai.

 

Kristiana, eu ce spun? Broasca are in ea niste switch-uri care se strica/dezlipesc in timp. Tu tragi mecanic actuatorul de la usa sofer, astfel ca aia se deschide, dar restul masinii nu.

 

Hooo baieti, ati vazut si voi pupicii?  :winter:

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin ai o rezolvare si pentru problema mea?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kristiana_alexandra

ok ms... azi incerc sa-mi bag nasul si la broasca si la torpedou :P ......sa vedem ce iese! Multumesc baieti! :*

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iese...iese... un DIY complet http://www.taligentx.com/passat/maintenance/doorlockmechanism/

 

in privinta deschiderii cu telecomanda

 

1. incearca o resincronizare la telecomanda

2. verifica in blocurile de masura daca iti vede telecomanda

3. incearca cu alta telecomanda

4. incearca cu alt modul.

 

cam astia sunt pasii de urmat.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kristiana_alexandra

:D mooooaaaa multumesc muult!! gata rezolv problema sigur!! :*  :soothe[1]:

 

 

aaa si telecomanda n-am si nici din butonul din cheie nu merge... :P

Modificat de kristiana_alexandra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu scoate limba ca o scoti degeaba.... raspunsul nu era pentru tine, ci pentru acoplanstar.... citeste ce a scris mai sus.....

 

asa ca spor la treaba, ca s-au aprins calcaiele la unii colegi :winter: , chiar daca tu esti vreun mecanicos.... :lol:

 

nu am fost atent la problema care o ai la torpedou - daca e la usa, uite DIY aici, sa o rezolvi http://vwforum.ro/topic/61785-diy-reparare-usa-torpedou/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kristiana_alexandra pentru problema cu închiderea centralizată vei găsi aici http://www.headfuzz.co.uk/?q=vw_ccm toate explicațiile de care ai nevoie. Am avut și eu aceeași problemă dar între timp am rezolvat-o destul de simplu urmând instrucțiunile din link-ul de mai sus. Dacă citești posturile mele de pe forum o să înțelegi. Ideea este că spre modulul de comfort care se află în fața scaunului șoferului (presupunând că ai volanul pe stânga, că a mea are volanul pe dreapta) undeva sub mochetă, vine un mănunchi de cabluri în care se află niște fire cu lipituri la rece care se corodează în timp și încep să facă probleme. Lipiturile respective (5 sau 6 la număr) trebuie refăcute de preferință cu fludor să nu mai facă probleme și apoi izolate cu varnish termocontractabil și teoretic ai rezolvat problema. Dacă nu e de la fire atunci ceva e în neregulă cu modulul de comfort, poate a intrat umezeală la el (modulul se află într-o cutiuță care se află într-o altă cutie).

În ce privește geamurile din spate e clar că sunt șufele rupte și geamurile sunt blocate cu cine-știe-ce, trebuie să-ți cumperi alte șufe. Am avut aceeași problemă la ambele geamuri din față, le-am comandat pe eBay (sunt

în jur de £12 (60 de lei) bucata, depinde și de producător) și le-am schimbat singur fără prea multă bătaie de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! Am o problema cu inchiderea centralizata din telecomanda, pot doar sa deschid masina, insa de inchis nu. Pe langa asta mai este si senzorul de la portiera soferului care indica in computerul de bord ca usa este mereu deschisa. O zi buna!

Modificat de AndrusKanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cauza switch-ului - care a ramas blocat pe pozitia usa deschisa - nu se mai inchide din telecomanda.

 

trebuie data jos yala, schimbat switch-ul - si daca tot esti acolo, refacute lipiturile si curatat colector motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Cateva intrebari:

1. Se poate schimba cheia in modelul tip baioneta si cu deschidere usi din buton?

2. Masina nu are un buton cum aveam pe Volvo inainte astfel incat sa inchid usile pe spate pentru copil. Se poate programa masina astfel incat la un 20km la ora sa inchida automat usile astfel incat sa evit eventuale accidente daca uit eu sa le inchid?

Mersi pentru sugestiile si solutiile voastre.

Adi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 . cheie... briceag - asa se numeste - daca masina ta are cheie normala, atunci ai doua variante - una pe original - sens in care trebuie sa schimbi modulul confort cu unul cu receptie telecomanda, plus cheile aferente.... sau chinezaria - modul de inchidere cu 2 chei briceag - e varianta ieftina..... nu se compara cu prima.

 

2. pe lateralul usilor, ai sigurantele de protectie impotriva deschiderii accidentale la usile spate.... invati de ele si nu se mai deschid usile decat din manerele exterioare.

 

3. da, se poate activa inchiderea automata la 15km/h si descuierea - cand scoti cheia din contact - activarea se face numai cu interfata de diagnoza - VCDS, VAS, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ajung in tara o sa trec si punctul 3 pe lista sa mi-l faci.

Decat un modul comfort nu ies mai ieftin daca pun o alarma cu telecomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costuri... tot pe acolo se invart - modulul cf OEM vs alarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Fratilor ajutati-ma si pemine ca innebunesc. Am cumparat asta toamna passatul ziua normal nebagand de seama ca nu merge lumina.

Acasa am constatat ca nu merge nimic( sub usa plafon portbagaj torpedo) nimic.

Am cautat siguranta nimic totul in regula.

M-am uitat pe la becuri sunt bine.

Am zis ca ca am apa in modulul comfort am pus-o pe tester nici o eroare.

Am schimbat broasca de la usa soferului (vezi problem lipituri crapate)

Nimic ..... nu mai pot ce sa mai incerc .Ajutor?!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. verifica sigurantele 6 si 14.

2. verifica in blocurile de masura - cu VCDS-ul - daca iti vede usa deschisa sau nu.

3. poate yala pusa are switch-ul defect.... si de aia nu merge

4. se repara yala ta, se verifica restul, se rezolva problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pedro12 si eu am aceeasi problemă cu luminile (toate luminile interioare, adica cele din plafon, de sub usi, torpedo, portbagaj) numai ca la mine merg "pe chefuri" sau "la surpriza", acum se aprind si brusc nu mai merg sau invers. Nu am reusit sa identific problema, desi am schimbat sigurantele, m-am uitat chiar si in spatele tabloului la fire, totul pare in regula. Eu am gasit firele care duc spre modulul de comfort rupte (a intrat apa sub covor si s-au corodat) am refacut legaturile si am rezolvat multe probleme (inchiderea centralizata care nu mai mergea, oglinzile, incalzirea scaunelor, etc.) dar pe asta cu luminile nu. Nu pot decat sa cred ca undeva in manunchiul de fire care duce spre modulul de comfort sa fie un alt fir intrerupt si acela sa fie cel de la lumini pentru ca alta explicatie nu am gasit. Daca afli care e cauza neaparat sa ma anunti si pe mine, dar intai sa refaci legaturile alea 5 sau 6 care sunt facute "la rece" chiar inainte de modulul de comfort, poate acolo e buba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noroc baieti,am si eu o problema cu inchiderea.Uneori cand inchid,deschid din telecomanda nu se mai inchide,deschide deloc,decat manual si nici avariile nu se aprind si nici claxonul nu se aude.Plec cu masina si isi revine uneori,mentionez ca si lumina din portiera soferului functioneaza cateodata.Lumina din usa pasagerului fata nu functioneaza deloc.Va multumesc anticipat pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este in manunchiul de fire care duce la modulul de comfort sau chiar modulul de comfort, sub covorașul de la șofer, dacă ai volan pe stânga. Înainte de modulul de comfort in acel manunchi de fire există 5 sau 6 lipituri "la rece" care s-au corodat din cauza umezelii de sub covoraș, trebuie doar să localizezi acele lipituri, le refaci (poți să le cositorești și să le învelești cu bandă termocobtractabilă) și în mod normal ai rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am constatat ca atunci cand pun contactul martorul cu masinuta cu usa deschisa pentru avertizare de usa sau portbagaj deschis nu se aprinde deloc.De ce oare e dezactivata sau care e treaba oricum eu nu am pic de lunina in interior . Da e ciudat ca nu am nici o eroare pe modulul confort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, ci pentru ca 1- nu se aprinde la contact acel martor - 2 - la tine se aprinde doar cand deschizi hayonul sau capota motor. La deschiderea usilor, din pacate - nu.

 

Abia dupa 2001 - incepand cu B5.5 - martorul de pe bord (sau pictograma la maxidot, - la minidot - mesaj scris) semnalizeaza si la deschiderea usilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am o problema cu inchiderea si luminile de la usi,asa ca detaliez problema mea.

daca incerc sa inchid cu cheia se inchide doar usa respectiva ,iar daca inchid de la portbagaj se inchide toata masina,din telecomanda se inchid toate usile.

luminile de pe usi nu mai functioneaza ,insa plafoniera functioneaza normal.

buzzerul nu mai functioneaza cand uit luminile aprinse,dar de functionat functioneaza pentru dac raman fara lichid la parbriz se aude cum suna.

daca actionez butonul de inchidere din interior ,acela care e pe manerul usii soferului se inchid si se deschid toate usile.

asa ca as dori sa stiu de unde ar putea sa fie defectiunea,lipituri reci pe placa usi sau din modulul confort?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!