Jump to content

Probleme inchidere centralizata si lumina usa


Dobre
 Share

Postare recomandată

mersi dar lam verificat si intradevar am gasit un fir care se mai tinea un pic la refacut dar nimic

 



nu stiu dar nu mai lamurit cu problema mea

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei - pune o scanare a masinii, sa ne uitam pe ea.

 

Inregistreaza interfata.... chiar daca e o clona - fa-i ce trebuie - banuiesc ca te-a invatat cine ti-a vandut-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi florin dar nu prea stiu ce sa ii fac pentru ca am cumparato de pe net



explica-mi tu daca sti te rog

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baga o intrebare celui de la care ai cumparat-o. O sa iti zica ce ai de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Problema la mine este ca atunci cand inchid din interior de la butonul din portiera sofer se inchid toate iar cea din dreapta spate se deschide, daca inchid din telecomanda nu se mai descuie dar tb sa apas de cateva ori ca sa si licare semnalele de inchidere, am desfacut yala dreapta spate care se deschide singura si totul e  ok si switch si lipituri si mufe , am verificat si modulul de comfort si e perfect uscat si nu pare sa aiba nici o problema ; nu stiu ce sa fac daca sa desfac si usa sofer si sa umblu pe acolo nu stiu daca voi rezolva ceva; va rog ceva sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la yala care se deschide singura, trebuie refacute lipiturile.... daca tot ai desfacut-o, trebuia sa refaci lipiturile si sa-i inlocuiesti si switch-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare...am desfacut si eu azi o portiera sa ajung la vestitul switch...ce sa vezi...toate lipiturile ok...insa cred ca un mecanic f destept ajunsese acolo inainte mea si pusese rotita accea alba cu arc in mijloc invers...pana acum usa mai dadea semne ca ar vrea sa functioneze...dar numai cand vroia...desfacut...curatat..pus rotita cum trebuie...inchis la loc...montat in portiera...si surpriza...nu mai pot deschide usa din manerul exterior...siguranta de fier care trage inapoi acea clema tot sare de la locul ei...ma gandesc sa nu fie unul dintre cele 2 "chestii" cu botanasele alea mici arse..ptr ca unul dintre ele avea un praf alb in jurul lui...fiind toate lipiturile ok..m-am gandit la asta...sau poate nu am montat eu bine la loc???sa fie si asta?

o idee??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre ce siguranta vorbesti? cumva cea din poza?

daca da, priveste cum este asezata in foto si aseaz-o la fel, iar cablul care vine atasata manerului exterior trebuie sa fie intins la lungimea lui nu mai slab dar nici tensionat

praful alb nu are nicio legatura.la tine problema este de ordin mecanic

post-11532-0-55285100-1365623702_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre sig aia vorbeam...care pana la urma cand am montat usa mi.a ramas piesa in plus ca am uitat sa o pun....probl persista...inchide...deschide merge perf dar nu apare nimic in bord ca si cum ar fi deschisa usa...daca aveti o fotografie cu modul cum ar trebui sa fie in interior la motoras ar fi super...ma gandesc ca nu pun bine clapeta de sub rotita cu arc...ceva e gresit sau cine stie...apropo ...sa desprins o foita subtire dupa placa de circuite...s.a unflat si am jupuit.o:)daca e cineva care mai are habar si vrea sa isi demonteE si el usa il astept cu un mesaj si ne vdm la lijerului sa ne apucam de treaba...bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Circuitul, daca s-a intrerupt, trebuie sa-l refaci. Vezi daca te ajuta ceva din pozele de aici http://s1033.photobucket.com/user/www_passatb5_ro/library/yale?sort=3&page=1

 

daca nu, mai cauta in albumele mele, o sa gasesti unul dedicat inlocuirii switch-ului - si acolo ai toate pozele.

 

daca nu te pricepi sa o pui la loc, ma suni si iti zic la telefon cum sa o faci....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Am un passat B5.5 HighLine. De cateva zile nu mai mi se aprinde becul de la usa soferului cand o deschid, nu se mai aprind luminile din habitaclu la deschiderea usei (celalte usi pasageri merg). Mersina dupa ce ii deschisa de pe buton se inchide automat dupa cateva minute daca nu bag cheia in contac. In rest inchiderea functioneaza, buzzerul luminile interior din butoane, bord etc.

 

Astea sunt sintomele, ii vorba de ceva modul. Nu am posibilitatea sa ii fac un test deovamdata. Sunt ingrijorat ptr ca din cauza unei probleme din astea a trebuit sa vand fostul golf 4, chiar dupa ce am schimbat modul confort, modulu de pe geam et sa ajuns a ramane blocata usa sofer si sa intru prin dreapta sau portbagaj etc.

 

Nu mai vreau sa trec prin acel cosmar!

 

Cat de grav ii? Sa fie din cauza ca am schimbat la vw Fr macaraua de la geam acus 3-4 luni? Sa nu fi pus bine ceva mecanicul de la vw? Desi nu cred ca mo costat 250€. Boxa barie putin dar no asta ie ii veche masina.

Sa fie lipiturile reci? Care unde? Sa nu sper sa fie ceva cablu strangulat etc? Masina nu am deschis niciodata cu cheia numai din buton, nu pot sa zic ca i swichul din yala, sau?

Cred ca am sa trec la alta marca ca déjà ii a doua in 4 ani care imi face aceliasi figuri. Dc?! Cei de facut.

Cine ma poate ajuta sa il repar in BN sau CJ sau chiar SJ ? Si cat m-ar costa?

 

P.S. Nu am net bun saptamana asta si sper sa se posteze. Va rog sa imi raspundeti chiar si in privat care sunt pasi si ce ii de facut. Chiar daca sa mai discutat din cauza netului nu pot sa caut pe paginile anterioare ca nu mi le afiseaza. De aceea imi cer scuze si cer ajutor.

 

Multumesc

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezolvarea este foarte simpla. da jos broasca ddin portiera soferului, schimba-i swwitch-ul, refa si lipiturile de pe placa cu circuite si preventiv curata si colectorul motorasului din broasca

post-11532-0-66872500-1366090540_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns, o sa mai astept inca 2 saptamani si dupa ma ajuta un coleg sa le rezolv pe toate. Sper sa nu se mai deterioreze treaba, desi a dat caldura.

 

OFtopic unde gasesc o "arie" unde pot vinde module confort de golf4.

 

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
razvanovidiu

salut. am si eu o problema. am un pssat 2001. de 6 luni nu-mi mai merge inchiderea din delecomenzi. am verificat calculatorul de confort e functionabil, luminile din usi functioneaza, inchiderea din iala merge. am verificat toate cablurile care duc de la calculatorul de confort la usi si e totul ok. cand apas pe butoanele de la telecomenzi se aude un sunet la calc de confort cum da comanda, insa inchiderea tot nu merge. ma poate ajuta cineva.

multumesc

am bagat si vag com-ul si nu-mi da nici o eroare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat toate punctele de legatura a firelor din manunchiul de fire din poodea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

salut. am si eu o problema. am un pssat 2001. de 6 luni nu-mi mai merge inchiderea din delecomenzi. am verificat calculatorul de confort e functionabil, luminile din usi functioneaza, inchiderea din iala merge. am verificat toate cablurile care duc de la calculatorul de confort la usi si e totul ok. cand apas pe butoanele de la telecomenzi se aude un sunet la calc de confort cum da comanda, insa inchiderea tot nu merge. ma poate ajuta cineva.

multumesc

am bagat si vag com-ul si nu-mi da nici o eroare

 

In blocurile de masuri, ai verificat daca receptioneaza sau nu ?

 

altfel, probeaza cu alt confort/telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se aude inseamna ca trimite comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razvanovidiu

da le-am verificat pe toate.

la inceput mergea inchiderea doar daca apasam de mai multe ori pe telecomenzi.

am schimbat bateriile din ambele telecomenzi, a functionat o perioada si pe urma nu a mai vrut.

am refacut lipiturile de la calc de comfort.

nu am habar ce sa-i mai fac

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Daca ai verifica cablajul si totul este ok, probeaza cu alt modul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razvanovidiu

am bagat vag si mi-a dat urmatoarele erori:

 

01336 - Data Bus for Comfort System

             80-00 - Single Wire Operation

01330 - Central Control Module for Central Convenience (J393)

             37-00 - Faulty

 

are cineva habar ce poate sa fie?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

verifica firele care pleaca din modulul confort - se pare ca ai unul de CAN, care nu face legatura.

 

modulul confort - ti-l da defect - trebuie incercat cu altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avramiancu72

Buna ziua!

Am si eu o problema la un VW Passat Variant 1,9TDI 96kW 04.2004. In urma unei interventii de remediere al unui contact imperfect la sezorul de deschidere haion nu imi mai functioneaza deschiderea completa a haionului din telecomanda masinii buton 3 (din mijloc) cand yala e pe pozitia A (verticala) conform manualului de utilizare si nici din butonul de pe portiera soferului.

Ce credeti ca ar putea fi?

 

PS: Daca este cineva din zona Cluj-Napoca care se ocupa cu remedierea unor astfel de probleme il rog sa-mi dea o mana de ajutor.

Multumesc anticipat.

Modificat de avramiancu72
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

cum adica deschiderea completa a hayonului ? ridicarea lui ... ? asta nu merge indiferent.

 

descuierea - asta trebuie sa mearga din telecomanda - dupa care tu apesi clapa si il ridici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avramiancu72

Multumesc Florin.

 

1. La mine la apasarea butonului 3 al telecomenzii cand yala e pe pozitia A - verticala - I (fanta unde introduci cheia) se auzea cum actiona motorasul parghia de deblocare a mecanismului de inchidere si se deschidea portbagajul fara a fi nevoie sa mai apesi clapeta. La fel si la apasarea butonului de pe portiera soferului de langa cel de deschidere a usitei capac rezervor - asta in cazul in care doreste un alt pasager inafara de tine sa-si puna bagaje in portbagaj ii deschizi portbagajul prin apasarea acestuia din pozitia "la volan".

In restul cazurilor in pozitia A a yalei,  haionul portbagajului era blocat pentru deschirea din clapeta haion chiar daca portierele pentru patrundere in habitaclu sunt deschise - o chestie buna zic eu contra furturilor cand opresti la semafor.

 

2. La plasarea yalei haion pe pozitia B - orizontala -  -- la apasarea butonului 3 de pe telecomanda se deblocheaza doar electric haionul fara deschidere mecanica, deschiderea acestuia putandu-se realiza prin apasarea clapetei de pe haion.

 

Ideea e ca acum butonul de pe usa sofer nu mai face nimic ... :( mai bine spus nu mai functioneaza functia specificata la pct.1.

Modificat de avramiancu72
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!