Jump to content

Probleme inchidere centralizata si lumina usa


Dobre
 Share

Postare recomandată

nu, nu se deschidea.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cum se ajunge la switch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switchul de la usa te referi?acela e in yala prins langa limba care inchide usa,trebuie sa dai yala jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da exact, eu nu am stiut cum sa ajung la el de asta am postat filmuletul..dupa ce se da partea aia de metal jos de pe usa, pe urma e mai usor..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ai reusit sau mai ai nevoie de indrumari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer???mia fost teama sa umblu la switch dupa ce am dat jos fata metalica. dupa ce am citit topicul cap coada, si dupa ce am demontat usa, am zis ca singur nu ma apuc neam.. :D, daca nu reusesc sa o montez la loc cf? simt ca nu ma descurc singur si prefer sa fac treaba cu cineva de nadejde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot nu ai desfacut yala aia ???

Ce faci - pui mana pe telefon si ne suni..... si o facem, prin telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ,vreau sa schimb broasca de la usa din spate si nu stiu cum sa demontez tabla aceea de sub tapiterie cea cu multe suruburi de 6 ,le am desfacut pe toate si tot nu iese tabla ,daca ma puteti ajuta ,eventual cu ceva poze.Va multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tabla are pe margini roata un fel de mastic adeziv,trebuie sa tragi de tabla mai cu putere pana se dezlipeste acel adeziv care ulterior se lipeste la loc la montarea tablei.Eventual incearca sa bagi o surulbelnita intr-un colt sa o desfaci puin si apoi ai sa vezi ca vine jos.Ai grija ca pe tabla e prinsa si macaraua geamului cu parghiile de urcare-coborare si posibil de aceea sa nu te lase sa o scoti recomand sa scoti si geamul afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana nu eliberezi geamul de pe macara nu o sa reusesti sa dai tabla jos, ci dimpotriva daca fortezi rupi macaraua. coboara geamul maxim pana vei vedea prin singura gura de vizitare de sub motoras doua stifturi concentrice. infileteaza 2-3 ture un holzsurub potrivit si apoi trage de el pana vei scoate primul stift.apioi pe al doilea fie il scoti cu un spitz fie il impingi inauntru si-l recuperezi apoi.si cand ai reusit sa ridici tu geamul cu mana sus, atunci poti scoate tabla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin cu prima ocazie cand iau difuri fata, cam in 2 saptamani, dau si fata metalica de la usa jos, iar apoi imi fac curaj si desfac si broasca aceea sa refac lipiturile si sa vad care e treaba cu switch-ul, daca dau de o infundatura promit sa apelez telefon un 'prieten'.

Multumesc de sprijin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fost panicat cand am desfacut yala bucatele si nu mai tineam minte ordinea remontarii, dar la cate materiale didactice(mai ales foto) sunt pe forum ar trebui sa faci operatiunea cu ochii inchisi.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos, revin dupa ce incerc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

usa spate dreapta blocata ma puteti ajuta am un passat din 98 si usa dreapta spate mi sa blocat de tot in sensul ca daca incui sau descui din telecomanda sau din cheie nu se inchide si nici deschide dar pe deasupra nu ma deranjeaza asta cit ma deranjeaza ca daca trag de minerul din inauntru tumburusul de siguranta se ridica dar daca trag a doua ouara usa tot nu se deschide sa zicem ca sa ma pot da jos tragind si de minerul de afara acelasi lucru se intimpla deci tot nu se deschide usa este deci blocata complect ce fac ?cum o pot deschide macar manual sa se deschida

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei - ai doua variante - se apasa butonul de descuiat din masina si in aceelasi timp, bati cu pumnul in usa, in dreptul yalei.

altfel, desfacuta fata de usa si panoul de metal - asa cu usa inchisa - si lovesti yala, sa se deschisa.

Problema ta, e de la colectorul motorasului din yala - cel mai sigur - sau lipituri reci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca tot nu se deschide, spargi o bucata de plastic de la yala si rotesti cu mana de rotota de blocare si se deschide pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ultima solutie.... dar ultima- ultima.... eu am tot cautat solutii de deblocare, fara sa deteriorez yala.

E adevarat, pana acum doar vreo 2 yale nu au vrut nimic... altfel, daca iti pierzi ceva timp pe langa ele, le salvezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salut.am si eu o problema cu luminile din interior.nu vor sa mearga nicicum.mentionez ca eu am masina cu volan pe partea dreapta.DAR...atunci cand se urca nevasta-mea in stanga si bate cu piciorul in podea ,se aprind...dupa care se sting iara.din discutiile voastre am inteles ca poate fi de la acel modul de comfort,nu?asta in cazul in care modullul de comfort este tot in stanga....va rog da-ti-mi niste ideiii.s-ar putea sa fie numai un fir desprins?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil apa sau chiar mai multe puncte de lagatura oxidate. trebuie desfacut si vazut ce e sub mocheta si refacute legaturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am un prieten care a cumparat recent un passat , cheie briceag i,dupa ce deschide masina din telecomanda daca nu deschide usa intr un interval de 10 -15 secunde se incuie la loc , eu stiam ca este un timp mai mare , iar dupa ce a deschis si pune contactul usile primesc comanda de deschidere de vreo 3-4 ori in cateva secunde ,ce poate fi ,e vreo optiune care se dezactiveaza cu vag ul?,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

el acum a cumparat masina si a primit 2 chei briceag pe care le si foloseste,nu pare a fi o alta alarma montata , poate reuseste sa vb cu vechiul proprietar ,multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca da - din alarma OEM - modulul confort, nu are cum sa-i faca asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut .datorita voua am descoperit modulul de comfort si am rezolvat problema cu luminiile din interior.acum vin cu o noua problema.pasatul meu are cheia aceea veche si am constatat ca nu are bateriile inauntru.poate sa ma ajute cineva sa-mi spuna ce baterii se folosec exact si cum se mnteaza?stiu ca e vorba de doua baterii de dimensiuni diferite,cred dar mai e si o mica tablita rotunda.cum vin puse bateriile?cu tablita intre ele sau tablita jos si bateriile peste?...o schema sau un desen m-ar ajuta de asemenea.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!