Jump to content

Probleme inchidere centralizata si lumina usa


Dobre
 Share

Postare recomandată

Sal tuturor sunt si eu posesor de vw passat b5,5 din 2004 si am si eu aceasta problema cu inchiderea centralizata si mai exact usa de la sofer nu raspunde la inchiderea din tel cheii doar mecanic notmal cand o rotesc in butuc, dar martorul in bord indica usa desch si iluminatul in portiera este functional , si o alta problema cand doresc sa desch ori sa inch cele tri usi functionale si portbagajul exceptie cea de la sofer trebuie sa apas butonul telecomenzii de 2 ori chiar si de apoape o solutie mai ales la problema cu usa soferului , am demontat yala inclusiv celebrul switch gratie indicatiilor de pe forum am inspectat putin placa vizual este ok ori ar trebui sa insist la fiecare lipitura ori poate ar trebui sa verific cablajul din portiera , ledul alarmei se actioneaza la inch cu cheia din butuc multumesc

Nu sunt in tara pentru o prog la florin la vara sigur, dar imi poate spune cineva ce tensiune ar trebui sa a, in mufa modulului de inchidere va multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutari!

 

Am si eu o problema cu usile fata si nu stiu unde sa verific!

 

Calculatorul nu mai vede, uneori, cand se deschid usile fata. Drept consecinta nu mai beep-aie buzzerul cand las luminile deschise, nu se mai aprinde plaforniera cand deschid usa.

 

Destul de enervant. Precizez ca problema nu este constanta, uneori vede, alteori nu. :)

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce spui, s-ar putea sa fie switch-urile/lipiturile pe placa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blaga alexandru

salutare. azi am desfacut si eu usa soferului pt a repara modulul de inchidere, din cauza ca nu se recunostea ca usa soferului este deschisa si am gasit ca microcontactul de la broasca usii cel care recunoaste ca usa se deschide sau se inchide si era distrus. am vazut aici pe topic ca unii colegi si-au reparat acel microcontact inlocuindu-l. rugamintea mea este daca puteti sa imi spuneti de unde ati facut rost de microcontact. eu sunt dintr-un oras mai mic si nu gasesc asa ceva. m-ati ajuta f mult daca mi-ati spune. multumesc anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blaga alexandru

multumesc pt promptitudine. si cum ati lipit acel switch in locul celui vechi? are cumva acele doua nituri? eu mi-am desfacut si reparat si modulul de la usa spate si acel switch era tinut de un fel de clema de metal, cele doua nituri de plastic erau doar de ghidaj in gauri. in modulul din portiera fata switchul era nituit cu niste nituri de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi daca era fara acea clema ,iti faceai 5 min timp , citeai 2-3 pagini in spate si gaseai modalitatea de lipire si cu ce , in acest topic.Dar e mai usor sa intrebi de 100 de ori si sa te scuzi ca n-ai avut timp de citit 30 de pagini , care n-ar fi daca nu s-ar repeta la nesfarsit aceleasi intrebari/raspunsuri. 

P.S. Nu ma refer strict la tine , dar iti suna si tie !!!!

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blaga alexandru

Multumesc lui Florin pt video care l-a postat cu schimbarea switch-lui.

A si apropo de acea clema de peste switch, a gasit cineva in comert asa ceva? Mie sincer cea mai buna metoda de fixare m-i se pare cea cu clema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt promptitudine. si cum ati lipit acel switch in locul celui vechi? are cumva acele doua nituri? eu mi-am desfacut si reparat si modulul de la usa spate si acel switch era tinut de un fel de clema de metal, cele doua nituri de plastic erau doar de ghidaj in gauri. in modulul din portiera fata switchul era nituit cu niste nituri de plastic.

 

da, asa este pana intr-o anumita perioada de timp - erau fixate cu o clema de prindere, nu prin topirea picioruselor.

 

Multumesc lui Florin pt video care l-a postat cu schimbarea switch-lui.

A si apropo de acea clema de peste switch, a gasit cineva in comert asa ceva? Mie sincer cea mai buna metoda de fixare m-i se pare cea cu clema

 

din pacate nu o gasesti de cumparat separat. Sta ok si lipit la loc, nu-ti face griji.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia e o porcarie de switch fara nici o protectie in care intra apa si praf, daca te tine 2 luni sa fii fercit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde esti tu atat de sigur ?

 

daelian, poti pune linistit, este ok - acum ani de zile, cand unii montau switch-uri chinezesti... crezi ca alea aveau IP67 ?

 

poti pune si modelul cu IP67... sau chiar mai dihai.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua domnilor . Am citit cele 30 de pagini , a durat cam 4 ore dar Tot as avea niste intrebari .

1.usa dreapta fata nu reactioneaza deloc la inchiderea/deschiderea centralizata merge doar mecanic inchisa si deschisa , dar lumina se aprinde cand e deschisa deci merge intrerupatoruñ ala si din cate am citit tr3b desfacuta si refacute lipiturile "reci"

2.usa stanga spate la fel se aprinde lumina interioara si cea de jos . Asta reactioneaza la închiderea/deschiderea centralizata dar cand incui usile ia se deschidere ,csnd deschid usile usa se inchide butoiasul ala face cursa toata si inca jumate, adica se opreste la jumatate . Aici nuj ce ar putea sa fie ... parca se misca ala prea usor la apasarea lui in comparatie cu restul usilor .

3.am cheie normala la masina nu tip briceag si am schimbat bateria la telecomanda si nimic nu se aprinde nici un bec nimic cred ca nu mai are toate cele in ea . Cum as putea sa achizitionez o cheie dar sa ii mearga si telecomanda .

masina e din 98 -99 , eu sunt in spania . Va multiumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. trebuie refacute lipiturile de pe placa electrica a yalei si curatat colector la motoras

 

2. refacut lipituri sau probleme arc - cel care vine pe parghia de actionare a tijei - trebuie vazut cand o desfaci.

 

3. fa o poza cu telecomanda/cheia ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia este o cheie fara telecomanda doar cu bec ca sa nimeresti gaura, bec care la tine este spart. Ca sa treci la cheie briceag cu telecomanda care sa si functioneze trebuie sa schimbi si calculatorul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok ... nu stiam ca este doar lanterna ... vazand bateria acolo si toate cele am crezut ca e telecomanda ... merge un modul de la b5.5 ? Si daca da cum schimb butucul de la volan ? Sau ce procedura ar treb sa urmez . Mulțumesc anticipat. Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

3. fa o poza cu telecomanda/cheia ta.

 

 

Multiumesc ...

 

 

Aia este o cheie fara telecomanda doar cu bec ca sa nimeresti gaura, bec care la tine este spart. Ca sa treci la cheie briceag cu telecomanda care sa si functioneze trebuie sa schimbi si calculatorul de confort.

 

exact de asa te-am pus sa faci poza.... nu ai receptie radio la modulul confort de pe masina ta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista vreo solutie sa imi pun ? se potriveste de la modelul mai nou ? multumesc anticipat . Stima 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

Am si eu  o problema la un Passat 1.9 TDI 131 cp,an 2002 . In momentul in care incerc sa actionez geamurile se aude un tac la fiecare geam. Am fost cu ea la electrician si dupa o zi de munca a spus ca ar fi plansa de butoane de la sofer ,cea care  actioneaza toate geamurile ( acest raspuns a fost dat in urma diagnozei ) . Am sunat la un alt electrician din alt oras (prieten) si mi-a spus ca este din modulul central din portiera soferului .  Inchiderea centralizata merge, luminile ,plafoniera , totul merge ok .

Ati mai avut de a face cu aceasta problema ?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clar nu este din butoane.... din pacate si-a pierdut ziua degeaba...  :winter:

 

trebuie verificat, mers pe cablaj, etc - eu inclin sa cred ca este o problema de cablaj, verificati cablajul la modulul confort, in general firele care pleaca din nodurile de pe cablaj... si modulul confort.

 

nu este o problema foarte grava, se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as verifica firele din burduful de la usi prima data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa se taie toate, in aceelasi timp ? greu de crezut....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ma uimeste pe mine,este eroarea diagnozei, de ce a dat eroare ca fiind plansa de butoane defecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!