Jump to content

T4 - probleme cutie viteze


claudiudragos
 Share

Postare recomandată

razvan4motion85

200 lei maxim si se demonteaza cutia de viteze. nu este greu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca umbli schimba tot kitul de ambreiaj asta ca sa nu umbli de doua ori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razvan4motion85

mai sunteti de belea...daca tot umblii poti schimba cutia de viteza, volant neaparat chiar daca nu este cu dublu masa si nu are uzura, schimbam asa sa ne aflam in treaba punem piese facute in germania chiar daca sunt stantate pe ele turcia ......si apoi ne dam de treaba....treaba asta e pt service ..pt prostit nu de forum. Aici pe forum singura solutie e sa schimbam masina daca s-a stricat.

Anyway daca se constata uzura schimbam si discul de ambreiaj...placa de presiune daca e absolut necesar si se constata uzura.

mi s-a stricat si mie masina un audi A4 1995 imobilizerul...singurele sfaturi de pe forum sunt: ai gresit ...e veche ..o fi harb.. nu trebuia facut asa si tot felul de afirmatii care nu aveau legatura cu subiectul. am fost in service-uri si tot eu am rezolvat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 Todesengel

Razvan, am vrut sa spun ca nu se demonteaza cutia de viteze (in bucati) doar se da jos de pe masina sa ajungi la ambreiaj , la asta m-am referit . Desi , avind in vedere ca intra ciudat in viteza 2 , (din 1 in 2 se duce maneta ca in brinza cu nuci iar din 3 in 2 intra greu si cam o caraie) ar trebui o intinerire si pe acolo .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut !

am un T4 syncro 2.4

cam de o luna a incaput sa faca un zgomot in dreapta jos , cand merg cu viteza mica 20-50 /H se aud niste batai . Am zi s ca e planetara ,dar nu e, Azi am incercat sa schimb tractiunea doar fata ,dar s-au blocat rotile spate .

Ce credeti ca are ? Imi trebuie uneli in cutie ? sau altceva?

Stima !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica prima data bucsele de la schimbatorul de viteze , mai mult ca sigur una din ele e uzata sau sparta , eventual reglajul culisei in caz ca a umblat cineva acolo sa intre usor 1-2 , a 5 a intra usor sau greu ?

seller e cu cuplaj 4x4 automat sau la buton pe bord ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
aurelianpopescu

salut am un t4 doka 2,5 tdi.de la 60 km /h se aude un suierat ascutit .apare numai cand nu acclerez masina fiind in viteza a5a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am un vw t4 de 88 cp,cind l-am cumparat-o mi s-a spus ca a fost schimbata cutia de viteze.acum nu pot sa depasesc viteza de 115km/h;iar la 100km/ham 3000 de turatii.va rog sa imi spuneti la ce viteza poate sa ajunga un vw t4 cu motor de 88 cp,si ce pot face in aceasta situatie.este posibil sa fi pus alta cutie de viteze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa afli codul cutiei,e format din 3 litere,CRN etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 2.4D an 91 78cp.....145km h. la 2700rot am 90 ora

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum pot sa vad unde este codul cutiei.am inteles de la un mecanic ca ar trebui sa fie codul ewb la tipul de motor de 88 cp.dar nu stiu unde sama uit.m-am uitat acola la capacul de la sigurante si la stilpul din stinga dar nu se vede nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am si io o problema cu cutiea de viteze nu imi intra in treapta 5. 

ma poate ajuta cineva cu ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu o cutie de viteza   ::)))    si vezi ca mai poate fi din timonerie  prost reglata  daca nu cutia  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! Ma intereseaza sa-ti cumpar eu cutia automata daca vrei sa o vinzi. Am un 2,5 tdi si am probleme cu cutia si as incerca sa fac din doua cutii rele una buna!

Scrie-mi te rog pe klady_73@yahoo.com.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stie cineva cum pot gasi senzorul de pe cutie(de kilometraj)la t4 doka din 92 e cu tachograf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat pt T4 motor 2.5 TDI de la cineva din Giurgiu cu dezmembrari.

Are multe masini, inclusiv cu motor de 2.4, si este serios.

Daca vrei iti trimit pe privat nr de tel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Am un doka t4 2.5tdi AJT 88cp. As vrea sa rog colegii de forum sa posteze din softul cu coduri de piese pentru cutia de viteze(modelul cu capac de fier, sau cutie de munte cea de tras nu de viteza cum e pe ACV) si anume la bucsele de pe timonerie, furca, rulment priza etc Problema este ca mi se pare ca intra putin dificil in 1-a adica trebuie tras cam tare spre stanga si are o catare pe care intra, iar mai nou a inceput sa sara din a 5-a daca merg in croaziera dupa vreo 30-40min de mers, apoi sare cam la 10 min. Ma gandesc ca este si din tampoanele de sustinere ale motorului pentru ca sunt uzate (o sa le schimb) si ma gandesc ca nu sta cutie bine aliniata.

Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi.

Offtopic: merita sa ii schimb cutia de AJT cu cutie de ACV(impreuna cu planetare si ambreiaj care sunt diferite la cele 2)?

 

@nelu70 daca ai tahograf e posibil sa fie limitata...eu cu a mea nu pot depasi 140 pe kilometrajul din bord(care din fabrica la toate masinile arata mai mult) si 125km fix pe tahograf la turatia de 3400rpm parca.

Dar stiu ca la 100km/h am vreo 2700rpm....e posibil sa fie de la debitmetru, intrucat se mai strica de la praf si de acolo simti lipsa de putere, mai exista si EGR-ul care influenteaza si el, motorina proasta si multe altele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti pune cutie de acv  pe ajt  ( nu ai prinderea la intermediara  pe dreapta )  ambreiajul si planetarele sunt  acelasi in schimb  intermediara pentru planetara din dreapta   e bagata in cute la tine  fata de acv  care e sustinuta  de motor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci cum sa repar cutia mea? Aveti idee de ce imi sare din a 5-a dupa 30-40min de mers constant? Nu sare la acelerare, intra usor in viteze....Sa fie crabotii uzati sau sa fie de la levier?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea mai comuna cauza   e bucsa rotunda de la livier   sau placa  care sustine timoneria ( mai ales daca sa intervenit asupra cutiei ambreiaj   etc  )  daca sa indoit   nu mai intra bine in viteze  sare  daca nu   bilele  la furci  (  acele   2  sau 3 nituri aparente  de pe cutie )  care se vad de pe exterior in jurul cutiei   acolo  sunt bile cu arc  care zavoras furcile  pe pozitie  scoate alea afara si veifica 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi sarea din viteaza a5a atunci cand nu aveam destul ulei in CV . Verifica nivelul prima data .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut ..sunt nou pe aici insa am si eu un transporter 4 si numai intra in marsarier ce ar trebuii sa ii fac ?:-ss :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima data vezi timoneria  ( exista modele mai vechi  la care ai cablu pentru eliberare marsarier  de pe timonerie pe cutie poate a cedat ala  ) ... apoi cautatorul  ( cel care e pe cutie legat de timonerie ) apoi cutia  .. 

Modificat de vw-raz-van
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare ajutatoare - cand e bagat in alta viteza se misca maneta de viteze stanga-dreapta (ca si cum ar fi scoasa din viteza)? Daca da, la AlPadrino e 5 lei o biluta de plastic de sub maneta de viteze.

Modificat de Oxigen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..se misca groaznic:) si deja ma enerveaza ca nu am mansarier ..a5a hai ca nu era problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!