Jump to content

T4 - probleme cutie viteze


claudiudragos
 Share

Postare recomandată

razvan4motion85

multumesc de informatie ..;) cred ca are un dop ceva acolo . curge prea mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! de curand am intampinat o mare problema la T4 meu! Nu imi mai intra in vitezele 1 si 2.am fost la mecanic si mi-a descoperit lipsa unei bucse din cauciuc la timonerie, undeva deasupra cutie de viteze( se poate vedea din fata masinii). A incercat sa mi-o caute dar nu o gaseste nicaieri in tara prin programele care le foloseste.Am o mare rugaminte,daca un coleg o gaseste la el in oras, si are timpul necesar sa mi-o trimita prin posta,berea de rigoare vine de la mine. Voi atasa o poza cu bucsa sa va faceti o idee.Multumesc!

post-28703-0-20395700-1341233540_thumb.j

post-28703-0-97446500-1341233566_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai pe original se gaseste,e foarte ieftina,eu am luat acum ceva timp in urma de la colegu volksman;cam 15 lei parca era una

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca este ieftina, dar nu o gasesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma duc eu maine la vw cluj si ii intreb am salvat poza. Nu promit dar incerc ok?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vb de bucsa aia care intra in patratu ala metalic de la cautator da?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am inteles am vazut despre ce e vorba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cabina da-mi pe PM datele masinii seria an si motor ...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma duc eu maine la vw cluj si ii intreb am salvat poza. Nu promit dar incerc ok?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu sorry my bad..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cabina ai avut dreptate nu e 15 lei ca e 18 lei dar am gasit. Mersi

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai vad ca ai bucsa acolo mai colegule.. e vorba de aia rotunda nu?

pe aia am schimbat-o si eu nu de mult sunt la suceava.

Salutare! de curand am intampinat o mare problema la T4 meu! Nu imi mai intra in vitezele 1 si 2.am fost la mecanic si mi-a descoperit lipsa unei bucse din cauciuc la timonerie, undeva deasupra cutie de viteze( se poate vedea din fata masinii). A incercat sa mi-o caute dar nu o gaseste nicaieri in tara prin programele care le foloseste.Am o mare rugaminte,daca un coleg o gaseste la el in oras, si are timpul necesar sa mi-o trimita prin posta,berea de rigoare vine de la mine. Voi atasa o poza cu bucsa sa va faceti o idee.Multumesc!

vad ca ai acolo bucsa colegule .. am schimbat si eu nudemult asa ceva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai vad ca ai bucsa acolo mai colegule.. e vorba de aia rotunda nu?

pe aia am schimbat-o si eu nu de mult sunt la suceava.

Salutare! de curand am intampinat o mare problema la T4 meu! Nu imi mai intra in vitezele 1 si 2.am fost la mecanic si mi-a descoperit lipsa unei bucse din cauciuc la timonerie, undeva deasupra cutie de viteze( se poate vedea din fata masinii). A incercat sa mi-o caute dar nu o gaseste nicaieri in tara prin programele care le foloseste.Am o mare rugaminte,daca un coleg o gaseste la el in oras, si are timpul necesar sa mi-o trimita prin posta,berea de rigoare vine de la mine. Voi atasa o poza cu bucsa sa va faceti o idee.Multumesc!

vad ca ai acolo bucsa colegule .. am schimbat si eu nudemult asa ceva

:)))) mai colegule bucsa aceea era un exemplu, pentru a o putea identifica mai usor cei ce doreau a ma ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

cati litrii de ulei intra in cutia de viteze de la 2.4 AAB din 95 ? stimaaa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capacity

2.5 litres

Specification

Gear oil G50 SAE 75W90 (synthetic oil)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cabina,tati,mersi de raspuns pt cutia de viteze dar la motor cam cat intra ? cu filtru si fara. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5,5 litri iti ajung daca schimbi si filtrul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
13 Todesengel

motor 2.4 D an 1994 . Dupa citeva minute de mers incepe sa faca un zgomot ca in atelierul de prelucrari mecanice de la uzina . Cind apas ambreiajul nu se mai aude nimic . Suspectez un rulment spart in cutie . A avut cineva probleme din astea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rulmentul de presiune e pe duca , se recomanda inlocuit kit ambreiaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 Todesengel

Pai nu e invers ,ala nu ar trebui sa se auda cind apas ambreiajul ? La mine cu ambreiajul apasat se face liniste .In mers in schimb e scandalul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu , cand calci ambreiajul exerciti presiune asupra rulmentului si e perfect normal sa taca , la liber exista un spatiu intre rulment si placa de presiune (acesta nu sta niciodata atacat pe placa) e perfect normal sa faca zgomot daca e pe moarte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 Todesengel

Cind mi s-a stricat la Mercedes , exect invers erau simptomele , asa cum am descris mai sus . Si totusi nu cred ca e cel de presiune , am senzatia dupa urechea muzicala ca ar fi cel de la priza .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razvan4motion85

1)Daca se strica rulmentul de la priza atunci intra greu si in viteza deoarece se inclina arborele(priza) de la cv.

2) in mers rulmentul de la priza are viteza volantei si nu exista miscare (ci doar daca patineaza) intre volant si axul prizei.

3)nu am vazut vw t4 cu rulment la priza . este o bucsa cu 3 suruburi pe care ghideaza rulmentul din tabla ambutisata care se poate rupe.

4) de vina 99.99% este rulmentul de presiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 Todesengel

Sa dea Dumnezeu asa sa fie , asta inseamna ca nu trebuie sa demontez cutia . Are cineva idee cit costa ala ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!