Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

De la 17.000 la 30.000, functie de motor, echipare si mai dotari (30.000 ajungi doar daca pui piele, xenon, pregatire telefon, sistem audio, navigatie - toate acestea costa 4000 eur, e normal, pielea, navigatia si xenonul sunt f scumpe pe orice masina)

 

Daca au oferta de lansare 1000 eur eu ma inscriu la un 1.8tsi/dsg :)

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30.000 EUR pe 2.0 TDI cu punte comuna pe spate..hmm...

Stiu, am mai zis pe celalalt topic, insa zic si aici, e naspa rau faza asta.

 

M-am gandit si eu la 1.8 tsi, insa merg mult prea mult pe an ca sa imi iau benzina.

 

Eu inca mai trag sperante ca totusi se vor razgandi in privinta puntii spate, pe motorizarea de top...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor la preturile astea nu imi mai iau in veci Octavia! Pai uitati-va de exemplu la o mazda 6, full options, model nou si performant,150 CP la 27.000 euro dar din discutiile pe care le-am avut la dealer, obtii lejer o reducere de 1500 euro.

Poate daca vor introduce 4x4 pe octavia sedan sa mai merite...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in Ungaria e Porsche distribuitor de Skoda, deci nu maii dureaza mult sa ajunga si la noi preturile.

 

In aparenta sunt preturi umflate... DAR am observat ca in configurator e un discount de lansare de 2000 de Euro... :D

 

In conditiile astea preturile sunt absolut decente. Bravo Skoda!

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am jucat putin cu configuratorul vecinilor din Ungaria.

Cu bonusul de lansare e chiar foarte ok pretul. 

Daca vor proceda ca si in cazul Rapidului si dupa ce scot discountul de lansare vor aparea echiparile Drive si Business, atunci cred ca Octavia poate avea vanzari bune de la inceput.

Cred ca preturile vor fi apropiate de cele pentru Ungaria, de retinut insa ca acolo TVA-ul e 27%, iar preturile respective includ TVA si taxa de inmatriculare (conform skoda.hu).

Acum sa vedem cu arata live si cum se comporta mult blamata punte semi-rigida (care si mie-mi sta pe creier).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am configurat si eu O3 pe skoda.hu, am recalculat de la 27% la 24% TVA. SO3: Pret de lista: 25490 Euro, pret final 23436 Euro SO3 (inclusiv discount-ul de lansare de 2054 euro). Aceeasi configuratie Jetta pe vw.ro pret de lista  25680. WTF? Acuma si eu as fi ales la orice ora SO3 in loc de Jetta dar totusi sunt aceeasi clasa, si aia buna-proasta are sigla VW pe ea. Din punctul meu de vedere este exagerat pretul pentru SO3. 17650 Euro pentru un Ambition 1.6 tdi standard + vopsea metalizata  e mult. In banii astia ar trebui sa ai bifat optional cel putin climatronicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu caut sa ma contrazic cu voi sau sa intru in polemici, dar isi mai aminteste cineva care a fost pretul de lansare la Octavia 2 in 2004 (parca?) ? .. Cine vrea sa-si ia Octavia 3 ieftina sa mai astepte vreo 2-3 ani .. cine vrea sa fie printre primii care sa aiba Octavia 3 sa plateasca (stiti cum se zice .. mofturile costa), cine nu sa-si cumpere Mazda 6 (super masina apropo ..) sau mai stiu eu ce alta nava spatiala frantuzeasca in banii astia ca pana la urma nu ne baga nimeni mana in buzunar sa ne scoata de acolo banii cu forta.

 

 

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu o sa dureze 2-3 ani.

Parerea mea este ca o sa apara repede versiunile Drive/Business/etc si ofertele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare normal sa fie mai scumpa lalansare un model nou. Cine compara cu octavia 2 fl uita ca aceasta din urma era un model vechi restilizat. E normal ca un model nou care aduce multe in plus cel puitino perioada sa ie mai scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schema de reduceri probabil ca va fi aceasi ca la Rapid:

 

1. Preturi de lista mari, cu un bonus de lansare (¬2000 Euro)

2. DIspare bonusul, apar Business si Drive (cu bonusul si ceva doatari in plus incluse)

3. Apar modele editie limitata la pret redus

 

Preturile de Romania nu vor fi la fel cu cele de Ungaria. Sunt doua piete diferite. Ungurii au salariul mediu net pe economie mai mare cu 50%., TVA diferit insa e o piata mai mica.

 

Deci sunt mai multi factori, nu doar diferenta de 3% TVA.

Oricum ca si trend eu zic ca e de bine cum seteaza Skoda preturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@#534 alexxb Ce vrei sa spui ca Octavia 2 era un model vechi restilizat.

La data aparitiei, in 2004 a fost un model 100% nou, pe platforma de golf 5, cu punte spate indep.

In Ungaria, totul este mai scump decat in Romania (lucrez in Budapesta). Deci asteptati un pic sa apara si preturile de Ro si o sa aveti o surpriza, zic eu, placuta.

Eu pe Octavia 2 Elegance, 1.9 Tdi am platit 19000 EUR la tva de 19%.

Daca si 1.6 tdi Elegance se invarte in aceeasi suma, (sau un pic mai mare datorita tva), e ok... Mai ales ca o sa aiba ESP si airbaguri ptr cap serie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca alexxb se referea la diferenta dintre O2 si O2 FL si spunea ca O2 FL era doar o restilizare a modelului initial si de aceea preturile au ramas cam aceleasi dar acum este vorba de un model complet nou pe o platforma noua si e normal ca pretul sa creasca.

Referitor la aparitia in RO a Octaviei 3 cred ca o sa fie mai tarziu decat se planificase initial. Din cate am inteles, Porsche Romania inca negociaza echiparea si preturile pentru Ro. Cand se vor fonaliza negocierile si se vor stabilii aceaste amanaunte atunci consilierii de vanzari din retea vor fi "scolarizati" si se va da unda verde la vanzari. Eu ma astept sa fie cel mai devreme la sfarsitul lui martie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fie mai repede, caci altfel dealerii mor de foame.

 

Octavia este cel mai bine vandut model de import in Romania si hiatusul asta de cateva luni datorat schimbului de generatia a fost puternic resimtit de dealeri. A mai ajutat un pic Rapid-ul si reducerea de 1500 Euro de la O2, dar oricum e foamete mare.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai au si ei timp pana in martie sa termine stocurile de Octavia 2 si sa mai vanda niste Rapid si Superb... Nu cred ca mor de foame dealerii... ar fi tragic sa ne alerge cu discounturi cand mergem la service :(

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lunile astea ei au trait din service, din vanzari de masini noi in mai putina masura.

 

Intarzierile cred ca vin de la Skoda, au declarat clar ca in prima jumatate al anului inca nu prea au capacitati de productie.

Daca ar fi dupa Porsche si dealeri, ar vinde O3 de ieri.

 

Superb-ul e o pasare rara, O2-uri pe stoc sunt doar cateva bucati nevandabile, in schimb probabil ca se scot cu oferta de Rapid TDI la 14500 Euro care mi se pare decenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine pun poze cu o3,a ajuns la noi...ieri am vazut noul leon,care mi s-a parut mai okay ca golful 7,mai fresh...brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful nu va arata niciodata fresh... La fel si Porsche Carrera sau Iphone. :) Asta e strategia...

Pentru cei care vor fresh, s-a facut Leon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun,venit,vazut,placut,pozat...

Masina este o configuratie de top,cu sistem audio canton,navi de 9 inci,priza pt 220 in spatele cotierei,volan de golf 7...una peste alta,e un salt enorm pt skoda,cel putin in ochii mei.

Bineinteles ca nu are amortizor capota,care este imens de grea.

Finisaje peste nivelul obisnuit skoda,probabil reflectat in preturi mai mari,eu o vad un real concurent pt passat cel putin trend-confort.bineinteles ca intr-o echipare trend,nu va fi ca cea din poze,dar macar am vazut ceva calitativ,in sfarsit,in ochii mei,no offence.

Manete de golf 7,clima la fel.pozele sunt un pic pe furis,aparuse prea multa lume...motorul era 1.8tsi,arata foarte bine,cu capac cu accente glossy,ca si masca dintre faruri.

Daca imi mai aduc aminte,mai zic.

post-34488-13613615502513_thumb.jpg

post-34488-13613615737062_thumb.jpg

post-34488-1361361600412_thumb.jpg

post-34488-1361361631756_thumb.jpg

post-34488-13613616572976_thumb.jpg

post-34488-13613616856733_thumb.jpg

post-34488-13613617808497_thumb.jpg

Are o forma mai de sedan decat o2,mi se pare mult mai placuta,portbagaj normal pt 5 porci.mai avea jante pe 17 sau 18,xenon,usb sub consola bord,putea fi amplasat mai fericit,culoarea de pe o2 rs.

Loc in spate suficient pt adulti de 1.80...per total,incantat.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun,venit,vazut,placut,pozat...

eu o vad un real concurent pt passat cel putin trend-confort.

 

Multumim pentru poze dar referitor la ce ai scris concurente la ce anume ca fac parte din doua clase diferite?  Cine vrea Passat isi ia Passat sau Superb nu Jetta sau Octavia. Chiar lucrezi in industria auto ? Oribila grila tip fagure cu proiectoarele dar tine de gusturi

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu lucrez in industria auto,ba chiar sunt somer de 2 zile...

Stopuri pe led,format dublu C,drl fata pe led...

Ai sa razi,dar sunt oameni care cumpara masini pt falsa imagine.sfatul meu era pt oamenii care isi iau o skoda nivel mai sus decat un passat chel la aceeasi bani.adica povestea romanului...bineinteles ca sunt oameni cu bani pt ambele marci,dar nu e mai misto sa iei un sehas cu emblema decat o masina noua dar de nasul corect...

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cunosc acest aspect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sambata merg si eu la Porsche Pest si o sa incerc sa fac niste poze cu Octavia pe viu si le voi posta aici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!