Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Sa o stapaniti sanatosi si voiosi. Si daca tot vii la "buni" la Slatina, poate poposesti la o intalnire spontana duminica 14:00 statia OMV (Dedeman) sa admiram si noi agregatul :)

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut astazi o vizita "de curtoazie" la dealer si am vazut cu "ochii mei" masinile (pregatite de livrare) echipate cu anvelope Nexen. Deci este (cruda) realitate ca nu mai putem spera la Dunlop, Michelin sau Continental ...

Pe de alta parte, am facut niste teste pe Bolero si am constatat urmatoarele:

1. Nu exista "plafonare" in nivelul de volum, deci in cazul lui Andrei, cred ca e o problema cu device-ul. Am facut trecerea de la piese cu semnal slab, la unele cu semnal puternic si volumul a crescut corespunzator, instantaneu. Am dat volumul la maxim, ajungand aproape de pragul de distorsionare: nici o reactie de "autoprotectie".

2. Am testat mai multe formate (si audio si imagine) si am constatat ca: fisierele de imagine (jpg si png) nu le recunoaste, iar la cele audio, reucunoaste mp3, m4a, aac, wma si (uimitor) wav, care desi are 1411 kbps, a fost recunoscut si redat, in pofida precizarilor din fisa tehnica in care este mentinata o rata de transfer de 320 kbps. Din pacate, formatul flac nu l-a recunoscut, desi am avut mai mult de 10 fisiere, cu surse diferite. In cazul acesta, au facut cehii "Hentz cu mana !", pentru ca in manual este si formatul flac inscris ca posibil de a fi redat.

Revenind la fisierele de imagine, am incercat sa vad daca recunoaste logo-urile pentru posturile de radio si nu am avut succes. Stiu ca  a postat Andrei acum ceva timp un folder cu asfel de imagini de logo. Ai putea sa-mi spui, te rog, cum se aloca imaginile fiecarui post ? ca daca nu le recunoaste, atunci nici nu cred ca le-ar putea aloca ?! sau "i-mi scapa" mie ceva ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pass_elegance: Daca urci in diametru la jante (17 sau 18) cu siguranta primesti altceva decat Nexen... eu unul nu inteleg nici ce are lumea cu Nexen... am vreo 2 amici cu anvelope de genul asta si n-au raportat probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Ionut, e bun si-asa, sau "decat deloc, mai bine mai degraba..." :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pass_elegance Ce model de Nexen ai pe Octavia, ca vad ca au si ei cateva modele cu diferite raitinguri. Daca tot stau in asteptare sa ma informez :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rifflections: e clar ca nu sunt "stifturi", dar mi se pare fair-play, ca la prezentare sa nu te "abureasca" doar brandurile cele mai ...

in, rest sunt convins ca indeplinesc niste exigente de standard, ce sunt inscrise in eticheta lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wav este format standard de la Windows 3.1 si este recunoscut de absolut toate player-ele audio indiferent de platforma hardware/software. :offtopic:

 

Doar Columbus citeste flac, indiferent de ce zice manualul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kidmanis, deocamdata au altii; si la mine e "AMR"-ul la doua saptamani ! :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kidmanis  nexen n blue hd

 

@pass_elegance cand esti in radio te duci pe setari si ai parca change icon sau ceva de genul asta. in afara de icon-urile postate pe forum am gasit pe site-ul vw la golf 7 mai multe iconuri de romania.  uite aici:

 

http://translate.google.co.uk/translate?hl=en&sl=de&tl=en&prev=_dd&u=http%3A%2F%2Fwww.volkswagen.de%2Fde%2Fmodels%2Fgolf_7%2Fbrochure%2Fsenderlogos.html

 

iti si spune cum se schimba. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFF: @ionut_slatina : scuze, nu am mai intrat pe forum si nu am vazut postarea ta la timp, dar data viitoare cand vin la Slatina iti las un PM si vedem cum ne intalnim.

ON: joi. pe 13.02 am luat masina, si pe jantele de iarna de 16 am primit Bridgestone, iar pe cele de vara de 17 am primit Dunlop.

O sa postez saptamana viitoare pe topic-ul de "Octavia 3 - Impresii/probleme constatate de către PROPRIETARI" mai multe detalii despre "agregat": dotari, reduceri si "reduceri" de pret, impresii dupa primii 500 km. Pana atunci sa aveti o saptamana minunata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca pt reglajul manual al farurilor bixenon trebuie masina pusa in service mode? Tocmai ce m-a sunat un prieten cu O3 luat acum 1 sapt si farurile ii bat in copaci. Cel mai apropiat service skoda e la 100km de el, si spera ca ar rezolva o cu reglajul la un service neautorizat sa nu il mai injure toti noaptea!

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate dar nu este indicat, mai ales ca nu sunt doar autoleveling, sunt si directionale.

daca tot are o masina noua de 20.000 euro, mai conteaza 100 km? 

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci procedura spune service mode + reglaj?

Pai conteaza , omul e in concediu cateva zile , seara se tot fataie cu masina, si sa ajunga la service ar insemna sa piarda o zi :)

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de prin 2000 incoace , de la Octavia Tour cu Xenon , asa zice : service mode > reglaj > memorare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Adi; si uite-l si montat. Ma gandesc ca un pic antifonat nu i-ar strica ...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Bolero merg perfect logourile postate, iar in ceea ce priveste jpg, png, eu pe un usb stick am pus niste foldere cu mp3 in care am pus si jpg/png cu coperti albume, dar nu de rezolutie mare. Merg. Sunt afisate in coltul dreapta sus in locul simbolului de usb/sd card. Deci unele merg, dar nu sa le vizualizezi ca poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pun motorul de 184 CP si pe asta si pe Scout, o sa mai vanda o ..... VRS TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic c-o sa vanda destule si asta dintr-un motiv destul de bun. Si anume ca motorul asta o sa fie pus doar pe L&K, iar aceasta varianta o sa coste mai mult decat RS-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa ceva... Un L&K 184 TDI DSG AWD ar fi greu de combatut. Un RS va veni doar cu FWD, suspensie mai dura si alt design exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vedem ce dotari standard si implicit preturi o sa aiba, mai exact cum vor sa aseze acest nivel de echipare.

Sicer eu nu ma iau dupa ce scriu astia prin presa... dar nu mi se pare normal ca un anumit nivel de echipare cum este RS sa nu aiba macar motorizari exclusiviste. Atunci care mai e farmecul RS-ului?... spoilerele? :)

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!