Jump to content

Octavia 3


PTDA
 Share

Postare recomandată

Le-ai schimbat cu lampi cu LED, banuesc. Le-ai comandat (in acest caz) pe superskoda.com, sau le-ai gasit pe piata roameasca ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-ai schimbat cu lampi cu LED, banuesc. Le-ai comandat (in acest caz) pe superskoda.com, sau le-ai gasit pe piata roameasca ?

Da,cu led comandate de pe www.hypercolor.de si la numar de pe www.csl-tuning.at

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ krygod_ro, treba cu Bolero am observat-o si eu. Dar o vad ca pe o treba pozitiva...adica oricat de tare ai da tu si mai ales daca ai prea mult bass, el are grija sa nu gajaie la volum prea tare, sa nu iti apara zornaieli de plastice si face si bine in timp...te ajuta sa ai masina inchegata :)

 

@91CsM, si nu ai avut vreo eroare? le-ai pus si gata, totul ok...

 

Sunt standard la Elegance luminile in oglinizi. Mie mi se par de efect chiar daca nu sunt f puternice, dar mi-a placea sa pot sa le dezactivez sa nu se mai aprinda mereu. Poate vrei sa vii furis acasa, sau sa stai in masina si sa nu atragi atentia :) Pe bune acum, ar fi ok sa le poti dezactiva...ele se sting dar le ia o vreme. Si in plus am impresia ca se apdind si ziua si nu are rost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oarecum offtopic la ce spune Aditu.

 

M-am intrebat de ce la masinile cu senzor de lumina nu se poate implementa ca atunci cand e lumina afara sa nu se mai aprinda plafoniera de exemplu, sau lumina in portbagaj, sau luminile din oglinzi :idea: . Ar fi foarte bine pt baterie/becuri :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ krygod_ro, treba cu Bolero am observat-o si eu. Dar o vad ca pe o treba pozitiva...adica oricat de tare ai da tu si mai ales daca ai prea mult bass, el are grija sa nu gajaie la volum prea tare, sa nu iti apara zornaieli de plastice si face si bine in timp...te ajuta sa ai masina inchegata :)

asta pe sistemul: "it's not a bug, it's a feature." :))

Vedeti daca sunt diferente la setup-uri diferite, gen Bolero/Columbus + sistem stock/Canton. E o limitare pentru a pastra oaresce fidelitate, probabil un HU mai bun (Columbus) sau un SoundSystem (Canton) cu ceva amplificator va merge pana mai sus inainte sa "taie gazul".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, multumesc 91CsM. Vad ca la hypercolor sunt doar cablajele cu LED-uri si circuitul electronic (la 8 Euro). Se potrivesc in corpul lampilor existente, sau le-ai luat cu tot cu corp ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ krygod_ro, treba cu Bolero am observat-o si eu. Dar o vad ca pe o treba pozitiva...adica oricat de tare ai da tu si mai ales daca ai prea mult bass, el are grija sa nu gajaie la volum prea tare, sa nu iti apara zornaieli de plastice si face si bine in timp...te ajuta sa ai masina inchegata :)

@91CsM, si nu ai avut vreo eroare? le-ai pus si gata, totul ok...

Sunt standard la Elegance luminile in oglinizi. Mie mi se par de efect chiar daca nu sunt f puternice, dar mi-a placea sa pot sa le dezactivez sa nu se mai aprinda mereu. Poate vrei sa vii furis acasa, sau sa stai in masina si sa nu atragi atentia :) Pe bune acum, ar fi ok sa le poti dezactiva...ele se sting dar le ia o vreme. Si in plus am impresia ca se apdind si ziua si nu are rost.

Sunt leduri speciale cu rezistente, iar cele de la numar vin cu tot cu acea carcasa. Absolut nicio problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca mai intai trebuie sa stim ce fel de becuri sunt acum ca sa stim ce led-uri luam.

 

 

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am observat la Columbus+Canton sa existe vreo plafonare inainte de volumul maxim. Cat ii dai, atat are volumul si creste progresiv. Mi se pare ciudat comportamentul asta de care ziceti voi. Care ar mai fi scopul ultimei jumatati din bara de volum? Puneau maximul la jumatate si gata.

 

PS: Misto integrarea aia de navigatie la Bolero.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bolero este foarte pretentios la calitatea melodiei.

 

Am vazut diferentele si eu intre melodii trase de pe youtube (cu programe specifice de convertire) si melodii luate de pe torrent (practic albumul original convertit la calitate mare). Daca la RCD 310 de pe Leon bagam aproape orice melodie si o "rupea" in boxe, la Bolero am ajuns sa fiu paranoic si sa downloadez CALITATE !!!

 

Nu stiu cei cu O3 ce au radio CD fara Touch (nu stiu cum se numeste) ce senzatie au la sunet ??!!??!!??! Ne poate spune cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Swing...nu prea cred ca au luat multi.

Filmuletul de mai sus...cu oglinda soferului. Vad ca e data peste cap. Masina pare sa fie un RS si poate nu are rabatare electrica. Dar la cele cu rabatare electrica se poate da peste cap in conditii normale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In film e un RS din UK, iar la ei RS-ul nu vine cu oglinzi rabatabile si nici nu se pot pune optional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E Octavia de Cehia. Eu unul nu am fost nevoit sa dau oglinda peste cap pentru a schimba becul. La oglinzi si la interior se folosesc aceleasi tipuri de becuri, respectiv T10, chiar si cele de la numar pentru cine doreste sa le schimbe,dar e posibil sa fie necesara programare din vag daca da eroare la cele canbus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aditu, poti sa o pliezi si manual insa iti recomand sa o depliezi tot manual (si merge si data peste cap). Am facut eu incercarea proasta de a o plia manual si rabata electric si a facut un POC in interior (probabil ceva mecanisme pe acolo s-au sincronizat pe dintii oglinzii, draq stie .... nu a patit nimic oricum).

 

Cred ca este implementata si functia antiprost pentru vecini/trecatori si alte animale care iti vor da de oglinda cum si eu la randul meu am ocupat aceasta functie inchizand manual oglinda la masina acum cateva zile. Mi s-a parut mie ca nu nimeresc participantii la trafic sa treaca pe langa ea   :))

 

Tare navi pe Bolero.

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cel din film da oglinzile peste cap doar ca se vada mai bine in filmare, nu pentru ca nu ar fi avut loc altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot veni vorba de oglinzi.....o chestie enervanta as putea spune este Folding mirror. Ori il ai bifat si se strang la fiecare inchidere a masinii ori debifat si CIU CIU inchidere. Poti sa tii apasat pe inchis cat vrei ca nu le strange optional. La vechea platforma era invers, tineai apasat pe inchis cand vroiai sa le strangi dar macar era optionala treaba. Dau acatiste sa apara codare si pentru chestia asta ca e aiurea sa te uiti la ele cu telecomanda in mana ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca ai o pozitie pe switch-ul oglinzilor si daca muti pe acea pozitie inainte sa iesi din masina, atunci oglinzile se strang.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E tare chestia cu navi pe Bolero, da' si tare scumpa ...

Am solicitat eu pret pentru kit-ul respectiv si "mi-a cazut fata" : 890 Euro, fara montaj. Asa ca, pentru cine vrea, e mai convenabil de bifat optiunea de la configurare (ca de fapt pentru mai toate optinile). Si nu cred ca va scadea prea mult acest pret in viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multe variante care fac in mare acelasi lucru. Initial gasisem una la ~500 de euro, dar cum la baza toate sunt facuse in China nu vad de ce nu ai lua direct de la sursa: http://car-solutions.com/en/video-interface-with-navigation-for-volkswagen-golf-7-2013.php

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rifflections ....intr-adevar exista butonul ptr strâns oglinzile dar nah ...e un pic incomod sa ma dau jos din masina, închid usa si masina apoi constientizez ca parcă ar fi trebuit si oglinzile strânse .......situatii si situatii. Daca asta e singura varianta atunci nu am decat sa ma obisnuiesc cu manevrele !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Dintre posesorii de O3 (si de piticuti) si-a luat cineva scaun de copil de la skoda? Sincer mi s-au parut cam scumpe si nici nu prea sunt fan cele cu centuri. Inclinam mai degraba spre Cybex (http://scauneautocopii.ro/scaune-auto-perna-frontala-anti-impact/456-scaun-auto-cybex-juno-fix-9-18-kg.html), care e cu perna.

 

PS: Atat de ingrozitoare e ultima saptamana de asteptare pana vine masina? :( ...a fost mai usor sa ma las de tigari :))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le am vazut pe cele de la Skoda si sincer in banii aia gasesti ceva mai de calitate zic eu.

Legat de Cybex a fost primul pe lista mea pana cand l am vazut live si am ascultat pareri de un amic care il are.. Vara nu vrei sa stea copilul strans acolo, va face sauna !

Du-te la bebe tei(cel din militari) si o sa vezi destule modele bune !

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat transformer - concord. Si eu ma gandeam atunci la scaunele Skoda, la Cybex...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cybex Pallas 2 am eu si intr-adevar e discutabil cat de mult va accepta un copil sa stea cu acea perna in fata. Dar, odata ajuns pe la 3-4 ani si marime suficienta (>12 kg), se poate folosi centura masinii pt restul vietii scaunului. Noi suntem in situatia asta acum, nu mai folosim perna. :offtopic:

 

Vezi ca exista acest topic despre scaune pentru copii si ai acolo mai multe opinii.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, mi-am comandat Cybex :) Nu de alta, dar m-au sunat de la Avia, maine ridic masina :icon_bounce:  Asa ca in weekend tragem o fuga la "buni" la Slatina...cu ocazia asta facem si 4-500 km din rodaj :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!