Jump to content

Schimbare ceasuri bord


pitbulltm
 Share

Postare recomandată

Salut. Imi puteti spune detalii despre acest cluster din codurile aflate pe el, va rog?

Se poate afla din codurile respective daca e IMMO2 sau IMMO3?

Si ce alte date se mai pot afla? Pe langa cele din postul colegului @istef : http://vwforum.ro/topic/19422-diy-montare-computer-bord-la-golf-4/

IMG_0160.jpg                         IMG_0161.jpg

Modificat de JulianoDamin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt immo3

ce date anume te intereseaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspuns. Cred ca atat voiam sa aflu - ce immo sunt. Restul datelor le-am luat dupa informatiile date din postul de mai sus.

Modificat de JulianoDamin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de Passat minidot immo3 benzina in mile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam la aia ma refeream si eu,ca avandu-le fizic stiai deja ca sunt benzina si mile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aflat ca sunt benzina abia dupa ce am vazut postul lui istef. Si, datorita voua, am aflat ca sunt immo 3. Eu stiam doar ca sunt de Passat B5.5 si ca sunt in mile. Eu l-am cumparat de la cineva pentru acele inele cromate (nu m-au interesat restul detalilor). Acum vreau sa vand restul.

Multumesc pentru informatii.

Modificat de JulianoDamin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/8/2016 at 1:09 AM, DanSebi said:

Salutare ! Nu stiu daca e din vina mea dar m-am trezit ca s-a modificat afisajul atunci cand deschizi usa. Cum pot face sa se vada din nou pe mijloc simbolul masinii cu usile deschise separat ? nu imi dau seama ce am facut. de 2 zile rascolesc tot prin instruments si can gateway si nimic. Ceasurile le am de cateva zile si au fost ok cand le-am pus pe masina.

14599777_197530894013398_1791193878_o.jpg

nu reusesc sa vad poza atasata de tine. Cred ca vorbim despre o masina immo 2 cu modul confort 1J0 959 799xx - daca asa este, e posibil sa nu ai ce sa-i faci - asa le arata dupa recodarea can gateway, cand motezi immo 3 - stiu ca la inceput ti-au aratat ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari , am si eu o nelamurire , daca as vrea sa schimb ceasul de bord actual , cu altul , s-ar putea face modificarea asta ?

Mentionez , sunt diferite ceasurile , as vrea sa il pun pe cel cu computer de bord , asta de il am acum e fara . 

(vreau sa il pun pe primul , pe al doilea il detin deja pe masina ) Se poate ?

 

 

120736830_1_1000x700_vand-ceasuri-golf-4-bora-craiova.jpg

1167767_ceasuri-bord-volkwagen-golf-4-14-benzina-16-valve_1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Descifrand printre cuvinte ....  inteleg ca ai dori sa pui un ceas cu computer de bord. Banuiesc ce vrei sa le pui pe masina ta care este diesel (in poza sunt ceasuri de benzina). Daca ma uit in a doua poza, e un ceas 919 , iar tu ai vrea 920 , ceea ce nu prea merge. Ca sa iti putem spune daca se poate sau nu, spune-ne si anul fabricatiei sa stim exact ce ai pe masina. (sau codul ceasului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e diesel - ca masina din semnatura, se poate.

oricum, ne trebuie informatii suplimentare - legate de an fabricatie, cod motor, cod ceasuri.... exact cum a zis si Remus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! stie cineva ceasuri 1JO920846J sau 1J5920846J de vanzare

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog frumos, imi puteti spune daca clusterul meu este immo 2 sau 3? Si din ce date de acolo puteti afla ce immo este si cum (adica site special, vag-com sau din seriile inscrise pe eticheta aia)?

IMG_0249.jpg

Modificat de JulianoDamin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este fara can, immo 2. Nu exista immo 3, pe ceasurile fara can

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos, Florin.

Nu stiam la ce sa ma uit ca sa-mi dau seama daca au CAN sau nu. Stiam doar de legatura dintre CAN si immo2/immo3.

Ulterior am aflat ca daca instrument cluster-ul incepe cu 1j0920 are Can Bus, iar daca incepe cu 1j0919 nu are Can Bus. Si dintr-un post de-al tau am aflat ca daca imobilizatorul apare la turometru este immo2, iar daca apare la vitezometru, este immo3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo, ii pot pune masinutei mele - ALH, feb. '99, immo 2 fara CAN Bus - un cluster immo 2/3 cu CAN Bus?

Am inteles dintr-un post mai vechi ca nu prea e ok sa pui immo 3 unde a fost immo 2 sau cu CAN Bus acolo unde nu a fost.

Intreb deoarece as dori sa-i fac un update/chiptuning la soft la 116 cai si voiam sa stiu daca clusterul care-l am acum e ok sau trebuie schimbat.

Modificat de JulianoDamin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

immo 3 se poate pune peste immo 2, dar nu in loc de cele fara can.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci. Dar immo2 cu CAN se poate pune peste immo2 fara CAN?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, la cele fara can poti pune fara can.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/22/2016 at 5:49 PM, JulianoDamin said:

Merci. Dar immo2 cu CAN se poate pune peste immo2 fara CAN?

la masina ta, se poate pune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce faci cu becurile ce raman aprinse in bord ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ramane niciun bec aprins in bord, decat cele care trebuie - nu e prima facuta, nici de mine... nici pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA? la cele fara can comunicatia cu ABS (aprinderea martorului in bord se face face pe un singur fir) iar la cele cu can pe can, cum rezolvi asta?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt probleme cu asta, merg montate. Mai departe, folosește funcția search si o sa găsești topicul în care sunt toate informațiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In trecut spunei altceva atat tu cat si ady terrabit

 

919 si 920 - sunt problema la tine, asa cum ai scris. Nu o sa mearga niciodata, cum trebuie. Nici faza cu transferul, deoarece sunt prea multe diferente de hardware intre placile celor doua clusteruri. Tu nu ai de loc BC sau ai odometru, in afisajul ceasului ? Eu zic sa le vinzi pe cele cumparate 1J0 920 ... si cumpara cluster de G4 cu 1JO 919 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi... din 2010 - 2011 ... pana la sfarsitul lui 2016, se presupune ca am mai invatat/descoperit lucruri noi. Imi doresc/propun sa invat/descopar zilnic ceva nou... asa ca in cei 5 ani, s-au acumulat ceva informatii.

Propun sa ne oprim aici, cu off topicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!