Jump to content

Marco Polo 9n3...simple as that!


Adrian_S

Postare recomandată

La asta ma gandeam.Ca usa fata ar merge facuta,dar cea din spate nu.O sa vedem maine,sper sa nu fie probleme....

Link către comentariu

Nasol, dar asta e se intampla.

Daca ai asigurare te duci cu ea la reparat la reprezentanta si aia nu pot pune piese AM Mai poti cere sa-ti dea poze cu etapele lucrarii ca sa nu bage tone de chit.

Link către comentariu

Am fost astazi la constatare,a fost totul ok,s-au miscat destul de rapid(in jur de 2 ore,nu stiu cat dureaza de obicei pentru ca nu am mai patit,dar oricum din cate am inteles am scapat ieftin ca timp si bine pentru faptul ca deja mi-au dat fisa de reparatie( sper sa nu gresesc)) si am dus-o la service-ul la care o repar,am vazut ca au decontare directa si se cunosteau baiatul de la constatari de la Allianz cu seful de service pe mana caruia va ramane masina.O sa se schimbe ambele usi,insa ce mi s-a parut dubios a fost ca mi-a scris ca bandourile se repara si se revopsesc,nu le-a trecut la rubrica de schimb.Cel de pe spate e cam scrijulit si cel de pe fata e curbat,se pot reface? Seful de service a spus ca va comanda si bandourile,ca nu are cum sa le mai foloseasca + niste chedere..Piesele vin in 4-5 zile si dupa ce vin o sa dureze 2-3 zile sa las masina in service.Sper sa nu fie probleme.

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu

Nu arata asa rau! Ar trebui sa iasa bine, mai ales daca schimba usile. Bandourile, din ce se vede in poze, se pot refolosi fara probleme daca se revopsesc...

Link către comentariu

Da..dar stiti cum e,ai pe creier ideea ca s-a schimbat aia,s-a vopsit aia,etc.Plus timp pierdut,benzina,etc.Din poze mie mi se pare ca arata mai putin grav decat e in realitate :)))

Portiunea aia din bandoul spate e cam raschetat,e in valuri,sunt ca niste santulete.C'est la vie,trebuie sa mai trecem si prin d-asta.

Drive safe u guys ;)

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

La o prima analiza totul pare ok.Mai putin un cheder din spate care nu mi se pare ca se pupa la fix,ori nu e pusa usa la marele fix(desi nu cred),ori trebuie sa mai insist cu chederul putin sa vina mulat mai bine pe usa.Intr-un fel e bine ca se inchide un pic mai greu usa,si asa de fiecare data usile din spate sunt ,,maltratate" fara vointa de pasagerii care nu sunt obisnuiti cu ele...:D

Usile sunt originale,nu AM,si am inteles ca au fost in jur de 18-20 mil/bucata.Totalul - bandouri,vopsea+manopera,chedere usi+usi,undeva in jur de 60 milioane.

84.000+ km and going!

post-27661-0-73240200-1359823088_thumb.j

post-27661-0-17316400-1359823094_thumb.j

post-27661-0-78800000-1359823102_thumb.j

post-27661-0-21796500-1359823111_thumb.j

Link către comentariu

Arata f bine din poze masina.

Si eu am exact aceeasi problema cu usa dreapta spate dupa ce masina a fost pe la tinichigerie. Nu ma deranjeaza doar ca unii pasageri trebuie sa o inchida de 2 ori ca sa se inchida cum trebuie. Usa e la linie si nu se vede reparatia, ca merge un pic mai greu chiar nu ma intereseaza.

Link către comentariu

Bine ca s-a rezolvat, Marco e back on the road :)

Singura chestie care o vad si nu se pupa...usa spate pare un pic mai sus, dar nu cu mult ca sa deranjeze. Nuanta e ok?

Link către comentariu

Arata f bine din poze masina.

Si eu am exact aceeasi problema cu usa dreapta spate dupa ce masina a fost pe la tinichigerie. Nu ma deranjeaza doar ca unii pasageri trebuie sa o inchida de 2 ori ca sa se inchida cum trebuie. Usa e la linie si nu se vede reparatia, ca merge un pic mai greu chiar nu ma intereseaza.

Cam la fel se manifesta acum si la mine :)

Bogdan,nu stiu ce sa zic,si mie in prima poza mi s-a parut ca nu vine la nivel perfect bandoul si asta de-abia dupa ce am vazut poza si in realitate m-am chiorat 30 de minute la ea si nu mi s-a parut nimic suspect,sunt poze,d-aia ziceam ca s-ar putea sa nu fie la marele fix...Anyways,nu sunt zgomote inauntru,la viteza mai mare totul e ok,sper sa nu fie probleme cu scurgerea apei & other things :)

Nuanta au nimerit-o.Mi-au si spus ca s-au chinuit ceva sa le iasa,au tot incercat si ba le iesea ceva cu nuanta de mov,ba prea inchis,dar e ok.

Ramane de vazut in soare,mai bine.Oricum sper la primavara sa urmeze un polish,nu neaparat pt cele 2 usi ci pt masina in general.

Link către comentariu

E bine ca esti multumit, asta conteaza cel mai mult. Vii maine la intalnire, la 11?

Link către comentariu

Overall,da,sunt multumit.Din pacate maine nu am cum sa ajung...Poate miercuri la o spontana,pana atunci nu cred sa ajung prin Buc...

,,Stresiune" mode on :study:

P.S. - Daca stau si ma uit la ultimele 2 poze realizez ca le-am pus cam degeaba.Vroiam sa arat ca atunci cand usa e intredeschisa este foarte aproape chederul de pe usa cu cel de pe stalpul masinii,sper sa nu se inteleaga ca asa vine usa acum la linie cu caroseria,am facut privind de sus si poate asta induce la impresia ca nu sunt la nivel.Oricum un reglaj de usa se poate face oricand.Principala mea grija era la vopsea.

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu

Stai linistit, a iesit foarte bine daca nu se vede diferenta de culoare, stiu cum e sa ai in cap ideea ca o componenta nu mai e ca de fabrica, respectiv vopsita etc, dar suntem in romania si trebuie sa te obisnuiesti cu chestiile astea.

De curios m-am uitat la mine la chederele alea si cel de pe dreapta vine tot ca al tau, cel din stanga e mai departat, poate se mai regleaza de undeva.

Bafta .

Link către comentariu

Thanks! :)

Acum parca nu se mai inchide usa mai greu,dubios :)) Cred ca are zile si zile,poate are nevoie de un ,,rodaj",nu stiu ce sa zic...

Mica ,,diferenta" de nivel a usii spate e data din cauza ca bandoul de pe usa nu vine perfect perfect la linie cu cel de pe usa fata.M-am uitat mai atent azi.Usa e montata bine.

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu

Ce pot sa zic adi ! A iesit bine , din poze ! Astept sa o vad live , in timp ce savuram 2 shaormitze cu de toate ! 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Ma baieti, salutare, am si eu un Polo 9n3 din 2007- 2008. Nu stiti cum as putea scoate jos de pe usiile laterale bandourile ? vreau sa le vopsesc in culoarea caroseriei, ele fiind negre de fabrica. Le-am vopsit in prima faza pe masina dar nu stiu cat vor tine si vreau sa le dau jos sa le vopsesc la cineva cu compresor etc. A-ti avea vreo idee , vin jos usor, is prinse numa in cleme sau ai si adeziv sau ceva

Link către comentariu

Din cate stiu eu,au si un adeziv/banda adeziva.Cred ca daca incerci cu o guta de pescuit reusesti.Nu ai postat unde trebuie,asta e un topic cu prezentarea masinii mele.Cauta in sectiunea -> http://vwforum.ro/forum/92-polo-9n-si-9n3/ sa vezi daca nu cumva exista deja discutii despre bandouri si intreaba acolo.Bafta!

 

Si daca tot am avut o ,,interventie",sa mai updatez si jurnalul de bord :)

Am ajuns la ~ 86.000 km,ieri am montat rotile de vara.Cum zicea si Dun,parca nu mergea asa greu volanul anul trecul si senzatia de barcuta pe care o aveam cu anvelopele de iarna a disparut.
Dar in consecinta,zguduie o idee mai tare,am avut de facut un drum chiar azi pe o sosea nu tocmai perfecta(nu ma refer la gropi,ci la multe ondulatii si asfalt de calitate proasta), pana si ai mei care au stat in spate au observat ca e o schimbare.Vizual,cere saraca macar alte arcuri dar mi-e teama ca pe drumurile pe care le am de facut o sa zguduie si mai tare.... :(

Poze : Consum de duminica / Winter Mod versus Summer mod

post-27661-0-18449800-1362959143_thumb.j

post-27661-0-87144700-1362959144_thumb.j

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

ce natie sunt cele de vara?cumva Komoran gamma b2?

Link către comentariu

Riken Maystorm B2 ;)

Din cate vad pe net au cam acelasi tip de profil ca cele Kormoran de care ai zis tu,alaturi de Tigar Prima.

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Daca erau komoran eram curios ce parere ai si tu de ele...mie mi s-au parut foarte proaste...

Link către comentariu

Nu,sunt Riken-uri.Sunt multumit de ele.Am mers cam in orice conditii cu ele,si pe drumuri virajate abordate ceva mai agresiv si pe ploaie(unde auzisem ca sunt mai slabute) si sunt decente pentru pretul lor.Iti dai seama ca la ce putere are motorul n-am reusit sa le testez cine stie cum dar sunt foarte ok pentru ce am eu nevoie :)

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!