Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Pt lin 2.0 codarea trebuie sa fie de genul 0001512..daca ai avut 1112..daca imi aduc bine aminte la ora asta....din cap. Asta daca masina e automata, variant si cu tempomat instalat.

Daca asa nu merge, ai problema undeva....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4, e cel mai mare nr. Cred ca codarea e bună. M-am uitat acum pe modul și am 3c0953549ac. Cred ca modulul de pe coloană e de vină, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sus ziceai AH...acum ai AC.Cu AC nu va merge sa codezi Lin2.0 ptr ca nu stie. Trebuie AH,AJ sau AK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

53 minutes ago, UNHleaSHD said:

4, e cel mai mare nr. Cred ca codarea e bună. M-am uitat acum pe modul și am 3c0953549ac. Cred ca modulul de pe coloană e de vină, nu?

Pfff....pai normal. Dar sa nu te superi, ne-ai zapacit total, numai cu informatii eronate, etc. In felul asta, nu prea iese treaba facuta bine....

6 hours ago, UNHleaSHD said:

am 3C0953549AH

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe masina trebuia sa fie AH. Aseara am bagat capul sub volan si m-am uitat ca nu e AH... Am gasit un AJ in Bucuresti, ma duc astazi sa il iau :D.
Merge AK pe DSG6 ?

Modificat de UNHleaSHD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, AK nu merge 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai că am gasit modul cu AH și l-am înlocuit și m-am trezit cu eroare pe G85 și nu reușesc să îl setez. Am încercat de șapte ori și nu a funcționat.. nu mai știu ce să îi mai fac 🤪

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa faci procedura corect. Nu exista sa nu mearga decat daca este defect...sau daca cumva ai incercat prima oara, cu volanul virat.

Asta daca nu cumva pana acum ai incercat pe 03 Abs si la tine e pe 44-steering assist, in basic set, canal 060

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Golf_(1K)_Steering_Assist#Adaptation

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat pe ambele si nu a functionat. Am sa incerc si link-ul asta si am mai gasit o procedura pentru Passat. Nu stiu de ce am si eroare pe maneta la stergatoare si comenzile si claxonul tot nu functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai că după încă 6 încercări, funcționează volanul. Nu stiu cum, intr-un final am reusit cu G85 și cu limit stop... acum am alte erori și nu se încuie mașina.

00380 - special vehicle control module (j608) 004 no signal/communication.

Am incercat sa il codez și pe 0 si pe 1 și pe 2... nu vrea sa meargă, nu stiu ce sa ii fac.

Și mai am 00888 wiper switch foe intermittent operation (e22) 014 defective. Am dat de manetă cand umblam la airbag...

 

Gata. Am reusit sa fac sa dispara toate erorile. Multumesc @Florin!!! Am codat cu 0001512 și functionează toate, mai putin camera de mers înapoi 🤣. Nu mai imi bat capul si cuea, momentan. Apropo, se pot dezactiva senzorii de parcare sau micșora volumul? Camera as ține-o, dar senzorii mă enervează teribil.

Modificat de UNHleaSHD
Adaugiri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ca nu ai codat corect. Asta e codingul actual sau cat ai la coding?

 

Sincer, o operatiune ca a ta durează o ora....asa...lucrata incet, cu intrat in garaj..si plecat la gata. Nu stiu cum de se intampla toate relele la tine....eu cred ca te-ai apucat de treaba inainte sa studiezi cum trebuie problema. Oricum, acum e tarziu...

 

Fa o scanare completa dupa ce stergi erorile, dupa ce codezi corect, sa vedem cum pot sa te mai ajut

On 3/21/2022 at 7:56 PM, F l o r i n said:

0001512..daca ai avut 1112..daca imi aduc bine aminte la ora asta....din cap. Asta daca masina e automata, variant si cu tempomat instalat.

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.. codatul l-am greșit. Dar g85 și limit stop nu au vrut să funcționeze... cred ca au functionat după ce le-am facut în Drive și cu frâna apăsată.

Acum am codat cum mi-ai dat tu, prima data codasem 0111712 😁.

Ai dreptate, nu am studiat cum trebuie. A fost prima mea codare, am invățat din greșeli.

Bag laptopul la încărcat și revin mâine cu o scanare. Mulțumesc mult!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No..toata lumea invata, nu-i bai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit!
Dupa ce a fost gata volanul mi s-a aprins un martor in bord. Sonda temperatura gaze evacuate DPF, ultima, cea cu mufa maro. Am schimbat-o si totul merge beton. Si-a revenit si camera de marsarier, fara sa ii mai fac nimic.  Cred ca trebuie sa mai schimb semnalul din oglinda, cateodata mai da eroare pe el. Si acum sa vad cum reusesc sa dezactivez senzorii de parcare.

Multumesc frumos pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii originali? De ce? Scoase mufele din modul si dezactivat din can, debifat din lista de instalari....ca sa nu ai erori. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. Ma enerveaza piuitul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Asa faci . Scoti mufa alimentare....sau toate cele 3 mufe....si scoti si din can gateway, ca sa nu mai ai erori la scanare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

 Am reușit intr-un final sa montez și eu volanul, noroc cu acest topic :)) E totul funcțional, mai trebuie doar sa pun rezistența pe fire ca să scap de eroare și este totul perfect

Screenshot_20220510-081831_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Recent am achizitionat un passat b6 2010, 2.0 .

Am volan cu 4 spite fara comenzi, comenzile la MFD sunt pe maneta stergator, as vrea sa pun un volan in 3 spite cu comenzi.

Codul modulului de coloana este 5k0953569r / 3c9953501be

 

Suporta volan cu comenzi ? Daca da, ce volan ? Ma gandeam la unul de la b7 sau cc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,nu suporta 569R.Va trebui inlocuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/3/2022 at 5:19 PM, ku9900 said:

5k0953569r

Iti trebuie 569T... 569AB.,..etc, daca vrei volan comenzi si pilot automat. Acestea suporta volanul care vrei tu sa il montezi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pilot automat pe masina, schimba cu ceva situatia ? In long coding gasesc ceva de wheel remote poate, poate.spacer.pngspacer.png

Modificat de ku9900
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,nu schimba. R-ul, desi apare pe RT ca fiind HL, nu ,,stie" de comenzi volan.Deci cauta ce a spus Florin. Daca e manuala,merge si AB. Daca e automata,T,AS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare.

Dețin un B6 din 2010 cu volanul din poza. As vrea sa îl schimb cu unul care are comenzi. Am tot citit și am văzut tot felul de coduri și discuții și nu prea am înțeles ce trebuie sa schimb!

Volan la fel cu comenzi am găsit pe la 280 lei și cred ca merge airbagul meu…?!!  Modulul coloana volan și spira? Eu am pe maneta butonul pt BC. Înțeleg ca trebuie sa am spira cu maneta stergatoare fara buton, comenzile pt BC vor fi pe volan? 
 

36AC0681-22D3-41E3-BC30-1D4B826CFF17.thumb.jpeg.4a430105b018b1e72ac56aa385b536f7.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aibagul ramane. Schimbi covrigul...sau atasezi butoane pe al tau. Trebuie vazut ce configuratie ai acum pe masina. Calc coloana separat...sau integrat in spira volan. O diagnoza pe adresa 16 steering whell elucideaza acest aspect. Pe urma,te indrumam ce sa iei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!