Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Poti monta orice volan B6...B7...cu inlocuirea calculatorului de coloana si codarea corespunzatoare. Cel de B8/Golf 7...mai greu. Se face si ala....dar nu OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune si de G7, B8, chiar si cel cu tempomat/acc pe volan,  dar cu un calculator de volan modificat, inclusiv grup de manete de Passat B8

Screenshot_20210227-080527_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place foarte mult cel de Golf 7 R, si daca se pot pastra manetele de b6 ar fi super.

 

Se pot da mai multe detalii despre calculator volan modificat? Nu stiu aici la Baia Mare cine ar fi in stare sa ma ajute.

 

Sau daca fac un compromis: renunt la tempomat, dar sa fie padele functionale si macar butoanele iluminate? Asta in ideea sa folosesc piese OE neimprovizate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Improvizat...crezi ca insemna legat cu sarma? Știu...insemna mai scump, dar nu poti sa ai ceva deosebit,  ce nu au altii....si ieftin, din pacate.

 

Da  poti sa iti cumperi comenzile simple fara tempomat, etc, sa.... improvizezi ceva la volan ca altfel nu merge iluminarea pe el, sa schimbi calc de coloana si va merge.

 

Normal ca merge cu manetele stoc de B6...B7...etc. La masina din poza s-a dorit trecerea la manetele de B8.

 

Cred, dar nu sunt sigur, ca mai am pe stoc un calculator coloana care merge cu comenzile actuale. Ma suni maine daca te interesează, mai multe detalii la telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!

Mi-a ajuns si cablajul si după ce dau jos airbag-ul, surpriza: cele 2 mufe care intra in airbag sunt diferite de cea de pe cablajul nou, iau mufa galbena care intra in spira e și ea diferita de cea noua. Asta nu a fost o problema deoarece am reușit să refac cablajul mutând mufa neagra ce intra în calculatorul de la comenzi din cablajul nou pe cablajul vechi, respectând ordinea pinilor, bineînțeles.

Am montat totul: volan, calculator coloana.

Comenzile din partea dreapta le recunoaște, pot sa accesez meniul, cele din stânga nu le-a recunoscut.

Nu m-a lăsat să șterg eroarea de airbag pe igniter-ul 2 de la volan.

Nu am reușit să calibrez senzorul g85.

Nu merge claxonul.

Am incercat toate variantele de codare a modulului și tot nimic...

Momentan am montat totul cum era la inceput și funcționează din nou (+g85 calibrat in <5 min.)

Ar putea să fie problema de compatibilitate a spirei? Atașez o poza cu codul acesteia.

Încă ceva, pe cablajul original erau 2 pini  pentru contactele de la claxon, iar pe cel nou toți cei 3 papuci încercuiți in imagine sunt pe același pin.

Multumesc anticipat!

IMG_20210314_115440.jpg

IMG_20210316_003006.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod are noul calc de coloana? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai pus calc de pe masina cu un singur igniter, e normal sa ai eroare permanenta. Ca sa scapi de ea, trebuie pusa o rezistenta pe firul pt al doilea igniter, înainte de calc de coloana.

Daca merg comenzile pe o singura  parte, radio banuiesc ca este original, da? Ori nu ai conexiune ok la comenzi sau calc mic din volan.....ori sunt defecte.

La claxon....verifica bine cablajul si codarea 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/17/2021 at 5:18 AM, F l o r i n said:

Daca ai pus calc de pe masina cu un singur igniter, e normal sa ai eroare permanenta. Ca sa scapi de ea, trebuie pusa o rezistenta pe firul pt al doilea igniter, înainte de calc de coloana.

Daca merg comenzile pe o singura  parte, radio banuiesc ca este original, da? Ori nu ai conexiune ok la comenzi sau calc mic din volan.....ori sunt defecte.

La claxon....verifica bine cablajul si codarea 

1. Nu mă încântă ideea de a pune rezistenta pe conectiunea celui de-al doilea igniter pt airbag, in schimb mă gândesc la adăugarea celor doi pini lipsa de pe calculator (foto). Asta deoarece airbag-ul meu e cu 2 ignitere. 

2. Radio-ul este un android, deci e posibil sa fie doar din setări ceva probleme...

3. Referitor la claxon, după cum am spus și în postul precedent, din mufa ce intra in spira pleacă doua fire ce se conectează "întrerupătorul" pentru claxon, iar pe mufa noua exista numai unul singur.

As vrea doar să știu 100% sigur că spira e compatibila și calculatorul de altfel compatibil cu cutie dsg...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1-da,poti pune pinii aferenti dar vezi sa aibe si cablajul aferent pe placa de baza a calculatorului de coloana. Altfel...se complica treaba.

3-da,la volanul fara comenzi ai 2 fire din spira direct pe claxon. La cele cu volan comenzi nu mai ai...pe claxon ai un fir de masa,de regula maro iar celalalt se duce in calculatorul comenzilor de volan care transmite spre masina semnalul de claxon pe Lin bus,un singur fir de comunicatie,alb/violet parca..

Calculator/spira sunt ok,ca si coduri. Acum....ori ai un calculator defect,ori ceva codat gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculator nu are treaba cu calc cutie, merge.

Nu știu cum ai reușit sa complici acesta operatiune care e simpla.

Calculator gasesti si cu 2 ingitere....

Spira...asa cum am zis de multe ori, este compatibila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut,atasez mai jos ordinea pinilor de la calc de coloana de b6 la cel de b7 care este cu spira la un loc

 

va trebuie manete de b7 si mufele cea galbena si cea neagra...1k0972928 si 3c0972133

received_454810235774303.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut, intreb pt un prieten...are un passat b6 din 2006 cu volan cu 2 ignitere si pune volant in 18 butoane de gti...problema e ca nu vrea sa puna rezistenta pt ca ii e frica ca in caz de accident airbag ul nu va sari...daca pune un calculator de airbag cu un igmiter nu va rezolva ?

multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,dar atentie la alegerea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, ionut10a said:

salut, intreb pt un prieten...are un passat b6 din 2006 cu volan cu 2 ignitere si pune volant in 18 butoane de gti...problema e ca nu vrea sa puna rezistenta pt ca ii e frica ca in caz de accident airbag ul nu va sari...daca pune un calculator de airbag cu un igmiter nu va rezolva ?

multumesc 

Se complica aiurea.....este aceelasi lucru. Sa il lase linistit pe cel original si rezistenta pe circuitul deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ii e frica ca nu sare airbag ul de asta nu vrea rezistenta pusa..

in caz de choc frontal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, ionut10a said:

ii e frica ca nu sare airbag ul de asta nu vrea rezistenta pusa..

in caz de choc frontal

Soc...ca nu e ca la Dacie..hihihi

 

Sare....e aceelasi lucru,  sa montezi unul cu un singur circuit sau sa il lasi pe cel cu doua si sa inchizi circuitul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut, am montat volanul din foto pe masina mea b6 cu spira de b7, 569T....se lumineaza volanul ,merge claxonul si doar 2 taste...alea din dreapta

are cineva o idee cum sa il fac sa functioneze?  multumesc

20210617_175933.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeai putin topicul,te lamureai. Nu merg plug&play volanele de generatie noua mk7 pe platformele PQ. Nu ai cum sa le faci Oem...doar cu modificari,fie sw,modificand sw volanului,fie hw,cu un modul conversie lin atasat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de pe topic stiu ca astea fara butoane de tempomat ar merge....se pare ca nu i asa

de unde pot cumpara modulul de conversie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de Jetta..Scirrocco..merg. Asta al tau e Golf sau Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, ionut10a said:

de pe topic stiu ca astea fara butoane de tempomat ar merge....se pare ca nu i asa

de unde pot cumpara modulul de conversie?

Cumpara alte butoane, e mai ieftina acesta varianta, decat modul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incerc si asa....aveti un cod sau o foto cu ce trebuie sa cumpar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma uit marti, cand ajung la garaj.....sa imi aduci aminte, te rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!