Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

salut, a montat cineva pe b6 volanul de golf 8 cu 5h0? ma intereseaza daca merge macar iluminarea si claxonul....am b6 cu spira de b7 ....sw 180 

multumesc

20211022_102540.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,
Am doua probleme

1    Am schimbat volanul de la masina cel in 3 spite clasic la un b6 break 07 cu unul de pe cc tot in 3 spite dar cu comenzi, a fost kit complet, volan, spira si calculator, problema este la spira nu mi am dat seama ca cc ul nu are stergator pe spate, pot sa ii fac ceva sau trebuie sa caut alta spira ca sa pot folosii stergatorul, de asemenea daca are cineva o spira care se potriveste la calculatorul meu de bord cu terminatie AK, si nu ii trebuie poate facem schimb sau mai dau si eu ceva si nu o cumpar si pe aia ,

2. Am avut airbag cu doua ignitere si acum este unu singur, si am eroare n250 cu airbagul si am vazut ca se poate remedia, o pot face singur sau trebuie sa merg ls un electronist, sau daca este cineva in apropiere de bragadiru, ilfov sau bucuresti. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1-codeaza corect calculatorul coloana

2-se remediaza cu o rezistenta care simuleaza celalalt igniter.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/30/2021 at 12:13 PM, HalfdeadWolf said:

comenzi, a fost kit complet, volan, spira si calculator, problema este la spira nu mi am dat seama ca cc ul nu are stergator pe spate

Nu este nicio problema la spira, este aceeasi. Codare.

Mai departe,  rezistenta pt airbag

Am vazut ca ai postat si pe.fbk...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ,poate cred ca eu m am exprimat gresit si fiind manetele cu tot cu spira asa i am zis  ...e vorba de maneta de stergatoare fata si spate 

 

passat ul meu fiind break are stergator pe spate (maneta mea de stergator sa dadea pe spate )

cc -ul nu are stergator pe spate si nu se dadea 

deci clar mie nu imi mergea stergatorul pe spate ... noroc cu un baiat bun care a vrut sa mi ia 100 de lei sa mi schimbe manetele intre ele ,ca de trebuia sa aiba si el ce manca ...am rezolvat o in 15 20 de minute .... am dat jos maneta de stergator de la mine cu tot cu placa in care intra mufele (nu stiu daca era neaparat necesar ,am zis sa nu muncesc de doua ori ) si am pus o pe volanul nou ,atentie daca le schimba cineva sa fie in pozitia 0 ,am atins din greseala si s a dat pe treapta unu si cand l am pus si dadeam in jos sa mi stearga cand vreau eu era pe maxim ,l am dat jos pus in treapta 0 ,merge brici .... tin sa va multumesc pentru forum si dedicarea voastra ,am gasit rezolvare la probleme si va multumesc din suflet .... am rezolvat si cu mufa de la abs ... rezistenta mi a lipito un prieten de la bloc pe placa (si asta a fost la fel posibil din cauza ca am vazut pozele si cu rezistenta lipita pe placa si am stiut exact ce si unde trebuia )luata de pe o placa de baza veche de la un calculator .va multumesc !!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 10/22/2021 at 11:29 AM, ionut10a said:

salut, a montat cineva pe b6 volanul de golf 8 cu 5h0? ma intereseaza daca merge macar iluminarea si claxonul....am b6 cu spira de b7 ....sw 180 

multumesc

20211022_102540.jpg

pana la urma am gasit volan sa mearga pe b6...merg toare tastele fara alea de cruise

20211230_183546.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare am pus pe un passat b6 volanul cel de b7/cc ala cu 12 comenzi, am schimbat spira volan am pus cea cu B plus calculatorul cel cu aj la urma, am reusit sa codez tot merge perfect numai ca primesc eroare pe airbag la volan....

271678067_328639572495473_3118671152168427147_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,ptr ca ai avut inainte airbag cu 2 ignitere si acum ai airbag cu unul singur. Se rezolva cu o rezistenta. Citeste in urma, s-a mai discutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi m-am uitat in urma insa nu am gasit mare lucru, trebuie cumva pusa acea rezistanta la firele 3 si 4 ? trebuie pus cumva in serie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Vreau sa schimb volanul de B6 cu comenzi cu unul de B7/CC, nu stiu ce masina e, ca tot de pe B6 il iau.
Volanul meu are modul 3C0 953 549 AH si cel pe care vreau sa il pun nu are modul separat, cred ca e integrat cu tot cu spira si manete. Se poate face schimbarea fara prea mult balamuc? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica nr de caneluri și diametrul axului și vezi dacă se potrivește fizic mai întâi pe masina ta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

36 minutes ago, UNHleaSHD said:

Salut! Vreau sa schimb volanul de B6 cu comenzi cu unul de B7/CC, nu stiu ce masina e, ca tot de pe B6 il iau.
Volanul meu are modul 3C0 953 549 AH si cel pe care vreau sa il pun nu are modul separat, cred ca e integrat cu tot cu spira si manete. Se poate face schimbarea fara prea mult balamuc? 

sigur ca da. Doar montaj, daca ai AH pe masina...nu volanul tau are calc 3c0..:AH ... ci masina

se potriveste la caneluri, diametru, etc.. nu sunt diferente

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beton! Merci fain! Ma duc sa fac schimbarea! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda.. nu merge. nu se potrivesc mufele. Se poate face ceva?
am 3C0953549AH si vreau sa montez 3C9953502B. 

l.E. Am mai citit pe ici-pe acolo si am gasit ca at trebui sa schimb calculatorul de coloana, dar ce cod sa pun? Ca nu stiu. Imi era mai bine cu spira asta cu 5k0 pentru ca am masina la dezmembrat si aveam de unde sa iau piese.

Modificat de UNHleaSHD
adaugiri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, F l o r i n said:

sigur ca da. Doar montaj, daca ai AH pe masina...nu volanul tau are calc 3c0..:AH ... ci masina

se potriveste la caneluri, diametru, etc.. nu sunt diferente

Volanul e volan...in rest, ce vrei tu sa faci, nu înțeleg ??ce treaba are calculatorul de coloana 3c0....Ah....cu grupul de manete 3c9....si cu volanul ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi functioneaza comenzile de pe volan :(. Am avut volan cu 8 butoane si am pus cu 12 si vreau sa imi functioneze butoanele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calc cu AH suporta volan B7/cc LIN 2.0

..din codare. Doar volan montezi so codezi Lin 2.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

😮 !! Perfect! Merci fain! Caut acum sa vad cum se codeaza, ca nu am habar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti da vcds cand esti cu mouse/cursor pe coding

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am codat din 0001112 in 0001412 si nu functioneaza. Nici macar claxonul. Imi da aceeasi eroare: 01426 controls in steering wheel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!