Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

am inteles... dar nu cred ca ai cum sa iesi mai ieftin de 200 euro... nu prea ai cum...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa achizitionez in prima instanta airbagul pentru ca e cel mai scump si se gaseste mai greu si apoi o sa iau volan compatibil, daca are cineva airbag de vanzare la un pret ok am rugamintea sa`mi trimita un MP.

Multumesc pentru sfaturi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da... dar de ce nu optezi sa cumperi unul complet si stai linistit ?

 

unul complet SH este in jurul la 200-250 euro.

 

 

Pentru ca as vrea sa ies mai ieftin

 

 

am inteles... dar nu cred ca ai cum sa iesi mai ieftin de 200 euro... nu prea ai cum...

 

 

Pe la 250 euro gasesti sigur

 

cam asa.... 200-250 euro complet - volan, airbag, cablaj - mai ieftin de 200, nu cred ca are cum sa iasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua,

 

Este vorba de masina din semnatura - passat B6 2006 BMP, CAN cu terminatia Q si RCD310.

 

Cum pe masina aveam deja volanul cu cele 8 butoane am schimbat doar calculatorul de coloana 3C0-953-549-A midline in 3C0-953-549-E Highline LIN 1.3 (compatibil cu volanul gasindu-l la un pret foarte convenabil 200RON).

In interiorul volanului era deja cablzjul pentru comenzi care a fost modificat sa mearga cu calculatorul 3C0-953-549-A.

dupa montare totul merge OK cu cateva puncte neclare inca pentru mine:

1. clacsonul care nu merge - pentru al face functional am nevoie de ajutorul vostru de schema electrica a cablajului (rpg colegii care au aceasta schema sa ma jute cu ea)

2. codarea anterioara era 000014, iar noua codare este 000114 (cu aceasta codare merge butonul steluta pentru mute)

3. daca schimb codarea in 000112 pot sa schimb si posturile de la radio si sursa RCD din comenzile de pe volan dar apre eroarea : modul incorect codat :(

Daca las codarea 000114 nu apre nici o erore dor ca in modulul audio pe displaiul (rosu albastru) apare dor postul de radio sau melodia de pe CD fara sa pot sa schimb nimic :(.

 

O data cu schimbarea calculatorului de coloana pot sa intru si meniul IC, inainte nu puteam doar cu maneta de la stergatore.

 

Va multumesc pentru sugestii si informatii.

Modificat de BogdanLitoiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablajul pentru volan multifunctional a fost modificat ? daca da, pune ceva poze cu el desfacut, sa vedem ce s-a modificat la el de nu-ti merge claxonul....

 

lasa-l codat cu 000112 - normal ca iti apare eroare, deoarece vede maneta de stergatoare cu butoane de BC pe ea. Vrei sa scapi de eroare, inlocuieste maneta cu una fara butoane de BC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci Florin de informatii,

 

in weekend o sa desfac sa fac poze la cablaj (pana atunci slabe sanse).

 

Sa inteleg ca msinile care au volan cu butoane nu au maneta de BC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marea majoritatea VAG-urilor.... nu au.... mai putine unele Skode.

 

Ma gandesc - nu am incercat - sa deconectezi numai firele de la BC din maneta, ca sa nu o mai vada... dar nu te ajuta cu mare lucru, eu zic ca o poti lasa linistit asa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles,

 

referitor la modificarea cablajului volan, el a fost modificat sa mearga claxonul cu vechiul calculator de coloana 3C0-953-549-A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum... se face modificarea.... invers. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acor, doar ca nu eu am facut modificarea si nu am incercat sa o fac inapoi, de aceea am cerut o corespondenta apinilor din mufa care intra in panglia volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am revenit de la masina, am refacut firele cum erau si totul merge perfect :) asa era facut.

 

post-16812-0-04395700-1418456695_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bravo... no, ai vazut ca nu a fost greu de identificat.

 

sa matisezi bine firele, sa le treci prin urechile de fixare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Florin asa am facut iar in loc de banda izolatoare am folosit ghen termoretractabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut!

Sunt pe cale de a achizitiona un volan de CC(poza1), dar nu sunt inca sigur daca pot acoperi financiar toata operatiunea.Al meu este ca in poza 2,masina e din 2006,deci am comenzi pe volan,dar nu am maxidot.am si pilot automat,can cu terminatia J fabricat 01.2009

Ce ar trebui sa mai schimb/cumpar,pe langa volan+airbag+cablaj?

post-114787-0-33364200-1421174205_thumb.

post-114787-0-52662100-1421174215_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calc de coloana de volan care sa stie de LIN 2.0

Al tau stie acum de 1.3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

buna,am avut airberg cu un singur igniter,ce trebuie sa modific ca sa pot pune unul cu 2 ignitere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimic, o mufa de la airbag ramane goala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune pe stage 1 , iar stage 2 lasi in aer cum spune Bundy

Asa am procedat si eu la masina mea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Sunt pe cale de a achizitiona un volan de CC(poza1), dar nu sunt inca sigur daca pot acoperi financiar toata operatiunea.Al meu este ca in poza 2,masina e din 2006,deci am comenzi pe volan,dar nu am maxidot.am si pilot automat,can cu terminatia J fabricat 01.2009

Ce ar trebui sa mai schimb/cumpar,pe langa volan+airbag+cablaj?

 

Calculatoare compatibile LIN 2.0 sunt 3C0 953 549 AJ, AH sau AK - daca masina este DSG, ultimul nu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna,se poate schimba capsula de airberg volan,cu alta cu acelas igniter[1],s-au este mai bine schimbat mecanismul de fier cu instalatie cu tot,ele ne fiind identice la cablaje,numai la capsule.

 

stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea am inteles.... te rog, incearca sa explici mai clar - eventual sa imi zici si despre ce airbag-uri, ce model, ce an 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!