Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Spira nu are nevoie. Calculatoare se gasesc, chiar ieri Dany mi- a adus unul....

Cablajul....da....refa-l

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de sfaturi. Am reusit sa desfac in weekend airbag-ul. Am vrut sa schimb si volanul, am luat cheie si torx M12, dar nu m-am gandit sa iau si prelungitor (ar trebui sa-si faca si Praktiker reclame de genul: "tu ce te mai gandesti sa-ti iei cand iti iei ...").

 

Pare-se ca sunt 'norocos' si am un singur igniter, deci am scapat de 'improvizatia' pentru al doilea igniter (fabricatie 24 mai 2007):

post-52441-0-37355000-1412578097_thumb.j

 

Spira are 8 pini, 4 sus si 4 jos, unde ar veni cablajul de la comenzi. Sa inteleg ca nu am nevoie de alta spira in cazul asta?

post-52441-0-31336000-1412578088_thumb.j

 

La airbagul nou, firele taiate sunt chiar cele de la airbag. Ma gandeam, in situatia asta, pot pastra cablajul meu pentru airbag, la care sa adaug mufa si firele comenzilor? Pot fi scosi pinii din mufa stricata si pusi in a mea, sau iese o tiganie? Nu as folosi mufa noua pentru ca se vede ca a fortat si o gaura de la un pin; nu inteleg de ce, pentru ca nu pare a fi nici un pin pe gaura respectiva.

post-52441-0-27998200-1412578101_thumb.j

post-52441-0-51652700-1412578108_thumb.j

post-52441-0-88643000-1412578113_thumb.j

Modificat de cosmin_nst
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine asa.

 

nu ai nevoie de alta spira, merge a ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in cazul asta mai am nevoie doar de calculator coloana. Am inteles ca ai unul de la Dany?

Cu cablajul nu as vrea sa risc ceva, ma poti ajuta aici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, il recablezi tot asa, cum era initial. Mai greu o sa iti fie cu extrasul lor, daca nu ai depinator, o sa te chinui cu un ac, agrafa, ceva.

 

calculator - s-a montat ultimul, cu Lin 2.0, cum iti trebuie tie.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) cand am zis aici nu ma refeream aici pe forum, ci daca ne putem intalni :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare.. Cum desfac mufa galbena de la igniter? Banuiesc ca ridic partea mai subtire de deasupra cu o surubelnita? Nu am vrut sa fortez fara sa stiu exact cum se desface.

In asteptarea calc. coloana, vreau sa pun volanul pe masina, sa-mi rasfat palmele :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-l pune....daca ii pui cablajul celui multifunctional, ramai fara claxon. Mufa asa se scoate...ridici siguranta si scoti mufa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voiam sa pun cablajul vechi, nu cel multifunctional, tocmai ca sa imi mearga claxonul. E posibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Job done. Confirm, merge. Am strans surubul pe coloana cat am putut de tare, sper totusi ca nu prea tare.

Trebuia sa fac treaba asta acum mai multi ani... E super mijto volanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am achizitionat un passat cc 2010 cu DSG  si volan multifunctional, dar fara padele :( . Am cumparat separat acelasi volan , dar cu padele si  din pacate la Sibiu nu am gasit pe cineva destul de priceput sa-l monteze . Daca cunoasteti pe cineva din Sibiu sau prin apropierea orasului priceput pentru aceasta operatiune lasati un  numar de telefon .

Modificat de sebastianCC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici , nu e de pe forum - e chiar din Sibiu de la tine .

(0731) 910 797 Sebi - spune-i ca ti-am dat eu telefonul .

Succes si sa te bucuri de volan / padele .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutari,

 

As vrea sa trec si eu la modelul nou de volan cu comenzi si am cateva intrebari legate de acest aspect:

Acum am pe masina ceva asemanator cu acesta:

 

http://i.ebayimg.com/00/s/MTYwMFgxNjAw/z/~l8AAOxyi-ZTW9Ji/$_35.JPG

 

si as vrea sa montez unul ca acesta:

 

http://image.automobilemag.com/f/41477769+w750+st0/2012-Volkswagen-Passat-SE-TDI-steering-wheel.jpg

 

In principiu am inteles ca ar trebui schimbat calculatorul de coloana, volanul si aibagul (de asemenea, comenzi cu cablaj aferent si cablaj airbag).

 

Intrebari:

 

1. Calculatorul de coloana prezent acum pe masina:

 

Address 16: Steering wheel        Labels: 3C0-953-549-SW20.lbl
   Part No SW: 3C0 953 549 AD    HW: 3C0 953 549 AD
   Component: J0527               0020  
   Revision: 00026000    Serial number: 3C9953507CL   
   Coding: 0000014
   Shop #: WSC 05311 000 00000
   VCID: 6ED9D061798C249
 
trebuie inlocuit cu oricare din urmatoarele?
 
3C0-953-549-AH SW 0030 Highline 2.0
3C0-953-549-AJ SW 0030 Highline 2.0
3C0-953-549-AK SW 0025 Highline 2.0 (am cutie manuala)
 
2. Airbagul presupun ca trebuie sa aiba un anumit cod, cu toate ca sunt mai multe cu aspect asemanator. Imi puteti spune ce coduri ar trebui sa urmaresc si de la ce masini as putea sa iau? As putea sa iau orice airbag care are un singur igniter sau exista mai multe tipuri de airbag pentru modelul asta de volan cu un singur igniter?
 

3. Volanul (fara airbag) si comenzile aferente pot fi luate de pe orice masina atata timp cat seamana cu cel pe care il vreau eu sau sunt restrictii si aici?

 

4. Am vazut ca se gasesc doar capace de airbag la vanzare, presupun ca nu e compatibila capsula din vechiul airbag, dar as fi curios daca a incercat cineva sa schimbe doar capacul.

 

5. Daca am inteles bine, la noul volan, comenzile pentru cruise control se regasesc pe acesta, nu mai e necesara maneta veche. Stiu ca aceasta se poate dezactiva, dar as vrea sa renunt la ea daca e in plus. Ce trebuie sa mai schimb si care ar fi codurile ?

 

Multumesc frumos.

CS 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe volanul pe care vrei sa-l montezi nu se regasesc comenzile pentru tempomat.

Ce spui tu e valabil pentru volanul de Golf 7, Passat B8, etc.

 

Pentru compatibilitati volan-airbag vezi aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am lamurit cu intrebarea 5, multumesc.

Raman valabile celelalte intrebari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. oricare din cele 3

2. Airbagul am impresia ca se potriveste, uitandu-ma la pozele tale.

3. Volan plus airbag de pe generatia lui B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Al Bundy.

1. E clar acum

2. Sigur nu se potriveste ce am acum, e modelul vechi de volan in 3 spite ce s'a pus pe B6 de la inceput.

3. De pe Tiguan 2010 spre exemplu pot pune?

4. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, airbag-ul nu are nicio legatura - nu ai cum sa il folosesti, la volanul nou.

 

iti trebuie volan plus airbag si cablajul aferent. 

 

calculatoare coloana - masina fiind 2009 - oricare dintre cele 3 coduri postate de tine.

 

merge si de Tiguan, daca sunt set complet- volan, airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai aia e problema, nu o sa le iau set complet pentru ca sunt prea scumpe. O sa cumpar unul din cele doua (volan sau airbag) si revin cu intrebarea pentru compatibilitatea cu celalalt ramas de achizitionat.

Multumesc pentru raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca le cumperi separat, cumpara volan mutifunctional de Passat, G6, etc. O sa fie mai usor sa gasesti airbag compatibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care din cele 2 din linkul lui Hayate e volanul de Passat / G6? Cel din combinatia 2, adica ASTA?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da... dar de ce nu optezi sa cumperi unul complet si stai linistit ?

 

unul complet SH este in jurul la 200-250 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!