Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Poza 2, volan cu calculatorul comenzi in butoanele din stinga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 5K0 953 569 S sau T ai tu nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si 5K0 953 569 AB este ok.

Ti-am dat codul la blocul cu tot cu manete, ca e mai usor de gasit si de inlocuit !

Altfel tre sa scoti manetele de pe vechiul bloc si sa le pui pe nou bloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent care volan - dintre cele doua, il ai... nu ai cumparat calculatorul de coloana care trebuie.

 

Nu o sa iti mearga niciodata, volanul nou cu calculatorul de coloana vechi - LIN 1.3.

 

Daca vrei sa iti mearga, alege unul dintre calculatoarele - 3C0 953 549AH, AJ sau AK (acesta merge doar la masinile care au cutie manuala)

 

 

Am un Passat CC din 2009 la care i-am montat comenzi pe volan. I-am cumparat volan cu comenzi tot de Passat CC, i-am schimbat cablajul din volan care mai are o conexiune in plus fata de cel vechi, i-am schimbat modulul coloana directie (am pus de highline), am facut codarea corespunzatoare pe Steering wheel si nu functioneaza comenzile pe volan, mai nou nici claxonul. Am urmatorul cod de defect pe calc coloana volan:

Saturday,02,November,2013,11:22:49:37412
VCDS Version: Release 11.11.0

Address 16: Steering wheel Labels: 3C0-953-549-SW20.lbl
Control Module Part Number: 3C0 953 549 AE HW: 3C0 953 549 AE
Component and/or Version: J0527 0020
Software Coding: 0000303
Work Shop Code: WSC 80093 222 69422
VCID: 6FE7A2187E86136
1 Fault Found:

01426 - Controls in Steering Wheel (E221)
004 - No Signal/Communication

Modul de control al butoanelor de pe volan se afla chiar in butoane sau e integrat in calc de coloana?
Am pus un volan cu comenzi de Golf V (are modulu integrat in volan) si cu acestea functioneaza. Nu stiu unde sa mai caut. Mai trebuie facuta vreo codare si in alta parte?

In attachement este un Auto Scan complet al masinii

 

 

 

 

 

 

Volanul 2 este la mine

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine, vezi ca el are pasdat 2010, si are calculatorul in manete, ca la tine, nu sub coloana...ca la mine.

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 te-ai uitat ce calculator are el ? uita-te si dupa aia sa imi zici daca e ca mine sau ca tine.... eu astept.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce intelegeti voi calculator comenzi volan in manete? = in butoanele de pe partea ? , si eu am avut volan cu calculator comenzi in mijlocul volanului, si am pus model 2010 cu calculator integrat in butoane , calculatorul coloana volan 3C0 953 549 AJ stie Lin 1.3 si Lin 2.0, nu conteaza daca e 2009 sau 2010 codurile ce a zis Florin sunt bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Humerg nu a fost atent..... nu s-a uitat in scanarea pusa de colegul nostru - care are calc sub coloana volan - ca si la tine.

 

Masinile din 2010, au calculator din seria 5K0 xxx xxx, care este integrat in spira volan - sunt corp comun.

 

Nu este cazul la colegul Biktel..... lui ii trebuie exact ce i-am zis....  indiferent care dintre cele doua volane (din linkul de mai sus) il monteaza-are.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sar putea sa gresesc, nu zic.
Cand a zis prima data de problema, asa am retinut ca ar avea calculatorul noi.
Daca am retinut gresit, mii de scuze.
In cazul asta are dreptate florin.

 

PS. Am indentificat problema. Greseala mea, am incurcat colegii, Bekel l-am confundat cu 15WMW. 15WMW avea calculator nou.

Modificat de humerg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci imi trebuie alt calculator coloana cu cod AK cu LIN 2.0, avand transmisie manuala.

Am gasit o lista cu toate codurile de calculatoare de coloana si specificatiile lor. Sper sa fie utila si pentru altcineva

Calculator coloana directie.pdf

Modificat de Biktel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sar putea sa gresesc, nu zic.

Cand a zis prima data de problema, asa am retinut ca ar avea calculatorul noi.

Daca am retinut gresit, mii de scuze.

In cazul asta are dreptate florin.

 

PS. Am indentificat problema. Greseala mea, am incurcat colegii, Bekel l-am confundat cu 15WMW. 15WMW avea calculator nou.

 

Nu e bai.... se intampla......

 

Biktel.... nu citisi ce am scris .... la tine merg 3C0 953 549AH, AJ sau AK (acesta merge doar la masinile care au cutie manuala). Merg toate cele 3, doar ultimul nu merge la cele cu cutie DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am schimbat calculatorul coloana volan cu unul 5K0 953 569H , imi merg comenzile de pe volan ,audio si bord computer , dar probabil nu este codat in totalitate corespunzator, nu se mai blocheaza volanul cind scot cheia din contact , apare o eroare 02823 - Requirements for Locking the Steering Column Lock not met.

Codarea actuala este 0982200002

Banuesc ca este din codare ceva , cu calc vechi era ok.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cumparat ce trebuie! Pe B6 functioneaza doar cele S sau T

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat calculatorul coloana volan cu unul 5K0 953 569H , imi merg comenzile de pe volan ,audio si bord computer , dar probabil nu este codat in totalitate corespunzator, nu se mai blocheaza volanul cind scot cheia din contact , apare o eroare 02823 - Requirements for Locking the Steering Column Lock not met.

Codarea actuala este 0982200002

Banuesc ca este din codare ceva , cu calc vechi era ok.

Multumesc anticipat

 

Din pacate, nu ai cumparat o piesa compatibila cu B6.... ci numai cu Passat B7.  Nu este din nicio codare......

 

Nu va bloca niciodata volanul la tine.... trebuie sa cumperi pentru B6 - respectiv 5K0 953 569S sau 5K0 953 569T

 

Excalade - nu ii blocheaza coloana ca nu stie.... e numai pt B7

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect,si din pacate nu poate adapta modulul de pe coloana cu 5K0 953 569H.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poate.... din pacate, daca nu cumpara ce trebuie.... cam asa se intampla.

 

Mereu - inainte de toate - verificati compatibilitatile.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru volanul meu: 3C8 419 091 AJ ce cablu merge ?

Merge doar 3C8 971 584F sau merge si 3C8 971 584A ?

Ce alte cabluri merg ?

Si daca are careva de vanzare il rog sa dea un PM. 

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toata lumea, baieti am si eu o intrebare, daca stie cineva il rog frumos sa imi raspunda.....

Intrebarea este, eu am un passat b6 din 2009,si vreau sa schimb volanul standard cu un volan de CC, si vreau sa stiu daca airbag-ul meu este compatibil ( volanul meu are si comenzi) merci anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru volanul meu: 3C8 419 091 AJ ce cablu merge ?

Merge doar 3C8 971 584F sau merge si 3C8 971 584A ?

Ce alte cabluri merg ?

Si daca are careva de vanzare il rog sa dea un PM. 

Mersi.

Merg ambele cabluri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toata lumea, baieti am si eu o intrebare, daca stie cineva il rog frumos sa imi raspunda.....

Intrebarea este, eu am un passat b6 din 2009,si vreau sa schimb volanul standard cu un volan de CC, si vreau sa stiu daca airbag-ul meu este compatibil ( volanul meu are si comenzi) merci anticipat!

 

in primul rand, trebuie sa ne arati ce volan ai tu.... daca ai volanul nou in 3 spite, de HL 0 da, se potriveste. Daca ai modelul vechi sau daca ai in 4 spite, nu se potriveste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,in primul rand multumesc pentru raspuns!

cam asa arata volanul meu!

post-128273-0-17500800-1385041078_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine cum ii cu strans'u surubului la volan!

Cum ii cu 30nM + 90° ?

Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!