Jump to content

Inlocuire volan standard cu volan Passat CC


Ace83
 Share

Postare recomandată

Din ce stiu eu, merge schimbat cu 3C0 953 549 AH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si 3C0....AH, care este ultima versiune de soft disponibila ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.

Pe volanul cu 8 butoane se poate schimba calculatorul de coloana ?

Eu acuma am Volan 8 butoane, calculator e coloana: 3C0 953 549 AE si as vrea sa schimb doar cu calculatorul de coloana: 3C9 953 501 BN

Sau pe calculatorul meu, 3C0 953 549 AE, care este ultima versiune de soft ?

Mersi mult.

 

tu ai calculatorul sub coloana.... cu Lin 1.3. Nu poti monta calculatorul nou - cel care vine pe manete, pe masina ta..... respectiv 3C9 953 501 BN

 

Trebuie tot unul din grupa 3C0 xxx xxx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceciliutabara

Salut,

 

Am un Passat Kombi 2.0 TDi din 2007, motor BMP. Ma intereseaza sa schimb si eu volanul care e cu 4 spite fara comenzi, cu unul cu comenzi in 3 spite.

 

Mentionez ca am achizitionat deja volanul cu codul 3C0 419 091 ABE 74 care are comenzi cu codul 1K0 959 537 J, respectiv 1K0 959 538 F.

Pe calculatorul de comenzi ( ala mic din volan ) scrie in felul urmator :  Stand :    SW 01 HW 0002               

                                                                                                               Daturn :  08 151

                                                                                                               TRW :     PV61618394D00

                                                                                                               VW :       1P0 959542                    

 

Calculatorul de coloana de pe masina are codul 3C0 953 549 AE.

Slip Ring-ul de pe masina are codul  3C0 959 653 B.

Calculatorul de airbag de pe masina are codul 5N0 959 655 A.

Airbag-ul care e acum  pe masina are codul  3C0880201 BB.

 

Trebuie sa mai achizitionez airbag-ul si wiring-ul de la airbag  pt. volanul cu comenzi in 3 spite si nu stiu ce coduri trebuie sa fie.

 

Poate sa ma ajute cineva ?

Eventual daca are cineva de vanzare care si-a pus mai noi si le vinde pe cele vechi...sant interesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum vreau si eu sa trec in sfarsit la urmatorul upgrade si anume volanul!Am amanat mai mereu aceasta "operatie"in dauna alteia,si acum chiar nu mai reintra deloc in peisaj vechiul si saracaciosul volan standard cu 4 spite,practic "e chel" sa zic asa si da si urat,acum cu noul bord ,climatronic  etc.

Dupa toate cautarile volanului de CC/B7 la un pret avantajos ,m-am izbit de noul Golf 7!!!!!

Se poate instala asa ceva pe 3C? Sau inca totul este o necunoscuta!!!!!!!

post-83335-0-13602500-1371772642_thumb.j

post-83335-0-07822300-1371772649_thumb.j

post-83335-0-79030000-1371772657_thumb.j

post-83335-0-90126000-1371772663_thumb.j

post-83335-0-00388100-1371772885_thumb.j

Modificat de Paparazzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie - daca vb de cel multifunctional - .... iti trebuie un calculator de coloana compatibil... aici o sa fie problema. La cel de CC/Golf 6 - cum am si eu, se gasea calculator compatibil....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci o posibila problema este calculatorul de coloana dar slip ringul banuiesc ca este acelasi ca la CC B7 G6!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, banuiesc ca merge pe Lin 2.0. Trebuie incercat la un Passat care are calculatorul de coloana cu LIN 2.0 si vazut cum comunica.

 

calculatoarele al CC, Golf 6 si Passat B6 - sunt doua modele - cele sub coloana si cele pe spira. La tine nu merge cu calculator pe spira, deci trebuie incercat cu unul sub coloana care suporta LIN 2.0 = AH,AK, AJ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare-ntrebatoare: un calculator de coloana care suporta LIN 2.0 poate comunica pe LIN 1.3 daca e necesar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu va lucra cu volanul.... doar cele care suporta si 1.3 si 2.0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca exista mai multe versiuni de volan cu 8 butoane, pentru LIN 1.3 si LiN 2.0? Am vazut ca exista din fabrica imperecherea "volan cu 8 butoane" + "cluster alb/rosu" + "RNS/RCD"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volan si calculator cu LIN 1.3....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci inseamna ca persoana care mi-a spus ca volanul cu 8 butoane merge cu calculatorul 3C0...AH vorbeste prostii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AH e pe LIN 2.0.... iar astea vin pe masinile cu volanul nou - gen CC, Golf 6.

 

Nu am incercat sa vad daca comunica cu volanul vechi - ca de fiecare data le-am pus cand am facut upgrade la volanul nou.

 

Nu am acum o scanare sa vad la una cu volanul cu 8 butoane, din 2009 - sa vedem ce cod are la calculatorul de coloana - cum imi vine, verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin te intreb si eu ceva legat de maneta de stergator si anume cea prin care reusesti sa umbli prin BC,daca schimbi calculatorul de coloana cu unul pe LIN 2.0(3C0...AH),evident pentru mine merge cel aparte si nu cel cu manete cu tot,dupa ce -l montez si fac codarea cu 513,zicea Riddler ca trebuie schimbata si maneta cea veche de stergator cu una care nu are functia de a umbla prin meniu BC!!!!!!corect?altfel da eroare sau nu merg pe stanga comenzile!Asa este?

Modificat de Paparazzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codezi fara maneta si lasi maneta acolo,. e ca si cum nu ai avea-o .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni de prin timisoara care sa aiba si sa poata monta volan de CC ( eu doar sa platesc ). Nu sunt foarte priceput cu VDS sau cum io zice si prefer sa platesc pe cineva.

Deci daca cunoasteti pe cineca din timisoara va rog dati-mi si mie un semn.

Modificat de benilika
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa inlocuiesti volanul stock cu unul care sa aibe comenzi, atunci trebuie verificata si compatibilitatea calculatorului (mai mult ca sigur o sa iti trebuiasca altul) plus ca o sa iti trebuiasca si cablajul din volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca am volanul nou de CC fara comenzi pe el pot sa cumpar doar comenzile si cablul respectiv sau imi trebuie si calculatorul??? Si cam cat m'ar costa operatiunea asta ?

 

 Mc anticipat ! Mentionez ca masina e B6 din 2010 cu controlul computerului de bord de la maneta stergatorului

Modificat de cr33py
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie calc din volan si calc de coloana de volan. Si inainte de astea, trebuie vazut daca ai loc fizic sa pui butoanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Este vorba de masina din semnatura: passat b6 2010, facelift la interior.

Masina a venit din fabrica cu volan + comenzi dar fara padele si as vrea nespus de mult padele pentru DSG.

Am cateva intrebari si sper sa ma ajutati:

a)trebuie schimbat calc de coloana?

b)se pot monta padele pe volanul meu sau trebuie neaparat volan cu padele?

c)se poate monta volan de golf GTI? Cautand pe net volan clasic de passat cu padele am gasit dar la niste preturi destul de piperate fata de cel de GTI

d)in afara de montarea volanului, mai trebuie tras alt cablu pentru padele? sau e doar plug in?

 

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a)trebuie schimbat calc de coloana?

 

era buna o scanare, sa vad ce calculator ai - daca ai comenzi pe volan,  al tau calculator suporta padele.

 

b)se pot monta padele pe volanul meu sau trebuie neaparat volan cu padele?

 

volan cu padele, nu merge altfel

 

c)se poate monta volan de golf GTI? Cautand pe net volan clasic de passat cu padele am gasit dar la niste preturi destul de piperate fata de cel de GTI

 

da, se poate monta cel de GTI

 

d)in afara de montarea volanului, mai trebuie tras alt cablu pentru padele? sau e doar plug in?

 

volanul o sa vina cu cablajul lui. Montezi si codezi calculatorul de coloana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Mi s-a blocat volanul de tot la masina. Nu mai merge sa-l deblochez nici daca misc de el cu cheia in contact. Volanul nu se misca deloc. E intepenit. Nici contactul nu mai merge sa-l pun. Decat 1 cm pot sa misc de cheie in contact. Cum scap de problema asta? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf 4, nu are ce sa-i spuna la diagnoza, legat de contactul care este strict mecanic....

 

 

 

 

Daca nu reuseste sa-l deblocheze jucandu-se cu cheia, e mai complicat. Trebuie dat jos contactul, de pe coloana volan.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!