Jump to content

Masina mea,LWR-itza


Laurentiu_LWR

Postare recomandată

De la Norauto le-am luat....20 ron...

Sent from LWR-itza using Tapatalk

Link către comentariu

Aham, inseamna ca tot la varianta cu netu' raman, is 27 pe net, ca norauto nu este prea aproape de mine! mersi :)

Link către comentariu

tot philips?sunt in vitan?

eu am luat din norauto ca il am in spatele blocului

Link către comentariu

Plictiseala mare... :-))

post-14266-13572305666222_thumb.jpgpost-14266-13572306231312_thumb.jpg

Sent from LWR-itza using Tapatalk

Link către comentariu

Acelasi lucru am facut si eu:) Mare lucru nu s-a simtit la mine, is curis daca se simte la tine:)

Link către comentariu

Curatat este mult spus...a fost o combinatie intre plictiseala si curiozitate...

am desfacut atat N18 cat si N75...sa vad cum se prezinta...si sunt ok...nu au membrana rupta (cum am auzit diversi mecanici) si le-an suflat putin de praf sa nu fie infundate...

N18 arata chiar bine...surpriza a fost N75-ul...avea niste mizerie in interior...si o mazga sa zic asa pe ax...

post-14266-0-75230500-1357232563_thumb.jpost-14266-0-48896200-1357232583_thumb.j

post-14266-0-30090200-1357232597_thumb.j

mai mult de atat nu am avut ce sa ii fac.... :(

post-14266-0-51357300-1357232642_thumb.j

am pus totul la loc...am dar cu lipici si maine le pun pe masina:)

Link către comentariu

Am montat totul la loc...se pare ca intra turbina un pic mai bine sau este doar efectul placebo...important este ca nu am stricat nimic :))

Am incercat sa ii conectez furtunasul de vacuum la EGR si merge la fel de prost...nici o schimbare...deci problema nu este de la nici o valva cum multi spuneau..

Se merge in continuare pe varianta EGR anulat..:(

post-14266-0-09777300-1357305694_thumb.j

Link către comentariu

ar merge...nu zic nu...dar vreau sa o pregatesc putin pentru soft...

-as curata turbina...

-as schimba distributia...asta ar fi cam al 6-lea an si aprox 45000 km de cand am schimbat-o..

-franele fata sunt cam obosite...

dupa ce fac astea...ma gandesc si la un soft...cu toate ca as face si upgrade la turbo si la intercooler si pe urma softul

Link către comentariu

Asa putin cu distributia ??? :P...nu prea faci km :D !!! La frane ai dreptate , niciodata nu sunt prea bune !!! Aici poti incerca o placuta sport (gen Ferodo Ds2500 , Pagid , Tarox) pe sistemul stock !! Nu merita nici marca sa cauti sistem 312mm , ai sa vezi ca e arhisuficient !!

Lasa upgrade turbo si intercooler....nu merita bataia de cap ....o sa ramai uimit ce face cu un soft bun si un iti mai trebuie nimic...ASZ/ARL sunt foarte, foarte potente !!! Iar ca sa mergi pe turbo , din pct meu de vedere nu merita ceva mai jos de GTB1756VK (gen 3 de turbine cu geometrie variabila) si pt asta e destul de costisitor ... Turbinele de 2.5 pentru mine cel putin nu merita , avand un EGT marit....

Link către comentariu

Fac cam 8000Km pe an...maxim am spus :)) nu sunt genul sa ma duc pana la colt cu masina...mai mult concedii...

Frane...nu ma gandeam la upgrade...sunt uzate actualele...si ma gandeam la discuri /placute ATE...

Turbo/Intercooler ma gandeam la cele stock de pe ARL(dar nu prea le gasesti sh) la care se adauga un soft si treceam direct la 180 caluti :)

Link către comentariu

Pai turbo-urile sunt la fel 1749 VA si VB , compresorul e la fel , tu ai turbo ca pe ARL din pct de vedere al performantelor ! Difera intercoolerul care este FMIC la ARL , dar tu ai side mount inter ??

Link către comentariu

Am SMIC...

turbo ...

Garrett GT1749VA, 35 mm intakestr.gif andstr.gif 36,5 mm flightstr.gif

Garrett GT1749VB, 37 mm intakestr.gif andstr.gif 38,3 mm flightstr.gif

Daca pun soft de ARL pe ea...si pe urma il resoftez...imi da direct 180 cai? :)

Link către comentariu

hai 185 cu niste stickere bine plasate.

placutele sport nu fac mai multa galagie?

Link către comentariu

mai mereu...

distributia schimb-o (cureaua arata bine?)

franele...nu te contrazic, merge un upgrade :P

cu turbine,cand te decizi sa o cureti ma anunti. si eu am geometria cu probleme

Link către comentariu

pai hai in parcare la Auchan sa curatam turbinele :))

la frane pastrez dimensiunea...daca pun mai mari...trebuie sa schimb dimensiunea rotilor de iarna...si nu as vrea...

Link către comentariu

sunt trecute pe lista de anul acesta...

cu turbina ma gandeam sa incerc luna asta...dar sa vedem ce bani imi raman...ca as face o plimbare pana la munte saptamana viitoare :)

Link către comentariu

Rectific...nu este nici un efect placebo...masina chiar trage mai bine dupa curatarea valvelor...din pacate stau cam prost cu aderenta ca tot ma trage de maneca martorul ESP :))

@HolyBoy ce combinatie de frane recomanzi? Ma refer la branduri de discuri si placute...

Sent from LWR-itza using Tapatalk

Link către comentariu

Pentru placute iti recomand DS2500 clar , pt mine sunt compromisul ideal (tin foarte bine si la rece , la cald sunt nebunie .... nu scartaie-mie cel putin nu mi-au scartait nici pe sistemul stock nici pe acesta Brembo , nu sunt foarte agresive cu discul - oricum toceste discul mai repede) si pentru discuri daca eu zic sa mergi pe discuri normale fara figuri (striatii si gaurle , alte nebunii....aici poti lua Brembo , ATE , Zimmerman normale - nu iti recomand EBC chiar deloc) sau daca te tine buzunarul Tarox dar sunt fff scumpe !!!

Mai pui lichid Motul RBF600 si furtune metalice (HEL , Goodridge) si ai un sistem de franare beton !

Link către comentariu

DS2500 se mai numesc si DS Performance? Ca le-am vazut la vreo 650ron si clar nu dau atat pe un set de placute....

Mai mult de 850 ron nu dau pe frane....si la banii astia optez pentru discuri placute ATE...pana in banii astia mai gasisem disc EBC stock cu placuta greenstuff....

Sent from LWR-itza using Tapatalk

Link către comentariu
  • Laurentiu_LWR pinned this topic
  • Laurentiu_LWR unlocked şi unpinned this topic
  • Laurentiu_LWR a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!