Jump to content

Drive test la Noul Leon


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

  • Administrator
Salutare, din cate stiu la noul Leon se poate face chiptuning din fabrica asa mi-a spus un consultant de vanzari de la Seat.stie cineva despre acest lucru? in alte ordine de idei ce parere aveti despre motorul 1.9 tdi de 105 cp ? este destul de performant si fiabil? ma intereseaza achizitionarea unui seat leon cu aceasta motorizare.multumesc

Se poate face tuning, se numeste P-Box si din motorul TDI de 140 CP scoate 175 CP. Fiind facut de fabrica sau de un service autorizat, nu pierzi garantia. Insa eu nu am auzit in Romania de acest program.

Partea negativa e ca, toti cei ce si-au facut acest tuning au constatat ca brusc masina incepe sa scoata fum la accelerari...

Decat PBOXul recomand o remapare a softului cu unul optimizat de un tuner. Din motorul de 105CP eu am scos fara probleme 140CP . Performantele sunt la fel ca ale 2.0TDI netunat dar consumul este mai mic. Fumul nu este in plus.

2.0TDI 140CP ajunge cu chip la 175-180CP. "Este foarte tare , frate" cum ar spune carcotasii.

Usor offtopic: in cataloagele de accesorii Polo se gaseste chiptuning de la ABT sau powerbox PBOX. Pboxul are avantajul ca se montaza repede de orice mecanic. Dezavantajul principal este (dupa cum s-a spus si mai sus) fumul prezent in cantitati marisoare.

Bafta in achizitie gabryell23

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    15

  • nadir@boosted.ro

    13

  • D_T_Z

    11

  • vincentsv

    9

multumesc pt raspuns Voinea. ce parere ai despre acest motor de 105 CP? care sunt hibele lui? la ce trebuie sa ma astept? oricum fi sigur ca la tine vin cand ma hotaresc sa-i fac remapare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!