Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

N-am inteles, cati km faci pe an si unde circuli preponderent? oras sau extra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu circul mai mult prin oras dar o data pe an fac cam 3000km in concediu deoarece merg in alta tara la mare. Nu pot sa zic ca as face 15-20k km pe an dar nici 6-7k km ... Ideea e ca imi place tare mult cel pe diesel ca e highline si atatea dotări nu am mai avut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8T o sa te usuce la consum.

Cine spune ca e 2-3 litri in plus fata de diesel, se minte pe el.

A avut un prieten, iar consumul se calcula "cat peste 10L"...

Daca era un 1.6 era ok pentru ce vrei tu. Dar intre astea doua, alege linistit cel tdi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu nevoie de un sfat...am fost la cineva,o cunostiinta, sa iau un etrier spate, si stand de vorba am vazut un b5.5 variant verde inchis metalizat cu DI rosii (2002 sau 2003), cu numere de it...omu a zis ca masina a fost lovita in spate in dreapta, si ca asigurarea pe italia e peste 2000 E si ca ar vrea sa il dezmembreze...am mai vazut de 2 ori masina asta si are full electric fara navi si piele...un pic uzata la interior; ma refer ca pielea schimbatorului si volanul sunt ciupite si butonul de la geamul soferului uzat are vopseaua cam stearsa..

 

as fi interesat sa dau passatul meu la schimb si o diferenta insa am o indecizie....al meu e modelul al' mai sarac din 98...care ar fi diferenta rezonabila la un eventual schimb..

 

stiu ca nu aveti toate datele problemei insa daca ar fi sa ii dau o suma de bani in jurul carei cifre s-ar situa..

 

 

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al tau e inscris in Ro? B5.5-ul vrei sa-l inscrii in Ro? E si asta un aspect demn de luat in considerare. Taxa e consistenta.

Diferenta intre cele 2 masini e cam 1500-2000 euro. Depinde de dotari si stare tehnica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea e inscrisa. iar cea pe care as vrea sa o iau as vrea sa o inscriu...al meu ca dotaria e saracacios..servo, abs, ac, trapa, electrice fata, 4 srs, geamuri ele fata, oglinzi incalzite; fost revopsit, si la interior e ok;jante tabla..nu am batai doar scartaie bordul si fata de usa dreapta..

 

al lui e interesant..pachet crom, jante aliaj cum aveai u la al tau b5 insa sunt zgariate, in schimba fost masina neintretinuta, ma refer la asptectul estetic din interior....praf, scame..

 

sa zicem ca tehnic sunt la fel..intretinute ambele.

 

p.s am luat masina in 2012 si era inmatriculata tot pe RO, din 2001..se mai plateste taxa daca e sa o revand?

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte relativ cu revanzarea. Cine mai stie daca fostul proprietar roman a recuperat sau nu taxa. Poti merge la Administratia Financiara de care apartii sa verifici, dar e posibil sa aiba proces de recuperare pe rol fara sa se stie. Daca trebuie platita... e ~1400 euro.

 

La asta de Italia, daca a implinit 10 ani, ai taxa ~1700 euro.

Iesi in calcule?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sunt in calcule cu taxa...diferenta ma macina ca nu stiu cam care ar fi pretul real...

eu as dispune de aprox 1000 E sa ii dau..poate maxim 5000 Ron..mai mult nu....

 

maine va informez cam ce ganduri are omu...

ms mult cosmin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de schimbul ce il doresc, am aflat ca respectivul passat are in italia amenzi de aprox 2500 euro, parcari, viteza, taxa drum, impozit pe ultimul an neplatit...

 

care ar fi documentele ce ar trebui sa mi le dea proprietarul ca sa trec masina pe numele meu si sa o pot inmatricula pe romania..aceste amenzi ma pot impiedica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, sunt proaspatul proprietar al unui passat b5 2000, 1.9 tdi, euro 3. masina a fost cumparata de la o cunostinta de incredere. a fost intretinuta coresp am istoric full, nu a fost lovita niciodata, adusa in 2005 in ro la 60000 km, acum are 282.000.am scapat de taxa, fac comodat, distributie facuta la 225000, eu trebuie sa i schimb doar bucsaraia, omul mi a spus la ce sa ma astept pe viitor. papa putin ulei la drum lung am inteles ca e normal mai ales la km astia, nu e stres... in rest merge impecabil motorul trage bine si da semne sa nu te lase la greu.

intrebarea mea, pana la cat merge un motor de genul asta intretinut coresp? stiu sigur ca omul a avut grija de ea deoarece in primul rand e proprietraul la care locuiesc in gazda de aproape 3 ani si e super om, revizii facute la timp si bibileala, etc intelegeti ideea

la cat ar trebui sa refac distributia?

in cazul in care ar trebui sa o inmatriculez pana la urma, in cel mai rau caz, desi nu a asta a fost intelegerea, conform normelor mie imi arata o taxa de 570 eur, euro 3 la un Co2 aprox teoretic??? de 150g din ce am vazut de ex pe mobile la masini din acelasi an asemanatoare cu a mea, am inteles ca taxa ar fi mai mare din ce mi a spus fostul proprietar? de ce imi arata taxa asa mica pe anaf?

rog pers avizate si cu exp sa mi dea un rasp cat mai la subiect posibil.

salut pe aceasta cale comunitatea vw, am intrat si eu in rand :))

vroiam un golf din germanica dar m am ales cu un passat inmatriculat, de 2 luni ma tot documentez pe net si imi programasem un drum in germania pe care l am anulat. ca bani tot acolo as fi ajuns dar stresul e mai putin in cazul asta... sper sa fi facut alegerea corecta, o sa ma conving sigur intr o luna maxim...

va salut

Modificat de marius_guitar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea deja sunt mai multe intrebari. Si nu sunt subiectul prezentului topic.

Motorul poate merge si 1.000.000 de km daca e intretinut bine. Eu personal am vazut la 800.000 si mergea inca bine.

Turbina e cam limitata la 500.000.

 

Bun venit pe forum. Aici avem niste reguli de postare. Doar rasfoieste aria asta, ca vei gasi raspunsuri la intrebarile tale in topic-uri dedicate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Are un amic un passat 1.9 tdi 4 motion 2004 cutie de viteze 6 trepte, interior piele crem fara rupturi,julituri etc, vopsita dupa 1 an de casco,cauciucuri noi in valoare de 400 de euro luate pe casco, cere pe ea 5500 fix, trebuie platita taxa la ea sau poate exista vreo smecherie pentru a evita taxa. Daca este cineva interesat pot trimite poze. Stiu masina de 3 ani, merge cu ea maxim 7.000 de km pe an (doar iarna).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

As dori sa achizitionez un autoturism. Oscilez intre Ford Mondeo Turnier 2.0 TDCI(130cp) si VW Passat Variant 1.9 TDI(131cp)/an fabricatie 2004-2007(4000E). Am observat ca la acelasi pret gasesc forduri cu mai putini km si ceva mai noi.  As dori sa aflu care sunt punctele slabe ale masinii si la ce ar trebui sa fiu atent in momentul achizitiei.(am inteles ca ar exista destul de multe probleme cu turbina si pompa de motorina).

Cam care ar fi consumul real in oras? De ce Passat si nu Mondeo? Multumesc anticipat pentru raspunsuri. (voi achizitiona masina in cateva zile as avea rugamintea sa mi se dea cateva raspunsuri orientative si sa nu mi se recomande  sa citesc cateva sute de pagini ca pana la urma tot sa nu reusesc sa gesesc toate informatiile-in topic-uri se abate destul de mult conversatia de la subiect si e greu sa identifici informatia dorita mai ales cand esti presat de timp) Parerea obiectiva aposesorilor va cantari greu in decizia de cumparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În banii ăștia absolut toate au peste 250.000km ca popa. Cineva de pe forum a spus ca a cumpărat un Passat din 2006 cu 150.000 pe bord și cu peste 300.000km în realitate. Deci atenție ce îți dorești. Orice ai lua, în banii ăștia e ca la loterie.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, @turbo3000, In vara am fost cu passatul meu la revizie si ptr ai schimba pompa de vcacum, o-ringuri injectoare, reglare avans, si asa mai departe. In paralel era un Mondeo care a vea ceva probleme la motor. Mecanicul meu lucra pe ambele masini. Si imi zicea ca Doamne feri sa imi cumpar Mondeo. A zis ca sunt foarte prost facute,au elemente de "plastic" in motor si asa mai departe.

 

Acum nu stiu ce sa cred, am un prieten DJ si a trecut de la vw la mondeo combi, si-a luat doua si de cativa ani le horjeste maxim cu intretinere minima. El si-a luat ca sunt foarte spatioase, si ii  incap boxele si toate nebuniile.

 

Am condus doar vreo 5 Km unu, si ca si o prima impresie mi sa parut mult mai greioaie ca si berlina mea. Acum vezi tu ca B6 2005-2008 toate au probleme. B5.5 ii mai mic ca si Mondeo, dar cu probleme mai "putine" si mai "usor" de rezolvat.

 

Vad ca ai B5, cauta un prieten sau un taxi cu un Mondeo de care ai vrea tu si dute o tura cu el si intreaba proprietarul. Sa ai o ideie mai buna.

 

P.S B6 a bagat acum de sarbatori "cumnatu" in al lui B6 combi peste 2000€ (volant, ambreiaj rulment, DPF, senzori si alte nebuni). Si el l-a luat cu bani putini si "full" si bineintales la 163 000 Km pe bord, si se duce volant+ambreajul. Infine, eu nu as indrazni sa spun la nime sa isi cumpere B6 din 2005-2008 (BMP are el).

 

Numai bine

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt. raspunsuri.

ninu am un Astra G din 2001 (scz am completat gresit cu gandul la masina care ma intereseaza). Pana acum am fost f multumit de Astra dar de acum are 250.000(130.000 in RO) si e cam obosit. Vreau o masina mai bunuta dar care sa fie din clasa medie si cu ceva mai multa putere 1.7 DTI e un motor bun ieftin de intretinut cu un consum mic dar parca as vrea o masina mai incapatoare si cu ceva putere in plus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vw-ul a fost intotdeauna peste ford..eu zic sa mergi pe passat...daca nimeresti unul bun nu o sa ai treaba cu el curand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasand la o parte faptul ca aici o sa primesti doar raspunsuri pro-VW, Passat-ul chiar e PESTE Ford. Atat la fiabilitate cat si la aspect, spatiu, renume...

Uita de Ford.

 

Ieri imi povestea cineva ca a avut un Ford ca si cel dorit de tine si i se stingea cate un LED la lumina din bord, apoi se aprinda cand avea chef... Sa iti pui astfel de probleme la o masina de varsta asta... e penibilo-jenant.

Nu mai spun de problemele la directie, brate facute din tabla ca la Dacie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa achizitionez un autoturism. .......VW Passat Variant 1.9 TDI(131cp)/an fabricatie 2004-2007(4000E).

 

Fara suparare, la 4000 de euro Passat B6 ... epava epavelor o sa fie.

 

La banii astia, abia gasesti un B5.5 in mintile lui - fara taxa.... daca are taxa platita, mai pui 1000 euro sau mai bine, in functie de optiuni.

 

 

P.S B6 a bagat acum de sarbatori "cumnatu" in al lui B6 combi peste 2000€ (volant, ambreiaj rulment, DPF, senzori si alte nebuni). Si el l-a luat cu bani putini si "full" si bineintales la 163 000 Km pe bord, si se duce volant+ambreajul. Infine, eu nu as indrazni sa spun la nime sa isi cumpere B6 din 2005-2008 (BMP are el).

 

Numai bine

 

Ninu, nu mai speriati lumea.... eu am B6/2010... il am de doi ani, nu am schimbat nimic la el -doar retrofit-urile si update-urile facute.

 

daca se cumpara masini cu multi km reali la pret mic..... deci putini km pe bord, e normal sa fie probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum vad suma... Nu te-ar coafa mai bine un E Class din 2007 in banii astia?  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa achizitionez un autoturism. .......VW Passat Variant 1.9 TDI(131cp)/an fabricatie 2004-2007(4000E).

 

Fara suparare, la 4000 de euro Passat B6 ... epava epavelor o sa fie.

 

La banii astia, abia gasesti un B5.5 in mintile lui - fara taxa.... daca are taxa platita, mai pui 1000 euro sau mai bine, in functie de optiuni.

P.S B6 a bagat acum de sarbatori "cumnatu" in al lui B6 combi peste 2000€ (volant, ambreiaj rulment, DPF, senzori si alte nebuni). Si el l-a luat cu bani putini si "full" si bineintales la 163 000 Km pe bord, si se duce volant+ambreajul. Infine, eu nu as indrazni sa spun la nime sa isi cumpere B6 din 2005-2008 (BMP are el).

 

Numai bine

 

Ninu, nu mai speriati lumea.... eu am B6/2010... il am de doi ani, nu am schimbat nimic la el -doar retrofit-urile si update-urile facute.

 

daca se cumpara masini cu multi km reali la pret mic..... deci putini km pe bord, e normal sa fie probleme.

Florin tu nu ai citit tot ce am scris eu. Ma referam la b6 2005-2008. A ta ii CR din alta era. Am mers doar cu 3 B6, 2 PD si una CR da zici ca sunt alta Era.

Nu sunt in masura sa criti B6 CR ca nu cunosc.dar la PD eu i am comandat si carat pieselr, deci nu sfatuiesc pe nime. Cum zicea un coleg, ii loterie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum vad suma... Nu te-ar coafa mai bine un E Class din 2007 in banii astia?  :D

 

Ba am citit atent, dar eu m-am referit si la pret.... nimic nu este ieftin degeaba....

 

C o s m i n, vad ca este in asentimentul meu.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu Passat B6 1.9 tdi 131 CP nu exista, deci B6 iese din discutie(nu as avea curajul sa achizitionez un 2.0 tdi fabricat in acea perioada). Ma refeream la B5. Am vazut exemplare din 2004 care arata mai mult decat decent. Si totusi nu imi pot explica diferenta de pret ata de mare intre Passat si Mondeo.

Modificat de tudor3000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calitatea materialelor, fiabilitate, renume... ohooooo... exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!