Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

Despre brate, pot sa îți spun că eu la b5 nu am schimbat decât unul superior și doua inferioare pe dreapta fata în cei 6 ani de când am mașina, personal sistemul multilink mi se pare foarte solid, cu condiția bineînțeles sa fie schimbate componentele la timp, căci un brat defect le va distruge și pe celelalte, în fine...... Despre kilometraj nu îmi fac iluzii sa fie sub 250.000 km, mai mult ma axez pe modul în care a fost întreținută, am văzut mașini intretinute cu 500.000 plus care erau în stare perfecta mecanic, cedase lacul vopselei însă ...... Nu, nu voi cumpăra mașina de la samsari, ci doar de la proprietar....... Cea mai buna motorina care vi se pare a fi? Omv? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un AVF care la cei 279k km toarce ca un "motanel", cutia in 6 trepte in schimb "fluiera/suiera", boala comuna, sare cimentajul de pe un rulment de la trenul fix sau mobil, nu mai retin exact. O alta boala comuna e rugina care apare la aripile fata si sub protectiile pragurilor. In rest o masina solida, comparativ cu cele ce au urmat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, am mers cu b5.5 cu 460k reali si mergea impecabil ; si nu numai..a avut si varul meu una vreo 7 ani, nu a avut nicio problema ( luata in 2012 si vanduta anul trecut ), nu a schimbat absolut nimic, dar nu locuieste in capitala si nu a frecat`o prea mult prin oras ; carburant, eu bag de cand ma stiu de la petrom ; si intotdeauna sa bagi standard, nu extra, dpmdv, mai ales in PD, pt ca altfel este prea uscata ; eu am mai avut PD`uri, si bagam si clasicul ulei 2T cateodata..si voi baga si la CR`ul pe care il am, pt ca din cauza combustibilului uscat si a pompelor slabe calitativ fac span..acum, e decizia ta daca o sa bagi sau nu ; deja sunt offtopic, ai topic dedicat despre uleiul 2T in motorina aici pe forum ; rugina, da, e specifica VAG..si nu numai la b5.5, ci si la mk5, si la passat B6..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rămas șocat sa vad un b6 fab 2008 cu aripile fata mâncate de rugina la pasajele roților....... Deci cu 10 ani mai tânără ca bătrânica mea care nu are pic de rugina...... Ce ma frapat, rugina ieșise prin vopsea, deci nu era cazul când lovești cumva aripa

Modificat de xez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o problema comuna la Passat-ul B6, pe langa faptul ca protectia anticoroziune este mai slaba in general, in spatele locurilor unde ai vazut tu rugina sunt niste bureti care absorb apa si care mai departe e simplu de imaginat ce se intampla. E pur si simplu o greseala de design din partea VW.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Demonteaza carenajele rotilor spate si ai sa vezi ce gauri ai in praguri,la batranica ta! Acolo ruginesc b5-urile 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm. Eu am curatat si izolat acolo inainte sa fie probleme majore. Dar daca nu stii de problema, ajungi direct sa decupezi si sa inlocuiesti tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 12/3/2020 at 7:47 PM, cosminwon said:

Demonteaza carenajele rotilor spate si ai sa vezi ce gauri ai in praguri,la batranica ta! Acolo ruginesc b5-urile 

m-am documentat bine inainte de achizitie inclusiv pe afara , stiu problema, am rezolvat o din primul an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!