Jump to content

Noul Passat B7 vs Opel Insignia vs Skoda Superb


Macintosh
 Share

Postare recomandată

Motivele sunt variate si putin relevante. Important ptr mine e sa stiu daca se poate sau nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci considera ca ti-am raspuns la intrebare, da, se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa te intorci cu frana de mana mi se pare deja o copilarie. Majoritatea am facut asta cand ne-am luat carnetul sa vedem cum este.....

Noul passat: Foarte batranesc, nu inspira macar putin sportivitate. Puteau sa schimbe si ei bordul, au trantit un ceas analogic si au rezolvat problema.

Superb2: Mi-as cumpara o asemenea masina. Fata impune respec, pare foarte masiva, NU ARE NICIO LEGATURA CU FOSTUL SUPERB,(aici faceam referire la noul passat) interiorul este mai mult decat Ok.

Opel insignia: Are sportivitate, tehnologie, o gama foarte mare de motoare,liniile ma inebunesc, interiorul mai mull decat ok.

Dintre cele 3 cu siguranta as alege Insignia. Sau mai bine spus Insignia opc

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si totusi, intr-u test la 5th gear intr-o comparatie cu S4, Insignia OPC nu doar ca ia bataie, dar au spus ca sasiul e tot...ca la Astra OPC :)

slab.

acum nu s-o compara la sasiu cu S4, dar totusi...pe mine Opel ma lasa rece cand vine vb de tinuta de drum, sasiu, si tehnologie.

Noul Superb imi place mult, dar as alege B7, pt ca reprezinta mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan si eu as alege S4 in locul opc-ului. Dar aici e vb si de bani. As alege Rs5 in locul m3-ului iar aici chiar nu e vb de bani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Robi - Nu uita ca Passat este un FACELIFT iar Superb este un model nou. Iti amintesti cand au facut facelift la modelul vechi de Superb ca i-au pus alte stopuri,oglinzi (punand un capac cromat in locul semnalizarii de pe aripa) si volan de Octavia 2?

Sunt de acord cu Bogdan,Superb este potrivit pentru piata romaneasca unde nu se cauta neaparat rafinament si cat mai mult spatiu si optiuni pt cat mai putini bani.

Comparatia Superbului cu E Classe mi se pare jignitoare pt Mercedes..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt vw este un nou passat. De exemplu Bmw-ul cand a facut facelift la seria 3 in reclame nu zicea noul seria3. Ori e noul passat ori e facelift?

Oricum dpdv al costurilor as alege superb-ul. Eu merge pe idee sa am o masina cu multe dotari decat o masina "smakera" cheala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Robi, ignora comparatia cu S4 aici. eu vorbeam despre ce au comparat ei.

eu nu as alege Isignia nici din comparatia topciului asta.

nu as alege OPEL din prisma sasiului. punct. pt mine ctz mai mult asta decat cum arata.

Oricum dpdv al costurilor as alege superb-ul. Eu merge pe idee sa am o masina cu multe dotari decat o masina "smakera" cheala.

dar vezi ca la unele masini, multe dotari vin standard in pretul ala. si sunt multe amanunte pe care nu le gasetsi pe site.

stii ca sunt Mercedesuri care culca tetierele spate, cand bagi in R cutia de viteze? sau ca-ti trage automat-electric centura pana iti vine cum trebuie ? desi poate sunt amanunte astea, la fel sunt chetsii care si la Passat vin standard fata de superb, desi costa mai mult. sau sunt chetsii care pur si simplu nu sunt available pe Superb.

de sta..eu nu cred ca Superbul se bate pe piata cu Passatul.

pt un neamt 100% nu va exista comparatia Superb full vs Passat chel. ai bani de dotari..te uiti la masina aia..daca nu..te intinzi cat te tine plapuma.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E noul Passat cu facelift :))

P.S nu cred ca la 25-27.000E iei un B7 chel..Cel mai ieftin B7 e 20.393,04Euro cu TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok si atunci de ce vw peste tot zice NOUL PASSAT? Trebuia sa zica "noul" Passat cu facelift...

De exeplu la Skoda octavia 2 FL

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic totusi ca schimbarea intre Passat B6 si B7 a fost ceva mai evidenta decat in cazul Octavia 2 si Octavia 2 Facelift. De fapt, acelasi lucru l-au facut si in cazul Golf 5 si 6. Eu cred ca asa cum sunt pozitionate modelele (Passat si Superb) in nici un caz nu isi fura clientii intre ele si nici sunt concurenti directi. De altfel, in general Skoda si VW nu au aceeasi categorie de clienti. Cand iti cumperi o masina nu-ti iei una de toti banii pe care ii ai, neluand in calcul si costurile reviziilor si eventualelor reparatii neacoperite de garantie. Fiecare alege ce masina vrea, in functie de partea financiara, apoi in functie de alte lucruri care i se par importante. Eu pot accepta ca sunt cumparatori care prefera Superb, si mie imi place, insa nu la fel de mult ca Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se pare relevata tactica de marketing.Toata lumea stie ca e facelift.Mi-am configurat acum 5 minute un B7 CL 2.0TDI+DSG cu: jante pe 17,argintiu,sistem keylessgo,RCD510,sist audio cu 8 difuzoare,volan multifunctional,scaune incalzite,proiectoare,trapa,si inca cateva maruntisuri si am iesit la ~30.000Euro cu tva.Mie nu mi se pare exagerat de scump..

Modificat de B_U_T
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noul Superb Elegance TDI CR DSG

Motorina / 2.0l / 125 kW/170 CP / Direct Shift Gearbox / 5-usi

Consum combustibil oficial: 6l/100km

Emisia de CO2 (CO2): 157g/km

Oxizi de azot (NOx): 0,16g/km EUR 27.645,80

Culoare exterior

Argintiu Briliant EUR 468,72

Tapiterie Stofa

Culoarea tapiteriei: Negru

Mocheta: Negru

Plansa de bord: Negru - Negru

Covorase din material textil EUR 40,92

Duze stropitoare parbriz incalzite EUR 26,04

Jante din aliaj usor Callisto 7.5Jx17" EUR 59,52

KESSY - sistem access keyless EUR 354,64

Radio-CD & MP3-player Bolero 2 DIN cu Detalii EUR 287,68

Trapa glisanta actionata electric EUR 809,72

Volan multifunctional (comenzi radio si Detalii EUR 342,24

Total: EUR 30.035,28

Deci banii vorbesc. Am cu 30 cai peste tine, xenon si multe altele..

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci preturile sunt la fel, Superbul insa are cateva dotari standard in plus: scaune electrice cu memorie, faruri cu bi-xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu tine.Ai perfecta dreptate.Superb este o masina frumoasa plina de optiuni si mai ieftina. Dar daca eu cand ma duc in parcare nu zambesc cand o vad,nu ma bucur cand semnalizeaza ca am deschis-o,nu sunt mandru cand ma duc la spalatorie,nu imi creste pulsul cand o pun pe Drive diferenta de bani si de optiuni ESTE DEGEABA.In ochii mei masina mea trebuie sa-mi trezeasca simturile si sa-mi ofere satisfactii si cand ii vad reflexia intr-o vitrina,trebuie sa ma faca fericit ceea ce cu parere de rau Superb nu ar reusi decat jumatate din cat ar reusi B7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot topicul se rezuma la opinii personale. Insignia este altceva tocmai fiindca nu este un VW (masini supraevaluate). Arata mai bine la exterior. In mod clar ar fi alegerea mea in cazul in care mi-as cumpara o masina. Nu consider ca o emisiune TV cum este Fifth Gear (dupa cum ati scris unii din voi mai sus) ma poate influenta in achizitia unei masini. Nu le-a placut lor cu atat mai bine, poate le scade pretul. Este doar divertisment. E ca si cum o data la 4 ani m-as duce sa votez dupa cum imi spun Divertis, Vacanta Mare sau Carcotasii. Deja VW (sau Skoda) nu mai reprezinta standarde de calitate ci doar o moda. Cam depasita de altfel dar intens mediatizata.

Vor rezista fiindca sunt subventionati de stat. Poate de asta calitatea Audi a crescut si Mercedes a scazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

robi_zet, ai exact 30 cai in plus si xenon, dotarile in rest sunt cam egale. Si la passat ai in CL de exemplu inclusiv oglinzi heliomate int+ext, scaun electric sofer (fara memorie), etc. Mai ai un semn cu vw pe capota nu unul de skoda si eventual niste scaune mai ergonomice si spatiu interior mai bine folosit dar aici sunt pur subiectiv. Mai ai si niste optiuni pe care pe skoda nu le poti pune de exemplu scaune de copii integrate in bancheta spate care costa 277 eur cu tva inclus si sunt doua nu unul. Si mai sunt diferente pe car ele vezi doar cand folosesti masinile. De pilda usile care la passat suna intr-un anumit fel cand le inchizi. Si mai sunt cateva diferente. ;)

Edit1: Ca sa raspund cuiva de aici, si la bmw pe modelele mai noi frana este "la buton" si da, se poate trage frana de mana din mers atat la passat cat si la bmw.

Edit2: Mai ai in plus daca iei Passat o masina facuta in DE nu in CZ.

Modificat de adi76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B_U_T ai mers vre-odata cu vre-un Superb? Nu o compara cu Octavia pentru ca nu exista nici cea mai mica asemanare la cum sta pe drum, insonorizare si alte alea. Eu am avut si Superb, si Passat. Superbul l-am tinut 3.5 ani, Passatul 2 luni (Skoda era 2004, Passatul 2008). De ce crezi ca l-am dat asa repede? A...si erau amandoua aproximativ full. Si nu te gandi la varianta ca nu aveam bani sa il tin ca l-am dat si mi-am luat un A6 2008 cu motor de 2.7 ca masina de naveta (50000 km/ an), deci este exclusa din start varianta asta.

Insignia e o masina ok, insa daca te uiti la plasticele din ea...te cam lasa rece, adica tot masina low cost.

Daca as fi ramas la nivelul de masina <35000 euro, clar Superb.

Bafta multa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@B_U_T Ai perfecta dreptate trebuie sa isi placa si masina pe care o conduci. Nu uita ca suntem romani si multi dintre noi ne uitam la pret.

De ce majoritatea aleg un clio imbracat in haine de dacia? Din cauza pretului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

myh21ro - Am mers cu Superbul nou si tocmai din acest motiv nu l-as alege.Mi se pare o masina rece,fara personalitate cu care nu m-as putea obisnui.Masinile sunt foarte apropiate singurul lucru care te ajuta sa le diferentiezi este senzatia pe care ti-o da cand esti la volanul ei.Eu sincer ma bucur cand vad atatea pareri diferite..daca toti am fi de acord si ne-am lua aceeasi masina nu am mai avea ce pareri sa schimbam..

Robi - ai dreptate ca si situatia financiara conteaza foarte mult,chiar decisiv dar daca iti permiti sa iti cumperi o masina de 25-27.000E nu cred ca se mai pune problema aceasta. Mi se pare mai important cum spunea si cineva mai sus sa ai bani sa o intreti si sa fie mereu impecabila d.p.d.v tehnic pt ca degeaba iti iei DSG daca nu-ti permiti sa-i faci schimbul de ulei si filtre si zici "lasa ba ca n-are nimic,ce stie ala caruia i-o vand ca nu l-am schimbat in 150.000km??"

Modificat de B_U_T
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand iti cumperi o masina trebuie sa te gandesti si cat circuli cu ea si care sunt costurile de intretinere ect. Cunosc persoane care si-au cumparat diesel dar merge 7000 km/an... masina aia nu o sa isi scoata banii never

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare trebuie sa aibe o parere, iar parerea mea e ca Passatul este destul de slab ca masina. La capitolul fiabilitate sta jos rau de tot...si sincer sa fiu nu ma asteptam.

Oricum, pana la urma toate sunt fiare. Din punctul meu de vedere cea mai tanc masina de la VW a fost si ramane Golful 4. Din 2001 am una, 1.9, 90 CP, masina de santier a muncitorilor, are aproape de 600 de mii si merge de rupe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest topic nu prea mai este obiectiv si cred ca in ziua de azi nici testele auto facute de diferite reviste nu mai sunt obiective.

De exemplu eu as alege Superb 2. Nu numai pentru ca sunt subiectiv dar si pentru ca are mai multe avantaje.

Cei care viseaza de-o viata vw normal ca aleg Passat.

Cu Opel chiar nu-mi bat capul. Desi uncoleg de-al meu a avut Opel astra classic si acum a trecut pe noua Astra. I-a placut, a fost multumit.

Concluzie: cine isi permite sa dea atatia bani, nu cred ca ia Superb 2 ca e mai ieftina. Isi ia ce-i place, ce mai conteaza niste euro in plus la ditamai gramada. Si eu as proceda la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot topicul se rezuma la opinii personale. Insignia este altceva tocmai fiindca nu este un VW (masini supraevaluate). Arata mai bine la exterior. In mod clar ar fi alegerea mea in cazul in care mi-as cumpara o masina. Nu consider ca o emisiune TV cum este Fifth Gear (dupa cum ati scris unii din voi mai sus) ma poate influenta in achizitia unei masini. Nu le-a placut lor cu atat mai bine, poate le scade pretul. Este doar divertisment. E ca si cum o data la 4 ani m-as duce sa votez dupa cum imi spun Divertis, Vacanta Mare sau Carcotasii. Deja VW (sau Skoda) nu mai reprezinta standarde de calitate ci doar o moda. Cam depasita de altfel dar intens mediatizata.

Vor rezista fiindca sunt subventionati de stat. Poate de asta calitatea Audi a crescut si Mercedes a scazut.

poate nu ai fost atent. am scris 5th GEAR, nu TOP GEAR. sunt emisiuni diferite. masinile au fost comparate destul de bine.

eu consider OPEL o masina SUPRA-evaluata. cand ai un sasiu ca ala (si astra OPC sta f slab la capitolul ala) nu prea ai ce sa cauti in grupa cu Civic Type R, GTI, Focus ST (comparate cu Astra OPC ca sa fie mai clar). si sa ceri tot..cam atatia bani cat restul. la fel si Insignia. arata bine..dar doar atat. diferentra intre Insignia OPC si S4 era camd e 5000lire. pai ..prefer sa dau 5000lire in plus..si sa iau S4,decat o masina care are sasiul Insigniei.

tu alegi..doar cu ochii masina, eu vorbeam de detalii tehnice. poate pe tine nu te intereseaza sasiul unei masini, dar pe altii da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru robi_zet: Ai mare dreptate. Romania geme de astfel de oameni din pacate. Am prieteni care radeau de mine cand am luat A6-ele ca de ce dau 25000 pe un jaf de A6 si nu fac ca ei sa imi iau Q7, X5 pentru ca astea sunt masini...ce conteaza ca X5-ul ala in 2 ani a facut 6000 de km si niciodata un schimb de consumabile, ca i-au ros soarecii firele prin garaj de sta bordul ca un pom de Craciun. Ala cu Q7 cand a facut 35000 cu ea a facut credit sa isi ia consumabilele :))si tot asa. Asa e la noi in tara...

Mie intrebarile de genul cat consuma, cat e impozitul, cat costa o revizie mi se par intrebari stupide. Eu de la prima mea masina (care a fost o Dacia Nova) am stiut un lucru, imi cumpar o masina si mai am bani separat pusi de-oparte de inca una pentru ca niciodata nu se stie ce te poate lasa.

Cand te uiti la o maisina care sh costa ~12000 cum e passatul, eu zic ca un consum de 7-8% nu trebuie sa te afecteze, sau ca schimbi un ambreiaj, sau ceva la mecanica si te duce 2000 de euroi mi se pare foarte ok in bani. Dar pana o sa vedem noi in Romania oamenii mergand cu masinile pe care si le permit...mai avem nevoie de vreo 50-60 de ani de civilizatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!