Jump to content

Noul Passat B7 vs Opel Insignia vs Skoda Superb


Macintosh
 Share

Postare recomandată

Nu inteleg de ce se spune mai sus ca Superb e mai ingusta decat Passatul... sau ca e o masina ingusta...

Latimea la Superb 2 1817 mm iar la Passat e 1820.

Deci e corect ca Superb e mai ingust ca Passat dar... cu 3 mm

Sa-mi spuna mie cineva daca sesizeaza 3 mm la latime... fara subler...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Or fi doar 3 mm, insa mie mi s-a parut ceva mai lat Passatul la interior. Cand spun ceva mai lat, e clar ca nu sunt doar 3 mm. O fi grosimea usii, o fi altceva, mie mi s-a parut mai mult loc ca latime la genunchi in Passat. In Superb e aproape la fel de putin loc ca in Ibiza mea, ceea ce pentru o masina de clasa medie nu e chiar o lauda. Probabil si consola centrala foarte lata contribuie la aceasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci...eu nu stiu unde vezi tu la fel locurile din S2 cu Ibiza..

Nu de alta, insa am si eu una in companie si in Ibiza stau inghesuit, iar in S2 in fata este destul loc..

Spatele iese din problema...acolo putand face un mic gratar! :lol:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma refer la lungime, ci la latimea locului de la picioare, precum si la cat de departe cotiera de pe usa. Degeaba masina e mai lata daca cotiera de pe usa e la fel de apropiata ca la mine. Nu cred ca a facut nimeni masuratori de genul asta, ca sa gasim pe internet, insa ar fi interesant de vazut daca mi se pare sau nu. Spatiul din spate mi se pare risipa, avand in vedere ca eu am 1.73, nu ma incanta cu nimic ca pot sta cu picioarele intinse in spate. Pentru mine, Superb e prea lunga. Spatiul din spate din Passat e suficient ca lungime, nu ai nevoie de mai mult.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi..nu stiu...mie mi se pare altfel...

Poate imi scapa ceva...

Este drept ca ampatamentul este mai mare la S2, insa ca si loc interior..hmm...parca am mai mult loc in S2 decat in IBIZA;

Sau poate Ibiza asta noua este mai inghesuita.. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu gresesc, tu esti ceva mai inalt decat mine. O sa incerc sa masor dimensiunile astea, data viitoare cand conduc Superbul, eventual o sa fac poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si putin mai lat...pe la 95 de kile.... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce zic eu nu e neaparat adevarat. Nu spun asta ca sa dau inapoi, insa asta a fost senzatia mea, dupa un drum de 30 minute cu Superb. Consola centrala e foarte lata, usile sunt mult mai groase. La Passat era ceva mai departe sprijinul pentru cotul stang de pe usa soferului decat e la Superb. Ma indoiesc ca scaunele sunt altele , probabil e doar vorba de design.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg la ce se refera cristian, chiar am observat si eu acest aspect. La A3-ul meu tunelul central este foarte ingust, la fel si fetele usilor sunt "ultra slim", pe cand Passatul B5, desi este mai lat, are un tunel central lat, generos, la fel si fetele usilor sunt mai bombate si au buzunare late, astfel locurile din fata (spatiul efectiv) nu sunt cu nimic mai spatioase la Passat fata de A3, poate chiar dimpotriva.

In spate insa diferenta de spatiu este enorma, la A3 abia te poti strecura in spate, pe cand in Passat incap lejer 3 lungani. Cred ca situatia este asemanatoare si la S2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de Passat B7, dupa o atentie studiere, am observat ca distanta de la parbriz la driver, adica latimea plansei de bord este mai mica decat la S2;

Probabil au ingustat-o si de aceea este o senzatie de spatiu mai mare in fata...

Cam cum este la Mercedes CLS - modelul anterior; conducadu-l, aveam mereu impresia ca sunt suspect de aproape de parbriz... :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claudiu, repet, nu e vorba de spatiu in general, ci de locul de la genunchi, mai exact pe latime. Asta a fost singura mea problema la Superb, ma asteptam sa fie mult mai mult loc lateral, avand in vedere dimensiunile masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nsm:Unde ai intrebat de reducere la passat?Totusi eu inca ma mir daca ar da reducere fiind un model.

La spatiu interior in fata stai ca la superb,in spate nu exista comparatie dar totusi este suficient si spatiul din B7.

Totusi nu se cam merita superbul deoarece in 2012 ii va scoate faceliftul si dai 26-27 mi de euro pe o masina care peste maxim un an va avea un nou design ...

LE: Si eu sunt in situatia ta am de ales intre un superb 2 elegange 170 cp park assist,volan multifunctional,PDG,parbriz inclzit,bolero,garantie lasat la 26500 si passat Cl 140 cp 26250 fara nici o reducere deoarece nu am intrebat.

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vad asa lucrurile: Superbul e o masina cinstita, foarte bine dotata, cu spatiu mai mult decat suficient, cu cateva dotari interesante, gen deschiderea dubla a portbagajului, insa nu va fi niciodata un concurent pentru Passat. Stiu ca imi voi lua multe injuraturi, inclusiv din partea prietenului care are Superbul, insa e parerea mea si trebuie luata ca atare. Nu sunt formator sau lider de opinie, e doar o parere personala de viitor cumparator de masina din clasa medie.

PS: Superbul condus de mine avea nivelul de echipare Elegance, iar Passatul condus la test-drive era Trendline cu ceva optionale, gen cd-player RCD510, senzori de parcare. In nici un moment nu am simtit vreo diferenta de calitate intre cele doua, cu exceptia tapiteriei, care mi s-a parut de o calitate foarte proasta la Passat, lucru observat si la noua Jetta.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claudiu, repet, nu e vorba de spatiu in general, ci de locul de la genunchi, mai exact pe latime. Asta a fost singura mea problema la Superb, ma asteptam sa fie mult mai mult loc lateral, avand in vedere dimensiunile masinii.

Am verificat mai demult... la Passat latimea in spate este cu aprox. mai mare cu 4 cm conform datelor oficiale decat S2. Totul e cum se simte exact in practica. Pe mine ceea ce ma enerveaza la sedanurile astea este faptul ca bancheta este profilata mai mult pentru 2 adulti, al treilea trebuie sa stea la mijloc, mai inconfortabil si mai cocotat.

Modificat de laur_vd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, e foarte probabil sa lanseze un facelift in 2012 livrabil in 2013... Dar in asta nu vad un obstacol in a cumpara sau nu Superb deoarece caroseria va ramane aceeasi, la fel si motorizarile care tocmai au fost revizuite anul trecut. Si pana atunci cu ce merg daca nu am alta masina?

Decat sa iau un Passat umflat la pret ca vezi Doamne e model nou nout :lol: si nu se fac discounturi si care tot din 2012 o sa aiba promotii, editii speciale mai convenabile, mai bine iau ce este best deal in momentul de fata.

Passatul nu ma convinge la designul exterior si la portbagaj impracticabil datorita accesului prost. Versiunea B6 cu stopuri pe led rotunde imi placea mai mult... Asta parca l-au facut ptr piata americana si chinezeasca (care oricum e in crestere)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de reduceri la B7, cand am configurat unul din start dealer-ul s-a oferit sa imi dea o reducere...

Deci..se poate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate, doar ca nu la Porsche, de fapt nu de la inceput. Probabil ca se pot obtine discounturi, insa doar dupa ceva insistente. Stiu ca sunt cativa membri vwforum care lucreaza la Porsche, eu stiu doar tangential despre asemenea informatii, de la prieteni care si-au cumparat VW.

Probabil ca dealerii din afara Bucurestiului sunt mai deschisi la negocieri ale pretului, avand in vedere ca vanzarile de masini noi au scazut dramatic de ceva timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, m-am uitat la Variant...

Am intrebat de discount si mi s-a ras in nas... ca deh e model nou... Cand am comandat noul Polo in oct 2009 (model cu adevarat recent lansat) au dat 10% discount. Acum NIMIC!!

Semn ca a trecut criza...

Dute cu banii cash la ei la reprezentanta si vezi dupa cum imediat incep sa discut de discount. Criza e departe de a fi trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eto, discounturile mari se dau la modele aparute de cativa ani sub conditia ca masinile sa se afle pe stoc.Passat B7 e o noutate ca model chiar daca tehnic nu e chiar nou. Deci, discount mic.

Acum nu mai exista presiunea stocurilor, iar existenta programului rabla care iti permite un discount de 2650

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu marja dealerului este aceeasi indiferent de vechimea modelului in piata. Apar oferte si mai avantajoase cu suportul fabricii sau daca masina este pe stoc de ceva vreme si dobanda liniei de credit incepe sa curga. Deci asta cu "nu dam discount ca e modelul nou" nu prea are legatura cu realitatea.

Ai dreptate ca la achizitie ei oricum isi primesc banii toti dar cand un client spune ca achita cash asta inseamna determinare, client sigur ce trebuie adementit sa nu cumpere din alta parte. Asta se traduce in discount. Cash is king!

Scorpion-Galati s-a oferit sa imi livreze o masina cu trailerul in Craiova pe cheltuiala lor pe langa un discount destul de bun. Deci nu iti fie teama sa dai mailuri si sa vezi cine iti ofera pretul cel mai mic.

Superbul este cam "trist-uratel" dar Passatul este pur si simplu oribil. Cel putin asa imi pare mie dar din ce am discutat cu alte persoane toti imi impartaseau opinia. Unde mai pui si diferenta de pret as alege Superb, daca CC-ul iese din calcul.

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Well...treaba cu discountul in functie de vechimea modelului s-a mai discutat in topicul dedicat:

Nu stiu daca tine de marja dealerului sau de politica dealerului/importatorului.Mie unul mi s-a expus aceeasi discutie in 2009 cand ma interesam de un Audi Q5.Discountul era minim, mai ales ca nu aveau pe stoc masina pe care o vroiam eu.Afacerea a picat.

Un model nou are cererea asigurata de noutate, daca cererea e mare termenele de livrare se intind pe luni de zile, deci dealerul nu trebuie sa faca concesii cumparatorului ca sa vanda.

Nu stiu cine mai cumpara platind cash o masina in ziua de azi. Platesti cash o factura de avans, care poate fi modica -500

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa te contrazic aiurea si suntem oricum offtopic rau.

Cand am vorbit de marja dealerului vorbesc din proprie experienta, din discutii cu un director de vanzari si mai multi dealeri.

Prin cash nu inteleg valiza de bani aruncata pe masa ca-n Dallas ci achitare "one step purchase". Dealerii sunt satui de oameni care vin intreaba, spun ca fac leasing si isi dau seama ca nu pot obtine finatarea ca nu se incadreaza, ca au nu stiu ce rata neplatita etc etc. Omul care vine si o achita integral e mult mai aproape de cumparare decat unul ce solicita finantare.

Eu am incheiat cu offtopicul... Ideea era ca ar trebui sa incerce la mai multi dealeri si sa nu plece urechea asa usor la "e model nou, discount 0%" iar cash-ul reprezinta un atu. Cu o expunere adecvata poate obtine ceva procente in minus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Am ajuns pe la reprezentanta opel atunci cand aparuse insignia cu nevoi personale si am admirat atunci acest model;calitatea interioara este una f buna,designul interior si exterior fiind unul nou si inovator;cat de mult place,tine mai mult de gusturi personale decat de subiectivitate-mie unul mi-a placut si imi place.

Pe urma am citit diverse reviste de specialitate in ceea ce priveste aceasta masina,fiind destul de apreciata per total,minusul principal fiind motorul de 2,0l diesel 160cp,care datorita greutatii masinii nu are un caracter sportiv 0-100km/h in 9,6sec;nu vb de fiabilitatea motorului,ci strict de sportivitate.

In UK a iesit masina anului,cat si in Europa pe 2009 si zic ca asta spune ceva.

Mi-as cumpara o isignia?Probabil ca da.

Modificat de mcornel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eto, discounturile mari se dau la modele aparute de cativa ani sub conditia ca masinile sa se afle pe stoc.Passat B7 e o noutate ca model chiar daca tehnic nu e chiar nou. Deci, discount mic.

Golf 6 de ce a primit discountul de 2000 de euro chiar oficial, la putin timp dupa aparitie? Stiu, nu e suportat numai de Porsche, dar oricum, se poate. Si nici nu era valabil doar pt cele pe stoc.

Eu cand am fost sa intreb de scirocco, mi-au spus ca nu ofera discount, ca e model de nisa, ca e ca un simbol al vw pe care si-l cumpara cine vrea si ca intentia vw nu a fost de la inceput de a vinde multe, si-asa abia se vandusera 15, asa ca ei nu vor oferi nici un discount.

Peste o luna-doua a aparut discountul de 2000 de euro.

Asa ca multe persoane de la dealer nu prea stiu ce vorbesc.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

insa nu va fi niciodata un concurent pentru Passat. Stiu ca imi voi lua multe injuraturi...insa e parerea mea si trebuie luata ca atare.

Pai de ce spui tu asa cand toata presa (si exemple mai pot fi) spune ca superbul este un concurent serios mai ales pentru passat !

@nsm da am discutat cu un dealer si intr-adevar caroseria va ramane acieasi insa se chimba unele blocuri optice (drl-uri si stopuri) si prin interior mici adaugiri, dar face-lift-ul nu e neaparat sa fie pe gustul unora( spre exemplu fl la o2 e oribil)

@paul_e88 Discount-ul sta in mana dealer-ului , daca vrea ti-l da daca nu... NU, in functie de cum si-a indeplinit planul de vanzari pe trimestrul respectiv sa un functie de strategia lui de marketing, si intr-adevar banii cash nu impresioneaza pe nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!