Jump to content

Noul Passat B7 vs Opel Insignia vs Skoda Superb


Macintosh
 Share

Postare recomandată

nu este mare plus pt superb, ci este mare minus pentru passat-ul pe care il lauda unii si interiorul acestuia superior fata de skoda.

Sa fim seriosi, nu este un mare plus pentru super dar este un MARE minus pentru passat! Acele luminite nu fac nici o diferenta intre cele doua modele!

Discutia este mai mult decat subiectiva: cei ce detin o skoda vor tine cu acea marca si invers! Avand in vedere ca pe forum nu este nici un posesor de insignia se poate observa, nu este deloc promovata :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM verificat din nou configuratorul si am gasit Passat CL TDI

140 cp 24787

170 cp 25110

Dif 232 EUR!!

De ce e asa de mica diferenta?

Sigur nu e vreo eroare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am si Skoda si VW ...si as alege Passat.Passat CC ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai acum 5 minute am vazut noul passat.Sincer prima parere nu ma incanta exterior cu nimic..ADUCE MULT CU UN GOLF 6..si-a pierdut mult din personalitate ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As alege Skoda ceva mai dotata.Imi place exteriorul,passatul este cam sters..parea mea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu B7 cred ca au 'gresit' designul in sensul ca a devenit prea corporatista, prea rafinata si subtila in liniile caroseriei. Bine, Passat a mers mereu pe cartea discretiei, dar pana acum avea valente multiple, de masina de business sau de familie. Mie unul imi place.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am vazut oferta la Alfa ROmeo 159: 2.0 JTD / 170 cp - 360 NM la 24291 TVA inclus.

Dotarile sunt complete la acest nivel de pret. Doar ca este un concurent ptr Audi nu VW sau Skoda desi pretul e de Skoda...

Ce parere aveti ? Merita in fata Passatului sau Superbului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita pt ca se devalorizeaza groaznic si nu e deloc fiabila.Am un amic care a avut 159 si i-a mancat zilele si banii,a dat-o cu 9000E sa scape de ea..masina din 2007 cu vreo 60.000km.

Modificat de B_U_T
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu... dar cum poate sa arate :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Discutia este mai mult decat subiectiva: cei ce detin o skoda vor tine cu acea marca si invers! Avand in vedere ca pe forum nu este nici un posesor de insignia se poate observa, nu este deloc promovata :)) ""

gresit d-nul moderator, eu sunt posesor dar nu sunt nebun sa promovez opel pe site vag :lol:

am citit si eu forumul, mai ales ca sunt pe vapor prin atlantic acum si imi pierd timpul pe net.

am vazut la superb un pret la revizie de 800 ron. la insignia mea am facut prima revizie si a costat 1170 lei la motorul diesel de 160 cai.

nu vreau sa supar pe posesorii de skoda, dar marca asta are succes mai mare prin estul europei. daca as alege intre passat si superb, as lua passatul cu ochii inchisi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM verificat din nou configuratorul si am gasit Passat CL TDI

140 cp 24787

170 cp 25110

Dif 232 EUR!!

De ce e asa de mica diferenta?

Sigur nu e vreo eroare?

cum spuneam, in versiunea echivalenta confort-line-ului de la passat pe superb primesti mai mult, iar daca vrei la fel pe passat trebuie sa platesti si de aici diferenta de bani.

"Discutia este mai mult decat subiectiva: cei ce detin o skoda vor tine cu acea marca si invers! Avand in vedere ca pe forum nu este nici un posesor de insignia se poate observa, nu este deloc promovata"

@ Danny: acel post era, dupa cum am mai spus pentru cei ce laudau interiorul de la passat si sustineau ca este cu mult peste superb. Desigur aceasta parere este subiectiva dar micile detalii fac diferenta/asemanarea. Cu siguranta ca aici sunt majoritatea pareri subiective si ce tin de gust indata ce se dicuta aceste lucruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Nsm: Passatul Acela E BLUE TDI adica este EURO 6 m-am uitat pe vw.de.Diferenta intre 140 si 170 cp este fix 1240 euro.

Totusi cam scump passatul euro 6 140 cp TDI este diferenta de 1000 euro si taxa costa 250 euro la cel de euro 5.Consuma mai mult 4.7 fata de cel euro 5 4.6.

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DRAGI PRIETENI...VAD CA MULTI V-ATI LUAT DE LEDURILE DE PE PASSAT...E ACEEASI CHESTIE CA PE AUDI A4..SI NU BECULETELE ALEA DE CRACIUN PE CARE LE PUN TUNNERII ROMANI...DACA ATI VAZUT TOUAREGUL NOU CU LEDURI-ARATA SENZATIONAL. II SCHOMBA DORECT ASPECTU. LA FEL VA ARATA SI PASSATU. FARA BI-XENON !!! NU E F FRUMOS B7-LE. IN LEGATURA CU PRETUL...LA TOATE MASINILE OPTIUNEA XENON-BIXENON COSTA PESTE 1000 EURO DOAR LA RENAULT LAGUNA(PE CARE EU O GASESC DE-A DREPTUL HIDOASA) E 700EU CU TVA. DECI NU ARE ROST SA VA MAI CONTRAZICETI SI SA SPUNETI CA E ENORM XENONU PE PASSAT.

SKODA SUPERB MI-A PLACUT LA INCEPUT MAI ALES PT CA ARE INDICATOARELE DE BORD MODERNE CU SENZATIA DE PROFUNZIME..IN REST NU ARE NIMIC SPECIAL..CULOAREA VERDE LA TOATE BUTOANELE CRED CA VA FI PLICTISITOR...COCKPITUL E PUTIN TRIST..SE POTRIVESTE MAI MULT PERSOANELOR PESTE 40 DE ANI. AM CAM RENUNTAT LA SUPERB.

IN CEEA CE PRIVESTE INSIGNIA...DE UNDE ATI DAT-O TOTI CU PLASTICURI IEFTINE? DE PE PROMOTOR? DA CE SA PUNA LEMN CA IN BENTLEY? MIE IMI PLACE FF MULT INTERIORUL...S-AU LUAT AIA DE LA JAGUAR(XF) SAU AUDI A7...DACA ATI VAZUT LINIA CARE PLEACA DE PE PORTIERE SI TRECE PE SUB PARBRIZ. CE NU IMI PLACE PREA MULTE BUTOANE..

ACUM STIU CA IN CLASA ASTA MAI INTRA SI JAPONEZELE...MAZDA SI TOYOTA...II LAS PE CEILALTI SA CUMPERE CEA MAI BINE VANDUTA MARCA DIN LUME-TOYOTA...SI CU FIABILITATEA SI PLASTICARAIELE JAPONEZELOR...APOI FORD MONDEO...CARE E CATASTROFA LA CALITATEA A TOT CE TINE DE INTERIOR..RENAULT LAGUNA DESPRE CARE NU ARE ROST SA VORBESC..AA SAU CITROEN C 5...CARE E SURPRINZATOR DE PLACUTA

CRED CA VOI RAMANE LA PASSAT B7 SAU POATE CC DAR ALA E CAM SCUMP SI NU VREAU SA DAU PESTE 30DE MII PE O MASINA.

DAR MAI ASTEPT PANA IN MAI CAND VOI LUA DECIZIA FINALA.

MERSI MULT PT OPINII.. DE LA UNII CHIAR AM CE SA IAU IN CONSIDERARE

VAD CA MULTI V-ATI LUAT DE LEDURILE DE PE PASSAT...E ACEEASI CHESTIE CA PE AUDI A4..SI NU BECULETELE ALEA DE CRACIUN PE CARE LE PUN TUNNERII ROMANI

SAU A5 A7 SI MAI MOU A8....SAU CHIAR BMW F10 CARE ARE ANGEL EYES FOARTE FRUMOASE FATA DE SERIA PRECEDENTA(MA REFER LA LUMINILE ALEA GALBENE CARE SE VEDEAU DOAR SEARA)

SI LUMINILE LED SE VAD FOARTE BINE PE TIMP DE ZIUA...VEDETI IN TRAFIC CEL MAI FRECVENT PE AUDI A4 DUPA 2008

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NEAMULEEE...Da' cine te-a suparat asa de tare incat ne CHIORASTI pe toti? Daca e sa alegi intre Passat B7 si CC ia CC-ul. Ti-o recomand ca posesor de CC. Masina buna...schimbi amortizoarele fata pe la 75000, dar in rest n-are mare lucru. Cel putin eu am avut norocul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la eficienta luminilor led de zi, pot spune ca si in zilele insorite de vara vad indicatoarele rutiere lucind de la led-uri. foarte frumoase sunt led-urile de la tuareg si a4. nu am am vazut noul passat inca, dar sunt invers ca la insignia,asta din fotografii.

pretul la bixenon e cam peste 1000 euro la toate marcile. in urma cu 2 ani cand am configurat un a4, nu imi amintesc bine daca xenonul sau jantele erau 3000, asta e la premium.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretula la Bixenon nu e 1000 la toate marcile!!!!

La superb ambition costa 713 EUR (fara TVA) iar la Elegance e standard si contine:

"PN0

Faruri Bi-Xenon cu functie AdaptiveFrontlightSystem, instalatie de spalare a farurilor cu

verificarea nivelului de lichid pentru spalare, senzor de ploaie, proiectoare de ceata cu

functie Cornering si display Maxi-DOT

- 713 884"

La Passat este 1247 cu TVA indiferent de versiune

Vi se pare la fel ?? Sau doar mie mi se pare ca e mai scump cu 40% mai scump?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetele astea iar sunt discutabile..ce treaba are xenonul cu maxidotul si cu senzorul de ploaie? Banuiesc ca la B7 sunt mai scumpe pt ca includ si tehnologia LED pt DRL care la Superb si Octavia FL sunt puse in proiectoare care in ochii mei arata urat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au zis si altii ca la majoritatea marcilor sunt 1000 de euro, iar la skoda 700. Ca skoda si alte 2-3 marci fac nota discordanta e altceva, pretul xenonului la passat nu este unul imens fata de concurenta..

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr cei care vor imagine si ar alege Passat le recomand BMW Seria 3. Au discounturi senzationale (de 6000-7000 EUR) si sunt practic mai ieftine decat Passat.

Totusi, dupa drive-test cu Passat si Seria 3 (ambele 2.0 diesel), Passatul mi s-a parut mai ok dpdv motor+transmisie (exact unde se zice ca exceleaza BMW) silentiozitate si spatiu interior.

Skoda e la fel ca Passat la motor doar ca e mai mare si mai bine echipata standard.

Prin urmare am dat comanda la Superb si am economisit aprox 5000 EUR fata de Passat similar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa te bucuri de viitoarea masina!

Si eu am condus 'noul' Passat si Seria 3 si mi s-a parut mai zgomotos 320d fata de 2.0tdi. Si ma refer la seria 3 facelift. Ma gandeam ca am eu probleme cu auzul. Dar in schimb Seria 3 se conduce mult mai bine si discounturile alea sunt praf in ochi cand incepi sa pui optiuni pe o masina care nu vine cu aproape nimic pe ea.

Modificat de tr0tt3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu sunt singurul caruia i s-a parut TDI CR mai silentios decat dieselul de 2 litri de la BMW...

Si cutia de viteze e mai faina la vag din punct de vedere al manevrarii batului. La BMW se misca greu si parca agata un pic... Sau era prea noua masina pe care am testat-o eu (900 km la bord)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prieteni...in cautarea viitoarei mele masini am dat peste o noua tentatie...PEUGEOT 508.....echipatea de top vine cu senzori spate,scaune fata incalzite,tapiterie partial piele...si mai multe chestii faine. mai vreau sa pun pe el xenon..la fel ca passatu are leduri; navi care vine cu head up display si linie audio JBL 500w. xenon=800eu navi=2000eu si vopesa alb PERLA=600eu. Masina costa vreo 25mii..plus dotari ajunge la vreo 28 din care se mai scade 2700eu din 3 rable.

Masina arata fenomenal..aduce a Maserai. Acum eu ma intreb oare sunt bune peugeot-urile??? ce stiti despre ele?? HDI 2.0 140cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele hdi..ingroapa tot ce e motorizare pe grupul vag,foarte fiabile si foarte economice.In schimb piesele de schimb sunt foarte scumpe cand vine vb de peugeot.Politica franceza;masini ieftine si rupem la piese si revizii.Cel mai sigur sa faci un drive test si o sa vezi cum iti pare :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!