Jump to content

Noul Passat B7 vs Opel Insignia vs Skoda Superb


Macintosh
 Share

Postare recomandată

Pana acum se comparau dotarile celor doua masini la aceiasi bani, deci probabil ca ambele vor costa la fel, de unde si cascoul va iesi aproape la fel, poate cu putine diferente.

Cand am vb de preturile reviziilor, m-am referit la preturile de la reprezentanta, ca doar nu o sa vin aici sa compar preturile din spatele blocului.. :blink:

Era vorba de Brady, uitati-va la ei pe site la preturi.

Am mers prea departe cu intretinerea, si deja intram in prea multe detalii, insa chiar si daca ar fi o diferenta, e insesizabila incat sa conteze in alegerea unei dintre masinile discutate aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cele 3 masini din versus sunt comparabile. Diferentele dintre ele sunt de natura subiectiva. Decisive in achizitionarea unei dintre aceste 3 masini, noi sunt: optiunile si pretul. Totusi, eu as scoate din discutie Insignia datorita calitatii materialelor din interior si a insonorizarii deficitare.

Raman Passatul B7 si Superbul.

La Superb imi place modul de deschidere al portbagajului care permite si transportarea unor obiecte voluminoase. Passatul mi se pare mai frumos ca design. Daca ar avea dotari si preturi egale as lua Passatul, datorita faptului ca "tine mai bine pretul" la revanzare. Daca ar avea dotari egale, iar Superbul ar fi mai ieftin cu cel putin 1.000 de euro as lua Superbul.

Comparatia celor doua a fost pentru motorizari si cutii de viteza asemanatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma pot pronunta in privinta Opelului Insignia pt ca nu am avut sansa sa il conduc. Dar de principiu nu prea ma atrage.

Prefer sa merg la o masina intai pe eficienta si apoi pe emotie.

In schimb de abia am condus Superb dupa ce m-am dat jos dintr-un Passat 'nou'.

Ce e drept Passatul avea 2000 de km si Superbul 14000, dar Passatul mi s-a parut mai inchegat. Are o tinuta de drum mai sigura (nu avea dcc), sta mai bine pe curbe.

Superbul s-a simtit mai 'barca', plus ca mie personal nu mi-a placut cum se simte directia. In Passat este mai grea, mai tare la viteze mari, ceea ce imi place mai mult.

In superb imi dadea o senzatie de nesiguranta. Insa ce m-a surprins cel mai mult a fost suspensia. Passatul amortizeaza mai bine gropile. Ambele cu jante pe 17", in Superb simteam ca se rupe masina mai tare decat in Passat CC. Dupa 14000 de km trancanea ceva in spate la Superb, nu dadea senzatia de bine facut. In schimb imi place mai mult designul interior la Superb, farurile xenon mi-au placut si calitatea interiorului o consider ca la Passat, daca nu la imbinari, macar la atingere.

Dupa mine, Superbul merita sa-l iei doar pt ca e mai ieftin, datorita versatilitatii portbagajului si pt ca e mai ieftin :). Sincer ma deranjeaza spatiul din spate prea mare. Trebuie sa te intinzi ca sa auzi bine ceva din fata, plus ca nu te poti tine de spatar in curbe decat daca ai peste 1,95m. Daca vreau sa ajung cu capul intre scaunele din fata sa vorbesc de abia prind sezutul, mai am putin si ma asez in genunchi.

Passatul mi se pare o masina mai bine inchegata, mai urata (cel putin din fata), dar la aceiasi bani masina pe care as alege-o fara niciun dubiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer ma deranjeaza spatiul din spate prea mare. Trebuie sa te intinzi ca sa auzi bine ceva din fata, plus ca nu te poti tine de spatar in curbe decat daca ai peste 1,95m. Daca vreau sa ajung cu capul intre scaunele din fata sa vorbesc de abia prind sezutul, mai am putin si ma asez in genunchi.

:lol:

Hai ca mi-a placut... vorbesti mai tare, nu te deplasezi in fata. :lol: Am vazut si eu acest spatiu care este foarte mare, dar oare cum stau trei adulti pe bancheta din spate? Ma refer acum la latime. Este la fel de comfortabil, ca spatiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa spun de un plus foarte important in favoarea opel insignia :

optiune Scaune ventilate - aceasta optiune este foarte buna pentru cei ce aleg piele si e disponibila doar de la audi in sus.

Ca si pret daca compari anumite versiuni de la passat cu alte versiuni de la skoda sunt aceleasi preturi dar stric la ce ma intereseaza pe mine

adica un combi 4x4 170 cai trapa panoramica xenon + alte brizbriz-uri skoda e ~ 30 -32 mii fara reducere iar passatul trece usor de 37 mii. si asta in dotari asemanatoare sau chiar identice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-mariusx se pare ca skoda va adauga aceasta optiune de scaune ventilate la facelift ce o sa apara de curand, vezi cateva posturi mai sus.

-tr0tt3r esti primul pe care l-am auzit care se plange de spatiu interior prea mare :))

- in legatura cu pretul la revizii, cred ca la skoda ar fi mai mici in primul rand numai din difereta la ora de manopera, dar si la consumabile care probabil ca daca sunt aceleasi la passat preturile is mai mare ( deh .. brand-ul, dar cum zicea un coleg de forum mai sus : "... am sigla vw pe capota ... " )

- in mod sigur sa zicem ca la o valoare de 25mii euro se pot configura 2 masini identice ca motorizare si transmisie dar cred ca passat-ul nu va avea unele optiuni care sunt indispensabile in ziua de azi , fata de superb ( printre ele ar fi : xenon, bluetooth integrat si comenzi telefon volan, senzori parcare fata, iar restul ar fi mofturi). Acum depinde foarte mult de persoana pentru ca sunt unii care preferea un passat mai chel fata de un superb cu optiuni destul de multe pe el ! (ca parere subiectiva eu am preferat ca de banii care ii dadeam pe piele sa imi mai pun "jucarii" pe masina cum ar fi : parbriz incalzit, sistemul audio superior - ala cu 10 incinte acustice; park-asistul si mai important airbag-uri laterale spate : stiu ca pentru unii nu conteaza dar eu ma simt altfel cand stiu ca pe masina pe care o conduc am toate sistemele acestea de siguranta.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consider ca trei adulti pe bancheta din spate stau la fel si in Superb si in Passat dpdv al latimii banchetei. Nu stiu pt altii, dar pt mine consider ca este risipa de spatiu in spate. Puteau din spatiul ala sa fac un fund mai frumos masinii.

Acum scuza-ma dar ce ti se pare tie indispensabil mie mi se pare moft. Senzori parcare fata... indispensabili? bluetooth integrat? Fiecare cu piticii lui. Ai mei sunt setati pe sistem audio, airbaguri, alarma si poate in primul rand motor cat mai potent.

Eu pana la urma am ales Passatul pt ca este singurul din grupul VAG din cate stiu care are varianta 170cp 2.0tdi 4motion DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am mers cu ambele masini imi exprim parerea.

Superbul o masina buna care isi merita fiecare banut datorita dotarilor insa are un consum mare etc. insa spatele arata cam urat.

Passatul o masina extraordinara cu un spatiul interior destul chiar si in spate,motoare BMT, masina nou lansata cu pret peste superb insa cu fata mai "uratica".

Dupa ce le-am condus pe amandoua parca din passat nu imi mai venea sa cobor totusi se comporta mai bine,interior foarte frumos,bine antifonata si multele fata de superb.

Poate multi vor spune ca de acum ca voi avea passat critic superbul. Niciodata in gand nu mi-a trecut ca imi voi achizitiona passat dar totusi superbul este deja o masina veche si i se va aplica facelift anul acesta.Superbul a fost de cativa ani pentru mine viitoarea masina(chiar si acum cateva saptamani) si putea sa fie daca nu aflam de facelift. Totusi am scos passatul sub pret de superb si nu puteam sa nu accept. De la ce am plecat si la ce am ajuns ...

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie intr-un ceas bun atunci! Daca ajungi sa le conduci alegi Passatul pana la urma. Asa am patit eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-mi spui si mie cum ai reusit sa scoti la pret Passatul mai ieftin decat Superb?

Si eu sunt in situatia ta; am facut drive test cu amandoua... Motoarele si cutiile identice. Nu am simtit nici o diferenta.

Bordul mi se pare mai frumos la Passat desi sunt detalii sub Skoda (de ex la Superb sunt iluminate comenzile de la gurile de ventilatie in timp ce la Passat nu..., Superb are ceas si termometru si ptr locurile din spate + guri separate de ventilatie in stalpi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si passatul are luminate comenzile de la gurile de ventilatie. Da un search pe youtube. In rest ai dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos pretul passatului CL cu destule dotari sub superb elegange deoarece este a 3 a masina luata de la ei in 5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si e secret pretul ? poate ne spui si noua, cu optinale cu ce ai ales tu !

Modificat de Quino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul nu mai are comenzile de la gurile de ventilatie luminate (cel putin pe highlineul de drive test nu avea). L-am intrebat si pe cel de la Porsche si mi-a confirmat. Poate are pe trendline si nu are pe highline :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce comenzi ne referim aici?

Cum are Superbul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La gurile de aerisire este o rotita.Cred ca la aia se refera. Nici la golful V nu m-am uitat sa vad daca are luminat. Octavia stiu ca are.

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja intram in amanunte nu foarte importante. Asa mare importanta are iluminarea la gurile de ventilatie incat e un mare plus pentru Superb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este mare plus pt superb, ci este mare minus pentru passat-ul pe care il lauda unii si interiorul acestuia superior fata de skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ma refeream la rotitele care comanda gurile de ventilatie.

Nici Octavia 2 nu are. Nici Golful V,VI.

Pe Golf 4, pe pasat B5 existau.

E dragut ca cei de la Skoda nu au schimbat bunele obiceiuri cum au facut cei de la Passat. Nu m-ar mira ca pe viitor sa reintroduca manivelele la geamurile spate :lol: ... vad ca la tempomat si stopuri standard led deja au renuntat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E varianta Confortline parca ... nu are piele.

LE:@nsm Totusi te-ai gandit la configuratii la ambele masini cata diferenta ti-a iesit?

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa le luam pe rand:

Skoda Superb Ambition TDI CR 140 CP 6 v manuala

Optionale: Xenon Adaptive, Bolero (RCD 510 la VW), Senzori parcare spate, Tempomat, Volan multifunctional

Vopsea metalizata

Pret: 23469 EUR (TVA inclus)

VW Passat CL TDI 140 CP

Optionale: XENON, Climatronic, RCD 510, Tempomat, senzori parcare, Volan multifunctional

Vopsea metalizata

Pret: 27650

Atentie Passatul nu inclue scaun sofer electric cu memorie!!

Aceasta comparatie a fost facuta doar cu scopul de a le reduce la un numitor comun si a le putea compara.

In realiatate ce imi doresc eu VW Passat nu ofera: TDI 170 CP cutie manuala 6 tr + caroserie cu haion (Gen Mazda 6, Insignia, Mondeo, Laguna Superb, Audi A5)

Deci VW la momentul actual nu are o oferta ptr toate gusturile (in cazul de fata al meu).

Cred ca deliberat au calibrat ofertele astfel incat sa nu existe concurenta

Skoda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nsm: Tocmai ce am comandat 170 cp cu manuala :).Este pe configurator de cel putin 3 luni.Totusi nu merita pe passat sa iti pui xenon cu leduri totusi sunt 1500 euro nu ca la superb 700.

La passat ai uitat de faruri de ceata ;)

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am uitat de proiectoare... Am crezut ca sunt standard pe CL :blink: Inca ceva scos fata de B6...

In oferta PDF nu gasesc tdi 170 cu manuala pe nici un nivel de echipare...

Iar in configurator nu gasesc xenon :angry:

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!