Jump to content

Goarna de camion pe Bora


rudolf.s
 Share

Postare recomandată

pret, pe ebay. cateva sute de euro. adaugi valva electrica,rezervor,traseu si ajungi la pretul kitului de pe hornblasters

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As comanda de pe hornblasters dar e enorm transportul. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce inseasmna enorm? nu exista "variante" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

250.10 $ pana in Romania sau 129.02 $ pana in Germania.

Asta pentru un compresor si un rezervor,

Shipping:

post-2155-0-97925900-1357912857_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ouch!

rezervor iei de la noi...un extinctor gol. 1 galon nu e cam mic (3l), ma gandeam la 2,5 gal

compresoare viair sunt pe ebay, poate iese mai putin transportul.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da dar as vrea sa fie un sistem bun si sa incapa undeva pe la motor sau sub masina. Nu as umbla cu artizanale. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sub masina - sub bara spate undeva... la motor nu stiu unde ar incapea.

compresorul trebuie inauntru, decat daca nu iei special de exterior (dar care trebuie sa traga aer tot dinauntru)

cel mai bun loc este portbagajul, rezervor pus in laterale (unde e trusa medicala) sau jos langa rezerva.

hornblasters pica,e prea scump. ajungi la 700-800$ pt un claxon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa renunt la portbagaj. :) Sunt sigur ca as gasi un loc pe la motor undeva. :) De asta caut un rezervor mai mic si un compresor pe masura.

Sunt ceva compresoare de pe Mercedes nu mai stiu ce model. Am tot vazut pe la anunturi. Clasa S W220? Sunt pe la dezmembrari. Nu stiu ce rol au pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea sunt pt suspensie si costa 1000 lei in dezmembrari. doar ca nu stiu ce presiune/volum aer ofera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am montat si eu astazi goarnele :) kit-ul e OMEGA AH-250, l-am luat cu 50$ din state.

Am scos filtrul de aer ca sa il montez pentru ca nu aveam loc, voiam sa il scot de mai demult iar acum am avut si motivul :). Si debitmetrul l-am scos pt ca nu mai folosea la nimic. Am montat un buton micut sub volan pt a schimba pe goarna sau pe claxonul original.

post-48078-0-12604400-1358631460_thumb.j

post-48078-0-05597800-1358631466_thumb.j

post-48078-0-18692000-1358631474_thumb.j

post-48078-0-33067300-1358631483_thumb.j

post-48078-0-14910400-1358631493_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata interesant...din ce vad,acel compresor este similar cu ce am vazut la vanzare in targ (am si eu pe o mini-goarna tip melc), nu stiu cat de fiabile sunt.

pretul este ok daca se aud cum trebuie.

e mult de munca la partea electrica,tras de fire? eu cred ca as pune buton separat undeva, cel original sa ramana pe volan.

cat te-a costat cu totul in romania (50$ + transport?)

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune si tu un link ceva sa vedem si noi de unde ai luat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de pe Amazon, daca retin. parca a scris pe contul vwforum de facebook.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de aici l-am luat, sunt mai multi vanzatori dar sonicelectronix e cel mai ieftin (au si site)

ma ocup cu comenzi din state, daca vrea cineva astept un pm.

nu e greu de montat, eu tot pe volan apas ca sa se auda, doar ca am butonul de sub volan ca sa-l pot folosi si pe cel original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

:) salutare.....am vazut ca toti tanjiti dupa goarne la fel ca si mine. va prezint solutia mea care m-a ajuns ca si pret cativa lei. am folosit un stingator (max. 10L cred ca avea) gasit prin depozitul unde lucram (ft. vechi, scria 1990 pe el, dar gros in carne), cativa metri de furtun cu insertii, goarne+electrovalva am avut si cu 2 si cu 3 pipe ( le recomand pe cele cu 3) luate de la orice magazin cu diferite acareturi pt masina, compresor  de ala mic, de umflat roti, cumparat de la selgros, in 10 min. capabil sa bage in stingator vreo 8 atm, 2 butoane, unul pt sunet si unul pt on/off compresor (nu am gasit deloc un amarat de presostat).......

Kitul l-am montat pe o dacia 1310, deci am avut destul spatiu la motor sa pot pune compresor, goarne, butelie...

Costuri:

60 lei compresor

80 lei goarne

25 lei furtun

3 lei butoane

5 lei coliere

0 lei butelia ( fiecare face rost de unde poate, stingatoare vechi se gasesc peste tot (fier vechi))

 

Daca butelia avea 10 atm. , aerul din interior imi ajungea pt. vreo 30 secunde de claxonat continuu

Pe butelie erau stantate mai multe date printre care o avertizare !! 25 atm. max !!, deci nu mi-am facut griji ca ar putea sa se crape....eu am bagat maxim 16 atm.

Am pus o filmare scurta pe net sa va dati seama de sunet

Pt mai multe filmulete cu "claxoneala" sau alte informatii  intrati pe mess Y!M rodmanel.....

 

Modificat de rodmanel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce compresor ai folosit de a putut merge 10min incontinuu si a bagat 16 atm?

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa mergi la vulcanizare pt camioane. Acolo pot sa iti bage presiunea aia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar ca alea nu-s la tot pasul si e mai ok sa poti umple "on-board" butelia de cate ori este nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

" compresor  de ala mic, de umflat roti, cumparat de la selgros "

"60 lei compresor"

Cred ca este banalul compresor de prin market-uri de care voi spuneti ca nu este bun...ca ia foc si altele :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cand am spus asa nu am spus aiurea. am avut 2 (unul luat din curiozitate si al doilea,dupa ce primul a murit si mi l-au schimbat) si sunt f proaste,se incing dupa nici 5 minute de nu mai poti pune mana pe el. nu au nici protectie termica.

 

bine,nu era 60 lei, era vreo 40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale - in 10 min. am scris ca am reusit sa bag 8 atm......16 atm. am bagat uitand compresorul deschis vreo 20-25 min., abia atunci pot spune ca frigea compresorul, dar a fost ok .

                

Compresor am luat de la selgros la 60 lei, portocaliu, carcasa metalica, destul de solid la prima vedere, ceva mai greu decat compresoarele la 25 lei ce au carcasa de plastic neagra.....va recomand sa luati de la magazine gen selgros, metro, etc. deoarece aveti la majoritatea produselor garantie 2 ani, in cazul in care se strica,  de obicei primiti altul..

Am uitat sa mentionez cand am cumparat compresorul, acum 1 an jumatate, poate s-au mai scumpit de atunci....compresor arata ca cel din poza

 

Eu sunt din Bacau si am incercat la toate vulcanizarile de prin zona, inclusiv cele pt camioane si mai mult de 14-15 atm. nu a reusit sa-mi bage nimeni.......  

 

c9e054793f026705add10dd95fdbc082_6639885

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea-s un c@cat.

post-66542-13609628596417_thumb.jpg

 

Daca acel compresor Einhel e la fel de bun ca si scoala pe care a facut-o ala de a scris descrierea, e jale!

From HTC via Tapatalk.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are vanzatorul cu Einhell...care din cate stiu eu sunt produse ok...daca vanzatorul este analfabet treaba lui...nu cred ca produsele sunt facute de el:P

LE. am uitat ca pentru tine daca nu scrie Hornblasters nu prezinta interes :))

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viair, ca sa fim mai exacti.

Einhel sun ok, mi se par mai jos de mid-range dar faci treaba cu ele prin casa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!