Jump to content

Goarna de camion pe Bora


rudolf.s
 Share

Postare recomandată

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

salut ! a mai facut cineva ceva cu goarnele , butelia..... ?

am incercat eu astazi sa adaptez o butelie de oxigen , modelul celor de la spitale , mica de 2 litri si suporta o presiune de 20 atm. am bagat in ea 9 atm si am incercat la o goarna de autobuze vechi si ..... a dat rateu . o explicatie ar fi : un volum mare de aer in spatiu mic nu iese nimic deoarece se elimina f. repede presiunea , asta ar fi si explicatia unora de la vulcanizare .

alta solutie cum credeti ca s-ar putea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ce ventil pui. Daca elimini tot aerul printr-o gaura mare se va goli rezervorul foarte repede. Evident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, in principiu trebuie si un fel de regulator de aer pe langa electroventil ?

unde scrie ca goarna respectiva suna bine la 2 atm. sau 8 atm. astfel incat sa fie reglat acel regulator ?

a terminat careva pana la urma un sistem intreg cu tot cu butelie,compresor, valva, goarna(e) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate-mi spune si mie cineva care dintre presostate e mai bun ptr. un compresor sa lucreze intre 8-10 atm., ptr. o butelie cu aer.

post-99473-0-29194800-1327145075_thumb.j

post-99473-0-55472000-1327145083_thumb.j

Modificat de forceturbo
Discutiile personale pe PM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am montat si eu doua goarne de locomotiva pe masina,am montat si o butelie,dar electrovalva montata nu face face(e de 6 bari si euam nevoie de 12) poate sa-mi spuna cineva unde gasesc o electrovalva la un pret acceptabil?

Modificat de stefan_bc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de locomotiva?@!

vai...cum se aude? pune un filmulet si eventual cateva poze: unde ai montat,ce ai folosit,ce compresor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu toate ca as putea fi off topic,nu am avut loc sa le montez pe golf asa ca am montat pe o zafira,dar ideea e simpla materiale:furtun de presiune,o electrovalva(care trebuie schimbata ,caci din pacate nu face fata la presiuni peste 6 bari,iar aceste goarne sub aceasta presiune se aud destul de incet),un buton,cablu pt alimentarea butonului de la baterie si la electrovalva(acesta fiind pus in serie cu electrovalva),doua teu-uri 1/2, cuple rapide[(10buc) 6 buc la teu-uri ,2 l;a electrovalva,2 la goarne].

goarnele le--am inseriat cu ajutorul unui teu ,dupa care furtunul merge pana in spatele masinii unde intra in electrovalva dupa care in celalalt teu .Din ultimul teu ma-am ramificat in felul urmator: o parte merge la ,,butoi'' iar celalalt furtun(are o valva in capatul lui) a ramas undeva langa rezervor (ca sa pot face refulul buteliei).De sunat suna de-ti cadn urechile(cat doua trenuri) :)).Deocamdata nu am auzit-o sunand decat la presiuni sub 6 bar(pe masina,dar suna aproape ca la un tir) si doar de doua ori la capacitate maxima12 bari(pusa pe direct la butoi cu un riobinet in loc de electrovalva)

Va urma un compresor (cca 400 de lei care sa duca linistit 12 bar,l-am gasit dar finantele sunt cam reduse momentan si am renuntat la idee,dar va urma si montarea lui).

Investitia destul de scumpa:60 de ron electrovalva(care am dat banii degeaba pe ea)

Furtun 15m*6.5 ron/ml

fitinguri 100 lei

Goarne 300 de lei

suporti de prinde homemade

nervi......mastercard :))

film cu goarnele pe masina nu am dar am sa fac cand voi gasi cea de a doua electrovalva

:) suna identic

Modificat de stefan_bc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si rezervorul il umplii de la vulcanizare,au compresor asa puternic?

Cam cat tine "un plin"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da rezervorul este umplut la vulcanizare,orice vulcanizare care se ocupa se de ,,tir-uri'' fac fata sa umple rezervorul pana la 15 bar

rezervoare: pret 200 de lei primul(il pun doar ocazional la deplasari lungi si atunci cand nu am nevoie sa pun prea multe prin portbagaj)

50 de lei al doilea,am uitat sa percizez asta in ultimul post

primul este de 30 de litri si tine linistit 15 claxoane scurte 1-2 sec

al doilea de opt cam 5 claxoane scurte de 1-2 sec

In sfarsit am gasit si electrovalva 200 de lei urmeaza si montarea ei.O data cu montarea ei va scadea si durata claxoanelor,deoarece daca panha acum ,,se lucra'' la 6 bari de acuma incolo goarnele vor suna lan 15 bari(puterea lor maxima),electrovalva ducand pana la 65 bar cu cadere de 1 bar

Modificat de stefan_bc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot folosi tuburi de extinctor pe post de rezervor sau nu fac fata presiunii/ volum mic?

de unde ai gasit goarnele respective?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da al doilea rezervor folosit este un extinctor (el a incaput cu usurinta sub masina)face fata maxim 5 claxoane

loe-am gasit pe net dar daqca vrei pot sa-ti dau nr persoanei respective poate mai are sau mai poate face rost ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 claxoane e cam putin. Rezervor f mare nu pun...trebuie o goarna nu asa lacoma. :)

2 cum ai tu oricum e extrem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e ai dreptate.Astazi am primit si electrovalva noua,o voi monta dupa care v-a urma un test si voi face un filmulet.Intradevar goarna e lacoma :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

stefan,ai reusit sa montezi toate componentele? ceva poze ai facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Daca vrei goarna, cauta pe la camioane abandonate sau tir-uri sau Unimog-uri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde-s astea?! Prafuite la marginea drumului?

Sent from my HTC using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Ar trebui sa fie parcuri de dezmembrari sau persoane care vand piese S-H de acest gen! niste tovarasi de la tara si-au pus o goarna de-aia de tir pe un Unimog si pot sa zic ca daca nu stii si claxoneaza pe langa tine, incremenesti pe loc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Goarna e problema mica din ecuatie. Rezervor,compresor...astea sunt importante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Compresor ai putea pune doar unul electric, ca n-ai cum sa adaptezi unul mecanic pe motor(parerea mea!). Daca ai avea unul electric si un rezervor pentru 10 secunde de claxonat continuu, ai rezolva problema. Insa cred ca pretul pentru asa ceva e mai mare decat merita. Plus ca trebuie furtune speciale care sa reziste la presiunea creata...si nu furtune de pe tractor cum ar gandi unii. Daca ati petrecut ceva timp pe langa tractoare, ati observat sigur ca la UTB-urile noastre au prostul obicei sa se sparga des. Probabil datorita batranetii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt 5-6 chiar 8-10 bari un furtun de gradina cu intaritura e deajuns :)

Folosesc la firma pt sculele cu aer comprimat...de ani de zile...

Daca pui un furtun cauciucat cu pinza e mai mult decit de ajuns...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

da am reusit sa o fac sa mearga,insa am fost nevoit sa o dau jos de pe masina deoarece masina am vandut-o :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

vreo noutate? idee de compresor mai ok calitativ, sa nu se topeasca dupa 5 min de folosire continuu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VIAIR dar inca nu am gasit pret. Trebuie sa intreb la cei care se ocupa de airride-uri. Ei sigur au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!