Jump to content

Ceasuri bord


DanuLS
 Share

Postare recomandată

Am gasit o solutie:

Pe ace dau cu o carioca portocalie fluorescenta dupa care acopar cu un lac.

Iar leduri am gasit la OMV(2buc/set) si un neon de ala la 12V mic. 20RON/buc

Cred ca ar merge asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • adrry

    38

  • DanuLS

    18

  • ambro

    8

  • C.T.C.

    6

Top Posters In This Topic

Ca tot sunt la capitolul "dezmembrata", mi-am adus aminte ca la ceasuri lumina este foarte slaba si le-am desfacut si pe acestea.

Am dat si kilometrajul la zero ca tot am facut motorul.

Acu poate aveti si voi niste idei ce as mai putea face la aceste ceasuri.

<{POST_SNAPBACK}>

link-uri:

-www.blauerTacho.de pt lumini bord si butoane

-www.4130-products.com pt cadrane tablou bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt plajele de viteza cu avertizare....de obicei este la 50km/h zona rosie.

Vad acolo ca de la 40km/h e din 10 in 10...pana la 100. E facut la misto si sa dea bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am inlocuit becurile cu leduri albastre..se vede foarte puternic... sunt 3 leduri de 3 volti fiecare alimentate in fosta alimentare a becului.. sunt legate in serie... luminozitatea e reglabila de la potentziometrul pozitionat deasupra butonului pt pozitii... cred ca o sa pun niste leduri cu lupa in curand .. :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum vedeti se poate schimba folia verde cu una transparenta de alta culoare (dupa preferinte)

<{POST_SNAPBACK}>

ce folie ai folosit? am terminat cadranele si acum vreau sa-i schimb si folia.. ma gandeam sa ma duc la o florarie sa ma rog de o tiganca de acolo :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce folie ai folosit? am terminat cadranele si acum vreau sa-i schimb si folia.. ma gandeam sa ma duc la o florarie sa ma rog de o tiganca de acolo  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Nu mai folosesc acea folie, merg si eu pe leduri.

Ai grija pentru ca trebuie sa fie o folie mai groasa care sa reziste cat de cat la temperatura becurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am sa-mi pun leduri (albastru puternic), le-am cumparat deja dar mi-e cam frica ca n-o sa fie asa usor de ajuns la becuri...cineva a mai schimbat cu leduri?

ledurile pot fi puse si unu cate unu pe loc, eu de unde am cumparat (zona Maica Domnului) am luat si o rezistenta care se inseriaza cu ledul si poate fi alimentata cu 12V. am impresia ca este o rezistenta de 850ohmi

Intrebare :1 trebuie scos am inteles acel plastik de culoare verde, e greu (risk sa stric altceva)?

2 cate becuri lumineaza bordul 2 sau 3? si unde sunt mai exact pozitionate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am sa-mi pun leduri (albastru puternic), le-am cumparat deja dar mi-e cam frica ca n-o sa fie asa usor de ajuns la becuri...cineva a mai schimbat cu leduri?

ledurile pot fi puse si unu cate unu pe loc, eu de unde am cumparat (zona Maica Domnului) am luat si o rezistenta care se inseriaza cu ledul si poate fi alimentata cu 12V. am impresia ca este o rezistenta de 850ohmi

Intrebare :1 trebuie scos am inteles acel plastik de culoare verde, e greu (risk sa stric altceva)?

2 cate becuri lumineaza bordul 2 sau 3? si unde sunt mai exact pozitionate

<{POST_SNAPBACK}>

sunt 3 becuri... 2 pozitionate sus si unul chiar in spatele ceasului (cel putin asa e la cel de GTI - modelul meu).

nu ai ce sa sctici atata timp cat lucreti si tu cu finete. oricum, nu e mare filosofie, nu ai de ce sa te sperii...

eu am desfacut tot bordul pt a schimba cadranele ceasurilor si am cateva emotii k nu stiu daca o sa mai reusesc sa-l pun la loc... daca mai intarzii cu cadranele astea, risc sa nu le mai gasesc locurile :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai folosesc acea folie, merg si eu pe leduri.

Ai grija pentru ca trebuie sa fie o folie mai groasa care sa reziste cat de cat la temperatura becurilor.

<{POST_SNAPBACK}>

:D acum, dupa de mi-am luat becuri....

problem... de unde gasesc eu folie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: acum, dupa de mi-am luat becuri....

problem... de unde gasesc eu folie....

<{POST_SNAPBACK}>

nu treb sa fi rautacios ... mergi la o papetarie si cumpara o coperta pt indosariere (aici ma refer la cele din plastic) , iti alegi culoarea si pe aia o cumperi si din ea decupezi... este identica la grosime cu cea originala din bord; toata treaba te costa vreo 2.5 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D nu, nu sunt rautacios.. :P

la asta ma gandeam si eu dar... aseara am fost sa-mi scot la imprimanta ceasurile (pe autocolant alb - 10ron bucata :D ) si dobitocul de "angajat" mi le-a stricat :D

asa k mai stau cateva zile fara masinaaa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am sa-mi pun leduri (albastru puternic), le-am cumparat deja dar mi-e cam frica ca n-o sa fie asa usor de ajuns la becuri...cineva a mai schimbat cu leduri?

ledurile pot fi puse si unu cate unu pe loc, eu de unde am cumparat (zona Maica Domnului) am luat si o rezistenta care se inseriaza cu ledul si poate fi alimentata cu 12V. am impresia ca este o rezistenta de 850ohmi

Intrebare :1 trebuie scos am inteles acel plastik de culoare verde, e greu (risk sa stric altceva)?

2 cate becuri lumineaza bordul 2 sau 3? si unde sunt mai exact pozitionate

<{POST_SNAPBACK}>

Demonteaza bordul si vino cu el la mine il descurcam intr-un fel......dar vreu sa vad ce leduri ti-ai luat, nu toate sunt bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cei ce vor sa puna led-uri.. eu am facut acest lucru.. am luat 3 leduri de 3volti fiecare... le-am legat in seria si le-am conectat la unul din alimentarile de la becuri... meg perfect... si lumina este foarte puternica... mai am sa pun in spatele ceasului 1 ... dar tre sa vad ce rezistor sa inseriez cu led-ul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cei ce vor sa puna led-uri.. eu am facut acest lucru.. am luat 3 leduri de 3volti fiecare... le-am legat in seria si le-am conectat la unul din alimentarile de la becuri... meg perfect... si lumina este foarte puternica... mai am sa pun in spatele ceasului 1 ... dar tre sa vad ce rezistor sa inseriez cu led-ul...

<{POST_SNAPBACK}>

help

am schimbat cadranele (am pus albe) si am schimbat si becurile la bord.. numai k s-au ars (2 dintre ele) imediat ce am dat drumul la lumina.... :cheers:

ce s-a intamplat?

ce sa fac in situati asta?

daca le-as lega in serie/paralel la cel care merge ar fi o solutie? :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

help

am schimbat cadranele (am pus albe) si am schimbat si becurile la bord.. numai k s-au ars (2 dintre ele) imediat ce am dat drumul la lumina.... :cheers:

ce s-a intamplat?

ce sa fac in situati asta?

daca le-as lega in serie/paralel la cel care merge ar fi o solutie? :salut:

<{POST_SNAPBACK}>

Ca sa nu mai fie nici o pb cu ledurile pune pe fiecare led deci in serie pe "+" led-ului o rezistenta de 1k si se alimenteaza direct pe 12V. Nu am avut nici o problema cu nici unul din bordurile pe care am montat eu leduri. Bafta

Modificat de boboGti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu mai fie nici o pb cu ledurile pune pe fiecare led deci in serie pe "+" led-ului o rezistenta de 1k si se alimenteaza direct pe 12V. Nu am avut nici o problema cu nici unul din bordurile pe care am montat eu leduri. Bafta

<{POST_SNAPBACK}>

1. habar nu am de unde sa iau rezistenta

2. acum k mi-ai spus de "+".. eu nu am tinut cont de asta. pe becuri nu e nimik notat. cum imi dau seama care e + si care e - ?

3. oare instalatia bordului nu e prevazuta cu nici o rezistenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. habar nu am de unde sa iau rezistenta

2. acum k mi-ai spus de "+".. eu nu am tinut cont de asta. pe becuri nu e nimik notat. cum imi dau seama care e + si care e - ?

3. oare instalatia bordului nu e prevazuta cu nici o rezistenta?

<{POST_SNAPBACK}>

Rezistenta o iei de la orice magazin de componente electronice foarte multe magazine sunt pe Maica Domnului. Rau ai facut ca nu ai tinut cont de "+" ledurile se aprind doar intr-o anumita pozitie, becurile se aprin oricum nu au "+" si "-". Fi sigur ca sunt anumite rezistente pe instalatia masini dar nu pt ledurile care le adaptezi tu in loc de becuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezistenta o iei de la orice magazin de componente electronice foarte multe magazine sunt pe Maica Domnului. Rau ai facut ca nu ai tinut cont de "+" ledurile se aprind doar intr-o anumita pozitie, becurile se aprin oricum nu au "+" si "-". Fi sigur ca sunt anumite rezistente pe instalatia masini dar nu pt ledurile care le adaptezi tu in loc de becuri.

<{POST_SNAPBACK}>

eu nu vreau sa adaptez nimik!! eu nu am facut altceva decat sa inlocuiesc becurile deja existente (unele arse) de pe masina.

nu am leduri, sunt becuri normale, de culoare alba! (am schimbat doar folia care da culoarea)

P.S. becurile au crapat de la baza si s-au albit spre varf...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil o proasta calitate a becurilor... altfel nu am cum sa explic de ce au pocnit... ;) ... totusi eu prefer led-uri.. e mai sigur.. hehe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok... am inceput sa pun niste idei pe foaie pt niste ceasuri de bord... sper sa va placa.. inca mai e mult de lucru.. dar sper ca pana la sfarsitul saptamanii sa fie gata...

bordgolf22ni.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plecand de la ideea lui iZOTOPE  :):

<{POST_SNAPBACK}>

super ......... :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plecand de la ideea lui iZOTOPE  :):

<{POST_SNAPBACK}>

O intrebare... de ce cifrele de la ceasul de sus sunt invers? :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!