Jump to content

Ceasuri bord


DanuLS
 Share

Postare recomandată

Ca tot sunt la capitolul "dezmembrata", mi-am adus aminte ca la ceasuri lumina este foarte slaba si le-am desfacut si pe acestea.

Am dat si kilometrajul la zero ca tot am facut motorul.

Acu poate aveti si voi niste idei ce as mai putea face la aceste ceasuri.

Modificat de DanuLS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • adrry

    38

  • DanuLS

    18

  • ambro

    8

  • C.T.C.

    6

Top Posters In This Topic

Ca tot sunt la capitolul "dezmembrata", mi-am adus aminte ca la ceasuri lumina este foarte slaba si le-am desfacut si pe acestea.

Am dat si kilometrajul la zero ca tot am facut motorul.

Acu poate aveti si voi niste idei ce as mai putea face la aceste ceasuri.

               

<{POST_SNAPBACK}>

ideei sunt multe... poti cauta sa iti cumperi alte cadrane sa le zic asa .... sau poti sa iti faci singur unele dupa propriile gusturi.... pt asta ai nevoie de un scaner, imprimanta, un program de prelucrat pozele ( eu personal prefer adobe photoshop ) , 1-2 colii auto-adezive (parca asa se numesc sper sa nu am insel) ...astea costa cam 1 leu foaia .... + chef de munca...si iti faci ceva unicat.

poti schimba si lumina bordului.... nu cunosc exact cum este bordul tau fata de cel de g2 ..dar daca lumina este proiectata pe ceasuri printr-o bucatica de plastic de culoare verde ( asta fiind culoarea originala in cazul g2 ) ...poti schimba respectiva bucatica cu una in culoarea dorita ... simplu... si necostisitor..... cum am mai zis chef de munca sa fie

daca reusesc sa gasesc vreo poza cu bordul meu o sa o postez....dar asta nu cred ca o sa te ajute in vreun fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, lumina este proiectata printr-o sticla de culoare verde.Aici se poate rezolva cu alta culoare.

Chiar acu ma uitam sa vad daca pot sa mai adaug un bec (sunt doua) sa cresc luminozitatea.

Pentru cadrane (ca bine le-ai spus) am gasit ceva pe net si incerc sa le folosesc.

Imi mai trebuie idei.

Ce ai spus tu am dar scaner-ul la ce sa-mi foloseasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun asa se pare ca de scaner nu mai ai nevoie....acum ca ai formatul ceasurilor in calc (tu sti unde si cum le-ai gasit ....daca poti vreau si eu toate tipurile de cadrane de golf 2 ...gti, td) scanner aveai nevoie pt ati scana propriile ceasuri si de a le "modifica".... bun acum fa-ti rost de colile despre care ti-am spus ...le gasesti mai la orice papetarie (colii de obicei format a4 ce se pot lipi, mai sunt din cate am vazut si niste carnetele pt copii de gradinita au mai toate culorile in ele, dar nu sunt prea bune tusul nu se imprima uniform...de obicei se vand la set costa vreo 50 lei din cate retin eu ....dar daca cauti gasesti si la bucata, carnetelele costa in jur de 3 lei dar astea sa le folosesti doar daca nu gasesti coli....apoi....pe modelul care il ai deja cu ceasurile ( cel atasat de tine ) ...il prelucrezi intr-un prog de foto...daca sti si poti ...adobe cum am mai zis mie imi pare cel mai bun pt asta.... apoi...ideii...aici depinde de tine...poti pune fundal in culoarea masinii si alt FONT dupa propriul tau gust... mai poti pe fundalul ceasurilor sa iti atasezi poze.... masinii, femei, poze cu copii :D :D ;) .... singur te gandesti ce ti-ar place sa faci .... oricum asteptam rezultatul final sa vedem si noi ce ai facut ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi si http://vwforum.ro/index.php?showtopic=1436

Unii dintre noi, inclusiv eu, am preluat ideea cu inlocuirea becurilor cu led-uri.

Eu am inlocuit cele doua becuri de sus cu cite doua led-uri albastre. Lumina este mai puternica, dar neuniforma. Asta se pare ca depinde de numarul si orientarea led-urilor. Voi rezolva probabil si uniformitatea cind voi da jos bordul ( se va intimpla cind voi avea o problema acolo ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun asa se pare ca de scaner nu mai ai nevoie....acum ca ai formatul ceasurilor in calc (tu sti unde si cum le-ai gasit ....daca poti vreau si eu toate tipurile de cadrane de golf 2 ...gti, td) scanner aveai nevoie pt ati scana propriile ceasuri si de a le "modifica"....

<{POST_SNAPBACK}>

Imi pare rau, am numai acest fisier si il am de vreo doi ani.Nu mai retin de unde il am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi si http://vwforum.ro/index.php?showtopic=1436

Unii dintre noi, inclusiv eu, am preluat ideea cu inlocuirea becurilor cu led-uri.

Eu am inlocuit cele doua becuri de sus cu cite doua led-uri albastre. Lumina este mai puternica, dar neuniforma. Asta se pare ca depinde de numarul si orientarea led-urilor. Voi rezolva probabil si uniformitatea cind voi da jos bordul ( se va intimpla cind voi avea o problema acolo ).

<{POST_SNAPBACK}>

Daca aveti becuri la bord,nu va recomand inlocuirea lor cu leduri,din cate ati mai spus lumina nu e uniforma..in schimb recomand schimbarea mansoanelor (capacelelor de pe becuri cu unele de alte culori,de unde si schimbarea culorii bordului).Asa am facut la Cielo,am incercat toate variantele si cu leduri se vedea cel mai slab...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine-mi poate da sau unde gasesc modelul ceasurilor pt golf II 1.8 GTI? vreau sa-mi schimb si eu cadranele si nu stiu de unde sa iau modelul..

plzzz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o adresa pe internet....am pierdut linkul....care are f. multe modele ptr ceasuri. O sa incerc sa-l caut.

Sunt sigur ca l-am postat aici, dar cred ca s-a pierdut atunci cand s-a modificat forumul.

Cei mai vechi de pe forum sigur au vazut linkul.....era cam asa...."ptr cei ce vor sa-si schimbe lumina din bord"

Modificat de fchitu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o adresa pe internet....am pierdut linkul....care are f. multe modele ptr ceasuri. O sa incerc sa-l caut

<{POST_SNAPBACK}>

:banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum vedeti se poate schimba folia verde cu una transparenta de alta culoare (dupa preferinte)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"DanuLS", te rog ajuta-ma cu cadranele alea :banghead: - sper sa-ti aduci aminte link-ul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"DanuLS", te rog ajuta-ma cu cadranele alea :banghead: - sper sa-ti aduci aminte link-ul..

<{POST_SNAPBACK}>

cred ca vorbeai cu "fchitu".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bizon, ti-am vazut masina si am uitat sa te intreb un amanunt: acele ceasurilor sunt luminate si ele sau sunt doar vopsite in rosu?  :unsure:

<{POST_SNAPBACK}>

acele nu sunt luminate,sunt vopsite cu un spray de culoare portocaliu fosforescent...iar culoarea care ai vazut-o o da puterea ledurilor (albastre) si se gaseste in targ in Vitan..costa in jur de 200.000 lei...oricum toata treaba este foarte migaloasa :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acele nu sunt luminate,sunt vopsite cu un spray de culoare portocaliu fosforescent...iar culoarea care ai vazut-o o da puterea ledurilor (albastre) si se gaseste in targ in Vitan..costa in jur de 200.000 lei...oricum toata treaba este foarte migaloasa :banghead:

<{POST_SNAPBACK}>

nu sunt puturos, ba chiar imi place migala (nu te gandi la felul in care arata masina) :confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine-mi poate da sau unde gasesc modelul ceasurilor pt golf II 1.8 GTI? vreau sa-mi schimb si eu cadranele si nu stiu de unde sa iau modelul..

plzzz

<{POST_SNAPBACK}>

referitor la ceea ce vrei, gasesti tot in Vitan (la baietii cu piese de Dacia.... )este un magazin pe stanga cu foarte multe accesorii,este mai diferit ........iar setul costa anul trecut 550.ooo lei... :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plzz, nu uitati de mine... ;) poate aveti modelul cadranelor pt g2 1.8 GTI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VICTORIE!!!! Dupa sapaturi epuizante am gasit:

http://vwgolf.pl/golf2/loadzegary.html

Alt link interesant

http://vwgolf.pl/porady/

<{POST_SNAPBACK}>

ce sa-ti zic... mercik tare mult si scuze pt k te-am facut sa dai la "tarnacop".

raman dator ;)

sunt fericit - urati-mi norok si ... spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur! ufff... sincer, aveam emotii k nu o sa gasesc. nu ma fac 10E pe care i-as fi da unuia care se ocupa de asa ceva, dar nu e acelasi lucru k atunci cand iti faci tu, cu manutzele tale... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai aici e si secretul....e mult mai satisfacator cand faci cu manutele tale.Oricum am inceput si eu treaba, caut sa schimb folia de plastic, dupa care ma voi ocupa de cadrane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!