Jump to content

nu mai merge turometru...


C.T.C.
 Share

Postare recomandată

nu mai merge turometru...dar sa va spun de unde a plecat totul :D ..acum 3 zile am dat tot bordul jos pt a face o reparatie capitala la capitolul iluminare.Deci, l-am demontat,l-am livrat catre meserias,arata super bine (voi reveni cu poza) dar in momentul cand a fost pus pe masina...nu mai misca nimic...este mort.In schimb toate sunt k (km,display,lumina,martori...) Aveti idee ce sa intamplat?Pt ca eu am pus totul asa cum era... :)

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce a fost?

ti-a disparut o alimentare? contacte proaste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,se pare ca a fost vb de o mufa :( ...si nu facea contact cum trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intrebare: la bordul meu nu merge iluminarea ceasului. Ceasul functioneaza dar noaptea nu vad nimic. E vorba de un led/bec ceva sau e din afisaj ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare:  la bordul meu nu merge iluminarea ceasului. Ceasul functioneaza dar noaptea nu vad nimic. E vorba de un led/bec ceva sau e din afisaj ?

<{POST_SNAPBACK}>

Este vorba de becul care lumineaza ceasul......este ars!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thanks. O sa sap dupa el cand oi avea timp ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thanks. O sa sap dupa el cand oi avea timp ...

<{POST_SNAPBACK}>

NU ai mult de sapat este chiar in spatele ceasului....bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Asa cum au zis si colegii este exact in spatele ceasului.

Ce vreau eu sa adaug, ar fi ca nu-i musai sa dai jos bordul ( daca asa te-ai gindit sa faci ) , ca nu-i nevoie. Eu am avut probleme cu unul din becurile de sus si l-am repus pe pozitie ( sarise partial de-acolo si nu mai facea contact ) , desfacind masca inferioara, cea de sub bord si bagind o mina usor printre fire pina am ajuns la el. A mers. Ori asta este mai jos, asa ca ar trebui sa fie mai usor. Becul plus soclul sunt identice cu celelalte doua, de sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Bagat la cap. O sa incerc asa. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Asa cum au zis si colegii este exact in spatele ceasului.

Ce vreau eu sa adaug, ar fi ca nu-i musai sa dai jos bordul ( daca asa te-ai gindit sa faci ) , ca nu-i nevoie. Eu am avut probleme cu unul din becurile de sus si l-am repus pe pozitie ( sarise partial de-acolo si nu mai facea contact ) , desfacind masca inferioara, cea de sub bord si bagind o mina usor printre fire pina am ajuns la el. A mers. Ori asta este mai jos, asa ca ar trebui sa fie mai usor. Becul plus soclul sunt identice cu celelalte doua, de sus.

<{POST_SNAPBACK}>

daca are omu mana mare ca a mea :rolleyes: ar fi bine sa dea toata fata jos cu cas cu tot ca nui asa de greu doar te sperii putin cand tre sa le pui toate la loc :) potrivesc becuri de dacia cu bord electronic :P

Modificat de vioelectric
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut alergie de cite ori am dat jos bordul. Este laborios, multe suruburi , si daca esti uituc ( ca mine ), te trezesti la sfirsit ca ai uitat ceva, ceva care musai presupune redesfacerea completa - altfel n-are haz.

Ultima data l-am desfacut simbata, ca mi-am pus si eu led-uri si unul incepuse "sa fileze" - era de fapt o lipitura rece care a cedat in final.

@bizonul

Foarte fain ceasul. Cum ai reusit spotul uniform ? Ai filtru sau este directa ?

Si la ceas - eu nu m-am bagat , la mine e singurul care a ramas cu culoarea originala - verde. Vad ca se poate schimba si la el. Cum ai facut ?

Sorry pentru offtopicareala dar daca "am terminat" repede turometrul avem timp acuma.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C....multe detalii nu pot sa iti dau pt. ca nici eu nu stiu,insa putem merge la persoana care se ocupa cu asta :lol:

Modificat de Bizonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C....multe detalii nu pot sa iti dau pt. ca nici eu nu stiu,insa putem merge la persoana care se ocupa cu asta :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Am incercat si eu sa schimb lumina la ceas dar nu am reusit pt ca lumina trece prin placa de cablaj si aceasta este de culoare verde de unde si lumina verde care apare pe ceas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BoboGTI

Merge, dar daca zic greu cred ca zic prea putin. Filtrul original trebuie scos. Eu l-am scos si am bagat ledurile prin gaurile becurilor, ramase libere. M-am chinuit foarte mult sa le directionez ca sa obtin lumina uniforma - nu prea a iesit ( cred ca de vina este directia spoturilor - bat direct in ceasuri - ar trebui reorientate....).

@Bizonul

Am inteles. Data viitoare, cind voi desface bordul, o sa ma uit si mai atent la ceasu' ala. Cind am facut schimbarea bec - led, pentru ca nu m-am prins cum ajung la filtrul ceasului, l-am lasat cu bec.

PS : mai este un topic - "Modificari interioare" - de unde am luat ideea cu ledurile. Erau acolo mai multe lucruri interesante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BoboGTI

Scuze n-am vazut ca te referi la ceas. Am crezut ca vorbesti de ceasuri,

la modul general.

Daca in poza este alta culoare, asta ma ricaie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!