Jump to content

Proiectoare ceata Octavia 1


Luca_cel_nebun
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Hai ca reinvii topicul, fiindca am avut nesansa de a lovi masina saptamana trecuta si asa trebuie sa schimb toata partea dreapta fata.

Acum, legat de proiector, masina a venit din fabrica cu proiector in far, deci intalatia electrica este trasa pana la blocul de lumini. Eu am cumparat far fara proiector pentru ca, desi vechiul far este bucatele, am reusit sa recuperez proiectorul. Asa ca aseara m-am apucat de treaba.

La farul fara proiector trebuie decupat plasticul acela, exact cum a descris si un coleg in paginile trecute. Ideea este ca difera mufele farului,celei de la farul fara proiector ii lipseste un pin, din care se trage alimentarea(cred) becului si masa. Eu am inlocuit mufele intre ele si asa nu m-am mai complicat sa trag fire si alte chestii, asa ca daca gasiti 2 faruri cu proiector busite, le puteti lua.

Dupa ce scoateti acel capacel cromat, proiectorul intra pe gauri la fix, asta ca sa ii raspund si lui @emilvef, care cred ca a rezolvat pana acum, nu cred ca sunt mai multe modele de proiectoare, fiindca farurile sunt standard.

Am sa atasez si poze cu treaba terminata si cu cele doua mufe.

Sper ca nu am aberat foarte rau :icon_cheesygrin: .

post-54999-0-15144400-1335345287_thumb.j

post-54999-0-11146600-1335345342_thumb.j

post-54999-0-60553900-1335345660_thumb.j

Modificat de iceman04
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu ceva timp in urma , al doilea tip de proiector era de octavia pana in 2000 far de sticla dar le am cumparat separat si n am stiut intre timp am montat si o inst.xenon AM 4300k si acum nu le prea folosesc .Oricum operatia se poate realiza fara probleme cu ajut. acestui topic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salut

intreb si eu, pentru ca am gasit niste faruri din 2000 cu proiectoare mai ieftine :

pot sa montez aceste proiectoare pe far din 2008, sau au alta prindere ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar se pot adapta ,nu potrivesc la gauri,trebuie sa dai alte gauri in oglinda si o sa l reglezi mai greu. sus jos adica cum sa bata..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut,

As vrea sa imi pun pe masina din semnatura becuri xenon in proiectoare....Sunt mai eficiente decat cele din fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai intrebat, iti raspundem :

din respect pentru ceilalti participanti la trafic, nu monta xenon aftermarket pe masina. Si invata si pe altii sa nu faca asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

vai ca vreau si ieu proiectoare.....

farurile pecare le am acum sunt cele cu geam de sticla striat si capace in locul proiectoarelor.

am gasit la bezmembrari faruri cu doua lupe....una pt proiectoare si alta pt faza scurta .....faza lunga este pe oglinda.

se pot monta acestea in locul celor care le am acum pe  masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pentru ca sunt cu xenon de fabrica. iti mai trebuie niste modificari sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si conectarea electrica tot de montaj tine. si acolo clar nu merge fara modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Guys, stati asa ca mi-ati aprins un bec. :dry:  Mi-am amintit ca am pe acasa un set de proiectoare de ceata de Octavia 1(cel putin sub titulatura asta le-am cumparat), pe care le tineam pentru fosta masina a sotiei. Aveam eu in cap sa fac un retrofit cu proiectoare, bla-bla, proiectul a murit. Faza e asa. M-am uitat acum si am vazut ca ce am eu seamana grav cu poza pusa de colegul C.Iulian, dar vad ca alt coleg zice ca nu prea se pupa. 

 

Long story short: eu am cumparat acum 5 ani proiectoare de ceata cica "de Superb 1" de la un "bajet" pe internet care mi-a zis ca sigur se pupa la Octavia mea 1. Cred ca... nu prea, din ce inteleg eu si nici nu am cu ce sa compar. Ca sa nu mor prost, astea din poza (e facuta de mine poza) se potrivesc la Octavia 1? Ca sa stiu si eu, sa nu ma fac naibii de ras, sa fie de vreun Lupo or something. Ca idee, la gaura becului scrie mare H3, deci deja e diferit de poza pusa de C.Iulian.

 

Help me out, please! :sly:

 

post-5783-0-41268300-1391520270_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu potrivesc ,eventual alte gauri de prindere ..si lupa striata n am mai vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci exact ce-am banuit

 

OFF-TOPIC:

 

M-am uitat pe internet si lupa striata exista intr-adevar la Superb 1, deci cred ca macar partea asta e true. Ma intreb daca s-or mai pupa la alte masini VAG sa scap de ele.

 

post-5783-0-44660100-1391536263_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi spune careva un cod de pe niste proiectoare din far de octavia1?

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
PopaAlexandruGabriel

salut ! zilele trecute  mergand prin oras am vazut o   octavia 1 cu proiectoare rotunde in bara montate in grilele laterale.eu am la a mea proiectoare in  far  dar as vrea sa  imi pun si in grile.ma gandeam sa folosesc ceva de la  octavia 2 dar nu stiu daca curbura  lui corespunde cu cea a  barii.voi ce credeti merita sa incerc sa montez?daca merg cele de la O2  daca nu rotunde de fabia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
lucky12121975

Salutare,

 

Am descoperit intamplator topic-ul asta si mi-am adus aminte cat mi-am batut si eu capul cu asa ceva mai demult. Intre timp am descoperit cum se face (foarte usor) cu rezultate excelente (dupa gusturile mele). De mentionat ca masina nu a venit din fabrica nici cu proiectoare in far nici cu cele din bara. Daca mai e cineva interesat de asa, pot descrie pas cu pas ce trebuie facut.

post-95259-0-04965700-1396967147_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine, ce proiectoare sunt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt de octavia 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucky12121975

Sunt intr-adevar de octavia 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!