Jump to content

Senzori parcare OEM


Eto
 Share

Postare recomandată

  • Replies 234
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    42

  • Al Bundy

    37

  • terminatoru

    32

  • ichimcornel

    21

Si penru atata nu deschidem topic.

Pentru inlocuit dai bara jos, iar pentru pret intrebi la un magazin sau reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut tuturor am achizitionat si eu un kit parktronic OEM de pe un passat b5.5 acum mai ramane montajul daca ma puteti ajuta cu o schema ceva sa ii montez pe masina mea passat variant 2.0tdi bgw 2005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@danutz08 schema e postata undeva pe pagina 2 , daca nu ma insel.

Urmeaza sa ma apuc si eu de ei acum,mi-s-a spus ca ii pot vopsi,dar am niste intrebari :

1- De slefuit ii pot slefui cu hartie abraziva ?

2-Senzorii se pot proba cumva inainte de montajul pe masina , am instalatia originala ce vine sub bara, ca restul e deja trasa prin masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau cu burete scotch brite

 

ii insiri pe instalatie si le faci o diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred sa duca buretele scotch brite vopseaua de masina. Senzorii sunt gri si trebuie sa-i vopsesc in negru, culoarea masinii. Eventual pot folosii ceva diluant sau acetone?

Cu diagnoza , mai tarziu ca instalatia e trasa numai pe sub mocheta, din spate pana in stalpul  dreapta fata, nu e cablata-conectata (asta urmeaza dupa ce ii imontez fizic pe masina) si ma gandeam ca poate ii pot diagnostic cumva in casa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diagnoza fara OBD, nu ai cum sa faci - deci, cam greu avand in vedere ca ai parte din instalatie pe masina, parte in casa. Fa instalatia completa pe masina si o sa vezi daca sunt probleme sau nu.... si daca sunt, unde sunt

Mai departe exista solutii speciale pentru vopsitorie - hartie abraziva fina, fuller, vopsea

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, hai ca m-am apucat de treaba, am vopsit senzorii, demontat bara,am gasit locurile in bara unde vin montati senzorii, practic trebuie gaurit doar bandoul dar nu stiu cat de mare sa fac gaura in bandou. Am inteles ca trebuie o freza, poate sa-mi spuna cineva ce dimensiune? Gaura din bandou trebuie sa fie exact cat senzorul sau o idee mai mare? 

20161028_222711_1067x800.jpg20161029_135924_1067x800.jpg

O alta intrebare e pe unde trec cablajul senzorilor din exterior de sub bara in interior sub capitonajul din portbagaj, pt a putea sa-i conectez la modulul de comanda? P-aici prin lateral cumva?20161029_140037_1067x800.jpg20161029_134212_1067x800.jpg

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, prin spate.

MAsoara senzorii si vezi ce diametru au. Vezi ca-ti mai trebuie suportii senorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci prin spate pe undeva se face trecerea cablurilor de la senzori catre modul?Daca pun o poza imi poti arata pe unde, exista gaura dedicata pt asta?

Senzorii au 2,3 cm diametru,gaura daca o fac de 2,5cm e mare, sau cat spatiu sa ramana intre marginile gaurilor si sensor? Am si suportii , absolut tot ce e nevoie , trebuie doar sa-i montez in bara si sa ii conectez la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez niste poze , poate imi spuneti pe unde sa trec cablajul senzorilor din exterior catre interior

20161101_124426.jpg20161101_124506.jpg

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RECTIFIC (nu mai pot modifica poza anterioara): desi cablajul ajunge pana acolo unde am scris eu, acea garnitura este mai mare decat garnitura de pe cablaj (poza 3 cu doua posturi mai sus),deci nu potriveste si atunci am trecut cablajul prin gaura incercuita  prima in poza de mai sus , inlaturand acel capac , iar garnitura de pe cablaj potrivind la fix acolo.

P.S. Rog un moderator sa stearga poza de mai sus sau sa-mi acorde permisiunea de a o edita din nou sa indic corect locul de trecere a cablajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Editeaz-o si posteaza din nou. O s-o inlocuiesc cu cea noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Se poate monta un kit de senzori de parcare de pe sedan pe break? Sau e prea scurt cablajul? Difera la prindere sau ceva?

Multumesc

Modificat de rkoste32
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul cred ca ajunge,doar ca la sedan senzorii sunt montati in bara in bandou iar la break senzorii sunt montati in fusta de la bara,au ceva suport special , chiar ieri am vazut o poza pe net cu senzorii montati la un break si am observat ca difera modul de prindere .

Ce-i drept poti monta si la break ca la sedan, adica in bandoul din bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, terminatoru said:

Cablajul cred ca ajunge,doar ca la sedan senzorii sunt montati in bara in bandou iar la break senzorii sunt montati in fusta de la bara,au ceva suport special , chiar ieri am vazut o poza pe net cu senzorii montati la un break si am observat ca difera modul de prindere .

Ce-i drept poti monta si la break ca la sedan, adica in bandoul din bara.

multumesc de raspuns, daca as vrea sa ii montez in bara ca la sedan tot imi trebuie acele prinderi speciale sau merg cu cele de sedan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic ar trebui sa potriveasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atasez cateva poze , poate mai sunt nelamuriri  ( sunt de la Passat 2003 sedan )

DSC_0040,,.jpg

DSC_0041,,.jpg

DSC_0042,.jpg

DSC_0044,.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, puteti sa imi spuneti daca dupa inlocuirea unui senzor trebuie resetat din VAG ceva sau in momentul cand ii dai jos pe toti respectata aceeasi ordine la montaj cum as putea afla ordinea daca este cazul ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU trebuie facut nimic de acest gen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez o poza cu partea din spate a stopului dreapta, unde am incercuit eu se merge cu "+" pt marsarier? La senzorii montati din fabrica unde vine conectat semnalul pt senzori? Intreb asta pt ca as vrea sa fac conexiunile ca si la o masina cu senzori montati din fabrica.

L.E. Din mufa asta trebuie sa trag firele pt a ma conecta la instalatia masinii. Am 3 fire , dupa cum urmeaza: verde/albastru ; negru/galben ;albastru/rosu.

As vrea sa le trag/conectez pe fiecare asa cum este in schema OEM , schema pe care abia acum invat sa o interpretez, asa rog pe cineva care stie sa-mi spuna care fire unde vin.

20161101_150139.jpg

20161118_164556.jpg

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, hai ca am "incercat" sa citesc schema de conectare , urmarind indicatiile din acest clip: citire schema electrica auto si corobarat cu info care le-am gasit in acest topic, eu am dedus asa:

Fir "negru/galben" - Se pleaca cu un fir de la pin 15 contact spre siguranta S9,la unul din pini, apoi de la al doilea pin al sigurantei se pleaca catre mufa T10h pin2 ( cea din poza de mai sus) {mufa care se afla in Pillar-A dreapta) si de acolo la ECU pt senzorii de parcare J446 in mufa T16h pin1.

Fir "albastru/rosu"- Se pleaca cu firul de la ECU pt senzorii de parcare , din mufa T16h pin6 catre mufa T10h pin3 ( cea din poza de mai sus ), mai departe catre mufa T3s pin1 (care dupa schema se afla in compartimentul motor undeva, dar nu stiu care e, aici rog pe cei care se pricep sa ne spuna si noua care e ) si de acolo catre F4 care cred ca este bulbul de marsarier.

Fir "verde/albastru"- Se pleaca cu firul din mufa de diagnoza T16 pin7 catre mufa T10h pin6, iar de acolo catre ECU pt senzorii de parcare J446, mufa T16h pin12.

 

Cam asta am inteles eu din schema senzori parcare passat b5.5.pdf  si ii rog pe cei care se pricep si au putintel timp sa se uite si ei si sa ma corecteze daca am gresit.

ATENTIE !!! Schema se preteaza pt cei care au luat o instalatie OEM  completa ( noua sau din dezmembrari,cum e si cazul meu) , adica senzori,suporti,Ecu senzori,Buzzer si cablajul complet de sub bara spate si pana in Pillar-A dreapta incluzand mufa rosie de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajutooor !!! :D

Unde sau care e pinul 15 la contact. Am o instalatie electrica veche , am luat mufa de la contact si m-am uitat pe ea, pinii sunt numerotati de la 1 la 8, deci unde e pinul 15?

Am mers la masina si la fel e si acolo. Am facut eu niste verificari si am observat pe contact niste numere si in dreptul pinului cu nr.6 din mufa-contact e trecut 15, acolo este curent doar cand e pus contactul, acela  o fi oare? La acel pin nr6. este tras un fir negru gros.

Intradevar F4 din schema este switchul pt mersul inapoi care se gaseste pe cutia de viteza , deci e greu  de ajuns cu fir la el si nu stiu daca e la fel la mufa la cele cu senzori parcare montati OEM si cele fara senzori. T3s e situata sub bord in fata, chiar unde vine montat ECU masinii, iar greu de ajuns la ea, asa ca m-am dus pe firul ei pin1 si am vazut ca merge in Pillar A stanga intr-o mufa albastra unde este fir albastru/rosu pe care l-am verificat cu creionul de control si vine tensiune doar cand bag in marsarier, acolo am sa ma conectez si eu pt semnal la senzori.

20161122_173352.jpg

20161122_173357.jpg

20161122_184704.jpg

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

terminal 15 inseamna orice fir care are curent doar cu contactul pus,  dupa cum ai descris chiar tu mai sus, de ce nu te legi la siguranta 9 ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!