Jump to content

Senzori parcare OEM


Eto
 Share

Postare recomandată

Pui contactul, bagi in marsarier, te duci si asculti apoi senzorii pe rand, cu urechea la un cm de senzori. Aia care nu ticaiesc sunt defecti, asta in cazul in care nu ai alta problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 234
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    42

  • Al Bundy

    37

  • terminatoru

    32

  • ichimcornel

    21

GATA!!! am gasit buba ... senzorul stanga-mijloc nu emite semnal! Restul de trei, functioneaza.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Orice sfat este bine venit, bineinteles sunt receptiv si la oferte pentru achizitionarea senzorului ... cu o singura conditie! Sa fie original, nu chinezesc!

Senzorii de parcare sunt originali si nu vreau sa stric gama!?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca singura solutie este schimbarea celui care este defect. Nu am auzit/citit vreodata pe forum sa repare cineva un senzor...

Scoate senzorul defect si fa comanda dupa codul de pe el, asta-i cel mai bun sfat. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat si cablajul ?

Schimba senzorul care-l suspectezi cu altul, de langa el - vezi daca se muta si defectul, atunci e senzorul de vina.

Cauta la SH, daca vrei la pret acceptabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi!

Puteti sa ma ajutati cum sa comand on line senzorul (aici in Danemarca nu cunosc pe nimeni, iar la preturile pe care le practica sunt FOARTE SCUMPI!!!)?

Aveti poze sau un ghid cum sa schimb senzorul (sunt incepator la aceasta marca de masina)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe masina am montat senzori de parcare (instalatia completa) aftermarket, este instalatia din aia care iti arata distanta pana la obstacol in cifre, in oglinda retrovizoare. Am fost lovit in spate si trebuie sa inlocuiesc si bandoul, si bara, si am gasit bandou la culoarea mea, cu senzori de parcare OEM pe el. Ii pot folosi pe instalatia mea made in China? Teoretic cred ac da, dar poate stie cineva cu siguranta, sa nu ma apuc sa-i cumpar si sa ma trezesc ca am dat banii degeaba pe ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, senzorii OEM nu merg pe instalatia AM< ai nevoie si de modulul de senzori,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma puteti ajuta cu o schema de demontare/ montare senzori de parcare?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie schema... trebuie sa ai acces la ei si apoi se vede foarte usor cum trebuie scosi. Trebuie inlaturate niste cleme si apoi trebuie tras ca sa iasa.Trebuie scosi pe dinauntru in bara, nu prin bara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Mihai.Nechifor

Ma poate ajuta cineva cu o schema electrica a senzorilor? Am achizitionat un kit complet SH si nu stiu cum/unde sa leg firele. Sunt 4, din care unul e la marsarrier, unu la masa (maro), mai raman 2- unul verde si unul albastru :D

 

Multumesc

 

EDIT: sunt 5 fire, mai e si unul negru/rosu

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Gata am rezolvat, cu ajutorul lui Al Bundy. Inca o data, merci mult Cristi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Problema a fost rezolvata de fapt in proportie de 75 %. Senzorii sunt functionale insa unul din fire, cel gri/verde care merge in stalpul A dreapta nu am avut unde sa-l conectez. Am gasit pe passatplus.de exact unde le leaga (mufa rosie inrcuita in poza) insa la mine mufa lipseste. Atasez si schema data de colegul Al Bundy, dupa care m-am ghidat. Sugestii?

 

PS: din cate deduc din schema ar fi exact firul de diagnoza sau gresesc?

post-26988-0-78806800-1399132647_thumb.j

b5.5.pdf

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, il legi la linia K de diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Care e mai exact firul de K line?

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum e desenat pe schema, pin 7 verde de la mufa de diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Imi poate da cineva schema instalatiei de la stalpul A partea dreapta la passat 2002 3bg AWX? E fir verde dar pe alta mufa si sper sa fie k line

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista schema asa cum vrei tu. PE acolo, de ex, trec si firele de la farurile din dreapta.

Mergi cu un fir pana la K line din mufa de diagnoza, nu e asa greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Daca nu e alta cale voi face asa, doar ca nu voiam sa intind prea multe fire prin masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In stalpul din dreapta nu ai K line, nu sunt pe acolo module ca trebuie diagnosticate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Am reusit sa instalez park assistul. K line se gaseste in mufa galbena de la stalpul A dreapta, fir verde/maro. Trebuie tras fir la siguranta 9, un alt plus de la marsarrier si pentru cei care au carlig de asemeanea trebuie facuta legatura si cu priza sa stie modulul cand e conectata remorca.

Functioneaza super, reglarea volumului si a fregventei face toti banii (care si asa au fost putini prin bunavointa unui coleg de-al nostru) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

 

Va rog sa ma ajutati cu descifrarea schemei de montaj a firelor pentru park assist.La instalatia PDC am la capat o mufa rosie cu tri pini :

Albastru cu rosu

Verde cu gri

Negru cu rosu

 

Din ce am descifrat din schema firele ar trebui trase astfel:

 

De la pinul nr.15  al contactului ( starter/ignition)tras fir la unul din cei 2 pini ai sigurantei nr.9 de (5A)de la tabloul de sigurante.De la celalalt pin al sigurantei se pleaca la stalpul din dreapta si se cupleaza la firul negru rosu pin 2 de la mufa rosie.

Firul verde cu gri se monteaza la K -line.

Firul albastru cu rosu unde trebuie sa il leg?In schema apare A87-conectorul T3s/1 care se afla in compartimentul motor.

 

Multumesc anticipat si astept corecturi daca am gresit pe parcurs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

albastru rosu la mers inapoi, fir care duce la lampa de mers inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Deci mi-am achizitionat si eu un set complet de senzori parcare  , cu modul , difuzor,cablaje tot....,problema e ca nu stiu unde vin amplasate fiecare si nici dupa schema nu ma descurc,(n-o stiu interpeta).Avand in vedere ca mi-e desfacuta complet masina, as vrea sa-i montez si sa trag cablajul exact ca la cel OEM si sa amplasez modulul,difuzorul exact unde le e locul.Am studiat problema pe passatplus.de si din ce am vazut acolo modulul vine pe aripa dreapta spate , langa el fiind si difuzorul dar din ce am eu (suportii la aceste piese) nu e asa.Tot de acolo am observant ca firele vin pe partea dreapta a masinii.Am trei fire libere(verde/negru-galben/rosu-albastru) ce ies din mufa de pe stalpul A(poza 3) si un maro la masa, plus langa modul o mufa(poza 1) cu un fir (gri-rosu) care nu stiu unde vin.Iata poze cu ce am eu: 

post-58309-0-56747200-1412622007_thumb.j post-58309-0-77861800-1412622017_thumb.j post-58309-0-79562600-1412622032_thumb.j post-58309-0-58498900-1412622040_thumb.j

Si acum pozele de pe passatplus.de:

post-58309-0-92837200-1412622249_thumb.j post-58309-0-01779200-1412622272_thumb.j post-58309-0-57159700-1412622286_thumb.jpost-58309-0-07106400-1412622324_thumb.j

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La aripa dreapta spate ,dupa ce ai dat mocheta jos se vede un modul alb prins pe o tabla.Carcasa modulului de senzori se culiseaza de la dreapta la stanga ca pe o sina pe tabla unde gasesti modulul ala instalat.Mufa mica e pentru cei ce au carlig de remorcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!