Jump to content

Senzori parcare OEM


Eto
 Share

Postare recomandată

Pai am vazut ca la superb senzori spate is pusi in bandou si fata sub nivelul bandoului. Din ce am observat la masinile care au din fabrica asa ceva senzori laterali sunt putin mai spre exterior fata de proiector. Acuma incerc sa fac cateva teste sa vad daca sa ii pun in bandou sau sub bandou ca la superb. 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2748655215263980&id=883415581787962

Edit. Cred ca varianta a2a sub bandou ramane. Daca le pun in bandou senzori vad obstacolele de la inaltimea proiectoarelor, daca ii pun sub bandou atunci vad de la nivelul fustei cum ar trebui sa fie

Screenshot_20200429_132430_com.android.gallery3d.jpg

Screenshot_20200429_132427_com.android.gallery3d.jpg

Screenshot_20200429_132424_com.android.gallery3d.jpg

Screenshot_20200429_140333_com.android.gallery3d.jpg

Modificat de ichimcornel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 234
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    42

  • Al Bundy

    37

  • terminatoru

    32

  • ichimcornel

    21

eu zic sa ii pui ca la superb. Nu degeaba sunt puși asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa o sa fie pusi sub bandouri. La bandouri oricum era o problema mare in spate la bara, trebuia sa decupez din suport. Am testat inclusiv asa senzori sub bandouri si reactioneaza mult mai bine la obstacole. Cu ei in bandouri senzori reactionau doar la obstacole care avea inaltimea minima de la proiectoare 

Modificat de ichimcornel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ideea asta este, sa nu reactioneze la borduri, etc. Acum, tu faci dupa cum iti place tie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci senzori fata din fabrica sunt pusi la o inaltime X la care sa nu reactioneze la borduri? Credeam ca trebuie sa reactioneze la borduri sa nu te trezesti ca ai lovit vreo grila. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

toti senzorii au o inaltime minima la care trebuie montati. Chiar si cei aftermarket. De regula, pt spate distanta recomandata este de 50-80 cm fata de sol.

Nu...nu masoara fata de bordura, decat daca acesta e f inalta si lovesti in ea. Daca e o bordura de 10 cm, important e sa nu te avertizeze, ca sa te opresti cu roata la ea....sa nu laso masina 30 ..40 cm in exteriorul parcarii.

Senzorii masoara distanta fata de masina din fata, gard, obstacol....nu borduri mici 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ichimcornel

Am inteles ideea acuma. Am acasa niste boltari cu dimensiunile unei borduri si o sa testez real sa vad la ce inaltime sa ii pun. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da...la.bordura de aia, care iti vine pana la jumatatea spoilerului fata...sa piuie. La cea care intra sub bara...NU...ca se te poti parca fara grija, cu roata la bordura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ichimcornel

M-am jucat azi un pic cu senzorii. Daca pun un boltar care e la nivelul fustei imi da cateva semnale intermitente si pot sa ma apropriu cat vreau de bordura, daca invart boltarul ridicand nivelul la partea inferioara a proiectoarelor atunci senzori ma avertizeaza cand ma apropriu de ei si la circa 30cm imi suna incontinuu. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare familia , multumita informatiei de pe acest topic am putut finaliza cu succes instalatia senzorilor oem , functioneaza perfect !!!👏 

Va salut !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!